Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Krecu lovci na pirate

[es] :: Advocacy :: Krecu lovci na pirate
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 64235 | Odgovora: 362 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
46.188.228.*



+19 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate15.07.2011. u 18:00 - pre 155 meseci
Ono što nije baš uredu je cijena licenci.
cijena bi se trebala određivati prema prosječnoj plaći i to proporcionalno, a ne da je u svim državama ista/slična.

 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate15.07.2011. u 19:25 - pre 155 meseci
Zašto bi se onda neko trudio da zaradi više, ako bi mogao da priušti isto što i sa manje? Neki bi da unište suštinu novca.

Zašto isto tako mercedes koji u Nemačkoj košta 10,000 evra, ne košta u Srbiji 10x manje?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
46.188.228.*



+19 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate15.07.2011. u 19:35 - pre 155 meseci
Citat:
Nedeljko: Zašto bi se onda neko trudio da zaradi više, ako bi mogao da priušti isto što i sa manje? Neki bi da unište suštinu novca.

Zašto isto tako mercedes koji u Nemačkoj košta 10,000 evra, ne košta u Srbiji 10x manje?



nije isto da li napraviš jedanput, pa se dalje samo kopira ili imaš troškove za svaki primjerak i ne možeš uspoređivati s nečim gdje imaš troškove za svaki komad.

a auto u njemačkoj je jeeftiniji nego kod nas i to sa kvalitetnijim dijelovima i to je druga priča.

 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate15.07.2011. u 21:06 - pre 155 meseci
Pa, kupi ti Windows "jedanput" tj. kopirajt na njega (izaći će te ko zna koliko milijardi američkih dolara), pa radi sa njim šta hoćeš. Cena razvoja mora da se otplati.

Zbog čega neko ko više zarađuje treba da bude diskriminisan, pa da istu stvar plaća skuplje? Opet ti meni ne reče zašto bi se iko trudio da zaradi više, ako to ne utiče na ono što može sebi da priušti.

Ti lepo otvori softversku firmu, pa posluj tako, niko ti ne brani, sem ako te neko bude tužio za diskriminaciju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

kkedacic
Extropia

Član broj: 261437
Poruke: 31
*.adsl.net.t-com.hr.



+41 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 04:02 - pre 155 meseci
Jedno je zaraditi a.k.a uloziti odredjenu energiju, kod covjeka vecinom ATP, tom energijom izvrsiti rad uz pomoc kojeg se kreira proizvod. Kod softwarea se energija/rad jedan puta ulaze/izvrsi i potencijalno bezbroj puta prodaje; za razliku od recimo postenog poljoprivednika koji se oko kupusa brine jedan puta i moze jednu glavicu kupusa prodati jedan puta. Isto je s bankama, pjevacima, glumcima itd. Patenti i kojekakve intelektualne zastite isto omogucavaju da se jedan puta ulozen trud naplacuje beskonacno; sto bi ja osobno svrstao u zlocin protiv covjecnosti. Sve ekonomske krize su u osnovi uzrokovane time da netko nalomi hrpu love bez pravog rada. Ja diskriminiram tu grupu koja namace ogromne pare bez rada ili s ultra malom kolicinom rada. Nemam nista protiv nekoga tko previse zaradjuje, dokle god svaki cenat zaradjenog pokriva rad i utrosena energija, a imati milijarde na takav nacin je nemoguce.
Sustina novca je da predstavlja potrosenu energiju/rad i ta sustina je odavno izgubljena zbog ovakvih gluposti; recimo retardirani facebook je procjenjen na izmedju 30-50 milijardi dolara, pa ima li tu trunke logike i razuma, cjela ekonomija i pravni sistem je postao ludnica, jos je gore kad ljudi pocnu podrzavati te zlocinacke ideje.
Slazem se da svatko treba otvoriti poslovnu firmu i poslovati kako zeli, M$ je odabrao svoj buissines model, koji sa sobom vuce stetu od piratizacije pa neka se gospoda nose s time; bez pomoci drzave.
I btw. windows je brutalno precjenjen, cjena razvoja ne moze biti velika jer je windows samo jedan puta radjen od nule, sve ostalo su vece ili manje preinake i nadogradnje; iako se ne moze uopce reci da je radjen od nule jer su hrpu stvari i ideja pokrali za vremena kada vecina prihoda multimilijarderskih kompanija nije dolazila putem tuzakanja oko patenata, intelektualnih prava ili extra precjenjenom prodajom istih.
 
+3

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 06:42 - pre 155 meseci
Koliko neupucenosti o funkcionisanju s/w industrije potkovano "zdravorazumskom" logikom o seljaku i kupusu. :( Da je tako kako sto autoritativno tvrdis MS bi imao ROI od par desetina hiljada procenata nausprot cirka 20% koliko ima sada.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 07:36 - pre 155 meseci
@kkedacic

Kad je ljudima koji žive od intelektualne svojine toliko dobro i lako, nemoj da kukaš, nego iskoristi svoju životnu šansu, pa živi ti od toga.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
178.160.109.*



+19 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 08:37 - pre 155 meseci
koliko znam od svih firmi na svijetu, mislim da ms ima najveću čistu zaradu, a koja iznosi između 20 i 30 % od godišnjeg prometa.
a zamislite da sve firme imaju full plaćene licence?
tada bi ms imao između 30 i 50 % čiste zarade.

dok većina firmi ima zaradu ispod 12 % od prometa.

jedina činjenica jest da je masovni SW precijenjen.

koliko čitam, ms je prodao 400 milijuna licenci windowsa 7, istina da je win 7 kvalitetan OS, ali je precijenjen.
da win ultimate verzija košta 100 eura u kutiji,a office ultimate 50 eura za po doma, ja bi kupio, nije problem.
a ovako ne.


tako da mi je sad dobro na linuxu.

imam sve što mi treba.

 
+1

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 11:28 - pre 155 meseci
Citat:
MarkoBalkan: koliko znam od svih firmi na svijetu, mislim da ms ima najveću čistu zaradu, a koja iznosi između 20 i 30 % od godišnjeg prometa.
a zamislite da sve firme imaju full plaćene licence?
tada bi ms imao između 30 i 50 % čiste zarade.


Ne, onda bi licence bile jeftinije iz prostog razloga što postoji konkurencija. Razvoj mora da se otplati, a sve se na kraju plaća iz džepova legalnih korisnika, koji tako plaćaju i za sebe i za nelegalne korisnike.

Citat:
MarkoBalkan: jedina činjenica jest da je masovni SW precijenjen.


Pa, dobro, bavi se ti razvojem i plasmanom masovnog softvera, samo pazi da te ne ubije neka od vreća novca koje će ti padati sa neba.

Citat:
MarkoBalkan: koliko čitam, ms je prodao 400 milijuna licenci windowsa 7, istina da je win 7 kvalitetan OS, ali je precijenjen.
da win ultimate verzija košta 100 eura u kutiji,a office ultimate 50 eura za po doma, ja bi kupio, nije problem.
a ovako ne.


tako da mi je sad dobro na linuxu.

imam sve što mi treba.


U redu. To je tvoja odluka kao korisnika, koja je u skladu sa zakonom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

kkedacic
Extropia

Član broj: 261437
Poruke: 31
*.adsl.net.t-com.hr.



+41 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 16:49 - pre 155 meseci
Citat:
mmix: Koliko neupucenosti o funkcionisanju s/w industrije potkovano "zdravorazumskom" logikom o seljaku i kupusu. :( Da je tako kako sto autoritativno tvrdis MS bi imao ROI od par desetina hiljada procenata nausprot cirka 20% koliko ima sada.

Pa uputi me. pobij logiku ili nesto, od ovakvih komentara nema nista.
Nisam mogao to tvrditi jer nisam niti znao sta je ROI do prije 5min kad sam pogledau u wikipediu. Izmedju ostaloga postoji objektivna vrijednost necega, kao sto su rjetki metali, oblici energije itd. i napuhane vrijenosti poput facebooka ili recimo prozvakana zvaka neke pop zvijezde koja se prodaje na aukciji. Ukoliko u ROI nisu uracunate objektivne i realne vrijednosti ulaganja i povratka meni on neigra nikakvu ulogu. A i M$ je poznat po tome da mu nista neide osim Windowsa i Office, a svagdje je volio gurniti nos.

Citat:
Nedeljko: @kkedacic
Kad je ljudima koji žive od intelektualne svojine toliko dobro i lako, nemoj da kukaš, nego iskoristi svoju životnu šansu, pa živi ti od toga.

Nisam nigdje rekao da je njima lako? Dapace mislim suprotno. Samo im nece pomoci patenti i kojekakva prava, nego instituti, laboratoriji, tehnopolisi itd., dajte im da rade! Nazalost na kraju ce bilo kojeg otkrica patent i ine stvari potpisati korporacija za koju su ljudi koji zive od intelektualne svojine robovali.
Mislis da u M$ najvise novaca dobije onaj programer koji je najvise radio?
 
0

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+67 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 17:10 - pre 155 meseci
cenu diktira ponuda i potraznja , pa bio to kupus , zvakaca guma, facebook, pola kile softvera, mercedes ili parcela na mesecu...


EDIT:

sad sam malo detaljnije procitao

el ti to kompleksnost proizvodnje kupusa poredis sa kompleksnoscu razvoja softvera?
ne vidim ko moze da izvaga sta je koliko tesko i koliko bi trebalo da vredi

veliki deo softverske industrije razvija informacione sisteme za konkretnu situaciju, a ne masovni software, retke su firme poput MSa koji imaju kravu muzaru na kojoj gotovo ekskluzivno zaradjuju novac, pa mogu da se "igraju" i sa nekim drugim zanimljivim stvarima
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 17:52 - pre 155 meseci
Citat:
kkedacic: Pa uputi me. pobij logiku ili nesto, od ovakvih komentara nema nista.
Nisam mogao to tvrditi jer nisam niti znao sta je ROI do prije 5min kad sam pogledau u wikipediu. Izmedju ostaloga postoji objektivna vrijednost necega, kao sto su rjetki metali, oblici energije itd. i napuhane vrijenosti poput facebooka ili recimo prozvakana zvaka neke pop zvijezde koja se prodaje na aukciji. Ukoliko u ROI nisu uracunate objektivne i realne vrijednosti ulaganja i povratka meni on neigra nikakvu ulogu. A i M$ je poznat po tome da mu nista neide osim Windowsa i Office, a svagdje je volio gurniti nos.


Kao prvo kompletno je pogresno da su samo Windows i Office profitabilne produktne linije u MSu, od jacih ekipa tu su i Dynamics i Developer Tools, itd. Windows i Office su samo najpoznatiji sirokom javnom mnjenju. Ako te bas interesuje raspored, skini neki od skoriji SEC kvartalnih izvestaja pa procitaj (http://finance.yahoo.com/q/sec?s=MSFT+SEC+Filings)

Drugo, code base Windowsa recimo IMA tu konkretnu vrednost ulaganja o kojoj pricas. Windows 7 je radilo oko 1000 ljudi u 25 timova (jedan od njih je bio u Beogradu) nekoliko godina, pa sracunaj koliko je to plata i koji su prateci operativni troskovi podrske toj ekipi. Dalje ima konkretno troskove prodaje, pakovanja i stampanja medija i marketinga na SVIM trzistima na kojima plasira proizvode, pride kao placeni softver ima odredjeni support cije pruzanje takodje kosta para nakon prodaje. Sad zamisli da ceo taj proizvod sa svim svojim troskovima treba da kupi i plati SAMO JEDAN korisnik? Budimo realni, licencni model prodaje softvera je savim ispravan i omogucava da imas za koriscenje nesto kao sto je Windows, rezultat mukotrpnog rada 1000 ljudi, za $100. Troskovi izrade i prodaje WIndowsa su projektovani pre same izrade i bazirane su na potencijalu prodaje licenci, samim tim sto mogu da prodaju toliko licenci mogli su i da uposle 1000 developera da ga iscukaju, kapiras? Proizvodne linije koje nemaju taj prodajni potencijal dobijaju manje resursa i samim tim i proizvod ima manje feature-a nego sto bi mogao imati. U krajnjoj liniji trziste diktira razvoj.

Ono o ecmu mozemo pricati kao "losem" su softverski patenti, koji IMHO predstavljaju monopole u malom i veoma veliki problem za jednu startup kompaniju. Ali i ostale industrije podjednako pate od tog zla. Ali to nema nikakve veze sa licencnim sistem naplate.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+109 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 18:49 - pre 155 meseci
Citat:
mmix Windows 7 je radilo oko 1000 ljudi u 25 timova


i mnogo su toga poboljsali ...
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 19:00 - pre 155 meseci
Citat:

Pa uputi me. pobij logiku ili nesto, od ovakvih komentara nema nista.
Nisam mogao to tvrditi jer nisam niti znao sta je ROI do prije 5min kad sam pogledau u wikipediu. Izmedju ostaloga postoji objektivna vrijednost necega,


Do "objektivne vrednosti" je dodjeno na identican nacin kako za gram zlata, CD Mire Skoric, licencu za Windows, sat vremena usluge prostitutke, kilovat cas struje, mercedes S klasu, kilo krompira i sl...

>Ponudom i potraznjom<

Zlato kosta koliko kosta zato sto ima kupaca koji su spremni da ga plate koliko kosta.

Zameni zlato sa bilo cim drugim.

Fundamentalno, sve se svodi na isto. Mozes podeliti te stvari na robu i usluge (i jos par podkategorija), i to bi bilo to.

Sve su te stvari "objektivno vredne" onoliko koliko su kupci spremni da plate za njih.

Uzgred, profitne margine Microsofta su nesto malo iznad 30% - male nisu, ali nije nista necuveno niti ekskluzivno za softversku industriju.

Btw, svako ko prica kako je prodaja softvera nesto ekvivalentno licenci za stampanje love ocigledno nema blage veze sa tom industrijom, ili mu je iskustvo ravno nuli.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 19:53 - pre 155 meseci
Paaaa, profitna margina za Windows 7 je zapravo bliza 75% ali dosta od tih para se reinvestira u nove proizvodne programe, ne pumpa se u dividende.

Citat:
vaske71: i mnogo su toga poboljsali ...


Pa i jesu, samo sto je to za tebe kao krajnjeg korisnika transparentno.




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate16.07.2011. u 20:12 - pre 155 meseci
@mmix, hmmm da je Windows, Inc. posebna firma sumnjam da bi profitna margina bila 75% - iako su im sigurno razdvojeni P&L centri opet oni dosta koriste zajednicku infrastrukturu i cisto sumnjam da intra-kompanijske usluge obracunavaju po cenama koliko bi takve usluge kostale da ih kupuju od drugih firmi.

Takodje, kao sto si rekao, ogromna kolicina love se ulozi u razvoj novih proizvoda posto sw. firme ne bi ni mogle da opstanu da samo tapkaju u mestu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate17.07.2011. u 08:55 - pre 155 meseci
Opa, sa 20% sad smo dosli do 75% :P :)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate17.07.2011. u 09:07 - pre 155 meseci
75% je margina samo za windows nasuprot produkcionih i prodajnih troskova istog i pride je uglavnom bazirano na spekulacijama analiticara, i to samo sada za Windows 7. 20-30% je na nivou cele korporacije kad se sve doda i oduzme i to je ono sto je vidljivo u finasijskoj metrici.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate17.07.2011. u 09:23 - pre 155 meseci
Citat:
kkedacic: Nisam nigdje rekao da je njima lako? Dapace mislim suprotno. Samo im nece pomoci patenti i kojekakva prava, nego instituti, laboratoriji, tehnopolisi itd., dajte im da rade! Nazalost na kraju ce bilo kojeg otkrica patent i ine stvari potpisati korporacija za koju su ljudi koji zive od intelektualne svojine robovali.
Mislis da u M$ najvise novaca dobije onaj programer koji je najvise radio?


Pa, niko tim "eksploatisanim" ljudima ne brani da oni pootvaraju svoje firme, pa da budu gazde i da uživaju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.222.170.0



+6455 Profil

icon Re: Krecu lovci na pirate17.07.2011. u 09:37 - pre 155 meseci
Citat:
kkedacic
Nazalost na kraju ce bilo kojeg otkrica patent i ine stvari potpisati korporacija za koju su ljudi koji zive od intelektualne svojine robovali.

Radnik dok je na poslu sve što napravi je vlasništvo firme, uključujući i pronalaske, i eventualne patente koji proizilaze iz toga.. Da nije tako, nijedna firma na svetu ne bi mogla da posluje.. Zamisli dođeš u banku i uplatiš pare na svoj račun, a radnik ih uzme sebi jer bože, njemu si ti to dao na ruke nisi banci... Ili radnik u fabrici automobila samo odveze auto koji je upravo napravio, jer to je on od svog robovskog rada napravio pa je shodno tome i njegovo... Intelektualna svojina, i intelektualni rad se ne razlikuje od fizičkog rada po tim pitanjima, i tu važe ista pravila.

Citat:
kkedacic
Mislis da u M$ najvise novaca dobije onaj programer koji je najvise radio?

Sasvim je sigurno da je dobio odgovarajući iznos novca za količinu rada koji je odradio. A ako si mislio na raspodelu profita onima koji su najviše radili, moderna ekonomija ne funkcioniše na taj način. Radnici dobijaju odgovarajuću nadoknadu za sopstveni rad, i to je prioritetno od novca koji pristiže. A kada se poplaćaju svi ostali troškovi, i ako još nešto i pretekne e onda se to podeli među akcionarima - vlasnicima firme, ako ne, oni su ti koji ostaju kratkih rukava.
 
0

[es] :: Advocacy :: Krecu lovci na pirate
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 64235 | Odgovora: 362 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.