Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Audio i video codeci na linuxu

[es] :: Linux :: Audio i video codeci na linuxu

[ Pregleda: 1921 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..134.108-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Audio i video codeci na linuxu23.06.2011. u 16:15 - pre 156 meseci
kakvo je stanje sa codec-ima na linuxu, recimo ja koristim vlc i sve radi kako spada.

da li su svi podržani na linuxu kao native ili?

pošto je dosta njih open source.

ne pratim baš što se dešava na području linuxa.

 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Audio i video codeci na linuxu23.06.2011. u 17:08 - pre 156 meseci
Sa cisto tehnicke strane, sa fokusom na audio/video, komprimovane stream-ove :

Stvari su vec dosegle izuzetno dobar nivo.

Referentni multimedijalni framework je GStreamer, koji (narocito FFMPEG deo) podrzava rekao bih sve bitno.
Sve je vrlo portabilno, i radi sve bolje i bolje (napravljen je dobar skok od pre 3-4 godine unazad). Najlepse je
sto u duhu *nix-a masu stvari mozes da poteras sa komandne linije.

Odredjena prednost u odnosu na DirectShow je sto je network strana multimedije bolje podrzana, tako da nije problem
da preko bilo kog popularnijeg mreznog protokola poteras streaming, kako server tako i client varijantu.

Naci ce se tu i tamo odredjen propust, ali je dizajner u mogucnosti da stvari uzme u svoje ruke i da to nesto
svojerucno popravi, bez da mora da celu stvar kreira iz pocetka.

Multimedija na cloud-u (tj. na serverima, transkodovanja, kombinovanja, miksovanja itd) gotovo iskljucivo ide
preko GStreamer-a, najpre zato sto je server vec na Linux-u.

Na mobilnim uredjajima jos uvek nailazim na slabije performanse, potrebe za ozbiljnim tuning-om, i daleko je
bolje osloniti se na cisti OpenMAX koji obicno isporucuje chip vendor (uz vrlo cesto nesto ograniceniji izbor podrzanih
formata).

Uglavnom - na zdravim je nogama.

Sa legalne strane: ne znam koliko je sve legalno i pod kojim uslovima (ne bavim se tom stranom posla). Mada,
vidim da se niko preterano ne uzbudjuje.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Audio i video codeci na linuxu23.06.2011. u 20:52 - pre 156 meseci
Heh, zato ih i dele na gstreamer-good, gstreamer-bad i gstreamer-ugly :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.abakusbp.net.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Audio i video codeci na linuxu23.06.2011. u 21:09 - pre 156 meseci
Ja odma instaliram i dobrog i loseg i zlog
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Audio i video codeci na linuxu24.06.2011. u 16:03 - pre 156 meseci
Citat:
combuster: Heh, zato ih i dele na gstreamer-good, gstreamer-bad i gstreamer-ugly :D


To je vec malo 'sarenija' prica nego sto imena sugerisu.

U vreme kad su pocinjali, postojala je zelja da se klasifikuju plugin-ovi prema procentu ostvarenosti u te tri grupe
(plugins-good, plugins-ugly, plugins-bad....mada sam ja hteo da dodam jos jednu kategoriju - plugOUTs), i do neke
mere je to i tacno reflektovalo pravo stanje stvari.

Istini za volju - jedan moj kolega iz tima je proveo skoro godinu dana ispravljajuci bug-ove sa plugin-a koji je zvanicno
pripadao 'plugins-good' grupi.

Takodje, istini za volju, jedan drugi plugin iz grupe 'plugins-ugly' je trenutno u besprekornom stanju. Kako opisuju na
GStreamer sajtu, jedan od jacih kriterijuma je 'da li postoje neresena legalna pitanja', tj. da li mozes da bez problema
koristis taj plugin u komercijalne svrhe.

U medjuvremenu, gst-ffmpeg grupa plugin-ova je popunila dosta rupa u pogledu funkcionalnosti i kvaliteta.

Citat:
Srđan Pavlović: Ja odma instaliram i dobrog i loseg i zlog :D


Instaliraj i gst-ffmpeg.

Mada:

Nisam siguran sta tacno dobijas pukim automatskim instaliranjem gotovih package-ova - masa plugin-a zavisi od
prisustva vec instaliranih raznih specijalizovanih paketa/modula. Ako dependencies vec nisu instalirane, nisam siguran
da ce apt-get ili yum da se bas uvek pobrinu o tome automatski (tj. da dovuku i instaliraju sve sto treba). Rekao bih
da neke stvari po default-u izostavljaju.

Najbolje je rucno iskompajlirati sve. Prvi put traje par sati, najvise zbog step-by-step resavanja dependencies, dovlacenja
ili instaliranja raznih package-ova. Kad se uleti u rutinu i odmah znas sve sta ti treba, traje jedva 15-tak minuta.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Audio i video codeci na linuxu24.06.2011. u 17:18 - pre 156 meseci
Ali je posle zeznuto i update-ovati sve to iz source-a. :)

A kada sam naveo grupe naravno da sam mislio na licence :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Audio i video codeci na linuxu24.06.2011. u 17:26 - pre 156 meseci
Ne mora da bude zeznuto.

Ako koristis checkinstall umesto 'make install', proces instalacije je reverzibilan, jer
checkinstall kreira (nesto nalik) na debian package, koji moze da se un-instalira sa
dpkg -r <packageName>.

E, sad, ostaje pitanje kolike su sanse da ce checkinstall raditi na bas svakom Linux-u
i bas svakoj verziji (naisao sam na slucajeve kad nije hteo da radi)

Osim toga, update-ovi se ne desavaju toliko cesto, niti su nesto mnogo dramaticni.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Audio i video codeci na linuxu24.06.2011. u 18:57 - pre 156 meseci
Nije meni problem deinstalacija nego ponovo kompajliranje svega, razresavanje dep-ova itd. Meni source uvek ostaje u build direktorijumu onako iskompajliran i uvek mogu da odradim make uninstall. Jedino ako me ne bi mrzelo da napravim skriptu koja ce to automatski da radi, ali za to bi se potrudio jedino ako se bavim testiranjem dev snapshotova kroz git, mozda cak ni tad, to radim za xorg pa me mrzi da modifikujem vec postojecu skritpu nego sve radim pesaka ponovo :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Audio i video codeci na linuxu25.06.2011. u 00:58 - pre 156 meseci
Citat:
combuster: Nije meni problem deinstalacija nego ponovo kompajliranje svega, razresavanje dep-ova itd.


Rekao bih da je GStreamer prilicno pitomo zivotinjce u tom pogledu. Necu da kazem da sam ga histericno pratio, ali kad god sam se zaboo
u najnoviji kod, nikad nisam primetio da se nesto drasticno promenilo u pogledu onoga sto trazi. U principu - to je manje-vise cista multimedija,
cesto hardware-independent, a oslonac na ne-medijalne stvari (XML, zlib, libsoup...) je uglavnom bivao oko onog najbazicnijeg nivoa koji noviji
release-ovi ne doticu.

UPnP/DLNA je u tom pogledu znatno tezi slucaj, narocito od jedne verzije OS-a do druge.

Citat:
...i uvek mogu da odradim make uninstall.


Ne mogu da se zakunem ovako napamet da li je GStreamer taj slucaj, ali onako odokativno - veliki broj paketa nema uninstall target definisan
u Makefile-ovima.

Citat:
Jedino ako me ne bi mrzelo da napravim skriptu koja ce to automatski da radi, ali za to bi se potrudio jedino ako se bavim testiranjem dev snapshotova kroz git, mozda cak ni tad, to radim za xorg pa me mrzi da modifikujem vec postojecu skritpu nego sve radim pesaka ponovo :)


Iz ugla prosecnog korisnika koji ima zelju da se 'omrsi' sa nekim dobrim multimedia feature-om, mislim da vredi da se malo iscima
oko instalacije (once in a blue moon), narocito ako se ima komad hardware-a koji je namenjen da se jednom setuje i godinama cuci
u cosku radeci nesto iz tog domena.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Audio i video codeci na linuxu25.06.2011. u 01:21 - pre 156 meseci
Citat:

Ne mogu da se zakunem ovako napamet da li je GStreamer taj slucaj, ali onako odokativno - veliki broj paketa nema uninstall target definisan
u Makefile-ovima.


E moguce, gstreamer mi nikada nije padalo na pamet da kompajliram iz source-a ali sam vidjao takvu glupost do sada vec puno puta, dakle nije iskljuceno da je i tu taj slucaj. Jbg, ja sam samo srecan da smo se otarasili w32codecs :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Audio i video codeci na linuxu25.06.2011. u 04:01 - pre 156 meseci
Citat:
...da smo se otarasili w32codecs :)


mmm...uglavnom...za sve sto vole mladi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Audio i video codeci na linuxu

[ Pregleda: 1921 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.