Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Perac pod pritiskom

elitemadzone.org :: AutoZone :: Perac pod pritiskom

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 75919 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 13:52 - pre 159 meseci
Sa temperaturom vode ne treba preterivati. Samo na povecim minusima treba dogrejavati vodu.

Zato sto:

1. Viskoka temperatura (vec od 35 C pa na vise) moze da osteti aparat za pranje (mislim na ove obicne od 300 eura).

2. Povisena temperatura povrsinski sloj laka na automobilu cini meksim i samim tim osetljivijim na "smirglanje".

Najbolje je pronaci kompromis za temperaturu vode sto je otprilike izmedju 15 i 20 C.


Po mogucnosti bilo kakve hemikalije treba izbegavati.


Voskiranje je sirok pojam i ne znam da li da ga pokrevcem u ovoj temi.


Inace, od svih mrazeva, kamencica, kisa, snega, leda, soli, rizle, ubedljivo najveci neprijatelj farbe i laka je Sunce. Ali, ubedljivo.

Tolio je ubedljivo da se ovi ostali i ne moraju spominjati.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 14:13 - pre 159 meseci
@Java, sto se tice one slike sa cetkom i sundjerom... ta necistoca nebi trebalo da postoji u vidu cestice jer je vec oprana sa topom prethodno... Ako prljav auto peres bilo cetkom, bilo sundjerom svakako ga smirglas i posle na suncu mozes da vidis iskosa na krovu ili haubama krugove kako je ruka isla... a to je povrijedjen sloj bezbojnog laka sto nebi trebalo da se desava...

@vaske2, Kad peres auta kako si opisao onda zbog toga i moras jednom godisnje da ih poliras kako si rekao... Ako bi ti ostala ta hemija na autu jedno pola sata morao bi da ga poliras odma sjutra... Inace kad si vec dosao do toga da je auto matiralo ni onda nije svejedno sa tim prati jer ta kisjelina vrsi agresiju na sve gumene djelove vozila...
Razlika je ogromna izmedju fabrickog laka i poliranog auta i to se vidi iz aviona (pri tom ne mislim na razne zastitne paste za voskiranje koje su pozeljne posebno za tamnije boje, vec na klasicno poliranje masinom)... poliranje je "dizanje iz mrtvih" i nikada auto nema onu fabicku "dubinu" ako znate o cemu pricam... odma se primjete ti zahvati ako ga posmatra iskusno lice...

Mozda dovoljno govori podatak da se nova neprodata auta koja su na placu kod vecine proizvodjaca ne smiju prati cak ni samponom vec samo vodom i kanebo "jelenskom kozicom"... kako se usled uticaja sampona nebi razlikovali djelovi zasticeni transportnim folijama od ostalog lima... (svabo znaci ne dozvoljava niti jedno pranje bilo kakvim sredstvom dok ne proda auto) ovo vazi za vag grupu, mercedes, bmw itd


[Ovu poruku je menjao Nocni dana 09.02.2011. u 15:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 14:33 - pre 159 meseci
Ovu fabicku "dubinu" je tesko preneti u fotografsku formu ali bar jedan deo je moguc.

Ko zna o cemu se prica moze na ovim primerima "osetiti" dubinu i odsjaj fabricke farbe nakon 19 godina ekploatisanja jednog vozila kao sto je ova Vectra iz februara 1993. godine (snimci su sadasnji):














Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vaske2
Zoran V
Lazarevac,ŠUMADIJA

Član broj: 233554
Poruke: 500
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+79 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 14:49 - pre 159 meseci
@Nocni.Razlog poliranja nije taj sto je auto izgubio sjaj vec zato da bih ga dodatno zastitio pre zime.Ja kazem poliram(moja greska)...u stvari je to voskiranje Turtle Wax voskom rucno a ne masinski.Letos mi je drugar bio u Nemackoj,tacnije Hamburgu i kaze da nije video da tamo neko kola jos uvek pere sundjerom...vecina autoperionica bilo onih gde sami perete auto ili ne koristi neko hemijsko sredstvo za bezkontaktno pranje.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 17:36 - pre 159 meseci
Jedno je u perionici u koja je samousluzna... tu sredstva nisu agresivna, slabo i vizuelno pjeni ali se tu auto opere slabo kao sto smo vec rekli...
Sasvim drugo je ovo o cemu pricamo a to je kad posebnom masinom sa "pistoljem" nanosi hemijsko sredstvo i auto cijeli pobijeli... znamo svi o cemu se radi da ti ne trazim sad film... evo po vec ko zna koji put, to je strasno lose za farbu... jedino sto je tu dobro je to da je lakse onome ko pere i mnogo mu ubrzava proces... ne mora nikoga da odbije, pranje traje veoma kratko... nema trljanja, ruke nisu u vodi, manja je plata radnicima, nema posusivanja jelenskom etc...
Ako vec u ovo ne vjerujes, kao sto se vidi, najbolje ti je da pitas nekog iskusnog majstora koji se bavi farbanjem auta...

Nista bez sundjera



[Ovu poruku je menjao Nocni dana 09.02.2011. u 18:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 19:58 - pre 159 meseci
Da, da, samo za ovo pranje u Srbiji treba vodeni top, da rastera manijake

Mislio sam na pribor za pranje kola, a ne na automatske cetke u brzim servisima za pranje.

http://www.hozelock.com/watering/brushes.html

Ovde je malo razgraniceno, sta je za bastu, a sta za kola, , visoki pritisak se ne preporucuje za pranje kola, ali za perionice je to usteda vremena, mogu da zbrljaju bar duplo vise vozila.

Ako se peskiranje radi sa 10 bara (vazduh i pesak), ne vidim kako se misli da se izbegne efekat peskiranja sa 30, 50 ili 100 bara vode, uz prisutnu stroku kao abraziv.
Da jako zazmurimo i kazemo "ma nece valjda"

Poz

P.S.
http://www.diyfaq.org.uk/electrical/pressure_washer_faq.htm

[Ovu poruku je menjao vladd dana 09.02.2011. u 21:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 20:53 - pre 159 meseci
Najidealnije je krpom od jagnjeće vune, sunđer ostavlja riseve. Sredstva za beskontaktno pranje(ono da auto pobeli) je jedan od osnovnih koraka u pranju automobila i ne šteti farbi osim možda ako mu suneš rakiju.

howto osnovnog pranja automobila i zašto je sunđer loš http://www.detailingworld.com/forum/showthread.php?t=4637

primer detailinga automobila http://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=202713

gomila primera kako (bolesni)ljudi rade automobile http://www.detailingworld.co.uk/forum/forumdisplay.php?f=15

inače odličan sajt za bilo šta u vezi pranja, poliranja, voskiranja, pranja enterijera, raznoraznih proizvoda...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 21:07 - pre 159 meseci
Otprilike to je to, mada na tom forumu ne videh da detaljisu ni jednu Ladu, farbanu valjkom

Poz
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 21:17 - pre 159 meseci
Pa glupo bi bilo dati za svu tu opremu 2x više nego za automobil :)
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 23:12 - pre 159 meseci
Efekat peskiranja kod pranja vodom je zanemariv. Nema ga.

Voznja automobila brzinom vecom od 80 km/h kroz prosecno prasnjavu sredinu kakva je na 90% teritorije Srbije i na 70% teritorije Evrope izaziva visestruko veci efekat peskiranja od bilo kog mlaza vode iz aparata za pranje.

Zbog toga se moze zanemariti takav efekat prilikom pranja vozila.


Ako se vec radi zastita voskiranjem, onda to treba raditi pre leta a ne pre zime jer, kao sto sam vec napomenuo suncevo zracenje i visoke temperature su daleko nepogodnije po farbu na automobilu.


Javne praonice, ni kod nas a ni na Zapadu nisu merilo kvakliteta pranja automobila. Za nih vaze nekakva druga pravila koja nisu uvek vezana za sam kvalitet.
One mi nikada nisu bile reper iz vise razloga:

1. Automobil pravilno i savrseno odrzavam daleko ranije nego sto su se takve praonice pojavile

2. Od svih vozila koje sam video, a dolaze sa Zapada, uvek sam imao lepsi i cistiji auto.

3. Boraveci na Zapadu, posetio sam par praonica gde sam posle njihove usluge imao vise posla sa automobilom nego da je nisam koristio.

Metodu koju sam opisao u jednom od prethodnih postova, primenjujem vise od 30 godina bez bilo kakvih problema po osecenje farbe ili povrsinskog laka (u slucaju metalika) i nikada do sada nisam imao potrebu za poliranjem svog automobila jer je i nakon 10 godina imao izgled novog vozila po svim parametrima racunajuci tu i stanje laka.

Pranje samponom primenjujem samo tada kada je neohodno. U letnjim mesecima, umereno isprljan automobil perem bez hemikalija. Znaci:

pranje pod pritiskom i samo

brisanje Kanebom.

Hemikalije za pranje mozda nece ostetiti samu farbu, ali ce sigurno zacuriti na mesta gde nisu pozeljne.

Na ovakav nacin uspevam najduze da odrzim "voskirani sloj" na povrsini farbe (moze da izdrzi i vise desetina pranja sto je sasvim dovoljno za jednu letnju sezonu).

Ako Kanebo suska dok se brise oprano vozilo, onda treba izvrsiti poliranje i voskiranje. Sve dok Kanebo klizi po, uslovno receno, masnoj podlozi, farba je dobra i neostecena.

P.S. Posedujem instrumente za merenje ostecenja laka ;) ako mi se suska ucini sumnjivom.


Citat:
jnk: gomila primera kako (bolesni)ljudi rade automobile


To nisu bolesni ljudi, to je samo njihov hobi, a to je ogromna razlika.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 10.02.2011. u 00:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 23:24 - pre 159 meseci
Sto ste zapeli za beskontaktno pranje sa kisjelinom? @jnk Ove picajzle koje si ti postavio peru sa ovim a valjda su se raspitali sta je dobro:



Moze i meki sundjer onaj koji ima vece supljine kako sam i ranije rekao...
Necu vise kucati na ovu temu... dosadilo mi je...
Citat:
jnk: Sredstva za beskontaktno pranje(ono da auto pobeli) je jedan od osnovnih koraka u pranju automobila i ne šteti farbi osim možda ako mu suneš rakiju.

Ovo naravno nije tacno, ali vi ako zelite samo naprijed... Za stariji lak... npr. na old tajmerima bilo bi pogubno i samo par pranja sa hemijom...
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 23:47 - pre 159 meseci
zarsilic: nisam mislio u negativnom kontekstu ali neke stvari koje sam tamo video se stvarno graniče sa bolešću. recimo bio je lik koji je kupio novu astru opc(vxr u uk) i 30 dana je nije vozio dok nije naneo 63 sloja raznih voskova.

Što se tiče perionica, kod nas ne postoje profesionalne radnje za detailing jer pretpostavljam da ne bi bilo isplativo jer jedan takav posao oduzme od 12 sati pa i do nekoliko dana. Ali ako živiš u Nemačkoj i imaš auto od +70k eur onda ti nije problem da daš 1000 eur za tako nešto da bi ti auto izgledao bolje nego kad je bio nov.

nocni: ne znam da li mislimo na isto ali ono što oni tamo koriste pri pranju se zove snow foam i to spada u standardnu proceduru ima i ovde u Beogradu par perionica koje tako peru.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom09.02.2011. u 23:54 - pre 159 meseci
Citat:
jnk

Što se tiče perionica, kod nas ne postoje profesionalne radnje za detailing jer pretpostavljam da ne bi bilo isplativo jer jedan takav posao oduzme od 12 sati pa i do nekoliko dana. Ali ako živiš u Nemačkoj i imaš auto od +70k eur onda ti nije problem da daš 1000 eur za tako nešto da bi ti auto izgledao bolje nego kad je bio nov.


Kod nas ih ima dosta koji rade samo to detaljno (koje ti zoves bolesno) pranje a ima ih dosta i u Beogradu i u Novom Sadu...
Malo mi je glupo da pisem kako imam skup auto... ali kakve veze ima gdje zivis sa tim koliko ti kosta auto? Ima ljudi ovdje kod nas koji voze skupa auta takodje... to pranje ne kosta 1.000 € ti si u zabludi mnogo je jeftinije... ne mogu ti reci konkretnu cijenu jer ona zavisi od tipa vozila, boje, opreme i od toga kakvo je stanje, koliko je prljav, je li zapusten i sl... ali, okvirno oko 100 ili 150 € ako je dzip u pitanju sve ukupno sa pranjem motora i "bolesnim" pranjem unutrasnjosti...
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom10.02.2011. u 00:26 - pre 159 meseci
Pa da, gomila perionica ima tu uslugu koju zove "poliranje" i naplaćuje te cene koje si naveo. Ali to sa pravim detailingom nema nikakve veze nego samo malo ogule farbu ne bi li auto malo više zasijao, namažu neki vosak i to je to. Detailing i te kako može koštati i više od 1000 eur i to kod nas ne postoji jer jednostavno nema toliko ljudi sa skupim automobilima koji su upoznati šta to uopšte i znači samim tim nema ni tržišta. Što ne znači da možda i nije loša ideja napraviti tako nešto ako bi imao klijentelu.

Evo ti primer na šta mislim http://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=37838

A ti ako mi nađeš nekoga ko će mi za 200e uraditi moj auto ovako ja prihvatam.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom10.02.2011. u 00:54 - pre 159 meseci
Ne citas sta sam napisao... nismo pricali o klasicnom poliranju niti o dubinskom pranju unutrasnjosti vec o detaljnom pranju... ima ih dosta koji to rade i u Beogradu i u Novom Sadu i to mnogo bolje nego na ovim slikama... nebi oni ostavili te tockove tako i nebi vozili gotov auto po tom zemljanom putu... cak sam vise puta radio svoja vozila u Novom Sadu... ovo sto si ti postavio je obicnan ispoliran auto... poliranje se placa posebno ako je potrebno... crna boja ne moze samo da se polira vec mora i da se predje tecnim crnim voskom posle poliranja...
Ovo sto kazes da ti ja nalazim nekog da pere tvoj auto... meni je mnogo smijesno
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom10.02.2011. u 07:18 - pre 159 meseci


Ovo je odlican primer za ono sto sam napisao u ovoj temi pa da ponovim:

Ako vlasnik vozila ispostuje proceduru pranja koju sam naveo u ovoj temi, nikada mu vozilo nece dostici stanje laka kakav je na ovoj crnoj Hondi pre nego sto su pristupili poliranju.

http://i134.photobucket.com/al...07/JULY%20DETAILS/100_1810.jpg

Mikroogrebotine koje se manifestuju kroz tkzv. paucinu (i to vrlo grubu paucinu) posledica su iskljucivo loseg pranja.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.88.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom10.02.2011. u 08:00 - pre 159 meseci
imam ja jednu Hondu Civic u komšiluku crne boje. Kupljena je nova pre 1.5 godinu.
Žena je vozi.

Lak je mnogo gori nego na ovim slikama sa linka. Noću se vidi da je oštećena. Kao da je ceo pod paučinom.
Posledica pranja na četkama verovatno. Greota...

A inače, stalno je čist. I zimi.
Što će reći da sigurno ide svaki čas na brzo pranje.
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom10.02.2011. u 08:31 - pre 159 meseci
Nocni: Nemoj da se smeješ ovo je ipak forum gde je sasvim normalno da se dele saveti tog tipa. Ako je tebi ono na slikama obično poliranje onda svaka čast, ali ja u Srbiji nisam naišao na ljude koji rade tako nešto. Jedno je poliranje gde se samo skine malo laka da auto zasija a drugo je kada se bukvalno svaki ris na farbi ukloni i za to je potrebno mnoogo više vremena nego za ovo prvo. Ovakve stvari se primećuju ako uzmeš lampu i staviš uz farbu i bukvalno svaki auto ih ima osim kad je nov novcijat mada i tad može promaći.

zarsilic: Čak i da poštuješ sve moguće procedure opet postoji mogućnost za pojavu riseva ali naravno u manjem broju.

etjen: ne moraju uvek četke da budu najgore. po fifth gear testu najgore je kada sušiš auto sa onim plastičnim četkama tako da vodite računa u perionicama




A evo kako izgleda "pranje" automobila koje može koštati i do 5000 funti


 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom10.02.2011. u 09:18 - pre 159 meseci
Citat:
jnk:  Ovakve stvari se primećuju ako uzmeš lampu i staviš uz farbu i bukvalno svaki auto ih ima osim kad je nov novcijat mada i tad može promaći.


Ne, ne,

ovo je netacno.

Licno posedujem vozilo staro 2 godine (35.000 km po nasim drumovima. Cesto vozeno veoma velikim brzinama), i nema ni jedan ris. Potpuno je identicno vozilu iz salona. 2 puta "voskirano" do sada i to pred letnju sezonu.

(Ko ne veruje, moze slobodno da proveri )
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Perac pod pritiskom10.02.2011. u 09:35 - pre 159 meseci
Ja sam uglavnom prao i odrzavao auto slicno Zarkovim uputstvima. Ne racunajuci stradanje rubova, sto je opstepoznata stvar na mom tipu automobila, ostatak limarije, tj. farbe posto pricamo o tome i pranju izgleda ovako:

Septembar 2002:



Oktobar 2010:



(Razlika u boji potice od White Balancea i razlicitih svetlosnih uslova slikanja, da ne bude zabune oko kolorita farbe (i razlicitih aparata)).

U naselju imam jednog cikicu koji ima Z128 staru skoro 30 godina i u perfektnom je stanju, originalni lak, nema nikakve paucine niti jednu jedinu mikronsku okrebotinu ili bilo sta na laku.

Malo ga je vozio, ali obicno posle svake voznje istera ga iz garaze, opere kako treba, obrise sve kako treba i zasticuje sta treba. Prosto za neverovati. Auto izgleda fabrciki (secate li se onih Z128 Kodak zute boje... e takva jedna).

Takodje, imamo i jednog dekicu koji ima VW Bubu iz 1972 kojoj je lak i limarija u fabrickom stanju isto... uvek se secam kad je opere, zastiti, premaze gume, ratkapne, auspuh, branike, svaki detalj... savrseno.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Perac pod pritiskom

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 75919 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.