Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izolacija iznad podruma - vise filozofsko nego prakticno pitanje

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Izolacija iznad podruma - vise filozofsko nego prakticno pitanje

[ Pregleda: 3201 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bambulic
Nastavnik

Član broj: 247414
Poruke: 12
89.216.80.*



Profil

icon Izolacija iznad podruma - vise filozofsko nego prakticno pitanje17.11.2011. u 10:17 - pre 151 meseci
Ne znam da li sam pogodio pravi podforum, al mozda neko zna:

Juce smo poceli da stavljamo stiropor kao izolaciju na kucu pa sam uleteo u zestoku raspravu sa caletom. Dakle, on kao i vecina prisutnih je tvrdila da je prostorija iznad podruma najhladnija i da je vaznije nalepiti stiropor na gornji zid podruma nego na bilo koji zid oko kuce. Ali ja, nekako ne mogu da prihvatim neku cinjenicu samo zato sto vecina tako tvrdi. Potreban mi je neki konkretniji, naucni dokaz.

Po tom zakljucku ispada da je zemlja i vazduh (vetar) oko kuce bolji izolator od vazduha u podrumu koji se ne krece. Pa zar glavnu izolacionu osobinu stiroporu ne daje upravo zarobljeni vazduh? Kolko se ja secam fizike, prenosenje toplote se odvija preko molekula, a posto su oni u gasovima koji miruju malobrojniji, tj redji, logicno je da je prenosenje toplote manje. Primer - u rerni zagrejanoj na 300C, ruku u vazduhu mozemo da drzimo najduze, malo manje na hlebu koji se pece, a najmanje na metalnoj resetki.

Ako neko moze da mi pomogne da razresim ovu dilemu, bio bih izuzetno zahvalan. Samo potkrepiti nekim cinjenicama, molim.
Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Izolacija iznad podruma - vise filozofsko nego prakticno pitanje17.11.2011. u 13:03 - pre 151 meseci
E, pa sad,ti tražiš konkretne,naučno potkrepljene činjenice za jedno,kako si ono beše rekao...aha, vise filozofsko nego prakticno pitanje?!?

Mis'im...ono...praviti filozofiju oko jednog podruma,gde su temperature vazduha uglavnom konstantne i kreću se,leti-zimi oko 16-17°C,kod klasičnog podruma,baš je malo...šta ja znam...deplasirano.

Ako ćale ima para za bacanje,pusti ga,neka mu bude da je "u pravu"...
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Izolacija iznad podruma - vise filozofsko nego prakticno pitanje17.11.2011. u 18:52 - pre 151 meseci
Citat:
bambulic:  Pa zar glavnu izolacionu osobinu stiroporu ne daje upravo zarobljeni vazduh

Samom sebi si odgovorio!
Što je manje vazduha u 1noj ćeliji zarobljeno bolja izolacija.
Kada bude toplo u sobi siđi u podrum i upaljenu sveću pomeraj duž zidova i tavanice/poda pa će ti biti jasnije.
Nije za zanemariti ni vlažnost vazduha u podrumu koja dodatno hladi tavanicu/pod, zimi spoljni vazduh je suv. (Zato treba mazati usne zimi da ne ispucaju)
I uz sve to i fiziološki osećaj toplote kad su noge na toplom.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4618
*.mbb.telenor.rs.



+312 Profil

icon Re: Izolacija iznad podruma - vise filozofsko nego prakticno pitanje18.11.2011. u 08:25 - pre 151 meseci
Moja mhajka i sestra zive u kuci sa podrumom koji je samo ispod pola kuce. Onaj deo koji je iznad podruma je jako topao a onaj ispod koga je samo stopa, zemlja i temelj je hladan. Inace kuca je grdjena po projektu i propisanim izolacijama.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.uns.ac.rs.



+98 Profil

icon Re: Izolacija iznad podruma - vise filozofsko nego prakticno pitanje18.11.2011. u 10:43 - pre 151 meseci
Pri računanju toplotnih gubitaka kuće koriste se sledeće temperature:
1. za spoljni zid i plafon -20*C
2. za pod 0*C
3. za prostor iznad podruma +12*C
Tako piše u knjigama.
To bi značilo da su gubici poda duplo manji od gubitaka po zidovima.
Pod iznad podruma ima duplo manje gubitke nego onaj koji nije iznad podruma.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Izolacija iznad podruma - vise filozofsko nego prakticno pitanje18.11.2011. u 11:09 - pre 151 meseci
^ Drugim rečima, po defaultu je temperatura zemlje 0 oC, a temperatura u podrumu je 12 oC
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Izolacija iznad podruma - vise filozofsko nego prakticno pitanje19.11.2011. u 00:01 - pre 151 meseci
Ako je pitanje da li je bolje izolovati samo spoljni deo zida od podruma koji viri iznad zemlje, ili samo spoljni deo zidova prizemlja i sprata, naravno da je odgovor da je mnogo bolje izolovati ostatak kuće a podrum ostaviti neizolovan.

Ako je pitanje da li izolovati plafon u podrumu ili ostatak kuće, tu tek nema rasprave.

Kada bi bilo uslova, tvoj ćale bi se uverio odakle dolazi hladnoća kada ne bi grejao kuću celu sezonu, pa usred zime otišao malo da izmeri temperaturu na spratovima i u podrumu. Zaključio bi možda tada da podrum u stvari čak i greje kuću
 
Odgovor na temu

bambulic
Nastavnik

Član broj: 247414
Poruke: 12
89.216.80.*



Profil

icon Re: Izolacija iznad podruma - vise filozofsko nego prakticno pitanje22.11.2011. u 09:42 - pre 151 meseci
Fala dobri ljudi.
Sve sam ja to znao. Trebala mi je potvrda strucnijih lica. Pokazao sam mu ovu malu raspravu i uspeo da ga ubedim da stiropor namenjen za podrum poredjamo po tavanu. Inace, to ubedjenje da iz podruma tuce ladno, dolazi od poda po kome jedino hodamo (za razliku od zidova i tavanice). Jos kad cirkulacija oslabi...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Izolacija iznad podruma - vise filozofsko nego prakticno pitanje

[ Pregleda: 3201 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.