Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Smena na tronu gnu/linuks distribucija

[es] :: Linux :: Smena na tronu gnu/linuks distribucija

[ Pregleda: 3619 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Smena na tronu gnu/linuks distribucija18.12.2011. u 14:50 - pre 149 meseci
Sudeći po distrowoču, ubuntu više nije najpopularnija distribucija, već ubedljivo prvo mesto drži mint.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija18.12.2011. u 15:01 - pre 149 meseci
Jep, ima tome već nekoliko sedmica, kako je Mint izbio na No1.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija18.12.2011. u 15:03 - pre 149 meseci
Who cares?

Prava vrednost Ubuntu-a je Ubuntu LTS i serverska primena. Tu je on debelo iskocio u prvi plan i, koliko ja primecujem, potisnuo Debian skroz ispod. Danas, realno, drmaju Ubuntu i CentOS / RH EL, to su distroi koji vode napred.

Desktop primene kod kucnih korisnika nisu nesto gde ima novca, a onda nema ni developera ni razvoja. Mint je samo prepakovan Ubuntu, nista revolucionarno u njemu nema.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija18.12.2011. u 15:14 - pre 149 meseci
Pa dobro, šire gledano, razvoj su uvek vukli veliki igrači. Ipak, Mint je u moru derivata uspeo da pridobije veliki broj korisnika - kućnih, desktop, small-office ovakvih ili onakvih. Za (verujem) skromnu grupicu developera koji rade na njemu, to je lep uspeh.
Interesantno je to što pišeš o Ubuntu-Serveru. Znam da se do skoro ljudi nisu preterano odlučivali za njega - ni meni nikada nije bio na listi za serverske instalacije. Prepostavljam da je reč o ažurnijim paketima i boljoj podršci, dokumentaciji i sl?
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija18.12.2011. u 17:44 - pre 149 meseci
Ja mislim da Mint-ov uspijeh, bez obzira na sve, nije mala stvar.

Sto se tice serverskih instalacija, mislim da Ubuntu furaju uglavnom neiskusniji administratori, oni koji to rade silom prilika (dev koji je uzeo namjenski za sebe) ili ljudi dosli iz desktop svijeta. I to je najvise zato sto se nudi kao predefinisana instalacija gotovo kod svakog provajdera koji nudi namjenske serverve.
Po meni, CentOS je prilicno odmakao ostalima u nekim "ozbiljnijim" sistemima/deploymentima i korporativnom okruzenju, a u situacijama kada firma nije bila u fazonu da uzme RH.
Takodje, mislim da se Debian dosta dobro drzi i dalje.
Kod mene pogotovo :)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija18.12.2011. u 18:12 - pre 149 meseci
Ironicno je, da velika kompanija Micro Soft i vlasnik Ubuntua (Marko Satlvortovic ) imaju iste inicijale a onako izdaleka su i slicne - jedan gazda i svi moraju da slusaju sta on kaze. Mint je vise u Linux fazonu, okrenut pojedincu, "baca vreme" na neke sitnice, i tako sitnica po sitnica stekao reputaciju a Ubuntu cilja visoko, sto se vidi i po njegovim sajtovima. Nekako se oseca drugaciji nastup, kao da imaju osecaj da su iznad ostalih.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija19.12.2011. u 21:07 - pre 149 meseci
Citat:
Tyler Durden: Ja mislim da Mint-ov uspijeh, bez obzira na sve, nije mala stvar.

Sto se tice serverskih instalacija, mislim da Ubuntu furaju uglavnom neiskusniji administratori, oni koji to rade silom prilika (dev koji je uzeo namjenski za sebe) ili ljudi dosli iz desktop svijeta. I to je najvise zato sto se nudi kao predefinisana instalacija gotovo kod svakog provajdera koji nudi namjenske serverve.
Po meni, CentOS je prilicno odmakao ostalima u nekim "ozbiljnijim" sistemima/deploymentima i korporativnom okruzenju, a u situacijama kada firma nije bila u fazonu da uzme RH.
Takodje, mislim da se Debian dosta dobro drzi i dalje.
Kod mene pogotovo :)


Slazem se.

Na poslu teram Debian, CentOS a ima i starijih SUSE-a (SLES).

Kada se kaze da je neki distro izbio na prvo mesto, treba precizirati da li je rec o desktop distrou ili serverskom.

Ne kapiram zasto bi neko stavljao Ubuntu na server kada postoji Debian? Pricam o terminalu, bez GUI.
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija19.12.2011. u 21:14 - pre 149 meseci
Verujem da ima razloga, nagađao sam u prethodnom postu - čekam odgovore
BTW, Ubuntu Server po defaultu dolazi bez GUI.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija19.12.2011. u 21:27 - pre 149 meseci
Utoliko bolje za Debian koji mu je ipak 'tata'.

Debian do generacije Lenny radi odlicno i na egzotici arhitekture Alfa (Compaq DEC AlphaServer).




 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1122
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija20.12.2011. u 11:24 - pre 149 meseci
Odavno koristim samo LTS za Ubuntu i zadovoljan sam. Više puta sam se opekao sa apdejtovanjem na sveže verzije i od tada mogu samo da probam. Za rad, kažem, samo LTS.

Nekako sam razočaran sa Fedorom koju sam svojevremeno koristio (verovatno navika iz perioda korišćenja RH). Pod razočarenjem ne mislim na rad i stabilnost već na zajednicu...

Inače, da se ne udaljimo od teme, koristim Ubuntu i za serverske varijante i mogu reći da sam zadovoljan, mnogo više u odnosu na Centos. Koristio sam i RH i Suse, debian, ali ne bih mogao da povučem paralelu. Sa Centosom sa imao problema i možda to utiče na ovakav stav.
Ubuntu server bih pohvalio u slučajevima virtualizacije gde serversku mašinu podižem za 2 sec na xen serveru.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija30.12.2011. u 08:13 - pre 149 meseci
Sta je ovo sa CentOS-om od verzije 6? Upgrade kernela na 6.1 i 6.2 (tj. kerneli preko 2.6.32-71) imaju stravicnih problema - kernel panic, ne vidi diskove, ne moze uopste da boot-uje. Ajde jedna verzija, ali i druga isto da se ponasa...

I nikakav info o tome ne postoji a ljudi kukaju po celom internetu. RH je izgleda odlucio da izbaci community (CentOS) iz igre na podmukao nacin :)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
212.200.144.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija30.12.2011. u 09:10 - pre 149 meseci
Link ? Ka rh bugzilla-i po mogucstvu ?

Teram cent 6.2 sad i nikakvih problema sa kernelom nisam imao...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija30.12.2011. u 10:17 - pre 149 meseci
http://social.technet.microsof...f8-81b9-4337-bda6-6860129d771f

(iako je ovo sa Microsoft sajta/foruma :P)


Ja teram onaj kernel od 6.0 (build 71.) a ovi 6.1 i 6.2 nece.

 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
212.200.144.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija30.12.2011. u 11:46 - pre 149 meseci
Pa dobro, ovo je vezano za HyperV modul, on je jos uvek u staging sekciji. Zato i vidis bug report na MSFT forumu :)

Mene bi cudilo da HV radi :)

http://git.kernel.org/?p=linux...66165171547f105e2253dec261cfa5
make love - !war
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija31.12.2011. u 01:26 - pre 149 meseci
Mi ne koristimo HV ili bilo kakvu drugu virtuelizaciju pa se opet desava to sa novim kernelima.

Sada ne mogu da nadjem taj link kao pre neki dan gde se vodila slicna diskusija na nekim stranim forumima, dakle vezano je za hardverske masine posle 6.0. koje imaju tih problema.

 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija31.12.2011. u 08:31 - pre 149 meseci
Ne ok, verujem ti, nego meni je upgrade prosao poprilicno bezbolno, mada pretpostavljam da je problem vezan za odredjenu hardversku konfiguraciju buduci da ja nisam primetio nista neobicno.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija31.12.2011. u 18:25 - pre 149 meseci
Verovatno, tacnije oko RAID kontrolera je problematika jer ta dva nova kernela prosto ne vidi diskove.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija31.12.2011. u 18:44 - pre 149 meseci
Koji kontroler je u pitanju ili koji server :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
95.180.64.*



+3 Profil

icon Re: Smena na tronu gnu/linuks distribucija01.01.2012. u 20:47 - pre 149 meseci
Citat:
Mister Big Time: Verovatno, tacnije oko RAID kontrolera je problematika jer ta dva nova kernela prosto ne vidi diskove.


Ajde molim te ako ti nije problem napisi model servera i kontroler. Bas me interesuje ovo.

Inace cak ni Red Hat ne podrzava zvanicno RHEL 6 na Hyper-V-u. Zvanicno je podrzan samo RHEL 5.2+ . Posto Red Hat gleda na Hyper-V kao na obican HW ovde mozes naci zvanican dokument.

https://hardware.redhat.com/li...cation&quicksearch=hyper-V

[Ovu poruku je menjao Stator dana 01.01.2012. u 22:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Smena na tronu gnu/linuks distribucija

[ Pregleda: 3619 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.