Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Amerika vs Evropa

[es] :: Vodič za emigraciju :: Amerika vs Evropa
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 148837 | Odgovora: 529 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Amerika vs Evropa17.08.2011. u 08:47 - pre 153 meseci
Ovo je pitanje koje mene "muci" a predpostavljam jos i mnoge druge.

* Zivot
* Rad
* Porodica
* Buducnost (nije potrebno gledanje u karte nego licno misljenje)
* itd



 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa17.08.2011. u 08:50 - pre 153 meseci
Zivim i radim u Evropi (CH), Mozda i jedna od najboljih drzave u Evropi, mogu da kazem da su svi uslovi za normalan zivot ispunjeni, ali vrlo cesto sebi postavljam pitanje da li treba probati otici, raditi i ziveti u Americi, da li uopste postoje neke prednosti.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa17.08.2011. u 09:03 - pre 153 meseci
I ja sam u istoj dilemi jer se izrodila sansa da odem u USA. Po onome sto sam do sada istrazio ako imas EU pasos ili bar per. residence + stalan posao nema NIKAKVOG razloga da se ide u USA. U USA ti treba siguran posao koji nije tako lako naci. Kad ga nadjes u odnosu na Evropu fluktracija zaposlenih je MNOGO veca pa samim tim ni posao nije toliko siguran koliko u EU (govorimo generalno). Zdravstveno osiguranje je isto ogromna stavka na strani EU. Ako imas zdravstveno osiguranje u nekoj EU clanici mozes da se lecis u bilo kojoj drugoj clanici EU ako se nadjes tamo. U USA je mnogo gora situcacija. Plastican primer je recimo ciscenje kanala (mislim da je na eng. Root canal) u US kosta oko 1500-2000$. Srbija - privatna klinika sa najnovijom tehnikom i opremom ~50e (~70$). Dakle, gde i da zivis u Evropi mozes doci do Srbije ili neke jeftiniej drzave, platiti avio kartu i srediti sve probleme i jos si u plusu. Dalje, obrazovanje. Ako si EU citizen ili drzavljanin EEA drzave imas besplatno skolovanje u jako puno univerziteta i visih skola u EU + mnogo vise mogucnosti za phd studije koje su PLACENE od strane univerziteta. U USA su studije suludo skupe.

Sto se tice USA, mislim da je ok da se ode i vidi, prozivi nekoliko meseca cisto da bi se upotpunio mozaik i uvideo nivo kvaliteta zivota u razvijenijim drzavama EU u odnosu na US. Jedina prednost US je sto se celom teritorijom koristi engleski jezik.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa17.08.2011. u 09:33 - pre 153 meseci
Kad sam odlucio da odem iz Srbije, moja prva opcija je bila Amerika, (Kanada, Juzna Afrika), pa tek onda Evropa. I pored toga sto nikad ranije nisam bio u Americi ili Kanadi a ni u Juznoj Africi, nekako sam mislio da bih se tamo mnogo lakse snasao nego u Evropi, da li je to neka predrasuda da je Evropa mala a Amerika i Kanada velike pa su i vece mogucnosti ne znam, ili je mozda bio u pitanju jezik pa sam hteo linijom manjeg otpora ili zbog toga sto su nase zajednice tamo jace (i pored toga sto nisam uopste o njima stvarno razmisljao). Kad su se situacija i sudbina poklopile i kad je izbor pao na CH nisam mnogo razmisljao nego sam se jednostavno spakovao i otisao. U CH sam pre stalnog dolaska boravio sigurno 20x po 2-3 nedelje i uglavno sam video sve gradove, isto tako "dobro" sam poznavao i ostale drzave u Evropi jer sam ih skoro sve obisao i imao neko iskustvo sa nacinom zivota. I pre definitivne odluke sam nekako samo o CH i razmisljao kao o mogucnosti u Evropi, kao sto sam rekao situacija se a i sudbina poklopile i evo mene u CH. I pored toga sto je moj jedini razlog za napustanje Srbije bila "buducnost" i "buducnost moje dece" koje tada nisam ni imao, a ne materijalne strana, nekako se nisam osecao prijatno u Srbiji (Beogradu). Evo sad kad sam u CH da kazem "sve" zavrsio, osnovao porodicu, kupio kucu, imam i ja i supruga odlican posao, jos uvek sebi postavim nekad pitanje da li treba mozda otici u USA i probati. Ne palim se uopste na USA cak i nesto posebno ne volim Amerikance, ali nekako i dalje imam neki utisak da je tamo sve moguce i mnogo lakse ostvarljivo nego ovde. Neznam zasto, da li marketing, tv, ili nesto trece, pa sam zbog toga i otvorio ovu temu da cujem misljenje nasih Amerikanaca.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa17.08.2011. u 14:51 - pre 153 meseci
Citat:
ali nekako i dalje imam neki utisak da je tamo sve moguce i mnogo lakse ostvarljivo nego ovde.


Mislim da si prvim delom ove recenice uhvatio poentu razlike.

Pokusavam da srocim dobar odgovor na tvoje pitanje.

Traganje za preciznim odgovorom ne stize daleko bez poznavanja konkretnog coveka. Posto
tvoju situaciju prilicno povrsno znam, uglavnom iz onoga sto si do sada pisao, tj. znam da si
iskusan imigrant u CH, pokusacu da pokrenem pricu iz nekih opstijih okvira.

Posle svih ovih godina, jos uvek se ne pomeram sa saznanja da je USA velicanstvena zemlja,
ne toliko sa strane spoljne atraktivne slike, nego i sa strane one svakodnevne, manje vidljive
komponente zivota i postignuca. Ipak, u isto vreme, a narocito u poredjenju sa Evropom,
definitivno se tu igra muskija i surovija igra. Zivljenje u USA je ekvivalentno situaciji u kojoj
onaj mali procenat najvrhunskijih sportista u teretani iscedi po bokal-dva vise znoja, ali posle
na terenu cepa i protivnika i teren i mrezicu.

Za nekoga ko je vec u Evropi odigrao svoje prvo poluvreme zivota, postigao materijalnu sigurnost,
ostaje otvoreno pitanje sta tacno moze da mu odlazak u USA donese. U tom pogledu nisam nacisto,
jer odgovor strasno zavisi od toga ko je covek.

Jos mnogo bitnije - ako su u igri clanovi porodice, supruga i deca, prica postaje znatno komplikovanija.
Za odlazak sa necega stabilnog, udobnog, ususkanog, blizu kuce na nesto nestabilnije, cupavije,
neizvesnije, uzbudljivije, ne mora uopste da bude dobitna kombinacija.

Treba da postoje mnogo dobri razlozi za takvu promenu, a sta su to 'mnogo dobri razlozi' ne mogu
da procenjujem napamet.

 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa17.08.2011. u 14:56 - pre 153 meseci
Ako pricam striktno o individualnom aspektu price (recimo za Slobodana Deltu Miskovica), onda
stvari stoje ovako:

Za sledece kategorije ljudi je USA uvek odlican izbor:

- za mlade i neispisane, zato sto je duzi boravak u USA fenomenalno, otvarajuce iskustvo. Brz
ritam zivota donosi svakodnevne obaveze koje treba izdrzati, zemlja otvorenog duha razvejava
provincijalna ogranicenja, susreti sa drugim kulturama i rasama su sigurni cak i u krajnjim provincijama.
Opsti stav o zivotu (Rodos je upravo ovde, i ovde cu da skacem najbolje sto mogu) rastura nagon
za kenjkanjem i prenemaganjem. Nedostatak blama ('gde cu ja da radim OVO, to mi je ispod nivoa')
fenomenalno konkretizuje ljude, razvezuje im i pamet i ruke i noge.

- za studente i postdiplomce - pisao sam u mnogo navrata o kvalitetu skolovanja u USA. Graduate
skole, narocito PhD programi izbacuju neuporedivo kvalitetne ljude, koji kad zavrse znaju sasvim
sigurno sve iz svoje deklarisane profesije pocevsi od momenta kad su zapistali majci na dojki pa sve
do kraja. U isto vreme, vaspitavaju se da misle kao biznismeni, da prate industriju,...ma jednostavno,
neuporedivo sa bilo cime bilo gde. Izuzetaka, naravno, ima - u ponekim disciplinama su najbolje
neke evropske skole, ali u sirini statistickog uzorka stvari stoje kako stoje.

- za kreativne/stvaraoce, jednostavno, zemlja je takva pa je takva, kreativni ljudi imaju najmanji
pritisak suvisne forme po jedinici povrsine (stavise, na osnovu nekog svog iskustva sa svajcarskim
firmama rekao bih da je u pogledu odnosa forma:sadrzina najdrasticnija razlika izmedju USA i CH).
Ceo sistem i psihologija investiranja je takva da ljudi sa lovom sa velikim entuzijazmom prate talente
i nove ideje, i nekako je u umu americkog milionera investitora zelja da zarola loptu i da joj da neki
svoj spin, da pozitivno promeni svet oko sebe. Dovoljno je pogledati, recimo Marc Cuban-a, internet
milionera, vlasnika Dallas Mavericks-a.

- za cepace sekunde/urodjene multitaskere - oni koji strasno vrednuju svoje vreme, misle i reaguju brzo,
hoce da stvari rade i zavrsavaju i ne daju se drkati glupostima, bez problema vode racuna o dve ili tri
stvari u isto vreme (recimo: pisac ovih redova), oni koje promena ritma odmara vise nego lenstvovanje,...
osecace se svugde uguseni sporoscu celog okruzenja osim u USA. Komunikacija je brza, precizna, laka,
zavlacenja nezamisliva, ljudi konkretni, realni, precizni, predusretljivi.

- za real McCoy tipove karaktera - udobnost zivota se moze ostvariti ovde i onde, najbolji primer
je recimo Beograd, gde gotovo nista iz domena realnih brojeva ne moze objasniti dostignuti komoditet
ogromne mase likova, objasnjenje mora da zakoraci avenijom proslih karmi itd. Ako je osoba nekog
posebnog licnog kova da hoce ne samo da dostigne neki materijalni nivo nego i da sebi kaze da zna sta
je radio, da se muski izborio za svoj status u zivotu, onda je USA definitivno pravo mesto.


P.S. Imam neka posla do kraja dana, gledacu da se vratim i dopisem kontra-indikacije za odlazak u USA.
Budite strpljivi...
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 08:03 - pre 153 meseci
Kontra-indikacije za odlazak u USA :

- nestabilno zdravstveno stanje bilo koga u najuzoj porodici. Cena zdravstvenog osiguranja za osobu
sa pre-existing conditions (neko ko je sa registrovanim zdravstvenim problemom dosao u USA i aplicira
za zdravstveno osiguranje) su nesrazmerno velike. Pre-existing condition je i trudnoca, ali tu ne spadaju
razni problemi sa vidom (izuzev drasticno velikih dioptrija). Situacija je slicna ako je neko od starijih,
izdrzavanih lica (roditelji, tazbina) sa zdravstvenim problemima, pa treba cesce skoknuti do Srbije

- potreba za poslovnim prisustvom u Srbiji (razgranati poslovi, imanje koje treba nadgledati, itd). Geografska
blizina Srbije je ogromna prednost Evrope, mogucnost da se sa bilo kog veceg hub-a stigne za par sati
ipak znace puno u poredjenju sa 11 ili 15 sati leta.

- uklopljenost u lokalne seme/sigurnost. Odlazak u USA ce doneti ghost of chance ali samo za onoga koji
ima nesto na cemu je dugo radio, sto ima strasan potencijal, i sto tek treba da se ispili. Za uzvrat,
sigurnost evropskog tipa (po odpustanju 9 meseci firma daje platu, posle toga do 2 godine placa drzava),
godisnji odmor od mesec dana, zdravstveno osiguranje itd - od toga nema nista. U USA je severance pay
obicno 2 ekstra nedelje, a godisnji odmor reda velicine 2-3 nedelje za sredovecnije, mozda i manji za
pocetnike.

- razvijena psihologija cekaca/pasivnog uzivaoca zivota, kao sto je recimo medved na ovoj slici:
http://www.mangelsen.com/store..._Catch_of_the_Day___1698?Args=
Za razliku od Srbije, i rekao bih dobrog dela Evrope (narocito mediterana), zivot u USA nema dve
poluperiode - aktivnu u kojoj covek svojim angazovanjem diktira zbivanja u zivotu, i pasivnu u kojoj
se prepusti da mu zivot nanese prijatne i zanimljive situacije, susrete sa prijateljima, lake zabave itd.
U USA ce se pasivnom cekacu malo toga desiti. Ukoliko covek nije u tokovima aktivnog zivota, prikacen
na clock svakodnevnog komunalnog stresa, moze vrlo lako i vrlo brzo da mu postane neizdrzivo dosadno.
Zivot je jednostavno namesten da covek svojom akcijom postigne strasno puno, da prosto ne veruje
ocima sta je sve uspeo da aranzira svojim planiranjem i neuporedivom kontrolom egzekucije, medjutim
na onu pasivnu stranu (sedeo sam danima za istim stolom u lokalnom kaficu pod lipom sa Perom, Zikom,
Mikom, Lazom, a onda je jednog dana naisla prilika koju sam dugo cekao...) je bolje da ne racuna uopste,
to se nece desiti. Prilike se ukazuju samo onome ko aktivno igra zivot. Za aktivne karaktere, one koji zive
i disu to sto rade, koji se odmaraju promenom pre nego lenstvovanjem, nema boljeg mesta na svetu.
Za pasivnije likove, ima mnogo boljih mesta, ukljucujuci i Evropu.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 08:20 - pre 153 meseci
Citat:
- uklopljenost u lokalne seme/sigurnost. Odlazak u USA ce doneti ghost of chance ali samo za onoga koji
ima nesto na cemu je dugo radio, sto ima strasan potencijal, i sto tek treba da se ispili. Za uzvrat,
sigurnost evropskog tipa (po odpustanju 9 meseci firma daje platu, posle toga do 2 godine placa drzava),
godisnji odmor od mesec dana, zdravstveno osiguranje itd - od toga nema nista. U USA je severance pay
obicno 2 ekstra nedelje, a godisnji odmor reda velicine 2-3 nedelje za sredovecnije, mozda i manji za
pocetnike.


Ovo je OGROMAN minus za sve koji imaju porodicu i decu. Nista u USA ne moze da nadoknadi taj minus (ovo se ne odnosi na high-end inzenjere i menadzere sa ~300 000$ godisnjom platom...)...
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
...132.91-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 09:06 - pre 153 meseci
@milanche

na jednom drugom forumu kaže ekipa, ako imaš privatno zdravstveno, a moraš imati, ima dosta natezanja sa njima, a i ne plate uvijek sve troškove liječenja, jer muljanja svugdje ima.

što je sa kriminalom u USA, uragani, poplave, potresi itd....?


meni se USA baš i ne dopada, prije kanada i engleska, nego USA.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 09:39 - pre 153 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Ovo je OGROMAN minus za sve koji imaju porodicu i decu. Nista u USA ne moze da nadoknadi taj minus (ovo se ne odnosi na high-end inzenjere i menadzere sa ~300 000$ godisnjom platom...)...


Potpuno sam saglasan sa ovim. Cak se ne bi ogradjivao samo na one koji imaju porodicu i decu vec bih rekao da je to problem i za mlade bez porodice. Ima puno USA firmi po Beogradu gde je preslikan model pa sam i sam iskusio na svojoj kozi kako to izgleda. Za 3 godine plata da ne smes da kazes kolika je, a odmor prc-2 nedelje. Poslednje 2 godine ukupno sam imao 21 dan odmora. Neka hvala, mozda u drugom zivotu ako ne bude postojalo Evrope.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 10:06 - pre 153 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Ovo je OGROMAN minus za sve koji imaju porodicu i decu. Nista u USA ne moze da nadoknadi taj minus (ovo se ne odnosi na high-end inzenjere i menadzere sa ~300 000$ godisnjom platom...)...

Pa nije da ne moze... IT inzenjer sa nekoliko godina iskustva moze prilicno lako da zaradi preko 100k dolara u Americi, bas da vidim da li moze da zaradi 100k u Evropi. Mozda negde, ali cinjenica je da ce da zaradi max 50k evra.

Jeste, riskantnije je, ali i profitabilnije. Ako je neko zeljan uspeha i karijere za par godina u US moze lepo da napreduje i zaradi i prozivi. Uvek se moze posle vratiti u Evropu sa jakim referencama.

Mada mene cudi taj tvoj rezon. Kao stalno nesto ispitujes, trazis za inostranstvo, raspitujes se o detaljima a na drugu stranu dajes definitivne izjave da nema nikakvog razloga da se ide u US. Kao da trebaju sve kockice da se poklope, da je raspored zvezda najidealniji, da dobijes specijalne uslove, da nije ovo, da nije ono...itd itd. Preterujes. Da svi tako razmisljaju o mogucim problemima i rizicima niko nigde ne bi otisao.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 10:17 - pre 153 meseci
Mozda si u pravu ali pogledaj to sa druge strane. 100 000$ je bruto plata da kazemo, od toga na ruke dobijes oko 70 000$. Kad se podeli sa 12 meseci to je ~5800$ mesecno. Tamo gde zaradjujes toliku platu stanovi nisu ispod 3000$ mesecno (ok mesto, 2-3 sobe). Kad dodas ratu za kola i cene skolarina dolazi se do veoma malo para koje ostaju sa strane. O zdravstvu i godisnjim odmorima ne vredi ni raspravljati. U EU (severni i zapadni deo) inzenjer ili menadzer tog kalibra ce uzimati oko 4000-5000e mesecno sam gomilom benefita koje u USA moze samo da sanja. Ne znam, mozda sam perfekcionista ali kad vidim kakvi su uslovi zivota u recimo Svedskoj, Danskoj, Nemackoj i to uporedim sa US postoji mnogo malo mesta gde je to moguce (saobracaj, skole, stopa kriminala, zdravstveno osiguranje i socijalne beneficije) i ta mesta su suludo i nerealno skupa (nekretnine, rente, obdanista, skole).

Raspitujem se jer mozda imam mogucnost da odem ali je plata takav da imam isto kao i u EU stim sto ako hocu da upisem recimo phd ili novi master moram da placam sulude iznose + diplome iz EU se vrlo tesko priznaju...

[Ovu poruku je menjao Slobodan Miskovic dana 18.08.2011. u 11:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 10:33 - pre 153 meseci
Mnogo generalizacija, ne znam otkud ti takve informacije.Kao prvo stan sigurno nije 3k "tamo gde je ta plata", svasta. Ne sumnjam da moze da se nadje za te pare, ali to moze bilo gde. Nisu to nikakva specijalna mesta koja daje takve plate, vec gomila raznoraznih gradova bez pravila.
Da ne pricamo o tom da su firme cesto izmestene u suburbs gde renta nije tako skupa. Velicinu stana i kvalitet necu spominjati.

Bolje firme u Americi placaju privatno zdravstveno osiguranje. Ako si IT inzenjer velike su sanse da ces raditi bas u takvoj. Svi ljudi iz te industrije koje ja znam upravo imaju tu benificiju.

U EU inzenjer tog kalibra NECE zaraditi 4-5k mesecno, vec u proseku 2-3k. Ne pricamo o menadzerskim pozicijama, vec o IT inzinjeru sa nekoliko godina iskustva, +-5. Gde tacno to prosecan inzenjer moze da zaradi, u kojoj EU drzavi?

Opet pricas istu pricu. Naravno da je sistem drugaciji u tim zemljama o kojim pricas, u nekim stvarima bolji ne sumnjam. Suludo skupa mesta? Imas potpuno pogresnu sliku o Americi. Ako je nesto tacno to je da su Danska i Svedska mnoooogo skuplje za zivot od Amerike.

Osim toga, pricas o porodici, vrticima, phd-u. Ti si samac koliko znam, ako ti je cilj phd u skorije vreme i porodica ne znam zasto uopste razmisljas o odlasku. Naravno da ne odgovara svima.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 10:41 - pre 153 meseci
Upravo tako pricam jer nije generalizacija vec visemesecno traganje i proucavanje marketa nekretnina. Gledao sam CA i istocnu obalu. U SF nemas stan ispod 3000$ na normalnom mestu.

http://sfbay.craigslist.org/apa/

recimo ovako nesto:

http://sfbay.craigslist.org/sfc/apa/2542508799.html

Mozes da bacis pogled i da vidis i za bilo koji veci grad sa ok infrastrukturom i berzom poslova.
Milanche moze da potvrdi ili opovrgne ovo ali informacije nisu samo sa craigsliste vec i direktno od ljudi koji zive tamo duzi niz godina.

P.S. Nisam samac.




 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 10:52 - pre 153 meseci
San Francisco? Pa mislim gde bas tamo, nisi ni lud :) Kakvo je to istrazivanje, bas bi to voleo da vidim iskreno.
Sto ne probas drzave kao Washington, Virginia, Texas... Ima posla u dosta lepih gradova, a zivot je jeftiniji, Amerika je ogromna drzava. To je kao da kazes da su stanovi u Evropi skupi jer si gledao rente u Parizu. Ne moram da bacim pogled jer znam o cemu ti pricas, o Kaliforniji, a ne o Americi.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 11:00 - pre 153 meseci
Pa ako vec idem icicu tamo gde mislim da ce mi odgovarati. Od ljudi koji su u USA cujem da je selidba vrlo vrlo zeznuta stvar i da uopste ne planiram da se selim u drugu drzavu - grad cesto. U pravu si sto se tice velicine USA ali nema mnogo gradova koji vrede odlaska za stalno u USA u odnosu na odlazak u neki od EU gradova (zapad i sever). Oni koji vrede kostaju isto skoro... SF, NYC, Seattle, Boston...

Sam sistem je skroz drugaciji od onoga u EU (ocekivano) ali vredi li kretati od nule u USA ako imas mogucnost da nastavis skolovanje u EU. EU master u USA bas i ne vredi mnogo na njihovim univerzitetima...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 11:11 - pre 153 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: U pravu si sto se tice velicine USA ali nema mnogo gradova koji vrede odlaska za stalno u USA u odnosu na odlazak u neki od EU gradova (zapad i sever). Oni koji vrede kostaju isto skoro... SF, NYC, Seattle, Boston...

Ma da, navikao nas covek samo na najbolje, nista ispod New Yorka i SF-a. Rekao bi neko da si odrastao u Parizu ili Londonu a trenutno zivis u Berlinu :)

A kako ti to znas koji gradovi vrede s obzirom da nikad nisi bio tamo :) Jel i to rezultat tog istrazivanja? Sta fali Denveru? Ili Houstonu? Zivahni gradovi, rente nisu 3k sigurno, posla ima. Takvih gradova ima dosta, kvalitetan zivot i jeftiniji bar 30% od Danske ili Svedske :)

Ja ne bih ziveo ni u NYC ni u Bostonu ako me pitas iskreno. NYC je haotican, prljav, skup i zagadjen. Lepo da se vidi, za zivot daleko od toga. Boston otuzno izgleda. Kao lici na Evropu, ustvari nista posebno.

 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 11:26 - pre 153 meseci
Svako ima svoje misljenje i predstavu o zivotu :) Ono sto mene odbija od tih gradova su price ljudi koji su tamo ziveli i zive (ovo verovatno ne bi trebalo da utice na misljenje ali nekako su ti uvek u glavi reci tih ljudi...). Svi oni kazu, OK je BUT.... I onda krecu zalopojke, te ima kriminala, te nema sadrzaja (kulturno, muzicko, sportskog) itd. Onda krenes da citas i vidis da mnogo ljudi tako prica e sad da li su u pravu to ne znam ali posto drugih izvora informacija nemam to je jedino sto posedujem za sada. Nisam od onih koji ce citati samo lepe stvari i stvarati neku bajku u glavi... Ono sto je individualno jeste najveci problem prilikom takvog prikupljanja informacija (nazalost i jedinog) jer svako pravi razlicita poredjenja, ne mozes znati da li je nekom Iowa ili Connecticut vrh zato sto je stvarno sve ok ili zato sto je pre toga ziveo u Surdilici...
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.dynamic.sbb.rs.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 11:39 - pre 153 meseci
Da odgovorim na par pitanja:

Citat:
MarkoBalkan: @milanche

na jednom drugom forumu kaže ekipa, ako imaš privatno zdravstveno, a moraš imati, ima dosta natezanja sa njima, a i ne plate uvijek sve troškove liječenja, jer muljanja svugdje ima.

što je sa kriminalom u USA, uragani, poplave, potresi itd....?


Privatno zdravstveno ne moras imati - kao sto rece DaliborP, kao zaposlen dobijes
vrlo dobro zdravstveno osiguranje za vrlo male pare. Problem je sto sa prestankom
zaposlenja te povoljne cene nestaju. Mozes produziti osiguranje, ali ga placas skuplje,
(tzv. COBRA plan) sto je jos uvek bolje nego da ostanes potpuno bez osiguranja.

Dakle, neizvesnost je daleko veca nego u Evropi. E, sada, za neke to znaci stimulans i
podsticaj da krenes nesto svoje, za gomilu drugih ljudi nesto sto izaziva teskobu, strah,
i mucninu.

Uragani, poplave, potresi - svaka regija ima nesto svoje. Za Kaliforniju su to zemljotresi.
Onaj pravi rokne svakih 70-tak godina. Florida i sve uz meksicki zaliv ima tornada. Sever
ima snezne mecave i vlazna leta.

Sto se kriminala tice - pisao sam vec u 'kakav je zivot u Americi', nista se nije promenilo
od tada. Kriminal i biznisi ne dele istu teritoriju. Radijus kretanja mi je +/- 50 milja, i za
17+ godina nisam doziveo ni ja ni ljudi koje znam apsolutno ni jedan akt kriminala. Do
sada najgore sto znam da se desilo ljudima je kradja bicikla sa balkona na niskom prvom
spratu. Kriminala ima, ali vec miljama pre lokaliteta gde se desava nemas apsolutno nikakvog
razloga da zadjes, niti bilo kakvog posla. Mnogo vise fokusa oduzima cyber kriminal, paznja
da se zastite vitalni licni podaci, zastiti mail itd.

U Beogradu gde sam trenutno, recimo, tetka moje supruge je pre par dana bila mugg-ovana
(ruka na usta sa ledja, otrgnut zlatni lancic) u ulazu zgrade. Jedna druga rodjaka je prosle
godine sa patosa banke na koji je zalegla prisustvovala razmeni vatre izmedju pljackasa
banke i policije.

USA je za sve prakticne primene znatno bezbednija sredina nego Beograd.

@Slobodan Miskovic

U San Francisku mozes naci fenomenalne stanove za vrlo razumne cene. Ja i supruga
smo ziveli u stanu k'o bombona sa ogromnim dnevnim prostorom, odlican parket, veliki
prozor koji gleda na celu zapadnu polovinu grada (Golden Gate negde desno), sa garazom
za 1650 do negde 2007-me (od kada se cene nisu drasticno promenile).

Takodje - ziveti u samom San Francisku ima svojih drazi (city living, grad je prelep), ali
daleko da je to jedino odlicno mesto gde se moze ziveti. Posto se i inace svugde vozi, i do
posla i bakalnice, nije nikakav problem ziveti u nekom manje 'zvucnom' ambijentu, a otici
po zelji za desetak minuta do grada ili dokle god hoces. Rente koje nasi prijatelji mladje
generacije placaju su od 1800-2200 za 2-3/1.

Sto se plata tice, u range-u 130-150 hiljada su velika vecina inzenjera sa > 7-8 godina iskustva.
Menadzeri imaju vise, a ko god je usao u 'hajducke' vode (stici, na strasnom mestu postojati,
uteci sa dzakom para), 'ladno se u pogledu primanja meri sa CEO-ovima manjih kompanija.
Rad u 'vrucim' kompanijama sa odlicnim stock opcijama moze da znaci fenomenalan deal,
neuporediv sa bilo kojim drugim mestom na svetu.

Citat:
Od ljudi koji su u USA cujem da je selidba vrlo vrlo zeznuta stvar


Netacno.

Vrlo je prosto, i obavlja se vrlo lako i vrlo profesionalno. Naravno, predpostavlja se da ne selis Louie XIV-a,
Picasso-ve slike itd.

Citat:
...ali nema mnogo gradova koji vrede odlaska za stalno u USA u odnosu na odlazak u neki
od EU gradova (zapad i sever). Oni koji vrede kostaju isto skoro... SF, NYC, Seattle, Boston...


Vrlo tacno. Ko vec zivi u Evropi, odlazak u USA ima smisla samo u neke kvalitetnije, izuzetnije
sredine. Otici iz Ciriha u Salt Lake City ili Milwaukee je promasaj, osim za znatno vecu lovu, neku
mnogo bolju i interesantniju business propoziciju itd.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa18.08.2011. u 11:46 - pre 153 meseci
Hvala milanchetu na odgovoru.

Sto se tice selidbe odnosilo se na to sto su ugovori od renti veoma strogi i nema napustanja stana u toku ugovora bez da placas neke sulude cifre (2-3 kirije) ako uopste gazda i zeli da prihvati i to...

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Amerika vs Evropa
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 148837 | Odgovora: 529 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.