Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jasper, ireport, subreport

[es] :: Java :: Jasper, ireport, subreport

[ Pregleda: 2386 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tehno

Član broj: 47690
Poruke: 79
..te.91.221.135.202.netpro.rs.



Profil

icon Jasper, ireport, subreport18.07.2011. u 07:58 - pre 155 meseci
Koristim ireport 1.3.3. Imam sledeći problem:

Kada u glavni report ubacim subreport, ne mogu da ga ograničim,
odnosno u master reportu mi se pokazuje onoliko recorda iz subreporta koliko subreport i ima.

Postoji li način da veličinu onoga što prikazuje subreport ograničim tako da mi se pokazuje samo
određen broj recorda, bez obzira koliko subreport stvarno ima slogova.

A accessu je to postignuto tako što sama grafička veličina kontrole subreporta,
odeđuje koliko recorda može da se vidi. Ovde koliko vidim nije tako.
Da li nešto grešim ili se za ovo koristi neka druga caka ?
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: Jasper, ireport, subreport18.07.2011. u 10:16 - pre 155 meseci
SQL upit, na bazi koga se generiše izveštaj, mora da bude u skladu s onim što želiš. To znači da u njemu moraš da imaš klauzule GROUP i LIMIT. U slučaju da sam iReport treba nešto da sumira, ili grupiše, to moraš u njemu da odradiš na nivou podizveštaja.

Nemoj da JaspeReports i iReport da povezuješ s Microsoftovim generatorima izveštaja jer ne rade na sličan način.
 
Odgovor na temu

tehno

Član broj: 47690
Poruke: 79
..te.91.221.135.202.netpro.rs.



Profil

icon Re: Jasper, ireport, subreport18.07.2011. u 11:32 - pre 155 meseci
Ne povezujem microsoft i jasper, nego sam samo hteo da dam primer koji mi je problem u pitanju.

Nešto sam i ja do nečega sličnog došao, i baktao se sa rownum, pošto mi je baza oracle.
Ali tu imam i drugi problem, jer mogu da liimitiram sa rownum na recimo 5 redova, ali kako da izvedem
da ako imam samo tri reda tu se doda još dva. To ću postaviti kao pitanje na forumu za oracle,
ali ako neko to i ovde zna, ne bi bilo loše da mi kaže.

Nešto još ekspreimentišem da subreport ide "fitt to bottom" u master detalju i izgleda da ću to uspeti,
pa da ću time ovaj problem rešiti, ali ako neko još ima bilo kakvu ideju u vezi celokupnog pitanja, molio bih da
mi to napiše.

U medjuvremenu hvala ti zoranx, jer bez obzira što sam slično razmišljao, potrebna mi i je potvrda da je nešto najbolji put,
a možda i jedini.
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: Jasper, ireport, subreport19.07.2011. u 07:58 - pre 155 meseci
Pa podizveštaj ne mora da bude fiksne dužine, recimo da to diktira broj slogova koji se prikazuju u njemu. Ako ti je potrebno da imaš fiksnu dužinu podizveštaja sa (recimo) 5 slogova i upitom uvek dobijaš od 0 do 5 slogova, onda jednostavno napravi SQL uniju sa praznim slogovima da se dopuni do 5. 99% stvari u iReport-u možeš odraditi iz SQL-a (i ne samo u iReport-u!), dok u samom iReport-u uglavnom sumiraš kolone što je veoma korisno, jer bi to opet morao da rešavaš sa SQL unijama za sumu, da nema iReport tu mogućnost.

U radu iReport (bolje rečeno: JasperReports!) uglavnom popunjava izveštaj podacima iz SQL upita, retko da nešto radi van toga i ovo treba da imaš u vidu uvek. Kad god treba da se nešto sračuna, ili doradi nad podacima, uvek to uradi u SQL-u, mnogo je lakše. U mom preduzeću već 8 godina radimo sa JasperReports i veoma smo zadovoljni njime, odnosno ne postoji stvar koju nismo njime rešili. Čak smo kod štampe faktura napravili da korisnik može sam da dizajnira izgled, kombinujući delove .jrxml fajla u jedan finalni. U tu svrhu se JasperReports-u prosleđuje SQL upit sa mnogo većim brojem kolona koje on koristi za dati šablon izgleda, koji korisnik sam dizajnira i može odbaciti pojedine kolone da se ne pojavljuju na računu.

Sada trenutno koristimo iReport 4.02 dodatak za NetBeans 7, pa i tebi predlažem da pređeš na najnoviju verziju, naročito ako imaš potrebe da radiš sa barkodovima. Počev od verzije 3.5 podržani su i EAN8, što je bila velika mana Barbecue komponente za barkodove u ranijim iReport-ovima. Doduše korisnički interfejs ranijih verzija mi je nekako mnogo prijemčiviji i lično mislim da smo njime brže dolazili do krajnjih rezultata, ali davno smo ih napustili i uglavnom ih koristimo za popravku starih izveštaja.

Ne znam kakav problem rešavaš konkretno, pa ti i ja dajem uopštene odgovore i ne znam da li ti ovo pomaže, ili ne. U svakom slučaju posveti više pažnje kreiranju SQL upita nad tvojim Oracle-om, isplatiće se. Za to se možeš, naravno, obratiti i odgovarajućoj temi na forumu, ili ovde na ovoj temi.
 
Odgovor na temu

tehno

Član broj: 47690
Poruke: 79
..te.91.221.135.202.netpro.rs.



Profil

icon Re: Jasper, ireport, subreport19.07.2011. u 13:26 - pre 155 meseci
Hvala zoranix što si se zainteresovao za moje pitanje.

Pročitao sam šta si napisao, i pomaže mi puno.

Ipak ja imam još par pitanja :-)))).

Polja iz baze koje ireport puni su java.math.bigdecimal.
Prvo mi nije baš jasno zašto ih jasper stavlja u baš taj tip, i da li
je to nešto povezano sa oracle-ovom bazom ili je to uopšte tako kod svih baza.

Ja mogu da ih prebacim u recimo integer preko text field expression-a,
ali prvo se pitam čemu to, a drugo opet tu imam problema sa subeportom,
koji zahteva da parametri u koje se prosledjuju budu opet bigdecimal.

Moram priznati da iako sam surfovao ne kapiram šta je to baš
bigdecimal, sem da je to broj sa velikim brojem decimala :-(((((,
ali ono što me posebno nervira, je kada pokušam da pokrenem subreport samostalno,
uopšte ne znam koje vrednosti za bigdecimal treba da upišem, jer štogod upišem recimo 2008,
stalno mi se vraća da report ništa ne nalazi.

Inače master report sa subreportom mi je za sada proradio sa tim bigdecimalima,
a ovih dana treba da smestim još jedan u master, pa ću videti kako će to izgledati.

Ako imaš i kad imaš vremena, molim te mi odgovori na neka od ovih pitanja.

 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: Jasper, ireport, subreport21.07.2011. u 08:37 - pre 155 meseci
Da, da...

Ne nervira "bigdecimal" samo tebe...
Uvak kada imaš u upitu tip kao što je realni broj to se događa. Podrazumevano je tako i možemo da se samo pomirimo s tim. U firmi gde ja radim, čim kreiramo izveštaj i povežemo ga s SQL upitom, izmenjamo "bigdecimal" sa javinim "Double" tipom (nekako nam više odgovara), inače to nema veze s Oracle-om, jer, eto, mi radimo sa PostgreSQL-om i opet isto.

Prednost "Double" tipa (java.lang.Double!) je očigledna, jer s njim možeš da izvodiš standardne matematičke operacije, a s "bigdecimal-om", moraš da koristiš njegove metode Add, Subtract (ili tako nešto...), Divide... Interesantno je da kad sve postaviš (ručno, naravno!) na "double", pri sledećem editovanju SQL upita iReport ti vrati sve na "bigdecimal", pa nas to raspamećuje i zbog ovoga često "ručno" editujemo iReport fajlove. U principu , ako nemaš nikakvu "matematiku" u izveštaju "bigdecimal" drži vodu i ne menjaj ga, ali ako nešto računaš (množiš deliš i ostalo) onda je korisno promeniti ga u java.lang.Double.). Zato sam ti i rekao da svu "matematiku" prebaciš u SQL upit i onda se rasteretiš svakodnevnih prepravki izveštaja iz "bigdecimal" u java.lang.Double.
 
Odgovor na temu

tehno

Član broj: 47690
Poruke: 79
..te.91.221.135.202.netpro.rs.



Profil

icon Re: Jasper, ireport, subreport22.07.2011. u 11:01 - pre 155 meseci
Hvala Zoranix, zaista si mi mnogo pomogao. Baš ti se puno zahvaljujem.
 
Odgovor na temu

tehno

Član broj: 47690
Poruke: 79
..te.91.221.135.202.netpro.rs.



Profil

icon Re: Jasper, ireport, subreport22.07.2011. u 11:23 - pre 155 meseci
Zaboravio sam da dodam da sad i subreport mogu da pokrenem samostalno, ali mesto recimo 2008,
kucam za parametre new BigDecimal(2008) .
Ovo ako nekom ovako nešto zatreba čitajući ovu temu.

 
Odgovor na temu

Olinad1989
Student
Beograd

Član broj: 301351
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Jasper, ireport, subreport21.08.2012. u 14:31 - pre 142 meseci
Da ne bih otvarao posebnu temu, postaviću pitanje ovde...

Imam problem sa povezivanjem glavnog report-a i subreporta...



u data source expression: new net.sf.jasperreports.engine.data.JRBeanCollectionDataSource($F{ls}) - prosledjujem listu stavki koju bi trebao da koristi subreport.

Kada pokrenem, izbacuje mi:

Code:
net.sf.jasperreports.engine.JRException: Error loading object from file : stavke.jasper
    at net.sf.jasperreports.engine.util.JRLoader.loadObject(JRLoader.java:101)
    at net.sf.jasperreports.engine.util.JRLoader.loadObjectFromLocation(JRLoader.java:253)
    at net.sf.jasperreports.engine.fill.JRFillSubreport.evaluateReport(JRFillSubreport.java:301)
        .....


Da li neko zna kako da rešim problem?
 
Odgovor na temu

[es] :: Java :: Jasper, ireport, subreport

[ Pregleda: 2386 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.