Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malinari na putu ka BGu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 519730 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 05:15 - pre 117 meseci
Citat:
ali je cinjenica da dok mi polemisemo, drugi smisljaju nacine kako da proizvedu maline jeftinije sa sto manje ljudi. Ti ljudi ce uzeti trziste i svi nasi malinari ce izgubiti posao.

kao sto si rekao u prethodnom postu kako ce taj veliki da kupuje i trosi ali u inostranstvu za masine a na domacem terenu da kupuje malinjak

(malog) i tako postane jedan od malobrojnih (monopolista).Svako poredjenje Srbije sa socijalnim programima razvijenih zemalja je smesna.

Izvini,ali mnogo sam vise u licnom kontaktu sa pravim seljacima od tebe a tu prvenstveno mora da radi psiholog ba sve ostalo da bi se postavilo

na pravo mesto.Naravno,glavni faktor je drzava i njena tombola po pitanju otkupljivanja bilo cega..
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 05:23 - pre 117 meseci
@Andrej013

Naravno, to lepo zvuci u teoriji, niko ne radi, a svi imaju - na drugim temama si to nazivao utopija. :)
Ipak u trenutnom fin. sistemu, to nece moci, nazalost.

Slazem se da ne treba pospesivati stagnaciju ili negaciju, ali ako bi uveo robote ili sistem 98:2, mnogi bi pocrkali.

Jer, dok sve ne postane besplatno, pitanje za ovaj trenutni sistem ostaje, odakle ce da kupe u ovom tvom slucaju:
"Desava se da svoje proizvode prodajes priblizno za dzaba pa su cene hrane jako mali deo prosecne plate"
Jeste priblizno za dzaba, to i ja rekoh gore, ultra-jeftino, ali je problem sto 98 ljudi ne radi, plata mu nula, zilch, pa nema ni to "priblizno za dzaba" da plati...

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.nyc.res.rr.com.



+694 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 05:35 - pre 117 meseci
@Lavlja_Jazbina
on nece kupovati masine u inostranstvu ako ne misli da mu se to isplati, a ako mu se isplati, isplatice se i drustvu u kome zivi. Tacno, prve godine ce novac izaci iz drzave, a kroz par godina kada se investicija potpuno vrati drzava ce imati visokoefikasnog privrednika koji proizvodi za potrebe lokalnog trzista a i izvozi. Inace, i ja sam u vrlo cestom kontaktu sa poljoprivrednicima, ali oni ne zive ne selu vec u gradu a na selu samo proizvode, ali slazem se da nekima psiholog treba ali im ni on ne bi pomogao koliko bi im pomogao jedan posteni, posteno zasluzeni bankrot od koga bi se vrlo brzo doveli u red i stavili brojke na papir(da ne bude da sam maliciozan, medju ove ubrajam moju babu koja bi bila pri vrhu liste).

Citat:
mr. ako: Naravno, to lepo zvuci u teoriji, niko ne radi, a svi imaju - na drugim temama si to nazivao utopija. :)

Slazem se da ne treba pospesivati stagnaciju ili negaciju, ali ako bi uveo robote ili sistem 98:2, mnogi bi pocrkali.

Jer, dok sve ne postane besplatno, pitanje za ovaj trenutni sistem ostaje, odakle ce da kupe u ovom tvom slucaju:
"Desava se da svoje proizvode prodajes priblizno za dzaba pa su cene hrane jako mali deo prosecne plate"
Jeste priblizno za dzaba, to i ja rekoh gore, ultra-jeftino, ali je problem sto 98 ljudi ne radi, plata mu nula, zilch, pa nema ni to "priblizno za dzaba" da plati...

Pa za hranu ce platiti kao debeli amerikanci sto placaju - od socijale. Oni koji zive od socijale mogu lepo da se naklopaju, imaju zdravstveno, besplatno stanovanje po metropolama...bas im je lose. i da podsetim, to je najgori slucaj! Znaci u najgorem slucaju neces raditi a imaces sve sto ti je potrebno za prosecan zivot i glavna briga u zivotu ce ti biti cinjenica da si luzer bez posla u sistemu gde se najlakse na svetu bogati. Sta mislis kako to ameri placaju milionima da budu na drzavnoj sisi, besplatno skolstvo, zdravstvo, krov nad glavom, hranu, prevoz, pet godina osiguranja od gubljenja posla i sl? Da nije mozda od nafte iz libije i iraka?! =)) Dakle imaju najefikasniji moguci sistem gde masa ljudi radi u usluznom sektoru(a da nisu pocrkali od gladi) jer im je proizvodnja visokoautomatizovana, trziste otvoreno i sve zivo jeftino.

Znaci, kao sto vidimo, to da bi mnogi pocrkali nije bas tacno. Tacnije, nije uopste tacno :) jer ako je USA mogla da od 70% ruralnog stanovnistva koje radi u poljoprivredi da dodje do ispod 2% poljoprivrednog stanovnistva, a da pritom su najveci proizvodjaci hrane koju bacaju bukvalno, i to samo zahvaljuuci rastu produktivnosti, onda ne znam zasto mislis da bi situacija bila drugacija ovde. jel su amerikanci mozda pametniji pa znaju nesto sto mi ne znamo? Ne.

Dakle, to da niko ne radi a svi imaju nije nikakva utopija(jer skoro niko ne radi u poljoprivredi a svi imaju nevidjeno izobilje hrane), to je oproban mehanizam koji je dokazan dvocifren broj puta i svaki put su se javljali zabrinuti koji su tvrdili da ce svi pocrkati od silong izobilja, ali se svaki put to ispostavilo kao pogresno. Svaki.
Utopija je nesto imaginarno, neisprobano, sto u teoriji zvuci super a u praksi ne radi, dakle suprotno od ovoga o cemu pricamo jer je ovo o cemu pricamo em oprobano em se pokazalo kao fantasticno uspesno.

[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 08.09.2014. u 06:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 06:01 - pre 117 meseci
Pa stani malo, ako pricamo o tom slucaju gde je sve automatizovano, to znaci da svih 100% ljudi ne radi i ne dobija platu. A posto ne dobija platu drzava ne dobija porez. A posto drzava nema para, odakle joj da podeli socijanu pomoc?!

Sto se tice prizemnijeg primera blize sadasnjem vremenu, tvoj plan slanja svih 98 ljudi iz odredjene branse na socijalu tesko da moze da bude odrziv takodje, jer ce se slicna otpustanja/propadanja desavati i u svim ostalim bransama i svugde tih 98 predstavnika radnih ljudi mora na socijalu, i opet dolazimo do toga da drzava nema da daje toliko za socijalnu pomoc - jer 98% prinudnih neradnika ne moze da bude podmireno od strane 2% ovih sto su ostali u poslu.

(Da ne spominjem kako na coveka kao pojedinca utice to sto ne radi, to sto nema jedno od osnovnih ljudskih prava - pravo na rad, koliko je uopste psihicki unazadjeno drustvo satkano od 98% ljudi koji ne doprinose - cak ni sebi.)



- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 12:00 - pre 117 meseci
Mozemo razmotriti kako sve to izgleda na konkretnom primeru:
Prema zvanicnim statistickim podacima, 300 domacinstava na 100 hektara proizvede 550 tona malina. Posmatrajmo sta se dogadja ako oni prodaju svoje zemljiste venturi i prijave se na socijalnu pomoc. Ventura nema pare za robote, vec se udruzi naprimer sa nekim amerikancem koji ce da finansira, a novac u idealnom slucaju ide 70% amerikancu, 30% venturi. Ventura primeni sve agrotehnicke mere po udzbeniku, izvrsi sve potrebne analize, dovede zemljiste do idealnog hemijskog sastava i sa tih 100 hektara proizvede 2.000 tona malina. PDV se na izvoz ne placa, znaci po tom osnovu drzava Srbija ne prihoduje nista. Roboti za branje su kupljeni iz naprimer Nemacke, znaci po tom osnovu drzava Srbija takodje nema nista. Zaposlenih radnika nema, pa se nista ne naplati i od poreza i doprinosa. Za 2.000 tona malina oni inkasiraju 2 miliona evra, pola budu troskovi a pola njih dvojica podele - amerikancu 700.000, venturi 300.000 evra. I sad, jelte, ventura kao ode u Kragujevac gde kupi novi domace-italijanski auto, u Valjevo gde kupi novi domace-slovenacki frizider, u Pirot gde kupi novo domace-slovenacko odelo, na odmor na srebrno jezero i slicno u svakom slucaju utrosi svojih 300.000 evra na domacu industriju pa domaci radnici dobiju platu od toga? Ne bih rekao, ventura ce nam sam reci da preferira nemacki Audi automobil, Koreanski Samsung frizider i neko naprimer italijansko odelo, a na odmor ide na Ibizu ili Tajland. Na kraju nesto malo novca zavrsi u drzavnom budzetu od akciza na gorivo koje trosi da se vozi po Srbiji, kad vecera u restoranu ako mu otkucaju fiskalni racun i slicno, ali sve to nije vise nego nego sto je drzavni budzet dobijao kada onih 300 domacinstava potrose svojih 550.000 evra. Cak i da jeste vise, svakako se tako ne generise ni isti red velicine od 450.000 evra budzetskih prihoda koliko je potrebno da se finansira 300 dvoclanih porodica na socijalnoj pomoci.

Da se razumemo, ja uopste ne zelim da kazem da je zadrzavanje ovakvog stanja u poljoprivredi dobro po ekonomiju. Hocu da kazem da nemamo izbor izmedju dobrog i loseg, vec samo izmedju dva losa, gde treba da izaberemo manje. Generalno, ja nemam problem sa tim da neko ima suprotno misljenje u smislu da smatra da je druga opcija manje losa. Ali, ako neko misli da mi ustvari imamo izbor izmedju veoma lose i veoma dobre opcije, onda je bolje zaustaviti se na tome, nego trositi vreme na uzaludnu diskusiju.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 12:27 - pre 117 meseci
Ovde imas dve premise. Jedna je odnos 30/70 za raspodelu novca izmedju venture i Amerikanca koji uopste ne mora biti takav. Druga je da ce tih 299 ljudi laditi muda i ne raditi nista.
Ako je druga premisa tacna, naravno da nije dobro. No, socijalnu pomoc ne treba davati radno sposobnima.
Takodje, zaboravio si da je ventura potrosio u zemlji novac u vrednosti te zemlje koju je kupio od ovih 299.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 12:39 - pre 117 meseci
Plus niko nije pitao venturu da li uopste hoce d' udje u u dil sa tim amerom (za kojeg sam cuo, iz neke ruke, da nije dobar drug!) ili ce radije sam da udje u pos'o i otkupi sve za svoju kintu, ulozi svoje novce u masine... sam svoj gazda. Ako tako uradi, to vec nije svejedno... i dodatno komplikuje racunicu...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 12:56 - pre 117 meseci
Takodje, pominje negativno to sto se pdv na izvoz ne placa, ali nije pomenuo pdv na masine koje su uvezene iz Nemacke.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 13:09 - pre 117 meseci
Citat:
Sceka:
Plus niko nije pitao venturu da li uopste hoce d' udje u u dil sa tim amerom (za kojeg sam cuo, iz neke ruke, da nije dobar drug!) ili ce radije sam da udje u pos'o i otkupi sve za svoju kintu, ulozi svoje novce u masine... sam svoj gazda. Ako tako uradi, to vec nije svejedno... i dodatno komplikuje racunicu...

Super sto si se setio Sceka!
Evo, u Srbiji ima 400.000 hektara poljoprivrednog zemljista koje se uopste ne koristi, znaci daj ovamo 4.000 ventura voljnih da investiraju sami i namlate godisnje po dva miliona evra svaki i eto Srbiji 8 milijardi evra povecanje BDP-a i izvoza bez da iko treba da se pomeri sa zemljista na kome ista proizvodi :-)

Citat:
Takodje, pominje negativno to sto se pdv na izvoz ne placa, ali nije pomenuo pdv na masine koje su uvezene iz Nemacke.

Nigde nisam rekao da je negativno sto se porez na izvoz ne placa a i taj PDV na masine iz Nemacke je ravno 0 - izvoznici placaju PDV prilikom nabavke, ali im se taj porez do poslednjeg dinara refundira od strane drzave, gori od ovog Sceke - skroz neinformisan a pun zelje da opljunes po svemu sto ja napisem, ako vec hocete nesto da pisete trebalo bi da znate makar osnovne stvari o onome o cemu pisete.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

deedee6

Član broj: 174801
Poruke: 232
*.dynamic.stcable.net.



+2509 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 13:12 - pre 117 meseci
Citat:
Druga je da ce tih 299 ljudi laditi muda i ne raditi nista.


Ja sam tako nekako i video ljudsku budućnost... Roboti rintaju a mi na plaži
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 13:14 - pre 117 meseci
Citat:
pctel: Evo, u Srbiji ima 400.000 hektara poljoprivrednog zemljista koje se uopste ne koristi.

Znas li ti uopste bilo sta o toj zemlji koja se ne koristi? Kako doci do te zemlja, na koji nacin, koliko kosta... Evo, daj informaciju kako kupiti ili rentirati tu zemlju (konkretno) pa da opet razmotrim pitanje ulaganja u poljoprivredu. Mislim da ne bih bio jedini, cak mislim da ima jaaako puno zainteresovanih...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 13:16 - pre 117 meseci
Citat:
pctel: skroz neinformisan a pun zelje da opljunes po svemu sto ja napisem

E do mojega. Jos jedan paranoik...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 13:42 - pre 117 meseci
Citat:
Sceka:
Znas li ti uopste bilo sta o toj zemlji koja se ne koristi? Kako doci do te zemlja, na koji nacin, koliko kosta... Evo, daj informaciju kako kupiti ili rentirati tu zemlju (konkretno) pa da opet razmotrim pitanje ulaganja u poljoprivredu.

Konkretno ono sto sam ja vidjao u zapadnoj Srbiji gde je otprilike idealan malinarski kraj, to je da je se na obroncima Povlena mesecima prodavala neka zemlja po 14 dinara po kvadratnom metru, znaci nesto ispod 1200 evra po hektaru. Mada, sta te briga da li ces zemljiste da nabavis za 1, 3 ili 5 hiljada evra po hektaru, ako ces sudeci po onome sto se ovde pisalo do kraja radnog veka svakako biti milioner (u slucaju venture u ovo doba sledece godine)?

Citat:
E do mojega. Jos jedan paranoik...

OK, dobro, moze biti da je ovo postalo kao ciganski seks - ugasis svetlo pa ko koga uhvati, nego pravilnik foruma kaze da bi trebalo informisati se pre nego sto nekog ispravljamo.



[Ovu poruku je menjao pctel dana 08.09.2014. u 14:53 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 13:49 - pre 117 meseci
To je sve sto znas o:
Citat:
pctel: Evo, u Srbiji ima 400.000 hektara poljoprivrednog zemljista koje se uopste ne koristi.

Pa dosta si rekao, o svemu sto pises...

Ocigledno pojma nemas sta sam te pitao. To mi je drago. Dovidjenja, vrlo.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.nyc.res.rr.com.



+694 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 13:50 - pre 117 meseci
Citat:
mr. ako:
Pa stani malo, ako pricamo o tom slucaju gde je sve automatizovano, to znaci da svih 100% ljudi ne radi i ne dobija platu. A posto ne dobija platu drzava ne dobija porez. A posto drzava nema para, odakle joj da podeli socijanu pomoc?!

LOL :)
Znaci tako radi ta automatizacija? proizvod se sam proizvodi a masine koje ga proizvode postaju sve bogatije i bogatije? I posto masine nisu ljudi, ne placaju porez na prodaju tog proizvoda? Ili taj novac ipak ode nekom coveku, vlasniku tih masina? Zasto banalizujes?


Citat:
mr. ako:
Sto se tice prizemnijeg primera blize sadasnjem vremenu, tvoj plan slanja svih 98 ljudi iz odredjene branse na socijalu tesko da moze da bude odrziv takodje, jer ce se slicna otpustanja/propadanja desavati i u svim ostalim bransama i svugde tih 98 predstavnika radnih ljudi mora na socijalu, i opet dolazimo do toga da drzava nema da daje toliko za socijalnu pomoc - jer 98% prinudnih neradnika ne moze da bude podmireno od strane 2% ovih sto su ostali u poslu.

Jao kako je tesko odrziv??? Kako kada je produktivnost PORASLA?
U mom primeru 100 ljudi je proizvodilo 100 tona malina i od toga zivelo. u seldecem trenutku i dalje ima 100 ljudi ali 200 tona malina. u kom to kosmosu je 200 tona manje od 100 tona?! Ja sam bas dao taj hiperbolisan primer da bi situacija bila ociglednija.

Ajde da se opet igramo ekonomije sa brojkama.

Dakle, danas imamo
100 ljudi sa 100 tona malina.
Svakom od tih 100 ljudi treba 1000 eura da prezivi.
Svakog od tih ljudi kosta 1000 eura da proizvede tonu maline.
dakle, danas 100 tona maline kosta 100t*(1000e trosova proizvodnja + 1000e troskova za zivot)= 100*2000 = 200.000 e. Jedna tona = 2000 eura.

sutra imamo 100 ljudi, 99 njih je na socijali a jedan proizvodi 200 tona malina. (ovo je najgori slucaj nemoguc u praksi zato sto bi neki nasli posao u medjuvremenu)
I dalje svakom treba po 1000 eura za zivot( i ovom sto proizvodi i onima na socijali)
I dalje je potrebno 1000 eura da se proizvede tona maline(sto je nemoguce jer zbog skaliranja proizvodnje ta cena bez izuzetka uvek pada, ali ajde, i ovo je najgora opcija pa da je usvojimo)
Dakle, danas 200 tona maline kosta 200t*(1000e troskova proizvodnje) + 1000e troskova za zivot tog jednog proizvodjaca = 200*1000e + 1000e. =201000e.
jedna tona =201000/200 = 1005 eura.
Drzavi treba 99000 eura da namiri 99 otpustenih ljudi socijali pa stoga lupi akcize na prodaju malina u vrednosti od 99.000e.
zbog toga ukupan trosak proizvodnje 200 tona maline je (201000+99000)/200 = 1500 eura.

Znaci, i dalje imamo 100 ljudi koji i dalje zaradjuju po 1000 eura ali cena maline vise nije 2000 e po toni vec 1500 e po toni. Zbog te razlike, nas privrednik postaje konkurentan na stranim trzistinma, izvozi malinu koju moze da naplati vise, od 1500 ali manje od 2000e da bi bio konkurentan.
Zbog pada cena maline u Srbiji investitor se seti da moze da otvori fabriku dzema od maline jer ga malina u srbiji kosta 1500e a u madjarskoj 1800e(1500E + 10% za prevoz + 10% neke takse za izvoz). Ta fabrika zaposljava 30 ljudi od one grupe od 99 prethodnih malinara sto su bez posla.
Zbog rasta BDP-a i izvoza, dolazi do nagomilavanja stranih valuta u Srbiji pa su banke pritisnute da se otarase novca koji im lezi na racunima i zbog toga snizavaju kamatne stope na pozajmice. Neko od onih 99 besposlenih na socijali se seti da moze da proizvede ulje od maline koje ima 'lekovita dejstva' i uzme kredit od banke sa niskom kamatom i zaposli jos petoricu npr... i tako dalje, razumes me gde ovo ide...

Dakle, ovo je najgori moguci primer gde ni jedan jedini od onih 99 ljudi nije nasao posao pre otvaranja fabrike dzema od maline. Takodje, nije uzeto u obzir skaliranje proizvodnje i dodatni pad troskova proizvodnje malina. Kada bi se to uzelo u obzir, videli bismo da od bi cena maline pala ne na 1500e nego verovatno npr 1000e. dakle duplo.
Da li ima neko da ne razume koliko je ovo fantasticno dobro po drzavu, ekonomiju, ljude u drzavi, izvoz, privredu, industriju. Rast produktivnosti nema negativnih efekata, samo pozitivnih.
Ponavljam, ovo nije hipoteticka situacija, desilo se vec u svim razvijenim zemljama gde je preko 50% ljudi radilo u poljoprivredi i proizvodilo x necega a sada 2% ljudi radi i proizvodi 5*x pa niko nije, cudom, crkao od gladi kao negativne posledice viska hrane. Naprotiv, hrana je pristupacnija a ljudi se prilagodili toj situaciji sa izuzetnom lakocom.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
176.67.195.*



+784 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 14:05 - pre 117 meseci
Citat:
Sceka:
Citat:
pctel: Evo, u Srbiji ima 400.000 hektara poljoprivrednog zemljista koje se uopste ne koristi.

Znas li ti uopste bilo sta o toj zemlji koja se ne koristi? Kako doci do te zemlja, na koji nacin, koliko kosta... Evo, daj informaciju kako kupiti ili rentirati tu zemlju (konkretno) pa da opet razmotrim pitanje ulaganja u poljoprivredu. Mislim da ne bih bio jedini, cak mislim da ima jaaako puno zainteresovanih...


Pozdrav!


Ako te stvarno zanima ja cu te uputiti. U mom kraju zemlja se krece oko 20e/ar zavisi gde pa mozda bude i 30e. Uglavnom su manji parcici do 50 ara
Veruj mi,nema mnogo zainteresovanih
Centralna Srbija je u pitanju. Samo nemaoj sad reci te nije blizu ovoga,onoga.... Auto-put je na par km
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 14:11 - pre 117 meseci
Citat:
Sceka:
Ocigledno pojma nemas sta sam te pitao. To mi je drago. Dovidjenja, vrlo.

Ako ja neki posao smatram totalno neisplativim, a ti ga smatras izuzetno isplativim, ko bi trebao da se bavi pronalazenjem informacija gde se mogu pronaci osnovna sredstva za taj posao, ja ili ti?! Po mom nekom shvatanju, sasvim je logicno da se ja ne bavim formiranjem liste poljoprivrednih zemljista koja se prodaju ako verujem da od toga ne moze lepo da se zivi, a ako ti to ne radis, to znaci jednu od dve stvari:
1) ili nisi covek preduzetnickog duha, vec umetnik koji je posvecen necemu drugom i ne zanimaju ga nikakvi milioni, sto je generalno ok
2) ili si covek koji ovde pise ono u sta sam ne veruje, pa samim tim ne sme ni da isproba, sto generalno nije ok
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 14:43 - pre 117 meseci
Citat:
KrkaCiC: Ako te stvarno zanima ja cu te uputiti. U mom kraju zemlja se krece oko 20e/ar zavisi gde pa mozda bude i 30e. Uglavnom su manji parcici do 50 ara ...

Ma sad me ne zanima, napisao sam i zasto. Kad me zanimalo imao sam sve relevantne informacije u roku od nekoliko meseci, sve. I zvanicne ali i nezvanicne (verovatno jos bitnije!). BTW, ima dosta razloga zasto nema zainteresovanih za zemlju... ima toga i na ES-u, u pravim temama za to a i moze se doci do podataka, samo sto nije moje da ih iznosim/dajem/postavljam jer se ne bavim konkretno tim poslom.

Poenta je nesto drugo, a to je pricanje u prazno a na bazi "sposobnosti" da se napamet upotrebi redom nekoliko najprostijih matematickih operacija i to primeni na "istrazivanju" putem gugla ili potpuno laickim licnim posmatranjem nekog terena (i nekim razgovorima sa ljudima, nekim, nekada, o necemu...)

Pa tako dolazimo do:
Citat:
pctel: Evo, u Srbiji ima 400.000 hektara poljoprivrednog zemljista koje se uopste ne koristi.

Pa sledi moje pitanje:
Citat:
Sceka: Znas li ti uopste bilo sta o toj zemlji koja se ne koristi? Kako doci do te zemlja, na koji nacin, koliko kosta... Evo, daj informaciju kako kupiti ili rentirati tu zemlju (konkretno) pa da opet razmotrim pitanje ulaganja u poljoprivredu. Mislim da ne bih bio jedini, cak mislim da ima jaaako puno zainteresovanih...

A onda, nemajuci nicega vise o tome navedenom podatku koji je sam dao, dobijamo ovo:
Citat:
pctel: Ako ja neki posao smatram totalno neisplativim, a ti ga smatras izuzetno isplativim, ko bi trebao da se bavi pronalazenjem informacija gde se mogu pronaci osnovna sredstva za taj posao, ja ili ti?! Po mom nekom shvatanju, sasvim je logicno da se ja ne bavim formiranjem liste poljoprivrednih zemljista koja se prodaju ako verujem da od toga ne moze lepo da se zivi, a ako ti to ne radis, to znaci jednu od dve stvari:
...

Sto znaci - da neki podatak, "gromoglasno" i nadajuci se da sama cifra izaziva neku vrstu senzacije, pa na kraju (vrlo brzo) u stvari pokaze da nema pojma o tome i onda se upotrebi "filozofko" resenje u nekoliko recenica, a i dalje nema pojma ni sta sam ga pitao a ni o tome sto je sam dao kao neki znacajan podatak!

Zato sam i rekao dovidjenja. Cak i kao razbibriga pocinje da biva dosadno.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 14:48 - pre 117 meseci
Otisli ste u cudno uopstavanje.

Prvo, MALINA se moze gajiti na konkretnom mestu, specificnog kvaliteta zemlje, koji sigurno nije zastupljen u kompletno navedenih 400000 ha..ili koliko bilo.

Odredjena kiselost, odredjena rastresitost...dodaje se djubrivo, i jedno DVE godine se priprema zemljiste za zasad maline..

Nakon toga se moze ocekivati prinos, uz korektno zalivanje i bar tri sata sunca dnevno, i "provetravanje" u odredjenom periodu rasta biljke.

To znaci, da svi glinoviti hektari, hektari zabrljani nekom nezgodnom biljkom ili kulturom ne dolaze u obzir, zatim padine u senci..itd..plus nedostupnost vode..i mislim da se ni 15% od navedenih hektara ne moze koristiti..


 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu08.09.2014. u 19:06 - pre 117 meseci
Upravo tako.Cak i za ostale kulture je preporucljivo da se zemlja djubri godinu dana pa tek onda sadi kultura.

Najbitnije je da se radi analiza zemlje za koje sada sleduje da se da ako je gazdinstvo registrovano.

Ispade sada da se isplati prodavati balirano seno zbog ovih polava i to po 200 din bala.Manje rada za razliku od malina :).
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 519730 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.