Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Access baza "Održavanje zgrade"

[es] :: Access :: Access baza "Održavanje zgrade"

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 77909 | Odgovora: 383 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"24.02.2012. u 19:13 - pre 147 meseci
predivan slika, ali kad god mi treba ne mogu da je nadjem :-)

Kako da je negde sacuvamo, tako da je uvek lako nadjemo? Top teme, korisni linkovi??
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"24.02.2012. u 19:16 - pre 147 meseci
Nemaš nalog na imageshack, photobucket, flickr, webpicasa, FB...?
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"24.02.2012. u 19:33 - pre 147 meseci
Dodao sam link na kraj Top teme "Kako da definišete projektni zadatak"
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"11.03.2012. u 23:27 - pre 147 meseci
Evo mene opet posle nekog vremena. Jos uvjek mi nije stigla knjiga, ali sam po malo citao druge pa su mi poprilicno zbrkale mozak.
Mozete li pogledati ovaj model? Zanima me da li je u redu? Ako nije molio bih da me usmjerite. Ne znam da li sam trebao posebno odvojiti redovna mjesecna zaduzenja od ostalih, obzirom da se ono gradi mnozenjem kvadrature sa koeficijentom vrste prostora i obracunskog iznosa. Da li su neke veze trebale biti neidentifikujuće?

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"12.03.2012. u 14:06 - pre 147 meseci
Meni deluje lepo, svaka cast. Meni izgleda OK, ali ja nisam strucnjak za finansijske poslove, pa ce mozda Getsbi ili Zoran E. imati sta da kazu.

Jedina stvar koju bi mozda trebalo doraditi je deo sa placanjem. Pretpostavljam da tabela Placanje predstavlja ono sto ti placas. Vidim da placanje ide na radove i na troskove. Onako kako je napravljeno, izgleda kao da se moze isti Placanje ID dodeliti radovima i troskovima. Ako je to OK, onda nista. Medjutim, ako svako placanje moze da pokrije ili radove ili troskove, ali ne moze jedan isti PlacanjeID da se dodli i troskovima i radoviam u istom momentu, ond anije dobro. U tom slucaju treba da uvedes VrstaPlacanja i da to razresris onako kako si razresio Saradnike i Obveznike - sa podkategorijama.

Srecan rad
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"12.03.2012. u 18:20 - pre 147 meseci
Hvala na odgovoru i podršci! Nisu u pitanju neki previše komplikovani finansijski poslovi, pa mislim da je Vaše znanje iz ove oblasti više nego dovoljno.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"12.03.2012. u 21:11 - pre 147 meseci
Složiću se da je model tehnički korektno urađen. Specijalizacije su na mestu. Kardinalnost takođe. Možda je po meni, model malo više zategnut u smislu da su neki PK prejaki ali to se kroz aplikativno modelovanje i rad nad testnim podacima da ispravit i olabaviti. Kad budeš pravio forme za unos možda će ti smetnju pravita popunjavanje nekih tabela. Recimo treba popuniti tblProstori, stan je neuseljen, a ti prostor nemožeš da definišeš bez ObveznikID. No, to se da ispraviti. Lakše je naknadno olabaviti nego kasnije zatezati kada podaci već postoje. To Access ne dozvoljava.


 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"12.03.2012. u 21:58 - pre 147 meseci
Citat:
Getsbi: Složiću se da je model tehnički korektno urađen. Specijalizacije su na mestu. Kardinalnost takođe. Možda je po meni, model malo više zategnut u smislu da su neki PK prejaki ali to se kroz aplikativno modelovanje i rad nad testnim podacima da ispravit i olabaviti. Kad budeš pravio forme za unos možda će ti smetnju pravita popunjavanje nekih tabela. Recimo treba popuniti tblProstori, stan je neuseljen, a ti prostor nemožeš da definišeš bez ObveznikID. No, to se da ispraviti. Lakše je naknadno olabaviti nego kasnije zatezati kada podaci već postoje. To Access ne dozvoljava.
Da bih komentarisao da li model u potpunosti rešava poslovni problem, trebala bi sva poslovna pravila iskazati na jednom mestu. Možda se nekom čini da ja preterujem kad to stalno potenciram, ali sam i dalje tog stava.


Mislim da ako je zgrada već u upotrebi da bi neko ipak trebao biti vlasnik tog prostora, makar investitor, koji po novom zakonu ionako mora da odrzava zgradu par godina.

Za drugi deo se potpuno slazem, međutim, mislim da trebaju godine iskustva da bi se zaista uočilila sva pravila i iskazala na jednom mjestu.Prije ovog posta pokušao sam u više navrata napraviti IDEF0 analizu u BPWin-u, pa sam pokušao Strukturnom sistemskom analizom, ali bezuspješno.
U prilogu je hijerarhijska lista koju sam pravio kao početak izrade modela.
Naravno, hvala Getsbi-ju.

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"13.03.2012. u 20:31 - pre 147 meseci
Mozete li okaciti ERwin model. U poslednje vreme imam neke obaveze. Nadam se da cu ih se resiti do kraja nedelje i onda cu Vam dati svoje misljenje.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
212.200.246.*



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"14.03.2012. u 08:16 - pre 147 meseci
Model ce doziveti blage izmjene, pa cu tada okaciti Erwin model. sumnjam da je to uradjeno kako bi trebalo, obzirom da mi je ovo prvi kontakt sa erwin-om.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"16.03.2012. u 21:24 - pre 147 meseci
Malo izmjenjeno!
Kacim erwin fajl ali u njemu nije nista drugo odradjeno osim proste slike koja je ovde zakacena.

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"16.03.2012. u 22:17 - pre 147 meseci
Da li je Obveznik isto sto i Vlasnik prostora?

Prvo bih Vam predlozio da objedinite ova dva objekta od interesa posmatranja u jedan Partner, kao sto je u prilogu





[Ovu poruku je menjao Zoran.Eremija dana 16.03.2012. u 23:34 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
94.102.224.*



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"17.03.2012. u 08:09 - pre 147 meseci
Citat:
Zoran.Eremija: Da li je Obveznik isto sto i Vlasnik prostora?


U suštini bi trebalo tako biti.

Malo me zbunjuje ovaj primjer. Pokusacu.Vidim da je ovako kako ste predlozili mnogo bolje, mada moj mozak lakse registruje "paralelni" sistem.
Na koji nacin u Erwinu odredite za FK neki atribut koji nije prikazan u nekoj drugoj tabeli na modelu?


[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 17.03.2012. u 10:39 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"17.03.2012. u 14:12 - pre 147 meseci
Kada u Erwinu napravim drugu neidentifikujucu vezu izmedju PravnoLice i FizickoLice pojavi se greska koja zatvori Erwin???
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"17.03.2012. u 21:06 - pre 147 meseci
Vi verovatno koristite verziju ERwin-a 7.x. Moguce je da je problem u toj verziji. Licno koristim verziju 4.1.4 sp5. Sa novijim verzijama sam imao problema i zbog toga nisam presao na njih. Vise neidentifikujucih veza moze postojati s time sto se tim vezama treba dodeliti uloga (Rolename) i onda sve funkcionise kako treba.

Citat:
nenadmarkoni: Na koji nacin u Erwinu odredite za FK neki atribut koji nije prikazan u nekoj drugoj tabeli na modelu?


ERwin kao CASE alat ima mogucnost da izdvojite razlicite poglede na repozitorijum entiteta koji su definisani. Pogledi se izdvajaju putem razlicitih SubjectArea koje u stvari asociraju na razlicite procese-funkcije koje zelite da informaciono opisete. Otuda cinjenica da se u nekom entitetu vidi da postoji FK iz nekog drugog entiteta koji u tom pogledu nije prikazan.

Sto se samog modela tice, kao sto sam Vam predlozio generalizaciju partnera istom metodom treba uraditi generalizaciju svih dokumenata.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"17.03.2012. u 22:01 - pre 147 meseci
Zorane, ja prosto nemam riječi... ! Svaka čast!
Kada ste mi u prošloj temi "Plasiranje robe u lancu butika" svesrdno pomogli, bio sam na takvom nivou da nisam u potpunosti shvatao koliku ste mi podršku pružili tada sa Vašim uputstvima. Ni ovo objašnjenje:
Citat:
Zoran.Eremija: ERwin kao CASE alat ima mogucnost da izdvojite razlicite poglede na repozitorijum entiteta koji su definisani. Pogledi se izdvajaju putem razlicitih SubjectArea koje u stvari asociraju na razlicite procese-funkcije koje zelite da informaciono opisete. Otuda cinjenica da se u nekom entitetu vidi da postoji FK iz nekog drugog entiteta koji u tom pogledu nije prikazan.

mi za sada nije u potpunosti jasno, ali se nadam da ću i to nekada shvatiti!
Nemojte mi zamjeriti na neukosti. Ipak sam ja prosti zanatlija sa trogodišnjom srednjom školom. Hvala Vam!


Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"18.03.2012. u 22:06 - pre 147 meseci
Citat:
Zoran.Eremija
ERwin kao CASE alat ima mogucnost da izdvojite razlicite poglede na repozitorijum entiteta koji su definisani. Pogledi se izdvajaju putem razlicitih SubjectArea koje u stvari asociraju na razlicite procese-funkcije koje zelite da informaciono opisete. Otuda cinjenica da se u nekom entitetu vidi da postoji FK iz nekog drugog entiteta koji u tom pogledu nije prikazan.


Shvatio!
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"19.03.2012. u 21:25 - pre 147 meseci
Mislim da je model savrsen i da ce mi u potpunosti odgovarati. Jedino sto bih izmjenio su veze između pravnih i fizičkih lica, kao sto je u zakačenom primjeru. Koliko ja razumijem u Vašem predlozenom modelu bih trebao evidentirati OdgovornoLice u tabeli FizičkoLice, a isto tako Poslodavca u PravnimLicima. Malo mi je to previse komplikovano , a i ne bi imalo neku prakticnu primjenu u mom slucaju. Dugujem Vam zahvalnost i što ste mi na praktičnom primjeru pokazali koliko su vazne normalizacije.

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"19.03.2012. u 21:55 - pre 147 meseci
Citat:
nenadmarkoni: Malo mi je to previse komplikovano, a i ne bi imalo neku prakticnu primjenu u mom slucaju.


Tacno je, ovaj oblik veze je komplikovan. Analizirajuci Vas model uocio sam da imate opisne atribute KontaktOsoba, OdgovornoLice i Poslodavac i to me je povelo da Vam predlozim ovaj oblik veze. U praksi sam imao slucajeve kada je posmatrac realnog sistema zeleo da ima evidenciju vise osoba koje pripadaju jednom pravnom licu, sa dodeljenom osobinom Uloge. Tada je resenje u sledecem primeru.



Osnov svega cini funkcija cilja onoga ko posmatra neki realni sistem.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"22.03.2012. u 20:57 - pre 147 meseci
Pokušao sam da napravim fizički model. Dodao sam i entitet djelovodnik. Molio bih vas da mi sugerišete na greške.

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Access baza "Održavanje zgrade"

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 77909 | Odgovora: 383 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.