Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li da kupim Mac ili PC?

[es] :: Advocacy :: Da li da kupim Mac ili PC?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65695 | Odgovora: 234 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mligor

Član broj: 11999
Poruke: 37
*.unitymediagroup.de.



+5 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 11:24 - pre 148 meseci
ja sam imao istu dilemu i odlucio se za Mac (iMac 27" - Intel i5) - uz Mac imam i koji kompjuter na WIndowsu, a i na poslu mi je PC radna platforma

posto nisam neki ljubitelj laptopova i posto se uglavnom bavim ili programiranjem ili obradom fotografija, trebao mi je kvalitetan monitor (IPS, >23"). IPS monitore nije lako naci po povoljnoj ceni tako da se izbor suzio na par modela ne jeftinijih od 800-900€. Kada se uz to doda jos kompjuter, tastatura mis i sl... dodje se do dobrih 1300-1500 evra. E tu sam se odlucio za iMac 27", posto vec neko vreme programiram za iPhone, pa mi je i Mac platforma dobrodosla.

Mac (hardware) - odlican, dodao sam jos 8GB RAM-a (4 je malo). Tastatura je mala, ali dosta dobra, Mis je takodje odlican (baterije se samo brzo potrose). Monitor, kao sto sam i predvideo, nesto najbolje sto sam video, ostalo - tiho, fino, samo jedan kabal (napajanje) i sve radi. Veoma elegantno resenje i jedina prava mana je sto moj stari radni sto se bas i ne uklapa u iMac dizajn :)

MacOS - tja... moze to i bolje. Jeste stabilan (ali zna i Mac da blokira ponekad). User Interface, rad sa prozorima (minimizovanje, maximizovanje, task switch) je jadno odradnjeno. Evo i posle godinu dana se i dalje "mucim" da nadjem prozore. Sto se tice aplikacija ima sve sto ti treba i uglavnom su mnogo bolje i stabilnije od onih na Windowsu (razlog - MS menja software tehnologiju svake godine, dok Apple ostaje na istom SDK-au vec duze vreme). Jedino mi nedostaje onaj pravi ALT+TAB i ALT+F4 (i naravno Visual Studio)

nisam probao kako radi Windows na iMac-u ali generalno sam zadovoljan i u poredjenju sa problemima koji se javljaju na PCu

Igrice : ne znam, nesto me slabo interesuju a i na MacOSu mislim da ih bas i nema kao na PCu

moj savet: ako mozes sebi da priustis kvalitetan komp i ako ti stvarno treba, kupi Mac-a. Ako ti treba racunar za web, slusanje muzike, citanje mailova, i pustanje youtube-a ili divxova onda kupi PC i solidan monitor
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.CyberCity.KladovoNet.Com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 11:50 - pre 148 meseci
Ako ti kinta nije problem... MAC!

Ako je kinta problem.... kupi "kompatibilan" hardware i napravi hackintosh.

Ja sam pre 2 godine presao na full OSX. U medjuvremenu uzeo MacBookPro... i ni za trenutak se nisam pokajao.

W$n koristim samo u "prozoru" :)


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 14:04 - pre 148 meseci
Moj kolega (IT) kaze da Macove kupuju oni koji neznaju nista o kompjuterima, jer ne znaju sta da rade kada se nesto desi sa kompom.

Mi imamo ceo IPTV sistem (sve zajedno sa Apple serverima i Mini-mac kompovima) i mogu vam reci da u klijent-server varijanti nisam nesto previse ocaran. Od par hiljada Mac-minija treba svaki dan restartovati par komada kada se zaglupe.

Ja licno nevidim razlog zasto bih dao duple pare na nesto sto eto "ne treba restartovati" s vremena na vreme. Za ekonomski standard u Srbiji, gde toliko toga fali, nevidim valjan razlog dati tolike $$$ za kucnu upotrebu, osim za one koji ih koriste poslovno (zbog same platforme) ili za one koje ekonomska situacija drzave nedotice.

Jos jedna stvar mislim da utice na to shvatanje da je Mac mnogo stabilniji. Ljudi na Windows istaliraju sve i svasta, jer im je lako da dodju do softwera. Za Mac nema toliki izbor raznoraznih gluposti, tako da su Mac korisnici "postedjeni" tih lose odradjenih jeftinih (besplatnih) programa i onda naravno i ne mogu da imaju problema sa istim.
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 15:36 - pre 148 meseci
at dmax

a oni koji kupuju PC jeve oni znaju oko kompova , jel tvoj kolega serviser?

pa ako na par hiljada minika trebaš restartovati par njih, pa i nije loše, pitam se kakav li je prosek kod PC-jeva ....

u pravu si , za Mac-ove nema raznoraznih gluposti, a da ima programa ima ih, pa ako prelaziš sa PC-ja na MAC, u velikoj većini slučajeva imaš Win programe portovane za Mac

 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 16:21 - pre 148 meseci
Citat:
balavi: at dmax

a oni koji kupuju PC jeve oni znaju oko kompova


Nisam mislio da ono koji kupuju PC-jeve znaju oko kompova, nego da oni koji znaju oko kompova kupuju PC-jeve (bez uvrede, samo nevidim razloga da dam 2-3 x$ da ne bih restartovao komp svakih nedelju dana)


Citat:
balavi: at dmax
pa ako na par hiljada minika trebaš restartovati par njih, pa i nije loše, pitam se kakav li je prosek kod PC-jeva ....


Prica je da su ovde ulozeni M$ da se nebi "restartovalo", tako da efekat nije ispunio ocekivanja.
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 16:55 - pre 148 meseci
aaaaa. pa što ne reče tako, pa ja npr. znam ljude koji znaju oko kompova a kupuju MAC-ove ....

tako da .... nema nikakve uvrede .... ;)

a vezano za restarovanje, daj neki link, nešto gde se može nešto pročitati o tome, ja stvarno o tome prvi put čujem , a nikada nisam imao prilike da se lično sretnem sa tim ... ja MAC-a ne isključujem danima i nikad nije ni štucnuo ...

 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 17:32 - pre 148 meseci
Totalno je glupa konstatacija da je ovaj OS za one, ovaj za one druge. Na svakom OSu može raditi bilo koji korisnik, sa bilo kojim nivoom znanja, a razlike su u nijansama. Recimo, MacOSX je jedan od naintuivnijih OS sa kojim sam se susretao i toliko je intuitivan i prihvatljiv da recimo moja žena koja nije mogla pomisliti ni na jedan drugi OS do Windowsa je bukvalno otela isti od mene, tako da ga ja sada samo povremeno vidim, dok ga ona aktivno koristi. Ako ga je ona mogla bez problema savladati, onda može bilo ko...
Sve u svemu, pare su te koje određuju šta ćeš uzeti, a ako želiš kvalitet i lakoću definitivno Mac...
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 17:40 - pre 148 meseci
Molim vas da se osim pisanja silnog off-topica trudite i da Mac ne pišete MAC, jer je to nešto drugo.

Ja sam se vrlo dobro razumeo u PC-jeve kada sam pre 6 godina odlučio da umesto 700€ za super PC dam 1300 za iMac i od tada sam na Macu i nisam se pokajao ni jednog sekunda. Mada, da se ne lažemo, zavidim onima na PC-ju što mogu da imaju najnovije naslove Call Of Dutyja ;)

Elem, kad sam kupovao kompjuter, stavio sam na papir 5 razloga zbog kojih želim da dam skoro duplo više novca za neki kompjuter i prva 4. razloga su bili u vezi sa OS-om, a peti je bio dizajn.

Ako pokretaču teme nešto znači, ni jedan, NI JEDAN novi Mac korisnik se nije vratio na Windows, a naprodavao sam se mašina svakome do sada. Postoji nekad problem da se ljudi naviknu na promenu, sećam se da sam i ja tražio kao blesav neku alternativu za TotalCommander, a onda se jednostavno navikao da koristim Finder u kombinaciji sa tzv. "hot cornerima" i jednako sam brz u radu. Ima i ona izreka za Mac OS X...Ako ti se nešto čini nelogičnim, to znači da to radiš na pogrešan način :)

mligor, ne razumem zašto ti nedostaje Alt+F4? Zar ti Cmd+W i Cmd+Q ne daju isto što i Ctrl+F4 i Alt+F4? A za upravljanje prozorima upali Hot Corners u Preferences, pa pozivaj sve prozore prostim guranjem kursora u neki od ćoškova ekrana. Ja do sada nisam video lakši i pregledniji koncept za upravljanje prozorima. Još jedna stvar je nasleđe koje većina nas donese sa Windowsa. I ja sam u početku očekivao da, recimo, Maximize radi to preko celog ekrana, ali filozofija na Macu je drugačija i postoji razlog zbog čega nije tako. Ali to već nije problem OS-a, već tebe i mene kao korisnika koji trebaju da se naviknu na drugačiju filozofiju OS-a.

dmax, govoriš o promilima. To mi se čini kao savršeno ok cifra, ali nisam u toj branši i ne znam kako bi se ponašale druge konfiguracije u takvim clusterima. No, ovde pričamo o laptopu za kućnu upotrebu, a ako ti je jedina dodirna tačka sa Macovima hiljade Minija kojima pristupaš remote (ma i u lokalu da su), onda baš i nisi kompetentan za kritiku. Mene, kao korisnika, ne zanima da li virusi i problemi dolaze instaliranjem svega i svačega, meni je bitno da ako mi nešto više ne treba, da mogu da ga skinem, da mi se ne sakriva po sistemu i sl. Razlog zbog kojeg takav softver postoji na Windowsu, a ne na Macu me stvarno ne zanima. Ali znam da sa Macom ne gubim toliko vremena i živaca, već uživam u radu.

Macovi se, ako do toga dođe, servisiraju jednako kao i svaki drugi računar. Delovi mogu biti skuplji, ali i ne moraju

Da sumiram još jednom prednosti i ono što nalazim kao mane Mac laptopa u kućnim uslovima korišćenja. Prednosti OS X-a nisu ujedno i mane Windowsa, tako da se ne hvatajte za svaku stavku vodeći se time.

PREDNOSTI
- Sistem koji u startu dolazi sa svim većinom programa potrebnih običnom korisniku
- Kako ne postoji neograničeno mnogo različitih konfiguracija, instalacija sistema dolazi da svim potrebnim drajverima koji se automatski instaliraju sa sistemom
- Ugrađen inkrementalni back-up mehanizam aka. Time Machine (moguće je, recimo, pristupati različitim verzijama jednog te istog dokumenta)
- Nema potrebe za particionisanjem diska, jer ako sistem padne i bude bilo potrebe da se reinstalira, korisnički podaci ostaju sigurni na disku
- Nema potrebe za antivirusnim programom
- Jednostavna instalacija i deinstalacija programa
- Jedinstven dizajn

MANE
- Cena
- Ne postoje sve igre za Mac koje postoje za PC

Gornji razlozi ne moraju biti mane/prednosti za svakog korisnika, ali je to ono što se ljudima uglavnom sviđa ili ne sviđa.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

MacOS
ljubisha
Karaburma

Član broj: 18300
Poruke: 641
*.rs
Via: [es] mailing liste

Sajt: ljubisha.net


+12 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 17:50 - pre 148 meseci
> Ne mora da ima av, isto ko sto ne mora da ga ima i na windowsu... Ako se pridrzava nekih osnovnih pravila, virus nikad zakaciti nece ma sta god koristio.
>
> Ali to tako i treba predstaviti, a ne neke bajkovite prikaze..

Ajd leba ti ukratko, koja su to osnovna pravila.
Hm, znam ja jedno, ako ga uopste ne palis nikada se neces zaraziti, jel mozda to resenje?
Imas komp sa winom, nemas antivirus, radis samo u Wordu i zatreba ti nesto da preneses sa drugog kompa koji isto tako nema AV a covek na njemu ima gomilu gluposti i virusa. Usmes Flash, ubodes kod njega a onda taj Flash sav sretan ubodes kod sebe u komp. Napatis se sa jedno hiljadu virusa a da i ne znas jer nemas AV!!! Bajka ili surova pisijevska realnost?
Svako ima pravo na mišljenje a ima budala koje se tim pravom i koriste.
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 17:56 - pre 148 meseci
Citat:
balavi
a vezano za restarovanje, daj neki link, nešto gde se može nešto pročitati o tome, ja stvarno o tome prvi put čujem , a nikada nisam imao prilike da se lično sretnem sa tim ... ja MAC-a ne isključujem danima i nikad nije ni štucnuo ...


Pazi, ovde nije osnovni problem OS, nego je vise vezan za aplikaciju koja radi na Macu (Nano point). Ono sto zelim da ukazem, da ni u toj kombinaciji koja je tebala da bude "dobitna" bez ikakve greske, ipak nije sve idealno.

Citat:
vladared: Totalno je glupa konstatacija da je ovaj OS za one, ovaj za one druge. Na svakom OSu može raditi bilo koji korisnik, sa bilo kojim nivoom znanja, a razlike su u nijansama. Recimo, MacOSX je jedan od naintuivnijih OS sa kojim sam se susretao i toliko je intuitivan i prihvatljiv da recimo moja žena koja nije mogla pomisliti ni na jedan drugi OS do Windowsa je bukvalno otela isti od mene, tako da ga ja sada samo povremeno vidim, dok ga ona aktivno koristi. Ako ga je ona mogla bez problema savladati, onda može bilo ko...
Sve u svemu, pare su te koje određuju šta ćeš uzeti, a ako želiš kvalitet i lakoću definitivno Mac...


Ako se ovo odnosilo na to da "oni koji znaju o kompovima kupuju PC", mislim da me niste razumeli. Ja gde sam sada, ljudi imaju para (sto neznaci da imaju pameti i znanja) i onda kupuju Mac jer to je najbolje, a sa Windowsom eto imaju problema tipa npr. nisu znali da im treba anti-virus. Ukratko, hteo je da kaze da glupi uzimaju Macove (ako imaju para na bacanje) jer im je odrzavanje kompa suvise komplikovano i na kraju ih koriste da bi bili na Facebooku (Photoshop je misaona imenica za njih). To sve je u redu za Amere, koji para imaju, a Apple kompova su se nagledali po skolama, pa znaju da je to dobro. Ali u zemlji Srbiji gde toliko toga fali, nisam siguran da je ekonomski opravdano da neko kupuje Mac a u dvoristu mu Mercedes cirka 20 godina star. Onaj kome samo treba komp u Srbiji, moze da zivi sa Windowsom uz sve njegove bubice, a Mac mu dodje luksuz. Nadam se da je sada jasnije sta hocu da kazem.

E sada sto se tice onih kojima su kompove totalni hobi, i koji bi dali sve za dobar komp, to je prica malo drugacija i oni bi hteli naravno Mercedesa, a to bi u ovom slucaju bio Mac
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7166 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 18:02 - pre 148 meseci
Citat:
MacOS: > Ne mora da ima av, isto ko sto ne mora da ga ima i na windowsu... Ako se pridrzava nekih osnovnih pravila, virus nikad zakaciti nece ma sta god koristio.
>
> Ali to tako i treba predstaviti, a ne neke bajkovite prikaze..

Ajd leba ti ukratko, koja su to osnovna pravila.
Hm, znam ja jedno, ako ga uopste ne palis nikada se neces zaraziti, jel mozda to resenje?
Imas komp sa winom, nemas antivirus, radis samo u Wordu i zatreba ti nesto da preneses sa drugog kompa koji isto tako nema AV a covek na njemu ima gomilu gluposti i virusa. Usmes Flash, ubodes kod njega a onda taj Flash sav sretan ubodes kod sebe u komp. Napatis se sa jedno hiljadu virusa a da i ne znas jer nemas AV!!! Bajka ili surova pisijevska realnost?


Err... evo ja nemam AV vec 10+ godina na svojim masinama. Kratko sam imao AV na laptopu od stare firme, ali to je bilo samo par meseci. Koristim milion stvari, od Worda preko Visual Studio-a sve do neke igrice ponekad.

Ne znam kakav je Windows sto se sigurnosti tice po defaultu, ali uz malo group policy podesavanja i nekih sasvim normalnih pravila sto se koriscenja racunara tice (user nalog, admin privilegije samo digitalno potpisanim izvrsnim fajlovima, siguran internet browser + adblock, potpuno iskljucen autorun, iskljucivo originalni softver i freeware/shareware preuzeti sa lokacija od poverenja tipa download.com, softpedia itd...) se sasvim lepo zivi bez ikakvih AV-ova sta god da radis.

Tj. sta god da radis osim instaliranja piraterije. A i to, ako si bas uporan mozes da izvedes tako sto ces imati AV na nekoj virtuelnoj masini - pa kad skines svoju pirateriju prvo ih skeniras u VM-u.

Jedini razlog za stavljanje AV-a na PC ako si IT pismen je ako ti komp koristi jos neko ko >nije< IT pismen.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 18:15 - pre 148 meseci
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: o, ovde pričamo o laptopu za kućnu upotrebu, a ako ti je jedina dodirna tačka sa Macovima hiljade Minija kojima pristupaš remote (ma i u lokalu da su), onda baš i nisi kompetentan za kritiku. Mene, kao korisnika, ne zanima da li virusi i problemi dolaze instaliranjem svega i svačega, meni je bitno da ako mi nešto više ne treba, da mogu da ga skinem, da mi se ne sakriva po sistemu i sl. Razlog zbog kojeg takav softver postoji na Windowsu, a ne na Macu me stvarno ne zanima. Ali znam da sa Macom ne gubim toliko vremena i živaca, već uživam u radu.


Skroz si u pravu, ja nisam kompetentan kao Mac korisnik, jer ga licno ne koristim. Razlog sto sam pisao na ovom postu je da ukazem onima koji se interesuju paznju na ono sto im stvarno treba ukoliko se razmisljaju sa finansijske strane da li im je to stvarno potrebno. Ovde me cesto ljudi pitaju i za misljenja oko laptopova koji kostaju 1500$ i vise. Kada ih pitam za sta ce da im sluzi, oni najcese kazu: Facebook, Skype i malo Internet (surfovanje). Nekima kada kazem im objasnim da ce to da radi i najjefitniji (nov) laptop od 350$ shvate poruku. Nekima to nije jasno i onda uzmu ono sto bi najstrastveniji igraci pozeleli da imaju, sve zajedno sa Blu-ray-om (za koje diskove jos niko nije video u Srbiji) i ako ih opet pitas sta ce im to, oni ti lepo odgovore, pa znas mogu da idem na Facebook, da pricam Skype-om.... Naravno tu su i oni koji uzmu najskuplje da kada se vrate u Srbiju, mogu o tome da se hvale, i onda najcesce kazu "ma to ti je mocna masina ima 8TB memorije i 1000KB hard disk, a tek grafika, zaboravio sam kako se zove, ali znas kako otvara stranice!"

E sada za one koji stvarno zale nesto najbolje (bilo koji razlog: hvaljenje ili uzivanje) naravno Mac je #1 i to je vec dobro poznata stvar. Dakle moji su pogledi jedino vezani za finansijsku prirodu i koliko je to stvarno nekome potrebno ili zelja. Meni se licno Mac OS svidja iz razloga sto je baziran na Unix-u, ali to nije dovoljan razlog da bih ga uzeo. Za sve ostalo sto mi laptop sluzi su gledanje filmova, Skype i naravno redovno restartovanje
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 18:22 - pre 148 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Err... evo ja nemam AV vec 10+ godina na svojim masinama. Kratko sam imao AV na laptopu od stare firme, ali to je bilo samo par meseci. Koristim milion stvari, od Worda preko Visual Studio-a sve do neke igrice ponekad.

Ne znam kakav je Windows sto se sigurnosti tice po defaultu, ali uz malo group policy podesavanja i nekih sasvim normalnih pravila sto se koriscenja racunara tice (user nalog, admin privilegije samo digitalno potpisanim izvrsnim fajlovima, siguran internet browser + adblock, potpuno iskljucen autorun, iskljucivo originalni softver i freeware/shareware preuzeti sa lokacija od poverenja tipa download.com, softpedia itd...) se sasvim lepo zivi bez ikakvih AV-ova sta god da radis.

Tj. sta god da radis osim instaliranja piraterije. A i to, ako si bas uporan mozes da izvedes tako sto ces imati AV na nekoj virtuelnoj masini - pa kad skines svoju pirateriju prvo ih skeniras u VM-u.

Jedini razlog za stavljanje AV-a na PC ako si IT pismen je ako ti komp koristi jos neko ko >nije< IT pismen.



Evo dade Ivan jedan od primera za ono: "Moj kolega (IT) kaze da Macove kupuju oni koji neznaju nista o kompjuterima, jer ne znaju sta da rade kada se nesto desi sa kompom."
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 18:37 - pre 148 meseci
E pa sad, Ivane, iz ovog što si napisao svaki Win korisnik, ako neće AV na kompjuteru, treba da ode na kurs za doobuku korišćenja Windowsa :)

To sve tako na Win, a na Macu upališ i voziš :)

Ekonomski momenat je irelevantan kao argument, jer većina ljudi neće početi ni da razmišlja o Macu, ako ga ne može priuštiti. To što neko ima u dvorištu kola stara 20 godina ne znači da im trebaju novija, niti da onaj ko nema kola treba prvo da nabavi kola, pa onda Maca :) Karikiram, ali svako raspolaže svojim budžetom kako zna i ume. Razumem da ima i onih koji će kupiti nešto jer im se može, ali opet, njihova stvar. Niko neće kupiti Maca, pa sutra izaći u čitulji jer je umro od gladi.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415
Via: [es] mailing liste



+34 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 18:44 - pre 148 meseci
- iskljucis Autoplay u group policy editoru (na taj nacin ces biti siguran da neces dobiti virus kad ubacis USB flash sa virusom)

- ne skidas nista sa crack/warez/pr0n sajtova (ili bar skidas sa relativno proverenih)

- ne zajebes se i ne kliknes na najnoviji web "AntiVirus 2012 Ultimate Virus Scanner" koji je prijavio da imas 127 zarazenih datoteka :D

- ne koristis Internet Explorer ili Outlook

- ne otvaras mailove koje nisi trazio

i kao sto vidis prilicno je jednostavno :)

...mada i pored svega gore navedenog ostaje problem sa Macro virusima unutar Microsoftovih datoteka.
 
Odgovor na temu

freesoftwareman

Član broj: 71321
Poruke: 323
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 19:30 - pre 148 meseci
najbolje resenje nabavi kompatibilnu konfiguraciju evo pomoci:

http://tonymacx86.blogspot.com/search/label/CustoMac

i imas i Windows i Mac OS X :) za manje para, koristeci kvalitetan hardver takodje i kvalitetno ne-kinesko napajanje :)

ja na istoj masini imam i Mac OS X Lion i Windows (nazalost moram zbog pojedinih programa(Kitchendraw itd))


Running:Mac OS X 10.7.2 Lion (11C74)(iAtkos L1
VANILLA KERNEL :)
original Darwin 11.2.0 kernel
Intel Pentium Dual Core E2140 1.66Ghz up to 2.1GHz
Asus P5B-MX
Nvidia XFX GeForce 8400GS QE,QE2D,CI enabled Hardware accelerated (original
apple kexts)
Memory 2.5 GB 666 MHz DDR2 SDRAM
SATA HDD WD Caviar (original from iMac G5) 320GB
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 19:32 - pre 148 meseci
Code:
iMac:~ nkrgovic$ uptime
20:24  up 29 days, 10:13, 3 users


Svakih nedelju dana? Ovo pre mesec dana je bio OS update.

Mac ima utegnut GUI, skroz fino radi i ima ispod posten shell. Aplikacije su odlicne, mail klijent mi se jako dopada... presao sam na Mac sa *nix platforme, ostalo mi je sve sto mi je trebalo sa *nix-a, dobio sam odlicne aplikacije za multimediju, fotografije i utegnut GUI. Imam licenciran windows koji mi se vrti u virtuelnom okruzenju koji pali SAMO za e-banking. Igram i igrice, presao sam skoro Star Wars KOTOR, sad razmisljam da kupim sa app store-a NWN 2, Diablo kupujem obavezno kad izadje. Monitor je sjajan, stakleni multitouch mis je cista fantazija. Bezicna tastutura je skroz OK - a to ti kaze neko ko je pre nje koristio IBM Model-M. :) I da, dve generacije OS-a su mi presle preko racunara, bez ikakvih problema, sa 10.5 sam stigao na 10.7 - i sve vreme radi sjajno.

Jedini razlog protiv Mac-a je cena.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Moderator
Član broj: 18499
Poruke: 735
*.206.11.8.vgccl.net.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 19:49 - pre 148 meseci
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-
PREDNOSTI
- Nema potrebe za particionisanjem diska, jer ako sistem padne i bude bilo potrebe da se reinstalira, korisnički podaci ostaju sigurni na disku


Nema ni na PC-u pod Windows potrebe. Recimo kod sedmice (Windows 7) korisnicki fajlovi ostanu netaknuti, a oni koji su u user-folderima samo budu premesteni na predefinisanu lokaciju (windows.old).

Citat:

MANE
- Cena
- Ne postoje sve igre za Mac koje postoje za PC


Nema ni portovanih razvojnih okruženja kao što je recimo Visual Studio .NET, a koji je meni primarni razvojni alat, uz MS SQL Server i Crystal Reports.




Da ne bude zabune, da majci ili suprugi kupujem laptop, to bi vrlo verovatno bio baš neki Mac Book jer bi mene manje glava bolela posle radi gluposti koje mogu da naprave. Da mi je posao grafika, dizajn i slično, opet bih (ovaj put za sebe) pazario Mac. A za ostale namene... ipak ne.
 
Odgovor na temu

freesoftwareman

Član broj: 71321
Poruke: 323
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 20:06 - pre 148 meseci
ko ima para najbolje je kupiti Mac hardver jer je kvalitetan i dizajn je na visokom nivou,u svakom smislu reci i za softver i za hardver :)
a ko nema (dovoljno) para hackintosh is the best :)
mada ja licno nikada nebih dao tolike pare, jer mi je zanimljivije namestiti Mac OS X na ne-Mac hardver :), kao sto sam prognozirao jos odavno da ce ljudi naci nacina koristiti Mac OS X na ne Mac hardver :)
Running:Mac OS X 10.7.2 Lion (11C74)(iAtkos L1
VANILLA KERNEL :)
original Darwin 11.2.0 kernel
Intel Pentium Dual Core E2140 1.66Ghz up to 2.1GHz
Asus P5B-MX
Nvidia XFX GeForce 8400GS QE,QE2D,CI enabled Hardware accelerated (original
apple kexts)
Memory 2.5 GB 666 MHz DDR2 SDRAM
SATA HDD WD Caviar (original from iMac G5) 320GB
 
Odgovor na temu

wujaymarkoff
Starac Vujadin
CEO, Pimp Inc. - Belgrade Shtajga
Belgrade, Serbia

Član broj: 228941
Poruke: 50
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+49 Profil

icon Re: Da li da kupim Mac ili PC?02.01.2012. u 20:11 - pre 148 meseci
Prosle godine imao sam priliku da radim malo sa jednom Mac Pro masinom.
Jedini razlog je bio program Logic Pro, DAW koji radi samo na Linuxu (ne postoji za Win od verzije 5.5) i koji nisam imao priliku da isporbam.
Na stranu sto me program nije pretarano odusevio (ne sto je los, naprotiv) no nije to taj workflow na kakav sam navikao u Cubase-u i ProTools-u koje koristim na Win-u.
No sama Mac platforma mi se jako svidela u smislu podrske kako za ozbiljniji softver (gotovo programi za muzicku produkciju postoje i za Mac), kako i za hardver (zvucna i midi kontroler su mi radili bez greske). Operativni sistem je veoma jednostavan i stabilan te nisam primetio bilo kakve smetnje u radu.
E sad da li je drasticna razlika u ceni opravdana, po meni ne.
I jako vazno, sto sam primetio po pitanju prodaje Apple racunara kod nas, nasi distibuteri prilicno deru, malo sam gledao cene po online shopovima za Mac Pro u Americi, Britaniji, Nemackoj, razlike su i po 30-50 % u ceni (naravno mislim na nove masine).
"Ne moze danas svaka gologuzija da snima filmove" (Radomir Belacevic)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li da kupim Mac ili PC?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65695 | Odgovora: 234 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.