Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Amerika vs Evropa

[es] :: Vodič za emigraciju :: Amerika vs Evropa
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 148852 | Odgovora: 529 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 23:25 - pre 153 meseci
milanche dobro zbori.

Fakat da se ima 2 nedelje odmora ocigledno ne sputava ogromnu visoko-strucnu migraciju u Bay Area - ocigledno postoji jako dobar razlog za to, i taj razlog ne mogu biti samo pare. Ocigledno postoji nekakva, da kazem, kompenzacija za to (ne finansijska).

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 07:32 - pre 153 meseci
Citat:
ok,eto imas slobodne vikende (ako sam dobro skontao sta si hteo tamo da kazes, da i kad nisi na poslu,
ti si na poslu?), sto je ok, 2 dana imas slobodna, jer preko dana (from nine till five) bas i nemas mnogo vremena
za dnevno lutanje i razgledanje onoga sto te zanima


Citat:
da i kad nisi na poslu, ti si na poslu?


Nisi dobro shvatio - sam sebe teram da radim, ucim novo, ne cekam sefa da mi kaze sta treba da znam.

Citat:
bas i nemas mnogo vremena za dnevno lutanje i razgledanje onoga sto te zanima


U sustini, nikoga nije briga sta ko tacno radi kog minuta tokom dana, osim ako nije u pitanju neki meeting ili
conference call pa treba da si tu. Takodje, u nekoj fazi dizajna gde je potrebna razmena dijaloga izmedju ljudi,
takodje se ocekuje da si fizicki tu. Kad dodje do realizacije, mozes da budes gde god hoces.

Potpuno si slobodan da izadjes sa posla kad god hoces, da odes gde god hoces, da lunjas po radnjama, ili da
obavis neki posao vezan za administraciju, cak da odes da odigras partiju svog omiljenog sporta u odredjeno
vreme. Recimo, jedan moj kolega Indus (odrastao u USA) je na posao dolazio u 2 popodne, tumarao unaokolo
u pocepanom fudbalskom dresu i japankama, sa obaveznom zutom tufnom posred cela (stavljena valjda radi
molitve). Oko 6 popodne svakog dana je odlazio u obliznji park da odigra partiju freesbie-footbal (isto kao mali
fudbal samo se tera frizbi a ne lopta), vracao da se istusira, posle cega se presvlacio u nesto indijsko, i cepao
posao do 1-2 po ponoci. Po ucinku je bio potpuno regularan clan tima, stavise jedan od boljih.

Jedino sto se gleda i sto te pitaju je - da li je projekt zavrsen na vreme, da li je bug skinut kad si rekao da ce
biti skinut. Sta ces da radis u medjuvremenu, potpuno je tvoj problem.

Jedan drugi clan tima je posle svakog veceg komada projekta (svakih 2-3 meseca) uzimao slobodnih par dana,
odlazio na snowboard-ing na Lake Tahoe i slicna mesta udaljena 3-4 sata voznje, sezona snega je trajala do negde
polovine aprila. Covek je sada CEO jedne manje ali interesantne video kompanije.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 07:52 - pre 153 meseci
Citat:
(ne mogu suditi ni ovako ni onako kako je ziveti u sf sto se klime i pogodnosti tice)


Citat:
Ocigledno postoji nekakva, da kazem, kompenzacija za to (ne finansijska).


Hmmm, ocito je vreme za neku temu tipa "Silicijumska Dolina u slici i reci" ili "Kakav je zivot u Silicijumskoj Dolini".
Uz par fotografija, mnoge stvari mogu postati mnogo jasnije.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 08:01 - pre 153 meseci
Odlicna ideja :)
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+109 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 09:46 - pre 153 meseci
Mislite li vi o vracanju u nasu zemlju , aktiviranju mozda u neke krugove moci te svrgavanju starih vladara koji su sve opljackali (politika) i recimo pomaganju ostatku naroda iz koga ste i vi sami ... Ili bi ste mozda putem kojim je isao Tesla ?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 12:18 - pre 153 meseci
Citat:
Mislite li vi o vracanju u nasu zemlju , aktiviranju mozda u neke krugove moci te svrgavanju starih vladara
koji su sve opljackali (politika) i recimo pomaganju ostatku naroda iz koga ste i vi sami ... Ili bi ste mozda putem
kojim je isao Tesla ?


Mislim da je najrealnija opcija tzv. 'grcka' varijanta - da se uzajamno cuvamo i pomazemo gde god da smo
se zadesili, da jedni drugima upucujemo dobre centarsuteve i precizne pasove. Cini mi se da su sve druge
varijante osudjene na propast iz ovog ili onog razloga (mnogo duga prica koja potpuno moze da ovu temu
okrene u desetom smeru u duzinu koja bi premasila dosadasnji tok teme za jedno 10X).

Sto se fotki tice, gledacu da sacinim jedan mali i efektan koktel slicica samo za ovu temu, ali to mozda predvece po
beogradskom vremenu.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 12:45 - pre 153 meseci
@vaske71

Po mom misljenju Srbiji nema spasa. Nije problem samo u vlasti (mrzim ih sve iz dna duse) nego je problem i u narodu. Da bi se to resilo morale bi neko mnogo radikalnije mere da se preduzmu npr."atomska bomba" ili neki Hitler koji bi na osnovu jako velikih kriterijuma probrao sta valja (max 10%) a ostalih 90% da se sistematski unisti. Nemoj da pomislis da ja "ne"volim Srbiju i da nebi voleo da sve bude OK, nego sam samo realan. Ako imas neko drugo resenje, ja cu ti prvi pomoci.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 12:50 - pre 153 meseci
@Milanche

4:30 Friday (PDT) - Time in San Francisco, CA, USA

Spavas li ti ikad?

Elem, moram da priznam da cela prica oko 2-3 nedelje odmora godisnje izgleda manje strasno ako se ima u vidu klima i mogucnost fleksibilnijeg radnog vremena. Da me ne shvati neko pogresno, ne treba meni 6 nedelja godisnjeg da bi se 5 od tih 6 izlezavao i gledao u plafon. Ja cak ni na more ne idem duze od 7 dana, umirem od dosade u suprotnom ali mi je potrebno da mogu jednom/dvaput mesecno kada mi dodje da uzmem slobodno i da radim ono cega sam se uzeleo. Na pimer ako cekam lepo vreme od oktobra do juna da bi se okupao/snimao ribe/suncao i onda bude lose vreme vikendima u junu, a lepo vreme preko nedelje ja moram da uzmem slobodno ili cu da odlepim. I tako nekoliko puta u toku leta.

E sad, USA(silicijumska dolina) scenario: nemam slobodnih dana ali imam do jaja klimu i fleksibilno radno vreme. Onda, ja mogu danas posto je petak da dodjem u 6 ujutru na posao i da u 2 zapalim na produzeni vikend na plazu i da se vratim u ponedeljak u podne. E sad, mozda i necu imati potrebe da izvodim te kombinacije jer ne moram da jurim sunce i lepo vreme kad je ono tu veliki deo godine pa onda mogu lepo da kuliram ceo vikend na plazi dok mi ne dosadi.
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+109 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 13:08 - pre 153 meseci
Citat:
 Mislim da je najrealnija opcija tzv. 'grcka' varijanta - da se uzajamno cuvamo i pomazemo gde god da smo
se zadesili, da jedni drugima upucujemo dobre centarsuteve i precizne pasove. Cini mi se da su sve druge
varijante osudjene na propast iz ovog ili onog razloga (mnogo duga prica koja potpuno moze da ovu temu
okrene u desetom smeru u duzinu koja bi premasila dosadasnji tok teme za jedno 10X).


Citat:
elmagico Ako imas neko drugo resenje, ja cu ti prvi pomoci.


Nemam resenje, zato vas i pitam kao ljude koji su prosli beli svet .
Izgleda da nama vise ni bogovi s'Olimpa ne mogu da pomognu :-(

bilo kako bilo da tema ne ode u drugom smeru ,daj Milance barem slike - bar to mozemo vecina naroda samo da gledamo i sanjamo
Mada mi je veoma milo kada bilo ko uspe, sa ovog balkanskog prostora ...

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 19.08.2011. u 14:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 13:56 - pre 153 meseci
Citat:
tdusko: Onda, ja mogu danas posto je petak da dodjem u 6 ujutru na posao i da u 2 zapalim na produzeni vikend na plazu i da se vratim u ponedeljak u podne. E sad, mozda i necu imati potrebe da izvodim te kombinacije jer ne moram da jurim sunce i lepo vreme kad je ono tu veliki deo godine pa onda mogu lepo da kuliram ceo vikend na plazi dok mi ne dosadi.

Veruj mi, nisu to te plaze na koje si ti pretpostavljam navikao :) Slabo se tamo ljudi kupaju i suncaju vec se vise bave sportskim aktivnostima.
Tesko je to usporediti sa Mediteranom sto po temperaturi mora, sto po talasima, vetru i sl. Sve u svemu plaze na okeanima, sto u Evropi, sto u Americi su uglavnom lepe za gledanje i slikanje i eventualno za surf entuzijaste. To je i najveci minus Kalifornije, bar za mene.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 14:19 - pre 153 meseci
Dalibore, na osnovu kog iskustva pricas sve to sto pricas? :-) Ziveo si nekada u USA i gde?
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 14:21 - pre 153 meseci
Ne, bio sam vise puta.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 14:25 - pre 153 meseci
Citat:
DaliborP: Veruj mi, nisu to te plaze na koje si ti pretpostavljam navikao :) Slabo se tamo ljudi kupaju i suncaju vec se vise bave sportskim aktivnostima.
Tesko je to usporediti sa Mediteranom sto po temperaturi mora, sto po talasima, vetru i sl. Sve u svemu plaze na okeanima, sto u Evropi, sto u Americi su uglavnom lepe za gledanje i slikanje i eventualno za surf entuzijaste. To je i najveci minus Kalifornije, bar za mene.


E jbga sad. Milanche je napisao ovo:

Citat:
"Ne znam da li si do sada shvatio, ali ja recimo ne zivim na naftnoj platformi u severnom moru, niti radim na shrimp boat-u
na obalama Aljaske gde me cepaju hladni talasi na palubi, nego u ambijentu koji je blizu apsolutnog teorijskog maksmuma
optimalnosti (klima, kvalitet vazduha, cvece, plavetno nebo, okean, bela jedra jedrilica nedeljom u zalivu, ... civilizacija, tehnologija
na nivou, sve to u vizuelnoj lepoti potpuno ravnoj bilo kom letovalistu na svetu. "


Ja nisam nikad bio, a na osnovu ovoga sto je on napisao zamisljam scenario.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 14:28 - pre 153 meseci
Citat:
tdusko: Ja nisam nikad bio, a na osnovu ovoga sto je on napisao zamisljam scenario.

Pa nije on slagao nista. Nebo jeste plavo, more, sve. Ali to nije Mediteran. Ako si recimo bio u Portugalu mogao si isto da vidis. Plavo nebo, more, sve super izgleda. Udjes u vodu - smrzavanje. Nema sta vetar da zakloni. Ako si surfer super, ako hoces da kuliras na plazi paaa slabo ces kulirati :)
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 15:26 - pre 153 meseci
DaliborP govori istinu - za sve ove godine tri puta sam se okupao u okeanu, jer je odprilike jednom godisnje
voda hladna da ti samo smrzne kozu, za razliku od ostalih dana gde te bez greske smrzne do koske. To, medjutim,
ne sprecava surfere da svakodnevno idu u vodu u gumenom odelu (u kojem doduse strasno lice na foku, a ako ajkula
nije nesto probirljiva taj dan, eto gozbe).

Okean je garantovan provod u svakom drugom pogledu, za setnje, piknike, gledanje lepote prirode,...primecen
je neverovatan fenomen da nekoliko sati izlaganja belom sumu + negativnim jonima brise short-term memoriju
(tj. secanje na tegoban cetvrtak i petak na poslu).

Za plivanje - skoro svaki apartmanski kompleks ima pristojan bazen, a i mnostvo privatnih kuca. Kome treba
vise, tu su akva parkovi itd.

S druge strane - kad odete na more, da li se osecate promaseno ako taj dan uopste ne odplivate, ili ima nesto i
u setnji pored mora, vidicima, klopi i vinu, itd ?

Citat:
Spavas li ti ikad?


Trenutno sam u Beogradu. U Bay Area je moja astralna projekcija.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 15:34 - pre 153 meseci
EU je veoma sirok pojam. 27 zemalja, 27 kultura, 27 jezika ... koji nemaju veze jedni s drugima. Nije isto ziveti u Engleskoj, Svedskoj, Holandiji, Belgiji ili Italiji. Svaka drzava je prica za sebe. Ipak, moguce je povuci neke zajednicke crte za vecinu njih.

Prednosti:

1. Socijalna sigurnost - zdravstveno osiguranje (mada po meni, recimo, jedna od skupljih stavki (NL)), zagarantovana drzavna penzija (plus mogucnost da uplacujes sam u privatne fondove), solidne otpremnine, pomoc drzave u slucaju gubitka posla ili sposobnosti za rad, socijalna zastita ...

2. Blizina Srbije

3. Zivotni stil koji podseca na Srbiju: gradovi koji manje-vise lice na Beograd - male radnje na svakom cosku, nisu ti potrebna kola da bi isao po kafu ili ulje itd. :-) Plus kulturna desavanja, bioskopi, pozorista ... ali i to varira od mesta do mesta. Ima bas dosadnih gradova!

Mane:

1. Slaba pokretjlivost - ogranicen si na zemlju u kojoj zivis, a ako zivis u nekoj mikro-drzavici (npr. Luksemburg) mogucnosti su ti relativno male. Ako zelis da se iselis u drugu zemlju moraces da podnosis ponovo gomilu papira, cekas procedure, ucis novi jezik, privikavas se na novu kulturu ...

2. Drzavljanstvo - opet varira od zemlje do zemlje. U nekim zemljama ga dobijas posle 3 godine i ne moras da se odrices naseg (srpskog) (BE). U drugim moras da cekas i po 15 godina i zavisis od jezivo komplikovane procedure (CH). U nekmi trecim moras da se odrekens srpskog bez izuzetaka (NL, DE). Tek kada dobijes pasos neke od EU zemalja pokretljivost ti je recimo veca. Ali jezicka barijera, osim ako si poliglota, ostaje.

3. Diskriminacija - narocito na severu! Koliko god dugo ziveo, recimo, u Holandiji, cesto ces cuti pitanje domacina: "Kada nameravate da se vratite?". To ce pitati i tvoju decu, unuke, praunuke, sve dok budu imali nasa prezimena. Mada protiv ove pojave postoje i neka pravila i zakoni postuju se koliko i zakon o radu u Srbiji.

4. Birokratija i cesto jezivo tezak put do dobijanja papira za boravak i rad.

5. I pored nastojanja nekih zemalja da uvedu tzv. skill-based migraciju, kompanije nisu cesto voljne da koriste te programe. Koliko god ti znao i umeo da radis uvek ces naici na uslov: "Only EU citizens", ili "Only people eligible to live and work in the EU, no sponsored applications please".
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 15:52 - pre 153 meseci
Znaci po tebi za nekoga ko ima EU papire mane su samo birokratija (culi smo da ni u US nije na nekom extra nivou) i diskriminacija.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-120.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 15:59 - pre 153 meseci
milance,ebes ti to more (okean) kad se kupas u bazenu :(

(jeste, jedan dan pa se setas ne kupas, al ako se okupas 3 puta u 25 godina, to bas i nije isto sto i 1 dan nekupanja u 7-10 dana, a setnja je posle/pre/izmedju kupanja, ne iskljucuje jedno drugo :P)

cekam kolaz :]

Citat:

3. Diskriminacija - narocito na severu! Koliko god dugo ziveo, recimo, u Holandiji, cesto ces cuti pitanje domacina: "Kada nameravate da se vratite?". To ce pitati i tvoju decu, unuke, praunuke, sve dok budu imali nasa prezimena. Mada protiv ove pojave postoje i neka pravila i zakoni postuju se koliko i zakon o radu u Srbiji.

ovo nisam jos cuo za holandiju,imam neke koji tamo zive i nikad niko nije rekao nesto nalik ovome,cak suprotno, da je tamo gomila stranaca i svi pricaju eng. (tako da tu nemas prob.) i nikog ne boli ko si,sta si,kako se oblacis i ostalo
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 16:05 - pre 153 meseci
Citat:
B3R1: EU je veoma sirok pojam. 27 zemalja, 27 kultura, 27 jezika ... koji nemaju veze jedni s drugima. Nije isto ziveti u Engleskoj, Svedskoj, Holandiji, Belgiji ili Italiji. Svaka drzava je prica za sebe. Ipak, moguce je povuci neke zajednicke crte za vecinu njih.

Tu se apsolutno slazem, sam naslov teme nije nimalo realan jer se ne moze tako nesto porediti. Amerika je jedna drzava sa jednim sistemom, pa je samim tim treba porediti sa jednom drzavom u Evropi, ne celim kontinentom. Istina, ima zajednickih crta ali to su jako male stavke u odnosu na celu sliku. Razlike izmedju Spanije i Svedske su ogromne. Cak bi rekao da postoji veca razlika izmedju recimo Italije i Engleske nego Amerike i Engleske.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa19.08.2011. u 16:34 - pre 153 meseci
Citat:
Horvat: milance,ebes ti to more (okean) kad se kupas u bazenu :(

(jeste, jedan dan pa se setas ne kupas, al ako se okupas 3 puta u 25 godina, to bas i nije isto sto i 1 dan nekupanja u 7-10 dana, a setnja je posle/pre/izmedju kupanja, ne iskljucuje jedno drugo :P)

Znas kako, razliciti ljudi - razlicite potrebe. Nekom i nije toliko bitno da bas umoci guz'cu u morsku vodu pored svih ostalih stvari. A svakako je u mogucnosti da ode negde kad mu je potrebno gde je situacija mnogo bolja sto se tice kupanja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Amerika vs Evropa
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 148852 | Odgovora: 529 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.