Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć oko funkcija

[es] :: Matematika :: Pomoć oko funkcija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12522 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

demicM
bg

Član broj: 283385
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Pomoć oko funkcija15.04.2011. u 14:55 - pre 158 meseci
Pozdrav!
Oduvek sam imao problem da shvatim suštinu funkcije. Zapravo, u literaturi uvek sam se susretao sa različitim objašnjenjima koja su drugačija

Mene buni nekoliko stvari što se tiče funkcije.
Funkcija (kako sam učio u školi) je: preslikavanje svakog elementa skupa A sa tačno jednim elementom skupa B
Da li je ovo dobra definicija?

Dalje se kaže: kada se radi o preslikavanju a ne samo o relaciji kažemo da FUNKCIJA f PRIDRUŽUJE ELEMENTU X ELEMENT Y ILI DA f PRESLIKAVA X u Y

E sad, šta me buni ovde

1. Zar nije preslikavanje zavisno od relacije, kako se onda razdvajaju ova dva pojma ovde ?
2. Ako se element X iz skupa A preslikava u element Y skupa B, o kakvom PRIDRUŽIVANJU SE OVDE GOVORI???? Kakvo je to PRIDRUŽIVANJE ELEMENTA Y ELEMENTU X ???? Zapravo koja je razlika između PRESLIKAVANJA I PRIDRUŽIVANJA???? Ako se X preslika u Y, kako to da se Y pridruzi iksu???

Pojasnite mi ove funkcije jer nikad nisam mogao da ih razumem. Uvek sam ih zbog toga učio napamet i imao problema da shvatim daljnje gradivo iz matematike. Hvala!

EDIT:

pogledajte različite definicije funkcije koje me takođe bune, jer su neke kontradiktorne:

1. Iz udžbenika: u gornjem postu sam napisao

2. Iz jedne skripte: Funkcija je preslikavanje skupova. Imamo 2 neprazna skupa A i B. Pravilo ili propis po kojemu svakom elementu skupa A dodjeljujemo točno jedan element skupa B zove se funkcija. Kažemo da se skup A preslikava u skup B A->B ili f: A->B .

3. Sa wiki: Funkcija je, uopšte, pravilo pridruživanja jednog elementa iz skupa H (domen funkcije) drugom iz skupa U (kodomen funkcije).

4. Iz sveske (profesoricina) Funkcija A --> B je svako pridruživanje elemenata skupa A elementima skupa B, za koje vredi ono pravolo da za svako x iz skupa A postoji jedno y u skupu B.

5. Iz jedne druge skripte: Neka su D i K dva neprazna skupa. Preslikavanje koje svakom elementu skupa D pridružuje tačno jedan element skupa K zove se funkcija sa D u K, oznaka
f : D → K.
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija15.04.2011. u 15:14 - pre 158 meseci
Kod funkcija, kao i kod relacija, uspostavlja se veza između elemenata dva skupa,
ali dok kod relacija jednom elementu x skupa A mogu odgovarati više elemenata skupa B,
kod funkcija jednom elementu x skupa A može odgovarati samo jedan elemenat y skupa B.

A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

demicM
bg

Član broj: 283385
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija15.04.2011. u 17:08 - pre 158 meseci
Srdjane, nije to problem nego ovo boldovano:

Kada se radi o preslikavanju, a ne samo o relaciji, onda umesto (x,y E f) pišemo y=f(x) i kažemo da funkcija f pridružuje elementu x element y ili da preslikava x u y.

Koja je razlika između preslikavanja x u y i pridruživanja y u x?
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija15.04.2011. u 17:16 - pre 158 meseci
Funkcija ili preslikavanje.
A kako bi ti rekao šta f-ja "radi" elementu x, nego pridružuje y.
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

demicM
bg

Član broj: 283385
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija15.04.2011. u 17:23 - pre 158 meseci
zar ona ne preslikava element x iz skupa A u y skup B??
 
Odgovor na temu

lonelyrider_44
Zrenjanin

Član broj: 42310
Poruke: 445
109.94.104.*



+20 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija15.04.2011. u 17:40 - pre 158 meseci
Vrtiš se oko jednog te istog. Za neko x iz skupa A, postoji y u skupu B. Znači postoji par (x,y) . Možeš reći da funkcija preslikava x u y, ili da x-u pridružuje y.
 
Odgovor na temu

demicM
bg

Član broj: 283385
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija15.04.2011. u 17:48 - pre 158 meseci
Citat:
lonelyrider_44:

Vrtiš se oko jednog te istog. Za neko x iz skupa A, postoji y u skupu B. Znači postoji par (x,y) . Možeš reći da funkcija preslikava x u y, ili da x-u pridružuje y.

Ma jasno je to meni, nego nije mi jasno zašto se BAŠ kaže da se x-u pridružuje y... zašto se ne kaže da se ipsilonu pridruži iks, ili pak da funkcija uparuje x i y? meni je tako logičnije
 
Odgovor na temu

lonelyrider_44
Zrenjanin

Član broj: 42310
Poruke: 445
109.94.104.*



+20 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija15.04.2011. u 17:58 - pre 158 meseci
Ali baš nije logično. y se računa NA OSNOVU x vrednosti. y je zavisna promenljiva, jer zavisi od x-a pa se zato x-u pridružuje y, a ne y-u x, jer se kreće od x-a, a ne y-a.
 
Odgovor na temu

demicM
bg

Član broj: 283385
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija15.04.2011. u 18:05 - pre 158 meseci
hvala puno na odgovorima

da sumiramo... y se pridruzuje iksu iako se iks preslikava u y?
 
Odgovor na temu

markob15
Marko Berar
Beograd

Član broj: 156982
Poruke: 79
*.adsl.eunet.rs.



+11 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija16.04.2011. u 05:28 - pre 158 meseci
Citat:
demicM: Ma jasno je to meni, nego nije mi jasno zašto se BAŠ kaže da se x-u pridružuje y... zašto se ne kaže da se ipsilonu pridruži iks, ili pak da funkcija uparuje x i y? meni je tako logičnije


Da, y se pridruzuje x-u kada funkcija preslikava x u y.
Nemoj da te to buni, samo je terminologija u pitanju, sinonimi su:
x se slika u y
x se preslikava y
x-u odgovara y
x-u je PRIDRUZEN y

Dakle, kao sto je rekao lonelyrider_44, kada su funkcije u pitanju y ZAVISI OD x a ne obrnuto.
Npr. ako imas funkciju f(x) = 5x+2, (ili y = 5x+2 svejedno je)
za x =1 bice f(x)=7
za x =0 bice f(x)=2
za x = 1/5 bice f(x)=3 itd...
odnosno svakom elementu x pridruzuje se vrednost funkcije koja zavisi od tog iks-a,
ondnosno ipsilon zavisi od iks-a, t.j. ipsilon menja svoju vrednost u odnosu na promenu iks-a (ako je x=1 bice y=7, x=0 bice y=5...)

rec "pridruzivanje" samo je stvar terminologije, gledaj na to kao sto se zbiru brojeva 4 i 5 "pridruzuje" njihov zbir (odnosno broj 9), ili kao sto se nekoj jednacini pridruzuje njeno resenje...takav vid pridruzivanja...to je samo nacin da se kaze da su x i y u nekoj VEZI, nista vise..

tacno je da fukcija uparuje x i y, ali oni nisu "ravnopravni" (jer y zavisi od x)
 
Odgovor na temu

demicM
bg

Član broj: 283385
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija16.04.2011. u 09:53 - pre 158 meseci
Citat:
Da, y se pridruzuje x-u kada funkcija preslikava x u y.
Nemoj da te to buni, samo je terminologija u pitanju, sinonimi su:
x se slika u y
x se preslikava y
x-u odgovara y
x-u je PRIDRUZEN y

Dakle, kao sto je rekao lonelyrider_44, kada su funkcije u pitanju y ZAVISI OD x a ne obrnuto.
Npr. ako imas funkciju f(x) = 5x+2, (ili y = 5x+2 svejedno je)
za x =1 bice f(x)=7
za x =0 bice f(x)=2
za x = 1/5 bice f(x)=3 itd...
odnosno svakom elementu x pridruzuje se vrednost funkcije koja zavisi od tog iks-a,
ondnosno ipsilon zavisi od iks-a, t.j. ipsilon menja svoju vrednost u odnosu na promenu iks-a (ako je x=1 bice y=7, x=0 bice y=5...)

rec "pridruzivanje" samo je stvar terminologije, gledaj na to kao sto se zbiru brojeva 4 i 5 "pridruzuje" njihov zbir (odnosno broj 9), ili kao sto se nekoj jednacini pridruzuje njeno resenje...takav vid pridruzivanja...to je samo nacin da se kaze da su x i y u nekoj VEZI, nista vise..

tacno je da fukcija uparuje x i y, ali oni nisu "ravnopravni" (jer y zavisi od x)

Nije mi jasno jer izgleda imam pogrešnu percepciju šta je funkcija...



Zar nije f(a)=alfa?
Zar se ne preslikava element >a< iz DOMENA u element alfa u KODOMENU???
Zar se ovo ne čita: >a< se preslikava u >alfa<??? Ako da, šta se podrazumeva pod tim da se >a< preslikava u >alfa<? Šta je onda to PRESLIKAVATI? Ja sam mislio da preslikavati >a< u >alfa< znači da >alfa< ima vrednost koju je imala + vrednost >a<. Tako mi jezički logično zvuči da znači reč preslikati... Kao kad uzmeš poster pa ga preslikaš na papir.

f(a)=alfa - da li se u ovom slučaju >a< posle preslikavanja nalazi u skupu B, tj. da li se ta "preslikanost" nalazi u skupu B (šta se onda zbiva sa alfom), a originalu >a< dodaje vrednost alfa (šta se onda zbiva sa >a<)????

Ako vam nije mrsko, pojasnite mi funkciju ispočetka detaljnije. Upetljao sam se kao pile u kučine... ni sam više ne znam šta hoću da kažem....

[Ovu poruku je menjao demicM dana 16.04.2011. u 11:04 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao demicM dana 16.04.2011. u 11:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao demicM dana 16.04.2011. u 11:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao demicM dana 16.04.2011. u 11:15 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao demicM dana 16.04.2011. u 14:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

demicM
bg

Član broj: 283385
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija16.04.2011. u 10:30 - pre 158 meseci
Razlika između preslikavati i pridružiti je, ako sam dobro shvatio, u sledećem:

1. f(a)=alfa
Preslikavati
>a< ulazi u skup B i preslikava se u >alfa< (šta se onda zbiva sa alfom?)


2. f(a)=alfa
Pridružiti
alfa ulazi u skup A i pridružuje se vrednosti >a< (šta se onda zbiva sa a?)

Da li je to to?

Ja znam da je funkcija >a< ---> >alfa< zapravo skup koji se sastoji iz >a< i >alfa< - da li to saznanje trebam da koristim da bih shvatio funkciju?

Citat:
Npr. ako imas funkciju f(x) = 5x+2, (ili y = 5x+2 svejedno je)
za x =1 bice f(x)=7
odnosno svakom elementu x pridruzuje se vrednost funkcije koja zavisi od tog iks-a,
ondnosno ipsilon zavisi od iks-a, t.j. ipsilon menja svoju vrednost u odnosu na promenu iks-a (ako je x=1 bice y=7)


F(x) = 5*1+2, F(x) = 7, y u slučaju f(x) je 7. Dakle y=7. Dobro.

Mene sad zanima i to koliko je y BEZ funkcije f(x). Da li je y = 2?

[Ovu poruku je menjao demicM dana 16.04.2011. u 11:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija16.04.2011. u 12:13 - pre 158 meseci
Citat:
Mene sad zanima i to koliko je y BEZ funkcije f(x). Da li je y = 2?

ako je y=2, možeš reći y(x)=2, ili f(t)=2, g(x)=2 ......
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

demicM
bg

Član broj: 283385
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija16.04.2011. u 12:38 - pre 158 meseci
Citat:
ako je y=2, možeš reći y(x)=2, ili f(t)=2, g(x)=2 ......

Hvala na odgovoru, ali nisam to pitao. Možda se nisam dobro izrazio pa si pogrešno razumeo.

Ja sam pitao koliko je y iz njegovog primera. Pri tome mislio sam na y bez funkcije f(x). F(x) = 7, dakle y = 7 - - - ali ja nisam to pitao, već se moje pitanje odnosi na vrednost y iz njegovog primera u slučaju da nema funkcije f(x).
 
Odgovor na temu

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija16.04.2011. u 12:52 - pre 158 meseci
Jel ovaj primer y=5x+2?
Ako da, onda je isto
y(x)= 5x+2 ili y(t)= 5t+2, ili f(x)= 5x+2 ili s(p)= 5p+2 ...
Pitanje koliko je y BEZ funkcije f(x) nema smisla.
Ono što je on napisao
za x=1, f(x)=5*1+2 nije ok jer treba ovako f(1)=5*1+2=7.
Možda te je to bunilo.
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

demicM
bg

Član broj: 283385
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija16.04.2011. u 13:12 - pre 158 meseci
Citat:
Jel ovaj primer y=5x+2?
Ako da, onda je isto
y(x)= 5x+2 ili y(t)= 5t+2, ili f(x)= 5x+2 ili s(p)= 5p+2 ...

Hvala na odgovoru, ali nisam to pitao...
Citat:

Ono što je on napisao
za x=1, f(x)=5*1+2 nije ok jer treba ovako f(1)=5*1+2=7.
Možda te je to bunilo.

Nije me to bunilo :). Znam to.

Citat:
Pitanje koliko je y BEZ funkcije f(x) nema smisla.

otprilike nešto ovako sam pitao, mada ne verujem da se baš razumemo (mojom krivicom). vratiću se ponovo na to pitanje koje mi sada i nije toliko važno kao druga pitanja koja sam postavio u gornjim postovima (11 i 12 post na ovoj temi). Na ta pitanja bih voleo da dobijem odgovor kako bih shvatio funkciju(e).

 
Odgovor na temu

lonelyrider_44
Zrenjanin

Član broj: 42310
Poruke: 445
109.94.104.*



+20 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija16.04.2011. u 13:18 - pre 158 meseci
Citat:
demicM
F(x) = 5*1+2, F(x) = 7, y u slučaju f(x) je 7. Dakle y=7. Dobro.

Mene sad zanima i to koliko je y BEZ funkcije f(x). Da li je y = 2?

[Ovu poruku je menjao demicM dana 16.04.2011. u 11:45 GMT+1]


F(1)=5*1+2
F(1)=7
(x,y)=(1,7)

isto tako,
F(0)=5*0+2
F(0)=2
ili
y=2
(x,y)=(0,2)


E sad, nije mi baš najjasnije na šta si ciljao kad si pitao koliko je y BEZ f-je f(x). Ako nema f-je f(x), onda se gubi pravilo preslikavanja (5*x+2), nema ga, jer to je f(x).
A y je 2, samo ako je x = 0, na osnovu f(x).

Nisam siguran šta je tačno ono što te zbunjuje, ne obraćaj toliko pažnje na terminologiju. Jednostavno, par (x,y) prema nekoj f-ji f(x) mora da bude takav da x i y zadovoljavaju jednakost definisanu tom funkcijom.
U ovom konkretnom primeru, (x,y) mora da zadovoljava f-ju y = 5x+2 .
Pomenuto je već da se y računa na osnovu x-a, ali može i obrnuto. Što znači, ako uzmeš da je y = 2, onda treba odrediti x.
2 = 5 * x + 2

Ako NEMA f(x), onda nema ni y-a, zar ne? Jer, y = f(x) = 5x+2 (u ovom konkretnom slučaju) , tj. tada je y obična promenljiva koja može da ima bilo koju vrednost, i nema nikakve povezanosti sa x-om.
Znači, uređen par (0,2) pripada f-ji, a recimo (0,7) ne pripada datoj f-ji.
 
Odgovor na temu

demicM
bg

Član broj: 283385
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija16.04.2011. u 15:48 - pre 158 meseci
Hvala vam što se trudite da mi objasnite

Vratimo se na preslikavanje i pridruživanje, molim vas!!! Odgovorite mi na 11-ti i 12-ti post

Samo bih još nešto dodao što se tiče 11-tog i 12-tog posta
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/3/3d/Funkcija.gif

Funkcija (a) = alfa, f(a)=alfa

E sad,
ovo znači da se >a< PRESLIKAVA iz domena A u kodomen B (u element >alfa<) - Je li tako???
onda se kaže da se element >alfa< iz kodomena PRIDRUŽUJE elementu >a< u DOMEN - Je li tako??????

Ako je tako, kako je moguće da se >alfa< pridruži nečemu što se već preslikalo u njega samo (element >a<)???
Da li to znači da skup A sadrži i >alfu<? Da li to znači da skup B sadrži >a<???, odnosno da je ta relacija funkcija

Koja je suštinska razlika i koja su svojstva PRESLIKAVANJA i PRIDRUŽIVANJA????? Molim vas da mi to pojasnite.

(vidi 11-ti i 12-ti post)

možda sam debil, ali stvarno ne razumem. ili sam pogrešio negde u startu ili sam nešto zanemario...
hvala
 
Odgovor na temu

markob15
Marko Berar
Beograd

Član broj: 156982
Poruke: 79
*.adsl.eunet.rs.



+11 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija16.04.2011. u 20:26 - pre 158 meseci
11. post:
Citat:
Zar nije f(a)=alfa?
Zar se ne preslikava element >a< iz DOMENA u element alfa u KODOMENU???


Da preslikava se. Samo tvoje tumacenje pojma "preslikavati" nije ispravno.


Citat:
Ja sam mislio da preslikavati >a< u >alfa< znači da >alfa< ima vrednost koju je imala + vrednost >a<.


NE

Citat:
f(a)=alfa - da li se u ovom slučaju >a< posle preslikavanja nalazi u skupu B,


NE

Citat:
tj. da li se ta "preslikanost" nalazi u skupu B (šta se onda zbiva sa alfom), a originalu >a< dodaje vrednost alfa (šta se onda zbiva sa >a<)????



Vidis ako se >a< iz domena preslikava u >alfa< iz kodomena, to NE ZNACI da je >a< proshetao iz domena i infiltrirao se medju redove elemenata kodomena i postao >alfa<

element >a< nije mrdnuo iz svog skupa (t.j. domena) kao sto ni >alfa< nije nigde utekao.
Rec preslikavanje samo oznacava da su elementi a i alfa u nekoj vezi, odnosno elementu >a< iz domena odgovara element >alfa< iz kodomena.

Mozda je jednostavnije te osnove shvatiti na nekom "zivotnijem primeru", evo jednog:

Npr. imas neki fudbalski tim, i trebas svakom igracu da dodelis dres sa odgovarajucim brojem.
Dakle imas skup igraca (domen) i skup brojeva (kodomen),
e sad jedan igrac zeli da nosi dres sa brojem 5, drugi hoce 10 itd..
Dakle, ti svakom igracu (t.j. element >a< iz domena) dodelis, t.j. pridruzis mu odgovarajuci broj (po njegovoj zelji i pod uslovom da je broj slobodan naravno) odnosno element >alfa< iz kodomena.

Kao sto vidis niti je igrac (t.j. >a<) postao broj (t.j. >alfa<) niti je broj postao igrac, jednostavno su se povezali, sada kada komentator kaze: "igrac sa brojem 15" ti tacno znas o kom je igracu rec i obrnuto.

Moras da shvatis jedno: preslikavanje = pridruzivanje, to su sinonimi ,samo je nekad zgodnije reci "preslikavanje" a nekad "pridruzivanje" (kao sto sam ja koristio u predhodnom primeru)

Dakle funkcija je pre svega zakon (pravilo) pomocu kog svakom elementu domena pridruzis njemu odgovarajuci (u odnosu na taj zakon) element kodomena.

Prilikom preslikavanja ( pridruzivanja) nista se ne dogadja sa polaznim skupovima, samo se definise veza izmedju njih.

E sad, ako ta veza svaki element domena poveze (pridruzi, preslika) sa samo jednim elementom kodomena, onda se ta veza naziva funkcija.


Npr. ovakve veze JESU funkcije:






ovakve NISU:








[Ovu poruku je menjao markob15 dana 16.04.2011. u 22:04 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

markob15
Marko Berar
Beograd

Član broj: 156982
Poruke: 79
*.adsl.eunet.rs.



+11 Profil

icon Re: Pomoć oko funkcija16.04.2011. u 21:37 - pre 158 meseci
12. post:
Citat:
Mene sad zanima i to koliko je y BEZ funkcije f(x). Da li je y = 2?


Ne.
Kao sto rekoh, funkcija je pravilo po kojem dovodimo u vezu elemente domena sa elementima iz kodomena.
U ovom primeru to pravilo glasi: "na osnovu izabranog x-a t.j. elementa domena, nadji takav element y iz kodomena koji odgovara formuli f(x)=5x+2"
t.j. "nadji takav y da je jednak broju dobijenom kada se x pomnozi sa 5 i doda mu se 2".

ta funkcija graficki izgleda ovako:



Pitanje koliko je y bez funkcije f(x) nema smisla.
Zapis f(x) znaci "primeni pravilo f na element x". Kada se to pravilo primeni, dobije se elemet y. Dakle y=f(x).

Evo jos jednog primera:
f(x)=5
to znaci da se svi elementi x "slikaju" u broj 5.
x=1 sledi y =5
x=2 sledi y =5
x=3 sledi y =5

to je takodje funkcija, jer svaki x ima tacno jedan y (niko nije rekao da mora svaki da x da ima razlicit y) i izgleda ovako:

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Pomoć oko funkcija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12522 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.