Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u

Strane: << < .. 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 844266 | Odgovora: 3410 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
109.121.2.*



+638 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u30.11.2014. u 00:42 - pre 114 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Aleksandar Đokić:
Jedno pitanje, da li se ljudima koji placaju, a zaposleni su, vraca onaj deo koji ide na dotiranje gsp-a? Znam odgovor ali onda oni ne placaju 72din nego 100din.

Mozes li da objasnis sta si hteo da pitas?
Ako nisam bio dovoljno jasan - ne dotiraju se ni mesecne dopune zaposlenih, ni pojedinacne karte, vec mesene dopune dece/ucenika/ studenata/nezaposlenih/socijalnih slucajeva i penzionera i to se ne dotira u potpunosti vec samo 15% od pune cene.


Kako se sad dotira iz budzeta samo to kad fali toliko para?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u30.11.2014. u 11:01 - pre 114 meseci
@Aleksandar Đokić
Pa to ti je vrlo jednostavno:
- 15% pune cene za povlascene se dotira iz budzetskih subvencija
- 15% pune cene u proseku povlasceni sami plate
------------------------------------------------
30% ukupno se prihoduje, na ovaj ili onaj nacin, 70% se ne prihoduje uopste.

Takodje, sto se tice zaposlenih:
- 20% kupuje mesecne dopune
- 20% redovno validira pojedinacne voznje
---------------------------------
40% ukupno se prihoduje na ovaj ili onaj nacin, 60% se ne prihoduje uopste.

Dakle, u proseku 65% se uopste ne prihoduje. Kad bi se i tih 65% prihodovalo, mogli bismo imati autobus na svaka 3 minuta, vozni park star u proseku 3-4 godine, spanske tramvaje i tako to. Takodje, kad bi se i polovina od toga, tj. 30-35% prihodovalo na ovaj ili onaj nacin, mogli bismo imati autobuse na svakih 15 minuta, vozni park star u proseku 8-10 godina, redovne plate za vozace i tako to.

Tu se brkaju dva izraza "fali toliko para" - prvi je koliko fali nakon redovne naplate a pre uplacivanja subvencija, a sasvim drugi je koliko i da li fali i nakon naplate i subvencija. Gore sam postavio pitanje za razmisljanje - koliko ce vlasnik GSP kada se isti jednog dana privatizuje traziti mesecno za prevoz jednog deteta/ucenika/studenta/nezaposlenog/socijalnog slucaja/penzionera? Da li manje nego sto se sada daje GSP-u, ili isto, ili vise. Sada je praksa da znanican ugovor o subvencionisanju izmedju grada/drzave i gsp ne postoji, vec gsp svaki put mora da iskuka svoje pare u fazonu "udelite koji dinar da imaju deca za leba. Po meni je to suludo, to treba da funkcionise po principu "hocete prevoz za milion povlascenih, to kosta 10 miliona evra mesecno". Ili 5 miliona, ili 15 miliona, nebitno, ali da se zna koliko kosta i da to gsp-u bude redovan prihod. Sta bi uradilo normalno privatno preduzece ako grad/drzava to nece da placa? Nista, ponudilo ugovore samo firmama i vozilo samo njihove radnike, ostale povlascene grad/drzava neka vozi kako zna i ume, ili nek ih uopste ne vozi, nek idu pesice/biciklom/automobilom/taksijem, sta to jednu privatnu firmu ima da interesuje. Sigurno ste videli ove autobuse koji sluze iskljucivo za prevoz radnika, vidjao sam da Galenika, Jat i drugi imaju takve, tu niko besposlen ne moze da udje. Da sam ja direktor GSP, ja bih momentalno prestao da prevozim povlascene i vozio iskljucivo radnike po ugovorima sa firmama, njima bi mogla da se ponudi i veoma povoljna cena, tipa 1000-2000 dinara mesecno, sto bi firme momentalno prihvatile zbog ogromne ustede, a grad i drzava vise nikada ne bi bili upitani ni za jedan dinar nekakve subvencije, vec sve iskljucivo po trzisnim principima!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u30.11.2014. u 11:23 - pre 114 meseci
Ako "privatizuju" GSP, mogu slobodno da privatizuju i skupstinu..ili Dunav..mislim kao reku

I onda ce svako da "privatizuje" svoje parce zivotnog prostora...i do postavi granice i rampe..da "se naplati"

GSP je JAVNO DOBRO, koje ne sme i ne moze da posluje po kapitalistickim ili liberalkapitalistickim metodama. GSP, javni gradski prevoz, nije nigde "privatizovan" na planeti!

Postoje privatni prevoznici koji mogu da DOPUNJUJU uslugu, uz neke uslove, ali javno komunalno preduzece svakako NE SME da bude predmet privatizacije, kao termina, i ne pomisljam na "balkansku", pljackasku privatizaciju.

Koja bi prodala lokacije i autobuse, i objavila bankrot..a ko hoce da vozi, neka vozi..po dogovoru i proizvoljnoj ceni...
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u30.11.2014. u 12:02 - pre 114 meseci
Citat:
vladd: GSP je JAVNO DOBRO, koje ne sme i ne moze da posluje po kapitalistickim ili liberalkapitalistickim metodama. GSP, javni gradski prevoz, nije nigde "privatizovan" na planeti!

Postoje privatni prevoznici koji mogu da DOPUNJUJU uslugu, uz neke uslove, ali javno komunalno preduzece svakako NE SME da bude predmet privatizacije, kao termina, i ne pomisljam na "balkansku", pljackasku privatizaciju.

Koja bi prodala lokacije i autobuse, i objavila bankrot..a ko hoce da vozi, neka vozi..po dogovoru i proizvoljnoj ceni...

97. godine su privatni prevoznici odlično funkcionisali i bez GSP-a (na 5 privatnih autobusa išao je 1 državni). Štaviše, mnogo je veća šansa da GSP proglasi bankrot jer nema više odakle da seče uši, nego da gomila sitnih privatnih prevoznika bankrotira. Potpuna liberalizacija "javnog" prevoza (autobusi, minibusi, linijski i bilo kakav taksi) bila bi trajnije i jeftinije rešenje od plaćanja i praštanja dugova državne krave muzare.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u30.11.2014. u 13:24 - pre 114 meseci
Da, sećam se, transport privatnim autobusima je bio uvek na granici tuče ili maltretiranja. Privatnici podignu cene u nebo nezakonito, niko im ništa ne može odnosno neće, onda ja uđem i kažem da neću da platim nezakonitu cenu ali neću ni da izađem... Ako oni mogu bahato mogu i ja...

Bilo je napeto vreme, kao svuda u divljem kapitalizmu.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3934



+9457 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u30.11.2014. u 17:57 - pre 114 meseci
Citat:
pisac: Da, sećam se, transport privatnim autobusima je bio uvek na granici tuče ili maltretiranja. Privatnici podignu cene u nebo nezakonito, niko im ništa ne može odnosno neće, onda ja uđem i kažem da neću da platim nezakonitu cenu ali neću ni da izađem... Ako oni mogu bahato mogu i ja...

Bilo je napeto vreme, kao svuda u divljem kapitalizmu.


Mi kao da smo živeli u dva paralelna grada. U mojoj vremenskoj zoni nije bilo tako.

Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u30.11.2014. u 21:37 - pre 114 meseci
Citat:
vladd:
GSP je JAVNO DOBRO, koje ne sme i ne moze da posluje po kapitalistickim ili liberalkapitalistickim metodama.

GSP prevoz nije javno dobro, to je neka budala svojevremeno napisala na fejsbuku, a stotine nepismenih prihvatile kao aksiom, ali je to cista laz koja je na ovoj temi ranije rasvetljena pa ako ti nije jasno mozes se vratiti unazad i procitati gde je raspravljano o tome i na kraju sve lepo razjasnjeno.

Takodje, ranije sam rekao kako svi rade u pravcu privatizacije - i gradjani i preduzece i grad i drzava, tako da taj ishod nema sanse da omane uz toliko jednoglasno i svestrano zalaganje. Mozda eventualno treba da se saceka da se obavi privatizacija EPS i Telekom, a potom nema psiholoske granice ni za zeleznicu, a kamo li gsp.
Ima mnogo gradova gde je gradski prevoz potpuno privatni, mislim da je u Tokiju privatni 100% i funkcionise kao verovatno najbolji na svetu. Nije to nesto za sta se ja zalazem i sta ovde propagiram, vec jednostavno, gradjani beograda, trazili ste - imacete.

Citat:
Da, sećam se, transport privatnim autobusima je bio uvek na granici tuče ili maltretiranja.

Kako kazu stari ljudi - prema svecu i tropar. Primer Japana dokazuje da nije privatni prevoz izazivac tuce i maltretiranja, a primer Beograda pokazuje da kad imas nerazumno stanovnistvo onda imas neki problem sa njim bez obzira na oblik svojine. Tako i danas kada drzava ne vrsi gotovo nikakvu represiju prema sitnim lopovima opet svako malo vidis da je neko razbio uredjaj za naplatu ili cak pretukao vozaca.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u30.11.2014. u 23:39 - pre 114 meseci
Ne pratim ja te "tvoje" po fejsu..

Javno dobro je SVE ono sto omogucava gradjanima, bez diskriminacije, podizanje nivoa zivota.

Mozda nije UREDBOM definisano, i klasifikovano, ali je SUSTINSKI, ne samo javno dobro, vec i obavezni element svake URBANE zajednice.

KAkav crni "privatluk"..to bi bilo ludilo bilo gde, a posebno na Balkanu...
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u01.12.2014. u 02:52 - pre 114 meseci
Citat:
branko tod: Mi kao da smo živeli u dva paralelna grada. U mojoj vremenskoj zoni nije bilo tako.


Čudna je ta tvoja zona, moja je bila više puta na vestima kao primer bezobrazluka privatnika i nečinjenja države. Pretpostavljam da u tvojoj vremenskoj zoni nisu bili ni zadimljeni autobusi u kojima i vozač i kondukter puše?
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
82.117.196.*



+896 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u01.12.2014. u 08:35 - pre 114 meseci
[quoteDarko Nedeljković:
Vec nekoliko puta pominjes da se prevoz finansira 70% iz poreza i ne navodis izvor, a ljude vise mrzi i da pitaju, jer znaju sta ces navesti - neko je taj broj napisao na fejsbuku ili izjavio u kafani, kao i ono za javno dobro i slicno sto si tokom teme tako vatreno branio, a posle se ispostavilo da nema veze sa mozgom. [/quote]


http://www.politika.rs/rubrike...nica-ce-biti-blokirana.lt.html

"Od 2008. do 2012. godišnje dotacije iz prestoničke kase za najvećeg prevoznika povećane su sa 3,5 milijardi na 7,5 milijardi dinara. "

Koliko se zna, sada su jos vece, a proracunom rashoda i prihoda su dosli da je procenat te dotacije 70%.

http://www.javno.rs/istrazivan...kasnije-neispunjena-ocekivanja

"Ipak, dovoljno je napomeniti da samo Apexov udeo u naplati (8,53 posto u celom ITS-u) godišnje iznosi blizu milijardu dinara, pa je svakako jasno koliko za GSP može biti važna razlika između 61, 70 i 75 odsto prihoda."

http://www.b92.net/biz/vesti/s...05&dd=21&nav_id=850932


 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3934



+9457 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u01.12.2014. u 09:52 - pre 114 meseci
Citat:
pisac:
Citat:
branko tod: Mi kao da smo živeli u dva paralelna grada. U mojoj vremenskoj zoni nije bilo tako.


Čudna je ta tvoja zona, moja je bila više puta na vestima kao primer bezobrazluka privatnika i nečinjenja države. Pretpostavljam da u tvojoj vremenskoj zoni nisu bili ni zadimljeni autobusi u kojima i vozač i kondukter puše?


Sada ga pretera. Na centralnim linijama 31, 42, 46, 47 ... nisam video pušenje vozača. Možda je bilo
po neki usamljeni slučaja, ali zadimljenih autobusa nikako. Možda na liniji za Malu Moštanicu ?
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u01.12.2014. u 12:02 - pre 114 meseci
Citat:
vladd:
Javno dobro je SVE ono sto omogucava gradjanima, bez diskriminacije, podizanje nivoa zivota.

Definicija postoji i javno je dostupna, tako da ja uopste necu da razgovaram o definicijama koje izmisljas u realnom vremenu. Javni prevoz ne ispunjava tri kriterijuma neophodna da bi se smatrao javnim dobrom i najbolje je da ne kompromitujes sebe daljim pisanjem o necemu u sta nisi dovoljno upucen. Nije problem ne znati, ali ne znati a odbijati da naucis i tvrditi da znas, to je vec problem.

Citat:
cozmo_im:
"Od 2008. do 2012. godišnje dotacije iz prestoničke kase za najvećeg prevoznika povećane su sa 3,5 milijardi na 7,5 milijardi dinara. "

A sto ne nastavi citat - "kaže Aleksandar Jovičić, šef odborničke grupe SNS-a u Skupštini grada".
Dakle, predizborni politicki govor se iznosi kao izvor? Na ES je zabranjeno drzanje predizbornih politickih govora. Izjava politicara na predizbornom govoru ima kredibilitet isti kao izjava Barona Minhauzena. Respektabilnije je da si napisao da je neko pijan izjavio u kafani...

Ako uzmemo maksimalni naveden iznos od 7.5 milijardi dinara kao tacan, to bi znacilo da je prihod od mesecnih dopuna + pojedinacnih voznji + reklama + svega ostalog negde oko 3.5 milijardi mesecno? Ipak, matematika je jednostavna, digitron u ruke - mesecno se od personalizovanih dopuna inkasira oko 580 miliona, a od nepersonalizovanih oko 200 milion dinara. Ostali prihodi mi nisu poznati, pa eto, uzecemo nek su 0, da i tu posmatramo najbolju mogucu situaciju za tvoju tvrdnju. kada se to saberi i pomnozi sa 12 meseci, dobije se izmedju 9 i 9.5 milijardi dinara samo od prodatih karata, pa ti sad racunaj procente.

A kako bi trebalo da izgleda raspodela prihoda GSP-a:
- minimum 300.000 zaposlenih koristi prevoz, od cega bi trebalo inkasirati 12 milijardi dinara godisnje, a inkasiira se 7 milijardi
- okvirno 1 milion povlascenih koristi prevoz (deca + ucenici + studenti + nezaposleni + socijalni slucajevi + penzioneri). Neki od njih placaju neku povlascenu cenu, a neki nista ne placaju, ali ako uzmemo kao prosek da bi trebalo da placaju naprimer 500 din mesecno + da drzava/grad doplati za njih jos 1000 din mesecno, dolazimo do rezultata da bi od licnih uplata trebalo inkasirati oko 6 milijardi dinara, a od dotacije grada/drzave jos 12 milijardi dinara. Trenutno, od licnih uplata inkasira se 2.5 milijardi, a od subvencija grada/drzave 6-7 milijardi.
Tako bi prihodi GSP u odnosu na broj putnika koji prevezu trebalo da budu oko 30 milijardi dinara, a kad se pretvori u procente to izgleda ovako:
- 23% prihoda uplacuju zaposleni
- 17% prihoda ne uplacuju zaposleni, vec se svercuju
- 8% prihoda uplacuju povlasceni
- 12% prihoda ne uplacuju povlasceni, vec se svercuju
- 23% prihoda uplacuje se kao subvencije za prevoz povlascenih
- 17% se ne uplacuje kao subvencije, a morace kada se GSP privatizuje.

Ili, kad se to sabere i svede na manje cinilaca da bude jasnije:
- 31% prihoda uplacuju svi putnici zajedno
- 23% prihoda iznose sve subvencije
- 46% prihoda niko ne uplacuje

Na kraju da razjasnim odkud se pojavio taj broj od 70%. Evo odavde:
"Ipak, novi finansijski izveštaj Gradskog saobraćajnog preduzeća (za 2012.) nije potvrdio nijednu od dobijenih informacija. U njemu stoji da „udeo GSP Beograd u raspodeli iznosi oko 70% na mesečnom nivou“, a nije jasno navedeno da li se ovaj udeo odnosi samo na ITS 1."
Tih 70% znaci da se 70% od novca od naplate karata daje GSP-u, 8.5% Apex-u i ostatak privatnim prevoznicima. Medjutim, kada su ljudi nepismeni i/ili brzopleti, to se za cas posla pretvori u nesto sasvim deseto!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u02.12.2014. u 13:02 - pre 114 meseci
Samo cu dodati da postoje razne definicije, koje su same po sebi sustinski smesne...

I doticni podaci su "biblija"..neki linkic, dokaz ili prazno prosipanje mantre
"Nasa dika statistika, sto pozelis to naslika"


Kao prvo, odakle MINIMUM "zaposlenih koji koriste GSP" u iznosu od "bar" 300000..

Pa toliko nema ni realno zaposlenih.

Kako JA da poverujem u tu pretprostavku, kada od deset zaposlenih iz okruzejna, samo dvoje koriste GSP povremeno..

Ostalima se VISE ISPLATI, da idu na posao kolima. Ili jednostavnije peske..kako god, samo ne GSP-om.

Ako projektujem taj uzorak, ili prosirim na 50 zaposlenih u okruzenju, raznih profila, podatak je jos nepovoljniji.

Sto pre dovodi do zakljucka da NEMA milion i po zaposlenih u BG-u, da je 400000 registrovanih (putnickih)vozila u BG-u u solidnoj upotrebi, izmedju 70-150000 dnevno...

I da je podatak o 300000 navodnih putnika jednostavno BAJKA, ili zamisao, projekcije..u nekom bunilu.

Mozda 300000, ili milin PRIMA nadoknadu za prevoz, ali, mislim da je PRAVO svakoga da izabere POVOLJNIJU varijantu transporta.

Ako GSP pozeli da racua na "rasute pare", rasute po privatnim rezervoarima i koriscenjem privatnih vozila, tada voznja GSP_om MORA da bude JEFTINIJA od voznje sopstvenog vozila na relacijama do 5 km

Pa racunajte "velike" brojke do nesvesti, svi vi uvezani sa GSP-om, dok se ne "osvrnete" na pojedinca i domacinsku racunicu, NEMA spasa GSP-u, ni sa privatizacijom..

Koliki su troskovi i dotacije je potpuno nevazno, kada je sistem haotican i neupravljiv..UVEK ce BITI manjak novca...i seici da daju pare

Kao bacanje zivog novca u bezdan...bezdan nesposobnosti, neukosti i prenemaganja..

Ne moze se tu uspostaviti nikakva "racunica"...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.opera-mini.net.



+2283 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u03.12.2014. u 07:26 - pre 114 meseci
Dobro vladd, ti si se uvrteo u glavu neku svoju pricu i ne zelis od nje da odstupis ma koliko suluda bila, sto je tvoje pravo. Cinjenica je da je medju gradovima sa odlicno organizovanim prevozom u evropi nema takvih gde je prevoz do 5 km jeftiniji od prevoza automobilom, pa kad covek dodje u situaciju da o sebi ima misljenje da je on pametan a cela evropa glupa, onda bi trebalo sam sebe u tome da preispita, da li je to zaista tako, ili on samo ima previsoko misljenje o sebi. Generalno, umni ljudi su potrebni evropi, a ako si ti zaista takav kakvim sebe smatras, moj dobronamerni savet je da probas da to znanje unovcis u nekom od evropskih sistema javnog prevoza, koji je vec veoma funkcionalan i bez toga, a takvim idejama bi bio doveden do savrsenstva. Sigurno je da bi svakoj evropskoj metropoli imponovalo da preuzme titulu najboljeg javnog prevoza od Japanaca, a ti bi eventualno mogao biti kapacitet koji moze to da postigne jer vidis ono sto niko u evropi ne vidi. Puno uspeha ti zelim.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.12.2014. u 09:43 - pre 114 meseci
Prica je "suluda" samo nekom birokrati koji MORA da "zagreje stolicu" da bi je odradio, sa odredjenim efektom.

Ne vidim zasto bi se neko poredio sa "evropom" i pamecu..

KAda nesto kosta 1,5 evra, a nesto 0,9..mislim da je cela EU slozna sta je JEFTNIJE.

Preostaje prakticnost. Na vecem delu teritorije beograda je sasvim zgodno ici kolima. Negde i nije, i tada je uvecan trosak samo OPRAVDAN, ali ne i jeftinija opcija.

Ne mozemo se olako porediti sa evropom, vec poredjenja usaglasavati sa ambijentom, ne samo standardom.

Sa druge strane, Darko Nedeljkovicu, bavis se klasicnom politickom prevarom, i etiketiranjem.

Politickom prevarom, da kada se iscrpe i izreknu jasni argumenti, olako se predje preko njij i PONOVI nekakva floskula, kao "kruna diskusije"...ali i za to postoje "dijagnoze"

Etiketiras predlog da je NEBULOZAn, bez ikakvog dokaza, a pri tome POHVALJUJES bacanje novca na "brojanje" putnika.

REcimo da je neko "brojanje" putnika, "u glavu", proglaseno za VAZNO i neophodno, iako postoje razne meode uzorkovanja i modelovanja(ali je za to potrebna posebna obrazovanost), ja samo mogu jedno da zakljucim.
Da ulicarskim zargonom pokusavas da odvuces diskusiju daleko ispod NOVOA PISMENOSTI, kada bi potezi polupismenog rukovodstva izgledali skoro pa intelektualni..
A "kvantifikovano" placanje stanica bi dalo poprilicno realniji broj putnika i to na parcijalnim relacijama..sa TRI podatka...za nekakvu "obradu"

Ocito je da si u funkciji, lukave ODBRANE i podrske jednom rasipnickom sistemu propagirajuci uhodane mantre i floskule.

I moja procena i ocena od ranije su sasvim ispravne...
O trolovanju i propagandi

Samo da ti razjasnim, TAKVI sistemi se delimicno uspesno "brane" samo kada postoji REZERVA NOVCA..da pokrije osljarluk..inace, u ovoj situaciji bespatrice i uvecane nesposobnosti, se samourusava. I to sa sve lepim recima, obecanjima, namerama i floskulama...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.12.2014. u 10:27 - pre 114 meseci
Citat:
A "kvantifikovano" placanje stanica bi dalo poprilicno realniji broj putnika i to na parcijalnim relacijama..sa TRI podatka...za nekakvu "obradu"

Ne bi dalo broj putnika koji se voze, vec broj putnika koji placaju. Ovde je vecina slozila po misljenju da cak i ako bi cena prevoza bila 1 dinar po stanici, uvek bi bilo onih koji svoj dinar hoce da zadrze u svom dzepu, a ne da ga potrose kad vec ne moraju. Ostatak pisanja nije vredan komentarrisanja.
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
*.static.isp.telekom.rs.



+67 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.12.2014. u 13:17 - pre 114 meseci
Citat:
hurmiza:
Vrlo zanimljiva tema. Nazalost kao i u mnogim drugim slucajevima gde partijska bratija pokusava da namakne provizije tako i ovde ponovo trpe gradjani. Naime sistem ovog tipa je potpuno neprimenjiv u uslovima saobracaja u Beogradu iz vise razloga. Prvi i osnovni razlog, kao sto je jedan od forumasa primetio, ne postoji nacin da se korisnici javnog prevoza nateraju da plate uslugu pre nego sto je koriste. Drugo NFC sistemi zatvorenog tipa su projektovani i predvidjeni za prevoz gde se ulaz/izlaz kontrolise putem rampi/barijera. Ovo savrseno funkcionise u prevozu tipa metro ili skytrain (nadzemni metro na platformi pomerenoj od ulice) gde su putnici uslovljeni ulaskom/izlaskom na platformu i gde se kontrola vrsi ocitavanjem nfc kartica pri svakom kontaktu. Ovi sistemi su dovedeni do savrsenstva u Aziji (Singapur, Bangkok, KL, Tokio...) i iz licnog iskustva mogu reci da funckionisu perfektno ali se i tada ne zanemaruje ljudski faktor pa na vecini izlaznih rampi sedi dezurni kontrolor koji gleda putnike da li ocitavaju karte i ne preskacu rampu. Ocitavanje karata u autobusima gradskog prevoza je fakticki nemoguca misija i mislim da je uludo potrosen novac na nabavku fantasticno skupe opreme ukoliko je cilj bio poboljsanje naplate u vozilima GSP.

Ja licno mislim gledajuci kompanije koje su ucestvovale i pobedile na tenderu da je u pitanju jos jedna prevara partijsko/tajkunskoj lobija koji vec kontrolise sisteme dopuna za MTS i VIP. Naime ideja je da se ogromna novcana sredstva koja se placaju na ime provizija za prodaju karata sliju u dzepove zasluznih gradjana.
Moje profesionalno misljenje (sebe smatram vrlo strucnim u pomenutoj oblasti) je da sistem elektronske naplate pri pomenutoj frekvenciji i vrsti prevoza nece ostvariti zeljeni cilj jer nece doci do snizavanja operativnih troskova niti minimizacije rizika prikupljanja sredstava od prodajnih mesta. Cela prica me podseca na igru gde je nekim ljudima neophodan cash flow da bi pokrivali svoja tekuca poslovanja na racun GSP i gradjana (gradjani placaju unapred, novac ostaje od 30 do 60 dana u rukama tehnoloskih i distributivnih partnera pre nego se prikupi u korist GSPa). Dakle sistem je prepaid samo za gradjane dok je za GSP u pitanju isti princip kao i do sada, "sacekaj dok Futura/Stampa/trafika plati".

Sve dok GSP ne bude imao potpuno kontrolu nad vrednosnim lancem od pocetka do kraja nece se ostvariti zeljeni rezultat. Sto se tice kontrolora i kontrole, pa sigurno ce troskovi biti veci jer ce se i dalje morati kontrolisati otkucavanje karata i procesirati oni koji ne placaju.



Ovaj post napisan pre tri godine je savršeno objasnio kako stvari stoje!

Samo što stanje nije ostalo isto nego se drastično pogoršalo, a to je sve posledica uvođenja ovog bus plus sistema!!

Sad se represijom pokušava rešiti problem, naravno bezuspešno kao i do sada!

Znači rezultat bus plusa nakon tri godine, debakl, ali su zato nečiji džepići puniji, kvalitet prevoza nije makao od 2011, čak bih rekao da je opao, šta je rešenje, ima ga ali tu nema provizija ;-)
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.12.2014. u 14:10 - pre 114 meseci
^
ako si pazljivo procitao to sto si citirao, vidis da covek upravo kuka na nedostatak represije i tvrdi da je jedini nacin da se ljudi nateraju da palcaju taj da se na svakom autobuskom stajalistu izgrade platforme koje fizicki ne dopustaju ulaz bez placanja + imaju kontrolore koji sprecavaju domisljate da nekako preskoce/uzbegnu mehanicku prepreku. Problem je slaba represija i sada i pre Bus plusa.
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
*.static.isp.telekom.rs.



+67 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.12.2014. u 14:30 - pre 114 meseci
Ne slažem se, po tebi trebaju batinaši (banalizujem) da srede stvar, nikoga represija nije naterala da se ponaša u skladu sa nečijim očekivanjima, džaba represija ako sistem ne radi, a ne radi, i sad imaš povećanje kazni i kontrola tj. represije i jel imaš rešen problem! Nemaš! A Bus plus je uveden da bi ,,rešio'' problem, a doživio je debakl, po svim pitanjima, naplata sve manja, sve više se ljudi švercije, prevoz još lošiji, naravno neki i nečiji džepići su puniji, ali to nije bila poenta uvođenja busplusa, jel tako?!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.12.2014. u 14:50 - pre 114 meseci
Slazem se da ce UVEK biti dijabola koje ne placaju, ali sam SIGURAN da ce se sama naplata povecati.

E sad, od povecane naplate do GSP-a je jedan "administrativni prelaz" zvani Apex..

I takodje mislim da je veci problem "protok" novca preko nezavisne firme, nego eventualni broj "svercera"..

Za koje smo konstatovali da su u nekom procentu, ali ne preko 15%..koliko nije uspela masovna pojacana kontrola da obezbedi.

Ja vise posmatram ONE koji bi sracunali da im je KONFORNIJE i bar u ISTOJ CENI, da se voze javnim prevozom, umesto kolima.
Doticna grupa ljudi, u koju i ja spadam bi znatno vise koristila javni prevoz..ovako, uklapam relacije(i potrebe kretanja) kolima i ne zanima me da voznju dve stanice platim 73 din.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u

Strane: << < .. 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 844266 | Odgovora: 3410 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.