Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li da kupim Mac ili PC?

[es] :: Advocacy :: Da li da kupim Mac ili PC?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65680 | Odgovora: 234 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7166 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?03.01.2012. u 15:29 - pre 148 meseci
Sto ne bi koristio Mac i sa Visual Studio-om?

Onaj quad-core Macbook Pro je sasvim pristojan mali powerhouse.

Sto se opaski o BillG-u tice, ne bih se ja zaletao oko "second-rate" tehnologija... ni St. Steva nije bas zazirao od toga, tipa TN displeja sa "milionima boja" i prodaje masina CPU-ovima pateticnih za post-2000 period za fine pare dok nije valjda uvideo dead-end sa PowerPC tehnologijom :-)))

Newsflash, korporacije gledaju da izvuku max. profit... Papa je katolik... itd...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415
Via: [es] mailing liste



+34 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?03.01.2012. u 15:43 - pre 148 meseci
Ako na Mac stavis Windows onda je po meni bolje mozda uzeti odmah PC.

Ti se mozda ne bih zaletao ali Douglas Adams jeste ;) u krajnjem slucaju, u blizoj buducnosti ce se pisati o Bill Gatesu na pravi nacin.

Btw
Super si Dimkovicu sto mislis da si uvek u pravu, sto isterujes to... :) a jos vise je super sto non stop udaras kontru tako da covek nema sta da doda.

Bill Gates je najzasluzniji sto svaka kuca danas ima racunar i sto ima toliko kompjuterski pismenih ljudi.
 
Odgovor na temu

centaur
Beograd

Član broj: 65691
Poruke: 407
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 249678363
Sajt: www.pavko.net


+24 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?03.01.2012. u 15:49 - pre 148 meseci
Ajd da kazem i ja rec dve o tome kupiti Mac ili PC, kao neko ko je nov u Mac vodama.

Pre nekoliko meseci sam uhvatio neko snizenje (i sad ima macbook pro 13 za 99k) + 12% studentski popust (iako sam ja bas davno bio student) i pazario macbook pro 13 za nesto ispod 89k dinara.
Realno (po meni), i to je malo mnogo, ali ok, hteo sam da probam OS X a egzotika se uvek placa malo vise.

Lep je Mac, lep je Lion, touchpad je fenomenalan, tastaura svetli kad treba (to mi je nekako falilo na svim laptopovina koje sam imao sobzirom da redovno radim nocu i to sa slabim svetlom).
Ekran je odlican, masina je tiha i ne greje se puno. Ventilator sam cuo samo nekoliko puta (svaki put je bio na punjenju, da li ima sa time neke veze ili nema, nemam pojma.).
Tastatura je ok, ali treba malo vremena da se naviknes (cmd umesto crtl + nedostatak home/end/insert...). Baterija je odlicna (pogotovu ako se ne koristi bluetooth).
Konzolica radi "ko na linuxu", sto je meni bilo prilicno bitno.

Sto se tice pominjane stabilnosti i tog neverovatno intuitivnog OS-a, po meni i iz mog iskustva, obicna glupost/marketing.
Stabilan je isto koliko i svi ostali. Ako znas sta radis, potpuno je stabilan (ovo vise vazi za Linux i Win, posto tek nekoliko meseci intenzivno koristim OS X).

Da rezimiram, ako imas para za "bacanje", kupi Mac, verujem da ce ti se svideti :)
Sa druge strane, da li za manje novca imas ekvivalentnu masinu, sigurno da.
Nema jednostavnog odgovora, izbor je na kraju opet samo na tebi :)






Powered by Slackware 13
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7166 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?03.01.2012. u 16:11 - pre 148 meseci
Citat:
calimero
Super si Dimkovicu sto mislis da si uvek u pravu, sto isterujes to... :) a jos vise je super sto non stop udaras kontru tako da covek nema sta da doda.

Bill Gates je najzasluzniji sto svaka kuca danas ima racunar i sto ima toliko kompjuterski pismenih ljudi.


Zapravo, samo najgore fanboye uopste zanima prica o Bill Gates-u na ovoj temi - pa je potpuno nebitno za sta je on zasluzan ili nije.

Pricamo o izboru izmedju Mac-a i PC-ja a ne o vecitoj rekreaciji borbi cetnika i partizana od strane 2 kluba fanboya.




DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?03.01.2012. u 20:01 - pre 148 meseci
Obrisano brdo poruka. Tema je: Da li da kupim Mac ili PC?
 
Odgovor na temu

Bash1711
Milic Nemanja
student
Novi sad

Član broj: 208522
Poruke: 323
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: Nikome ne moze biti bolje dok nekom ne bude gore


+29 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?03.01.2012. u 22:02 - pre 148 meseci
Ova tema je davno otisla u off, i vecito (a vidim i licno) prepucavanje dva tabora , to jest Mac-ovci i svi ostali. Mada neko bi mozda pomislio da je tema namerno postavljena...ali necu da budem zlonameran. Ova tema je davno trebala da bude ugasena.
Ako kojim slucajem se jos uvek neko dvoumi da li da kupi PC ili Mac, ima sledece opcije (po meni ocigledne te ne vidim potrebu za tolikim prepucavanjem):

- da kupi Mac (i papreno pretplati PC sa znakom jabuke, stvar egzotike i prestiza)

- satavi sebi gore pomenuti, to jest hackintosh + OSX (daleko povoljnija varijanta, i po meni logicnija uzimajuci u odnos ulozeno-dobijeno)

- kupi PC - ako se uzme jednak budzet kao i za Mac, za tu sumu moze da se kupi daleko jaci hardware, koji je i vise nego dovoljan za kucnog korisnika + OS po izboru.

Vidim da su ljudi ovde, sa casnim izuzecima, promasili temu, i da je diskusija vecinom vezana za OS, tipa koji je bolji, superioriji i itd., sto je subjektivno misljenje (nekome je najbolji Win, drugome OSX, trecem je Linux zakon). Takodje ko je humaniji Microsoft ili Apple, i ko je promenio svet na bolje? Molim vas... :)))) Po meni je logicnije porediti komponete kompjutera , i cene po kojima se kupuju. Ako je neko spreman da plati nesto 3x vise nego sto mu drugi nude, molim lepo stvar licnog izbora. Razlog za to moze biti samo emocijalne, nikako racionalne prirode.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.dip.t-dialin.net.



+7166 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?03.01.2012. u 22:13 - pre 148 meseci
Pa nije to tako jednostavno.

Ako pricamo iskljucivo o desktop/workstation kanti onda je stvarno pitanje hardvera pitanje zbira komponenti.

Medjutim, cak i tu ponekad imas case za Apple (ne pricamo o ovom konkretnom slucaju!), recimo Mac Pro - moze vrlo lako da se desi da Mac Pro prvi izadje sa Workstation varijantom Dual-Socket Xeon-a E5 sa 8-jezgara svaki. Naravno, ti mozes kupiti serversku plocu od Supermicro-a ili Tyan-a kad izadju ali sumnjam da ce cena biti puno manja od Mac Pro-a kada se sve sabere + Mac Pro je workstation sistem, dok su te ploce pre svega napravljene za servere sto nije isto (drugacije kombinacije I/O portova i sl...)

Ako uzmemo ovo kako izuzetak sto i jeste - generalno zbir komponenti jeste uvek jeftiniji od brand-name racunara, pogotovu od high-end brand-name racunara kakvi su Apple racunari.

Kada su laptopovi u pitanju, situacija je skroz drugacija - posto laptopovi nisu samo zbir komponenti, vec postoje i druge stvari tipa kvalitet displeja, rezolucija, masa. Cak i same komponente, cesto se desi da identicni na papiru laptopovi imaju vrlo razlicite realne performanse zbog losijeg termalnog sistema, itd...

Tu Apple ima daleko veci "case" - recimo sa onim malim 11" Air-ovima koji, IMHO, za godinu dana vrlo verovatno postaju najveci prodatih Apple laptopova. Air je vrlo prenosiv i nekim ljudima je to prednost koju su spremni da plate i sa nekoliko stotina EUR razlike u odnosu na slicnu masinu.

Imas drugu situaciju sa, recimo Sony Vaio Z masinom - to je preskup laptop, skuplji cak i od Apple-a :) Ali nudi nesto sto niko drugi ne nudi - masinu tesku kao 13" Air a sa najbrzim laptop i7 procesorima i Quad-SSD setupom koji daje I/O performanse i do 1 GB/s.

Takve stvari jednostavno kostaju - hoces super prenosivost a sa kvalitetnim hardverom, to mora da se plati.

Lenovo ima jeftinije varijante u tom 11" segmentu koliko se secam - ali mnogi ljudi jednostavno ne vole Lenovo dizajn. To je cisto subjektivna stvar ali, opet, podjednako vazna za mnoge u kupovini. Ako je masina tebi licno ruzna (meni Lenovo masine nisu ruzne, ali to je subjektivno opet) ne vredi sto je par stotina EUR jeftinija ako ti se to bas ne svidja.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 03.01.2012. u 23:31 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.adsl.verat.net.



+187 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?03.01.2012. u 22:31 - pre 148 meseci
Slicno pitnaje: dali da kupim zlatnu hemisku da bi napisao pismo ili obicnu?
Stoji da je zlatna bolja i vrednija, dugovecnija, ali brate tu hemisku ne kupujes da bi napisao pismo, vec iz sasvim drugih razloga.

Ovde je bilo koji savet suvisan.
 
Odgovor na temu

stevan_nk
Stevan Bogosavljevic
Niksic,Crna Gora

Član broj: 275514
Poruke: 212
*.crnagora.net.

Sajt: stevyhacker.wordpress.com


+4 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?04.01.2012. u 10:18 - pre 148 meseci
Što ste navalili :D Ne treba čoveku Mac, Hackintosh ili PC, treba mu laptop! Ako imaš para uzmi MacBook Air, svi ga hvale a baterija mu traje mnogo više nego na prosječnim laptopovima.
 
Odgovor na temu

Bash1711
Milic Nemanja
student
Novi sad

Član broj: 208522
Poruke: 323
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: Nikome ne moze biti bolje dok nekom ne bude gore


+29 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?04.01.2012. u 10:39 - pre 148 meseci
U potpunosti se slazem sa tobom Ivane, high-end-brand-name racunari sa kvalitetetnim hardwerom opravdavaju svoju visoku cenu. Pogotovo ako u sebi imaju implementiranu najnoviju tehnologiju. Ko hoce nesto prvi, mora to i visoko da plati (dok ta tehnologija ne postnate dostupna i jeftinija, pa opet u krug).

Medjutim broj ljudi kojima je potreban takav racunar je mali, pa ostatak ih uzima cisto zbog radoznalosti i prestiza. Dok bi im daleko jeftiniji PC (na primer licno sastavljena kofiguracija) obavila posao i sluzila bez problama. Cak bi i high-end PC sastavljen od biranih komponenti prosao uz nize troskove! Opet ja sve pomatram kroz ulozeno-vraceno, stvar struke :).

S obzirom da nam se pokretac teme ne javlja, da nam kaze za sta bi koristio svoj kompjuter (rekao je, ali nije pojasnio dali mi treba cisto za kucnu razbribrigu, ili profesionalnu uporetbu jer zivi od toga), mislim da mu ne mozemo pomoci.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.dip.t-dialin.net.



+7166 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?04.01.2012. u 11:07 - pre 148 meseci
Stoji sve to, naravno - za PC-jeve (kucne/kancelarijske) zato sto u slucaju high-end laptopa nemas izbor, moras da kupis neciji, ne moze da se sklopi :-)

@stevan_nk,

Treba napomenuti da Air mobilnost pre svega vazi ako teras OS X (sto je, pretpostavljam, izbor vecine kupaca te masine).

Ja sam morao da koristim onaj 11" Sandy Bridge Air 2 nedelje dok je moj laptop bio u servisu i Windows mobilnost me uopste nije odusevila. Mislim da je jedan od problema nemogucnost hardverskog gasenja Bluetooth i WiFi radija (video sam da ima neki 3rd party tool ali me je iskreno mrzelo da eksperimentisem) posto pretpostavljam da OS X to lepo gasi kada se ne koristi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

freesoftwareman

Član broj: 71321
Poruke: 323
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?04.01.2012. u 17:18 - pre 148 meseci
moj savet neka kupi laptop koji je kompatibilan da moze da radi i Windows i Mac OS X i onda ima sve i jare i pare
a imace i ogromnu ustedu za nase uslove pogotovo.




Running:Mac OS X 10.7.2 Lion (11C74)(iAtkos L1
VANILLA KERNEL :)
original Darwin 11.2.0 kernel
Intel Pentium Dual Core E2140 1.66Ghz up to 2.1GHz
Asus P5B-MX
Nvidia XFX GeForce 8400GS QE,QE2D,CI enabled Hardware accelerated (original
apple kexts)
Memory 2.5 GB 666 MHz DDR2 SDRAM
SATA HDD WD Caviar (original from iMac G5) 320GB
 
Odgovor na temu

Darko014
Darko Vasic
student
Valjevo

Član broj: 251474
Poruke: 30
108.25.121.*



Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?04.01.2012. u 21:32 - pre 148 meseci
A kako to da za mac ne postoje virusi?
Mislim to je isto os kao i win.U cemu je fora,
kako to da postoji milion virusa za win,a za mac skoro da ih nema?
 
Odgovor na temu

MacOS
ljubisha
Karaburma

Član broj: 18300
Poruke: 641
*.rs
Via: [es] mailing liste

Sajt: ljubisha.net


+12 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?04.01.2012. u 21:44 - pre 148 meseci
> Mislim to je isto os kao i win.U cemu je fora,
> kako to da postoji milion virusa za win,a za mac skoro da ih nema?

Kuku, opet se nasao neko pametan. :( google je tvoj prijatelj pa pitaj njega. Za pocetak, koliko virusa ima za UNIX? I nije 'skoro', nema virusa za mac
Svako ima pravo na mišljenje a ima budala koje se tim pravom i koriste.
 
Odgovor na temu

Darko014
Darko Vasic
student
Valjevo

Član broj: 251474
Poruke: 30
108.25.121.*



Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?04.01.2012. u 21:53 - pre 148 meseci
Ovo je forum,mesto za pitanja i odgovore.
Jednostavno ne razumem kako.
Sta sprecava nekog hakera da napravi virus za mac.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?04.01.2012. u 22:42 - pre 148 meseci
Nedostatak interesa
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415
Via: [es] mailing liste



+34 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?05.01.2012. u 00:40 - pre 148 meseci
nedostatak interesa ako pitas Win lusera (^); realno: jedino sto mogu da naprave je "virus" koji trazi admin pass da se instalira sto ga automatski diskvalifikuje kao virus ;)

...a sve to zato sto je NeXT/Apple od starta organizovao svoj operativni sistem pametno i kvalitetno, nesto nalik onome sto je M$ uradio sa Windows Vistom 2006.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?05.01.2012. u 02:46 - pre 148 meseci
Apple je kopirao postojeci Linux :)
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?05.01.2012. u 02:56 - pre 148 meseci
Jesi siguran da je bio Linux? Nemoj da pišeš ono što si načuo ili misliš da je tačno, samo zato što bi bilo super iz tvog ugla da je tačno :)
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

MacOS
ljubisha
Karaburma

Član broj: 18300
Poruke: 641
*.rs
Via: [es] mailing liste

Sajt: ljubisha.net


+12 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?05.01.2012. u 06:36 - pre 148 meseci
Ne nije kopirao, REGULARNO je uzeo nesto i stavio pod haubu. Sva prava su podrzana tako da je sve sasvim legalno.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 05.01.2012. u 11:14 GMT+1]
Svako ima pravo na mišljenje a ima budala koje se tim pravom i koriste.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li da kupim Mac ili PC?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65680 | Odgovora: 234 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.