Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je moguce?

[es] :: Advocacy :: Da li je moguce?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12406 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vlada A

Član broj: 271370
Poruke: 142
212.178.241.*

Sajt: bedbids.com


+3 Profil

icon Da li je moguce?17.03.2011. u 10:28 - pre 159 meseci
Postovani clanovi ovog foruma

Da li je moguce da na svom sajtu prodajem akcije istog sajta i da npr. pustim u prodaju 10000 akcija po ceni od 1e po akciji, a da posetioci kupuju akcije sajta i samim tim budu i akcionari... samim tim bice i clanovi a i vlasnici pa ce se samim tim njihova lojalnost povecati... Da li je ovo moguce sa pravnog aspekta... Novac prikupljen od akcija bi se ulozio prema zelju kupaca tih akcija npr. marketing, administracija, prodaja i sl.

Ovo mi je palo na pamet jer sam video kako jedna britanska firma piva daje svojim kupcima po jednu akciju na svaki karton prodatog piva.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.rcub.bg.ac.rs.



+184 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 11:04 - pre 159 meseci
Verovatno bi i moglo, ali u tom slucaju sajt bi trebalo registrovati u agenciji za privredne registre kao akcionarsko drustvo.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 11:47 - pre 159 meseci
Ti si to zamislio taman kako mali Perica zamišlja trgovinu hartijama od vrednosti. Naravno da nije moguće. I naravno da britanska firma daje kupcima nešto drugo "na svaki karton piva" a ne akcije.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 12:00 - pre 159 meseci
Zasto mislis da ne mogu da im daju akcije? Dok god je firma registrovana kao akcionarsko drustvo moze da emituje i prodaje akcije, sva zaje*anicija vezana za to je zapravo vezana za emitovanjei trgovinu na berzi, ako je akcionarsko drustvo privatno nista od tih pravila nisu obavezni, cak ni javno publikovanje finansijksih izvestaja postojecim akcionarima.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 12:30 - pre 159 meseci
Pomešao si babe i žabe sa ekserima i asprinom.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 12:32 - pre 159 meseci
Kako zapravo?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7174 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 12:34 - pre 159 meseci
@mmix,

Moguce je prodavati pa i poklanjati akcije privatne firme koja je akcionarsko drustvo, ali pitanje je da li je to uopste smisleno posto moras svaki put da upises novog vlasnika ako firma nije na berzi, sto znaci angazovanje notara itd...

Ja sam recimo akcionar male privatne firme koja nije na berzi, i svaki put kada se menja vlasnicka struktura mora se ici kod notara itd... verovatno to moze da se ubrza sa nekim "proxy" punomocjem ali opet... puno je to cimanja za nesto sto bi moglo ici preko web-a.

Takodje, ne znam za Srbiju ali siguran sam da postoje ogranicenja (kao u USA, recimo) da ako ti firma ima vise od N suvlasnika, da postoje strozija pravila oko prodaje udela u njoj, tj. zahteva se visi nivo finansijske transparencije CAK i ako nisi na berzi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 12:57 - pre 159 meseci
Nigde zakonski rok nije odmah i sad, svuda imas neki rok tipa 30 dana pa onda predas kumulativni spisak. Tamo gde je rok kratak radis deffered stock sale, kupoprodaja po principu kes odmah stock u roku od 30 dana, pa se svodi na slucaj a) Cak i velike kompanije koje trguju stockom na vise berzi ne mogu odmah da rade notifikaciju. Zamisli da oni moraju da se cimaju kad neko kupi/preproda jednu od njihovih miliona i miliona deonica. Ta notifikacija je uvedena zbog rata protivu terora, share registry za koji sam radio invenentory app je imao obavezu reportinga vlasnicke strukture fondova jednom mesecno.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Vlada A

Član broj: 271370
Poruke: 142
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: bedbids.com


+3 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 13:03 - pre 159 meseci
Da, ali te akcije nebi bile u pravom pravnom smislu jer se dodaje rec ''virtuelna'' pa samim tim preko nekoh offshore centara ili partnera iz svajcarske bi osmlislili platformu za kupovinu i prodaju akcija u zavisnoti od ponude i traznje... same akcije i nisu toliko bitne koliko 10000 clanva kupaca samim tim i jak PR, marketing, lojalnost, osecaj da ste deo necega...

http://www.poslovneidejemagazi...iva-i-deset-besplatnih-akcija/
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 13:04 - pre 159 meseci
Citat:
mmix: Zasto mislis da ne mogu da im daju akcije? Dok god je firma registrovana kao akcionarsko drustvo moze da emituje i prodaje akcije, sva zaje*anicija vezana za to je zapravo vezana za emitovanjei trgovinu na berzi, ako je akcionarsko drustvo privatno nista od tih pravila nisu obavezni, cak ni javno publikovanje finansijksih izvestaja postojecim akcionarima.


Nema to veze sa tim da li je privatno ili nije, već da li trguje akcijama na berzanskom ili vanberzanskom tržištu. Ako trguje na vanberzanskom tržištu, onda su investitori oprezniji (efekat mačke u džaku), ali firma nije dužna ništa da objavljuje i obrnuto, ako učestvuje na berzanskom tržištu, mora da igra po pravilima igre berze, da objavljuje podatke koje berza traži, ali su investitori sigurniji u šta ulažu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 13:07 - pre 159 meseci
nije to privatno/javno podela kao u nesrecnoj srbiji na privatnike i javna preduzeca. Akcionarska drustva su javna ako im se deonicama trguje na berzi, privatna ako ne. Oba modela su u privatnom vlasnistvu deonicara.


[Ovu poruku je menjao mmix dana 17.03.2011. u 14:29 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 14:40 - pre 159 meseci
Pa, to ti kažem, ako se trguje na berzanskom tržištu, onda moraš da objavljuješ stvari koje berza traži. Ako se trguje na vanberzanskom tržištu, onda možeš da objavljuješ ili ne objavljuješ šta hoćeš. Ne stoji iza tebe niko kao garant nečega, kao što u prvom slučaju berza garantuje ispravnost izveštaja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Da li je moguce?17.03.2011. u 15:21 - pre 159 meseci
Nedeljko, to isto je i on rekao na pocetku, jedino sto je koristio druge termine (koji su popularni u inostranstvu, a kod nas ne bas u tom obliku).
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 08:43 - pre 159 meseci
Ajmo redom, jedno po jedno:

1. Gajbe piva i besplatne akcije.
Ako akcije postoje (čim se dele onda i postoje ) onda govorimo o akcionarskom društvu, koje je svakako moralo da ima svoj IPO, i zna se (piše tamo gde treba da piše) koliko je akcija emitovano sa kojom nominalnom vrednošću. Takođe, u nekom centralnom registru piše ko je vlasnik koliko akcija. Firma nema svoje akcije. Akcije, tj, delovi vlasništva firme su u rukama pojedinaca. Dakle, ako neko poklanja za dž akcije, onda to ne može da radi firma, već radi neki pojedinac. Možda bi to objasnilo nedavni nestanak nekoliko štićenika bolnice za duševne bolesti u Velikoj Britaniji, ali mislim da nije to u pitanju.
Nekada davno akcije su bile štampane, baš kao i novac - na papiru. Ko ima taj papir - on je vlasnik akcije. Odavno to nije tako. Vlasništvo nad akcijama se vodi elektronski, (baš kao i pare u banci) a na papiru može da se dobije neka potvrda o vlasništvu, nešto kao izvod sa tekućeg računa.
Pitanja za "poznavoace"
1.1 Kako dakle, pojednac može da dobije akciju u samiški na ćošku kad kupi gajbu piva ?
1.2 'Oće li kasirka da glumi brokera na berzi ?
1.3 'Oće li kasirka da da nalog za registraciju novog vlasnika akcija ?
1.4 Čije su bile te akcije pre nego što ih kupac gajbe piva dobio ? Kome će se umanjiti broj akcija u vlasništvu ?
1.5 Broj akcija je svakako ograničen. Šta ako ja kupim 100.000 gajbi piva ? Koliko ću akcija da imam ?
1.6 Kolika je vrednost moje akcije ?
1.7 Gde i kako mogu da prodam akciju koju sam dobio uz gajbu piva ?


2. Sajt i prodaja akcija sajta
Pretpostavljam da je forumaš Vlada A mlad momak koji ima neke posovne ideje. Ono o čemu Vlada nije razmišljao je:

2.1. Šta zapravo poseduje neko ko bi kupio "akciju sajta" ?
2.2. Zašto to nešto što je kupio košta baš 1 EUR ?
2.3. Može li vlasnik akcije sajta da proda tu istu akciju ? Kome ? Kako ?
2.4. Ko garantuje da ćeš ti da pustiš u prodaju baš 1.000 akcija ? Šta ako ti se "usladi" pa pustiš u prodaju 100.000 komada, ili možda 1.000.000 ?
2.5. Kako će neko da potvrdi da je baš on vlasnik te "akcije" koje bi ti prodavao ? Hoćeš li ti da vodiš evidenciju ? Kako ? Šta ako ti malo tu evidenciju "naštimaš" u nečiju (svoju) korist ?
2.6. Ko, kako i čime garantuje da ćeš ti novaca da uložiš oako kako si rekao.

Šta zapravo 'oču da kažem: ideja o prodaji dela vlasništva nad imovinom koja donosi zaradu ("firma") postoji duže od 2.000 godina. Milioni hohštaplera, prevaranata, i ostalih špekulanata vekovima pokušava da se obogati na berzi, tj. trgovinom akcijama, koristeći teoretske nedorečenosti u nedefinisanosti u ovoj trgovini.

Sa druge strane, države vekovima, želeći da održe ekonomski rast i omoguće legalno i pošteno investiranje viška kapitala, komplikovanom regulativama i regulatornim telima uvode red i pravila u trgovini akcijama. Zato postoji berza, zato postoje berzanski brokeri, zato postoje berzanski izveštaji, zato postoje i još desetina ostalih državnih regulatornih tela i agencija.

Znajući sve ovo, ideja o prodaji "akcija sajta" preko sajta i ideja o "dobijanju akcije kad se kupi gajba piva" stvarno izgledaju smešne.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 18.03.2011. u 10:03 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 09:10 - pre 159 meseci
Nisi upućen. Akcionari mogu da se dogovore da firma emituje potpuno nove akcije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 09:16 - pre 159 meseci
Ti nisi upućen. Ne shvataš poentu - a to je vrednost te novoemitovane akcije. Ko će to da kupi i po kojoj ceni ?! Akcionari mogu da se dogovore (!?) i da emituju 1.000.000 novih akcija, ali džaba ako niko to neče da kupi ? Ludnice su ipak zatvorene institucije sa ograničenim brojem štićenika.

Emitovanje akcija, kako prvo (IPO) tako i svako drugo radi neka od investicionih banaka, iz relativno složene mehanizme određivanja cene i broja novoemitovanih akcija, preko berze, unaped poznatim tokom. Istovremeno, neko gubi svoj deo vlasništva za jednaku vrednost za koji se emituju akcije, ili neko unosi u firmu svoj lični kapital za vrednost emitovanih akcija. Ovako i samo ovako se mogu emotovati akcije koje imaju pravu, realnu vrednost na tržištu hartija od vrednosti i koje bi neko bio spreman da kupi svojim ličnim parama, i koje će kasnije moći da proda.

Ne mogu se akcije emitovati u samoposluzi ! Nije to da se Kurta i Murta dogovore u kafani: "Ajde da emitujemo novih 100.000 akcija pa da se obogatimo !" Na stranu to što u ovom kontekstu pojam "dogovor" izaziva smeh. Šta ako jedni 'oće a drugi neće ?


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 18.03.2011. u 10:33 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 09:32 - pre 159 meseci
Ovo su mi objasnili ekonomisti, koji kudikamo bolje poznaju ovu materiju od nas obojice.

Najprostije, emisijom novih akcija se zapravo vrši inflacija akcija. Da, pada im pojedinačna vrednost, mada se ponekad desi da ne padne, pa čak i da poraste, ako tržište proceni tu emisiju (kojom se privlači svež kapital) kao dobar poslovni potez.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 09:38 - pre 159 meseci
Citat:
Java Beograd: Nije to da se Kurta i Murta dogovore u kafani: "Ajde da emitujemo novih 100.000 akcija pa da se obogatimo !" Na stranu to što u ovom kontekstu pojam "dogovor" izaziva smeh. Šta ako jedni 'oće a drugi neće ?


Da, upravo se akcionari dogovore. Normalno je da na glasanju jedni hoće, a drugi neće. Računa se volja vlasnika većine akcija.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 09:38 - pre 159 meseci
Citat:
Nedeljko: Ovo su mi objasnili ekonomisti, koji kudikamo bolje poznaju ovu materiju od nas obojice.
Ja materiju poznajem do detalja i pojedinosti, a ko je tebi šta i kako objašnjavao - samo ti znaš.

Citat:
Nedeljko:Najprostije, emisijom novih akcija se zapravo vrši inflacija akcija. Da, pada im pojedinačna vrednost, mada se ponekad desi da ne padne, pa čak i da poraste, ako tržište proceni tu emisiju (kojom se privlači svež kapital) kao dobar poslovni potez.
Ovim objašnjenjem se vraćamo na priču o malom Perici i kako on zamišlja trgovinu hartijama od vrednosti.

Sam postupak emitovanja novih akcija i te kako košta. Nikome nije potrebna emisija akcija koje niko neće da kupi. A nikako ne mogu da shvatim kome treba inflacija one vrednosti koju on poseduje ?! Dakle neko ko ima 1.000 vrednih akcija odluči da emitovanjem novih akcija sroza vrednost svojih akcija. Šta reći ?! Možda je i bilo nekad negde takvih likova, ali su oni definiitnvo vrlo brzo propali !


Nedeljko: pokušavaš da diskutuješ na temu o kojoj znaš veoma malo, i nikako ti to ne ide. Bolje pročitaj ono šta sam napisao u prethodnim postovima.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 18.03.2011. u 10:49 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Da li je moguce?18.03.2011. u 10:21 - pre 159 meseci
OK, meni su ovo objašnjavali brokeri i bivši brokeri, koji žive od toga, a položio sam i ispit iz toga.

Firma je vredela 4000,000 evra i imala je 200,000 akcija. Svaka akcija je vredela 20 evra. Ja sam imao 100 akcija, odnosno 0,05% kompanije, koje su dakle vredele 2000 Firma odluči da emituje 25,000 novih akcija. Proda ih po 20 evra (mada zavisi kako će potez biti procenjen), dakle za ukupno pola miliona evra. Sada firma vredi 4500,000 evra (jer je stigao nov kapital) i ima 225,000 akcija. Vrednost jedne akcije je i dalje 20 evra. Mojih 100 akcija i dalje vredi 2000 evra. Akcije novih investitira vrede onoliko koliko su ih platili. Firma sada više vredi, stari akcionari imaju koliko su imali, novi imaju koliko su uložili.

U varijanti sa inflacijom bi stari akcionar dobio pare od prodaje akcija i postigao isti efekat kao da je prodao deo akcija.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li je moguce?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12406 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.