Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mint 12 - Lisa - utisci i zapažanja

[es] :: Linux :: Mint 12 - Lisa - utisci i zapažanja

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9805 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Mint 12 - Lisa - utisci i zapažanja13.11.2011. u 22:57 - pre 151 meseci
Predfinalna varijanta dvanaestice odlične distribucije Mint, pod imenom Lisa je izdata!
Osnovna novina je Gnome 3, ali je tu i fork Gnome 2 (Mate).
Ovde je data kompletna lista noviteta.

Ono što je vrrrlo zanimljivo, a Toma je pomenuo u drugoj temi, je da je ovih dana Mint prešišao svog "duhovnog oca", Ubuntua, na distrowatchu!

Cheers!




[Ovu poruku je menjao maksvel dana 06.12.2011. u 18:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC13.11.2011. u 23:15 - pre 151 meseci
Probao sam ga dan-dva i nisam baš oduševljen. Dupli panel što mi ne odgovara mada vidim da ima najava da će da bude varijanta sa samo jednim. Još neke sitnice koje su mi malo smetale ... pa sam ga sklonio i dok ne izađe malo ispeglanije, isprobavam Ubuntu u novom obliku. Taman da priučim pa da posle lepo poredim da li je Mint stvarno sve prešišao ili je to malo na silu.
 
Odgovor na temu

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC27.11.2011. u 18:46 - pre 150 meseci
Juče je izašla Lisa!

Da li je neko probao? Utisci?

http://blog.linuxmint.com/?p=1889
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC27.11.2011. u 19:08 - pre 150 meseci
calexx je isprobavao...
http://www.elitesecurity.org/p2999594
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC27.11.2011. u 19:49 - pre 150 meseci
Isprobavao i prilično se razočarao. Pokušali su da preskoče novi gnome i naprave kompromise sa menijima i izgleda prilično zabrljali. Dok sam probao RC, dešavalo se samo tako da mi nestane panel i okviri prozora (bug je bio prijavljivan) ... sad ne mogu da se setim ostalih gluposti ali ih je bilo. U međuvremenu sam nabacio Ubuntu i polako dodavao sve što je bila prednost Minta pa sada imam stabilni Linux sa svim džidža-midžama koje je donosio Mint.

Onda sam hteo da instaliram Lisu na rezervni komp ali je samo podizanje bilo užas. Grafika je skroz zabrljala, kursora nigde pa sam morao na poluslepo da ga instaliram. Kada je to završeno, grafika se malo opravila (morao sam da instaliram drajvere što je sasvim u redu) ... a rezultat je da sada imam dobre ikone i čist displej ... ali odmah u startu bez panela i bez okvira prozora. Relogovao sam se na stari gnome pa sada tako radi, odradiću komplet update i probaću još neki drajver pa ako preživi, možda ga probam još malo. Ako ne, razmisliću da li i tamo Ubuntu ili da još malo eksperimentišem sa drugim distribucijama, ceo hard je sada slobodan pa da se još malo igram.

Sve ovo možda neće da se desi na drugim tj novijim grafičkim (tamo imam fx5200) što je samo još jedan znak da je nešto moralo da se žrtvuje da bi se pravio kompromis. E da, pre toga sam instalirao Ubuntu za probu i sve je normalno (osim čudnog kursora ali je to naknadno sredio drajver). Ove nabudžene distribucije mi sada liče na XP blek, gold i slične, dodaje se štošta ali se izbaci nešto osnovno što nije potrebno autoru.

Sve sam dalje od Minta.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC28.11.2011. u 02:47 - pre 150 meseci
Evo me u Mint 12. Prve probe su u redu. Sve se lepo vidi. Pokrenuo sa USB-a, napravljenog preko onog Startup Disk Creator iz Mint 9, default verziju.





Dole je panel sa menijem, gore su podaci o jacini zvuka, bezicnoj konekciji, datum, aplikacija koja je u toku itd.

Nemam pojma u cemu sam, Gnome ali koji? Meni izgleda potpuno isto kao sto sam navikao, klasicno. Rezolucija 1920x1200!

Ova rezolucija je laz. Kad sam usao u podesavanje monitora pokazalo je manje, kao sto je i normalno za moj dosta star monitor, 1280x1024.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 28.11.2011. u 04:03 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC28.11.2011. u 07:59 - pre 150 meseci
Mislim da je to rezolucija slike koja je na tapetu. Ovo je gnome3 ali je Mint napravio kompromis pa imaš i meni u donjem delu a može da se napravi i varijanta da se to prebaci i integriše u gornji panel. Instaliraj neku srpsku tastaturu i dobićeš dva indikatora. Idi u gornji levi ugao (ili beše da se klikne na ono infinity) pa ćeš da vidiš kako to u principu izgleda.
Na ovom kompu to radi, na kršu sa fx5200 neće tj radi u klasičnom gnome okruženju, u njihovom mate ali u gnome 3 nema panela, prozori su bez okvira i uglavnom je sve nefunkcionalno. Neću da trošim podvarijante, ako jedna ne radi, onda je to preterano bagovito. Upravo se spremam da i tu nabacim Ubuntu.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC28.11.2011. u 10:34 - pre 150 meseci
Definitivno odustajem. Opet sam probao, novi CD, nova instalacija i sve isto. Kada startujem live CD, kursor ga i ima i nema, panel i bilo koji tekst je zbrljan, nekih slova nema, umesto nekih kockice ... instaliram i posle toga je kursor u obliku šarenog kvadratića ali je upotrebljiv. Meniji i tekstovi i dalje zbrljani. Onda nabacim drajvere (ponudi 4 različite verzije, probao sve redom) i posle toga deluje pristojno, kursor u redu ... ali nema panela a kada nešto otvorim, nema okvira prozora pa više nije upotrebljivo. Ako restartujem klasičan gnome ili mate, sve radi normalno. Kada deinstaliram drajvere, sve je kao na početku.
Probao sam i Ubuntu, kod starta live diska je sve u redu osim kursora koji je kao kvadratić. Posle instaliranja drajvera sve radi najnormalnije.

Izgleda da je bilo previše kompromisa i sigurno će da se javi još sličnih problema ... sačekaću da to proradi a upravo instaliram Ubuntu.

Hm, ostaje varijanta da CD verzija nije dobra ali trenutno u tom kršu imam povezan samo CDRW, sad ću da nabavim kablove da povežem i DVD pa da probam ... videću već u live delu da li radi.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC28.11.2011. u 18:36 - pre 150 meseci
Ponovo se javljam sa Mint 12. Instalirao sam ga na hdd. Za sada radi dobro.

Prilikom starta sam video gde se nalaze opcije Gnome, Gnome klasican, Gnome klasican bez efekata i jos nesto - MATE(?). Uglavnom, ima izbora. Ne dopada mi se sto po difoltu ne pise slovima sta koji simbol znaci pa kliknem misem a nemam pojma sta da ocekujem za neke nove znake.

Jos jedna stvar koju pozdravljam - probao sam 2 razlicita USB adapterea za wifi, oko kojih sam se ranije mucio pa jedan radi, drugi ne, a sada oba rade bez ikakve intervencije sa moje strane.


Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC29.11.2011. u 20:05 - pre 150 meseci
Do jutros sam na kršu imao samo CDRW pa sam probao par verzija koje tako stižu. Juče sam nabavio SATA kablić pa sam povezao DVD RW. Nisam probao ni Pinguy koji je na DVD pa sam to uradio danas. Isto pakovanje, prvo ne valja grafika a kada se instaliraju drajveri, nema ni menija ni kursora. Sve vreme ikone i otvoreni prozori izgledaju normalno osim što nema okvira prozora i panela. Isto i sa DVD varijantom Minta ... izgleda da će pravljenje kompromisa nekome da bude loša usluga ... Ubuntu ima malih problema do instaliranja drajvera ali je posle toga sve u redu.

Setio sam se da imam alternativu, tu mi je jedna Ati 9200 grafička koja će verovatno da radi a znam da negde u sobi imam jednu mnogo bolju grafiku (još samo da iskopam gde je) ... ali Mint i Pinguy više neće da dobiju šansu. Ako su ovde toliko zabrljali, ko zna šta se ne vidi na prvi pogled. Možda probam neku treću ali ovi su me razočarali. Previše mi liče na one black, gold XP i slične brljotine ... nije mi to potrebno.
 
Odgovor na temu

Ixtis
Niš bate, Srbija bato

Član broj: 7830
Poruke: 169
217.16.128.*



+42 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC30.11.2011. u 01:52 - pre 150 meseci
@calexx, iskreno ne znam šta je to kod tebe u pitanju! Probao sam Mint 12 live varijantu, i radio je bez problema i na netbooku Dell mini 1018, i na hp 6735s laptopu, a naravno i na desktop pc-ju.
Meni se iskreno u opšte ne sviđa ni gnome3, ni unity okruženje, i nakon lagane smrti gnome2 prešao sam na xfce, i ja, prezadovoljan!
Debian & Win 7
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC30.11.2011. u 06:15 - pre 150 meseci
U pitanju su drajveri za pomenutu fx5200 grafiku, kod prvog starta panel i kursor brljaju ali uz malo akrobacije uspem da instaliram. Posle dodavanja drajvera se pojavi kursor ali nestanu panel i okviri prozora. Kada restartujem u klasičan gnome ili mate onda sve radi. Isti problem je i sa Pinguy dok Ubuntu samo u live režimu ima malo čudan kursor ali posle instalacije (za vreme koje on sam nabaci drajvere) sve bude u apsolutnom redu. Nešto su promašili zbog pravljenja kompromisa sa gnome okruženjem jer nisu hteli da bude klasičan gnome 3 nego nešto treće. Zato se i javlja dupla ikona za tastature, čudan razmak između ikona u panelu ... loše su odradili taj deo.
Na ovom kompu gde mi je Ati grafika sve radi normalno, bar što se toga tiče. Na onom drugom sada radi Ubuntu bez ikakve greške.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC30.11.2011. u 12:44 - pre 150 meseci
Citat:
Ixtis: @calexx i nakon lagane smrti gnome2 prešao sam na xfce, i ja, prezadovoljan! ;)
Ja sam dugo koristio xfce, zbog slabosti i sporosti masine. Nemoj da te iznenadi ako necega tamo nema ili je drugacije nego kod ostalih okruzenja. Ne znam koliko je tvoje znanje o Linuxu, mozda si napredan korisnik ili ekspert, onda ti to sto nedostaje nece smetati ali ima zackoljica.

I ja se vratio na Gnome, Mint 9 LTS. Sramota me da priznam ali ne znam da li je to usledilo nakon nabavke bolje masine ili su se drajveri u Mintu toliko poboljsali da mi ona ista masina sada radi dovoljno brzo, ali sam tu. Mint 12 mi takodje dobro radi, njega imam samo za probu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Ixtis
Niš bate, Srbija bato

Član broj: 7830
Poruke: 169
217.16.128.*



+42 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC30.11.2011. u 18:00 - pre 150 meseci
Ma svega ima kada znaš gde da tražiš.
Debian & Win 7
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC02.12.2011. u 11:35 - pre 150 meseci
Predomislio sam se i pružio mu još jednu šansu. Našao sam staru Ati (9200, tako nekako) grafičku i instalirao ponovo. Sada nema problema sa grafikom i sve lepo prođe, startuje se Mint kako bi i trebalo ... i onda kreću oni problemi koje sam prijavljivao na početku. Kako otvorim meni, on trepne par puta i ugasi meni pa ponovo ... i tako, posle 2-3 puta opet nestane panel i nestanu okviri ... ono što je u startu sa fx5200 grafikom, ovde je posle par klikova. Proveriću kasnije prijavljene probleme jer mi se čini da je bilo reči o ovome ali mi se sve ovo ič ne sviđa.
 
Odgovor na temu

Sceko

Član broj: 287601
Poruke: 64
*.crnagora.net.



+6 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC04.12.2011. u 12:11 - pre 150 meseci
Lepo ovo izgleda, i milo mi je sad sto je presisao ubuntu na dw, jer mi je tako gadan ovaj novi panel na levu stranu u zadnjoj verziji...
Hosting u Crnoj Gori www.oklop.me
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC04.12.2011. u 12:30 - pre 150 meseci
Ja ne bih ulagao mnogo novca na novi Mint, imaju oni mnogo posla dok ga nateraju da radi. Samo da radi bez previše zaglupljivanja. Inače ... probao još malo sa Ati grafikom, ne valja ništa, isti problemi koji su mi se javljali i sa drugim Atijem ... vratio fx5200, instalirao Ubuntu i radi sve u 16.
 
Odgovor na temu

Doctor_Oz

Član broj: 286412
Poruke: 53
195.149.193.*



+4 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC04.12.2011. u 18:23 - pre 150 meseci
Sada Mint moze da ima okruzenje kao Ubuntu







 
Odgovor na temu

Texas Instruments

Član broj: 227540
Poruke: 272
95.180.72.*



+61 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC04.12.2011. u 22:31 - pre 150 meseci
Ako je to MATE, kako da dodam na panel system monitor?
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Izašao Mint 12 RC06.12.2011. u 17:07 - pre 150 meseci
Instalirah i ja final, konačno.
Mate, gnome classic i gnome... Svaki ima nešto.. specifično.
Instalirah binary drajvere za nVidiju i to kao radi, mada ume opasno da uspori. U Mate klikćem 5 puta na X da zatvorim prozor, a on ništa :\
U MATE - strpali su u meni applications sve i svašta, a izbacili System.
Videću baš na čemu će ostati od ove 4 ponude.

Pošto očito ova tema ostaje za utiske o Mint-u 12 generalno, malo menjam naslov...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Mint 12 - Lisa - utisci i zapažanja

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9805 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.