Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 37326 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja29.03.2011. u 17:43 - pre 158 meseci
Za azil imas i sad isti tretman kao i nekad u principu.
Za Srbiju konkretno sad imas i losiji tretman, uslovno receno, jer i nemas sanse da dobijes isti, a vecina zemalja je ukinula nekadasnju pomoc za azilante.

Devedesetih su ljudi isto imali stipendije, nalazili posao i dobijali radne papire kao i sad sto moraju da dobiju iste.
Mada, porediti azilanta i studenta ili zaposlenog nema logike.

Razlika je jedino u netu, ali to je u svim oblastima, zar ne?
 
Odgovor na temu

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.iplannetworks.net.



+109 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja29.03.2011. u 18:06 - pre 158 meseci
naravno... dosta nas je odlazilo preko posla i skole

ali, sad nije frka oko viza (iskreno, meni ni tada nije bila frka jer sam hrvat a posle sam dobio i EU drzavljanstvo) i ipak preko neta mozes da zapocnes potragu za poslom ili skolom. sto viza ne treba znaci da mozes direktno otici i posetiti firme i skole

govorim iz ugla nekog ko nema koji imigracioni status nije promenio od 90ih. od raznih studentskih, radnih i biznis viza preko azila i ilegale do dobijanja stalnog boravka i pasosa. prodjoh evropu, aziju i obe amerike

ti recimo '95 nisi mogao tako lako da stupis u kontakt s firmama i nisi bas imao predstavu o zivotu, uslovima, ... preko

to sto ukidaju za azilante a olaksavaju dolazak kvalificiranih ljudi je po meni odlican pomak. spanjolska je to super resila. nemas socijalu ni nista. ako si tri godine bez papira, dokazes da imas od cega da zivis i rese ti status. to ukoliko nisi vec dosao na radnu ili studentsku vizu
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja30.03.2011. u 09:23 - pre 158 meseci
Fakat je da 90-ih nije bilo interneta i da se teze dolazilo do oglasa za posao i do samih firmi. Medjutim, tada je i bilo kojekakvih egzibicija kojim su ne visokoobrazovani mogli da emigriraju, sada nema sanse. Takodje, bilo je vise izrazeno takozvano "dovlacenje" gde su oni koji su vec emigrirali bukvalno dovlacili svoju rodbinu, prijatelje, poznanike. I zato gde god se pojavim danas u Minhenu nailazim na srpskohrvatski.

Inace, da se vratim na topic:

4. je dan kako sam stigao u Minhen. Odseo sam u jednom super ekstra hostelu kod Talkirchen-a i trazim stan. Placam 19 eur krevet sa doruckom sto nije tako strasno. Odmah u nedelju cim sam dosao isao sam da pogledam jednu WG sobu koja je po svim kriterijumima mojim bila ekstra ali je gazda izdao kasnije tokom veceri nekom drugom. Verovatno je neki nemac dobio prednost u odnosu na mene. Sinoc sam isao da pogledam jos jednu WG sobu i nije tako lose. Gazdarica ce mi veceras javiti da li me prima ali mi sve opet lici na pricu pod 1. Videcemo...

Inace, u startu sam napravio kardinalnu, neoprostivu gresku, a to je da sam odmah po dolasku poceo da radim umesto da sam to odlozio bar za nedelju-dve dana dok ne nadjem smestaj. Valjda mi je bilo glupo da me vise cekaju na poslu pa kao hajde da ne gusim vise. To za posledicu ima da uopste nemam ni snage ni motiva da trazim stan jer sam na poslu skoncentrisan na posao, a posle posla sam umoran i vec je kasno. Cisto bacim pogled svremena na vreme na neki oglas ali to je sve.

Sobe iance trazim na sajtovima sa pocetka teme i cene se krecu uglavnom izmedju 300 i 500 Eur sa troskovima ukljucenim. Stanove nisam ni gledao jer trenutno nemam dovoljno para da platim agenciju, kauciju i prvu kiriju. A i da imam odakle mi :).

(*)Takodje, vec posle par dana otkrio sam da patim od teskog oblika home sick-a sto nikako nije dobro :). (http://en.wikipedia.org/wiki/Homesickness)

Inace, sve ostalo je iznad svih mojih ocekivanja. Minhen je mnogo lepsi i zivlji grad nego sto sam zamisljao. Prevoz i snalazenje o cemu smo vec pricali je fantasticno. Firma u kojoj radim izgleda ok. Uglavnom su ljudi mladi i mahom stranci. Atmosfera i sama priroda posla je opustenija jedno 5 puta u odnosu na firmu gde sam do sada radio. Imamo menzu u zgradi gde jedemo kuvanu, kvalitetnu hranu. Za 5 eur mozes da jedes kvalitetno i kolicinski dovoljno, a za 10 mozes da jedes, da padnes u nesvest i da ne pomislis na veceru :). Toliko sam placao rucak i BG-u.

Cena hrane u Lidlu je u proseku ista kao u Srbiji dok mi kola nisu apsolutno potrebna za kuca-poso tako da se tu dosta ustedi jer je mesecna karta 50 Eur sto je mnogo jeftinije nego da se koristi auto, a brzo se stize.

Upoznao sam vec dosta ljudi nasih ovde. Sto preko interneta/foruma sto preko zajednickih prijatelja.

Sve u svemu, finansijski mnogo iznad ocekivanja kada se uzme u obzir plata i troskovi ali dzabe mi je sve ako ne resim (*) :)
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja30.03.2011. u 09:59 - pre 158 meseci
Citat:
tdusko: Upoznao sam vec dosta ljudi nasih ovde. Sto preko interneta/foruma sto preko zajednickih prijatelja.

Pobogu sta ti je to trebalo :)
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja30.03.2011. u 10:03 - pre 158 meseci
Hehehh pa pazi, sve su to visokoobrazovani ljudi koji su ovde vec godinama. Imaju svoje porodice, stanove, svoj zivot itd. Tesko da oni meni mogu da naude. Pre bih rekao da oni imaju vise razloga za brigu sto su mene upoznali ;)
 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja30.03.2011. u 23:41 - pre 158 meseci
Citat:
tdusko: Hehehh pa pazi, sve su to visokoobrazovani ljudi koji su ovde vec godinama. Imaju svoje porodice, stanove, svoj zivot itd. Tesko da oni meni mogu da naude. Pre bih rekao da oni imaju vise razloga za brigu sto su mene upoznali ;)


To ti misliš. To su ti ipak naši ljudi. Moj savet ti je da se samo paziš naših ljudi.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja31.03.2011. u 07:44 - pre 158 meseci
Pa i ti si nas covek, onda bi trebali i tebe da se pazimo, a tvoj predlog da uzmemo sa rezervom.
A ako je tako, onda mozda i nisu svi losi.
Ali onda si mozda i u pravu, pa treba se cuvati nasih.
Ali i ti si nas covek...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja31.03.2011. u 12:16 - pre 158 meseci
Citat:
Isak666: Pa i ti si nas covek, onda bi trebali i tebe da se pazimo, a tvoj predlog da uzmemo sa rezervom.
A ako je tako, onda mozda i nisu svi losi.

Opste je poznato da su nasi ljudi u Nemackoj uvek bili na dobrom glasu :)
 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja31.03.2011. u 12:24 - pre 158 meseci
Možda sam se loše izrazio, ili si ti izvukao loš kontekst!!!???
Uglavnom, to sam napisao jer sam lično doživeo neprijatnosti u Beču 2007/08.
Tamo sam bio na studijama. I kada sam polazio iz Srbije svi su mi govorili da se "naših" ljudi klonim. Odnosno da sa njima nemam ništa. Tada sam mislio kao šta oni znaju.
I dok sam boravio tamo, svaki kontakt sa "našim" čovekom je vodio u neku prevaru. I obična poznanstva ali i neki pokušaji da radim.
Možda sam ja toliki baksuz, ali sam čuo od dosta njih da sa "našim" ljudima u inostranstvu ne bi trebalo imati posla.
Naravno, nađe se i neki "normalan", samo ga treba naći.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja31.03.2011. u 12:32 - pre 158 meseci
^^
Sala, opusteno

Ta prica sa nasim ljudima je klimava jer jednostavno svi smo mi razliciti.
Nekom je super da ide po srpskim lokalima, nekima je ok da rade na crno, a nekima je sve ovo strano.
Neko zna dobro jezik, pa ne mora da bira prijatelje medju svojima, nego po interesovanju kao i ranije.
Zavisi i od tebe, gde se kreces, kakav si lik i da li umes da registrujes realnost i van okvira u kojem si pre geografski ziveo, pa i da li lakse stupis u kontakt sa osobama koje su van tog okvira.

Sve u svemu, tesko je postaviti tako lako izjavu o nasim.
Evo, meni su svi moji
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja31.03.2011. u 12:40 - pre 158 meseci
Da tih nasih ozloglasenih ljudi nije bilo ja nikad tamo ne bi ni otisao. Svaka generalizacija je losa pa i ta da se treba cuvati svih nasih ljudi u inostranstvu.

Inace, nadjoh sobu. Zvala me gazdarica sinoc i kaze da mogu da se uselim odmah tako da veceras nosim kofercinu i da se skrasim konacno. Soba mi je cista, imam dobar krevet za dvoje, radni sto, veliki ormar, flat net, zaseban telefon u sobi... Kraj i nije neki, jedan nemac iz hostela mi je rekao da je Gefaerlich, a koleginica sa posla kaze da i nije. Jbga, to je sto je za pocetak. Smara me vise da trazim. Ionako cu tamo uglavnom samo da prespavam preko nedelje, a kad dodje vikend idem da zujim kojekude. Zato sam i valjda i dosao.

Stanarina je malo skuplja ali zato gazdarica nije trazila depozit 2-3 kirije. Renta je 390 eur all inclusive :)

 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja31.03.2011. u 12:46 - pre 158 meseci
Kad smo vec kod generalizacije - kad Nemac kaze da je gefährlich, onda verovatno znaci da ne mozes ostaviti sirom ulazna vrata
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja31.03.2011. u 13:36 - pre 158 meseci
Citat:
Isak666: Ta prica sa nasim ljudima je klimava jer jednostavno svi smo mi razliciti.

Ama nije klimava uopste, vec itekako istinita. Naravno da se ne radi o svim nasim ljudima, ali o vecini da.
I to uglavom u zemljama gde nas ima najvise to se jako brzo moze primetiti, tipa Nemacka, Svajcarska, Kanada, Australija...
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja31.03.2011. u 14:40 - pre 158 meseci
^^
Nemam pojma, mozda si u pravu.
Ja gledam ovako - gde ti upoznajes te ljude?
Sigurno ne saleces ljude na ulici kad cujes srpski, naravno, nego se kreces po mestima gde se okupljaju.

E tu je glavna stvar - tvoj izbor da li ces ih traziti po folkotekama i folklorima ili negde drugde ;)

Kad sam rekao da smo svi razliciti, mislio sam i na onu stranu kojoj je potreban kontakt, a koja je zbog limita nepoznavanja jezika cesto prinudjena da se krece vise sa nasim.
Moj jedini kontakt sa necim sto ima prefix nase je upravo drustvo koje sam linkovao.
Po folkotekama, akudima i slicno nisam imao ni ranije sta da trazim, nemam ni sad kad sam se odselio.
Neko ko ima posao i papire, ne mora da vija nikoga da radi na crno niti da ima kontakta sa nekim sumnjivim balkanskim poslovima.
Nemam potrebe ni za kontaktom sa nekom starom gardom sa Balkana jer retko da imamo sta zajednicko, sa majstorima se sporazumevam na domorodackom jeziku, isto i sa doktorima, frizerima i ostalo.

Tako da mesta za menavar ima, a ko to ne koristi, mozda i ne treba ;)
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja01.04.2011. u 06:37 - pre 158 meseci
@tdusko pa to su sjajne vesti! Soba nije bas da je povoljna ali ajde...sto kazes, nemas vremena za trazenje neceg boljeg. Ono sto me zanima jesi li precizirao, potpisao Ugovor o zakupu i do kada?
Mislim, proci ce neko vreme pa ces mozda naci nesto bolje. Ne poznajem bas puno ljudi koji zive u jednom stanu dugo godina, to je bas bas retkost.
Ako ti kazem da mi trazimo stan vec 5 meseci i selimo se 30.4 a jos stan nismo nasli...uzas kakve stanove izdaju za 800-900e!
Nije lako naci stan, pogotovo kad imas malo dete, pa mi sve na ovom svetu znaci dobra povezanost saobracaja, kindergarten-i, supermarketi lallalal. Tebi je puno lakse jer si sam, ali opet sve mislim da za taj novac mora da postoji nesto bolje.
Pomenuo si proviziju..hmmm, ima dosta oglasa u novinama i na immobilienscout24 koje si izdaju direktno od vlasnika, sto ce reci bez provizije, a ima i onih gde je provizija mini i iznosi obicno jednu Kaltmiete.

Isak dobra ti je fora za gefährlich ahahhaha
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja01.04.2011. u 08:47 - pre 158 meseci
^^
Isti dzumbus sa trazenjem drugog stana smo i mi imali, da bi na kraju nasli stan bez provizije preko immobilienscouta nedelju dve dana pre nego sto smo trebali da se iselimo i kad smo vec pregovarali sa gazdom da nas jos malo ostavi u starom.

I to je prilicna greska bila, jer smo za tih 900 eura mogli otplacivati kredit za kucu ili stan.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja01.04.2011. u 10:13 - pre 158 meseci
390 evra warm u Minhenu za sobu nije mnogo. Pre bih rekao da je to neki prosek posebno sto je ovo samo 2 Zimmer Wohnung i relativno ok izgleda. Uzevsi u obzir da sam trazio puluefektivno samo 4 dana i da ne dajem nista unapred mogu reci da sam dobro prosao. Kakvih sve krsh stanova ima i jos sa njih 7-8 da delim pa to je strasno, a traze i vise od 400 + unapred 2-3 kirije. Potpisao sam ugovor na 6 meseci i za tih 6 meseci koliko mi traje probezeit u firmi mi ne pada na pamet da se selim osim ako se ne dese neke nepredvidive stvari. Jos jedno pakovanje kofera i bacam se pod U bahn momentalno . Bitno mi je da imam veliki krevet da moze devojka da mi dodje(btw, povratna avio karta do Memingema je bila 1200 dinara tako da imam drustvo za sledeci vikend, jeeeeeee) i to mi je dosta. Cisto je, nije bucno, 30 minuta S bahnom do posla sto je ok. Mesecna karta za prevoz za mene je 62 eur.
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja01.04.2011. u 10:46 - pre 158 meseci
Isak jasno mi je apsolutno sve. Cak nam svi govore da bi trebalo da uzmemo stan na kredit lalla, ali ja se bojim- ne mogu ja to da 'svarim' sa jednom platom iako je iznad proseka. Nema sanse!
Kirija jeste velika, ali mi trazimo trosoban stan do 800e warm! Imamo neke stanove u planu i za neke smo vec predali, dobili smo i Wohnberechtigungsschein ali sve to ide traljavo nekako... Iskreno se nadam da cemo ga naci, u medjuvremenu cu se ja zaposliti u struci (predala sam vec diplome na nostrifikaciju i to cekam) ili ici na Ausbildung, bilo sta samo da se mrdnem sa mrtve tacke. Kad se to desi, onda cemo uzeti stan na kredit i onda cemo moci i lakse da disemo :)))))


TDusko ok je, super da si se tako lepo snasao. Imao si i srece, ako je tako.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja01.04.2011. u 11:05 - pre 158 meseci
Profin, ajde kad budes imala vremena i volje napisi ovde sta si, gde si i koliko predala za nostrifikaciju diplome!
Da ne gusimo ovu temu, a bilo bi mi korisno.
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja01.04.2011. u 19:10 - pre 158 meseci
Odgovorila :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nalazenje smestaja u Nemackoj bez pomoci prijatelja

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 37326 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.