Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3895006 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.11.2016. u 10:37 - pre 90 meseci
Citat:
burex: A šta će da rade ako si se odrekao Srpskog državljanstva? Tada po UN konvencijama i generalno normama EU ne smeju ni slučajno da te ostave bez države, niti imaju gde da te proteraju.


Zapravo to je reseno konvencijom o sprecavanju apatrida ciji su i Srbija i Madjarska potpisnici. U toj situaciji je Srbija, kao zemlja cije drzavljanstvo si dobio po rodjenju, duzna da te vrati u drzavljanstvo cak i protiv tvoje volje. Madjarska nema obaveze u tom pogledu i moze slobodno da ti ga oduzme. Ne kazem da hoce, ali moze.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

xsargarepicax

Član broj: 334532
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.11.2016. u 15:38 - pre 90 meseci
Posle koliko dana si otisla po pasos i LK?
 
Odgovor na temu

xsargarepicax

Član broj: 334532
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.11.2016. u 15:40 - pre 90 meseci
Citat:
laki ko dulitl:
Uzela sam tri broja, pasoš za sebe i za dete i lk za mene - svaki dokument jedan broj - tako mi je službenik dao, isto kad sam podizala u KEKKH, službenica na aparatu ti da poseban broj za svaki dokument.


Posle koliko dana si otisla po pasos i lk?
 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.11.2016. u 22:39 - pre 90 meseci
Citat:
mmix:
Citat:
burex: A šta će da rade ako si se odrekao Srpskog državljanstva? Tada po UN konvencijama i generalno normama EU ne smeju ni slučajno da te ostave bez države, niti imaju gde da te proteraju.


Zapravo to je reseno konvencijom o sprecavanju apatrida ciji su i Srbija i Madjarska potpisnici. U toj situaciji je Srbija, kao zemlja cije drzavljanstvo si dobio po rodjenju, duzna da te vrati u drzavljanstvo cak i protiv tvoje volje. Madjarska nema obaveze u tom pogledu i moze slobodno da ti ga oduzme. Ne kazem da hoce, ali moze.

Ljudi vadite pasos na 10 godina, kada istekne onda je prosao voz za oduzimanje drzavljanstva.
Ako se ljudi budu organizovali mozda se i pokrene neko pitanje srpske manjine, pa prava manjine, pa koristenje jezika manjine u drzavnim institucijama... itd itd... isto kao i kod nas na severu... :)


offtopic ali da kazem.
U jednom se dobro slazu, vole da pojedu i popiju i tu se jako dobro slazu, svaki put kada se sretnu na kelebiji ili palicu SU bude citav dan u kolapsu.
Sándor Fazekas (Vucic) bi trebalo da se seti da ga pita pa cekaj jel postoji tamo kod vas neka opstina gde srpska manjina moze nesto na svom jeziku da zavrsi.

[Ovu poruku je menjao madmax-wifi dana 16.11.2016. u 23:57 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao madmax-wifi dana 17.11.2016. u 00:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

miabecon
Mia Becon
Account manager
Eurobook agency
Belgrade,Serbia

Član broj: 323352
Poruke: 20
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.11.2016. u 15:18 - pre 90 meseci
Dobra ideja.I da se postavi pitanje školovanja i studiranja na Srpskom.Ovako su samo dvostruki aršini.Puno mađara odživi ceo život u Srbiji a ne nauči ni malo Srpskog jezika.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.11.2016. u 16:15 - pre 90 meseci
Pa to pitanje je reseno, pod uslovom da si rodjen u Madjarskoj. Onda ne moras da znas ni rec madjarskog i imas pravo da ti drzava obezbedi prevodioca i da ostvaris usluge na svom jeziku u oblastima u kojima predstavljas znacajnu manjinu i imas pravo da se skolujes na svom jeziku. U Budimpesti imas i Gimnaziju na srpskom, zove se Nikola Tesla.
Madjarska je ipak clanica EU. Opet, svi Srbi iz HU koje sam ja upoznao znaju madjarski, imho i jeste malo degute da ne znas jezik zemlje u kojoj zivis i da te nikad ne interesuje da ga naucis.

Problem sa nama je medjutim sto mi nismo rodjeni tamo nego smo dobili drzavljanstvo na osnovu uslova znanja jezika. Ti kao drzavljanin HU imas pravo da trazis prevodioca ali onda budis opravdanu sumnju da ne znas jezik i da si prekrsio propisane obaveze za dobijanje drzavljanstva. Sad, da li ce to da rezultuje nekom akcijom, ne znam, nisam nikad cuo da je neko bio toliko drzak :)
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

tbutor
BG

Član broj: 326294
Poruke: 47



+21 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.11.2016. u 16:38 - pre 90 meseci
Da li je moguće tražiti samo izradu lične karte a ne i pasoša, i koliko to košta u Segedinu ako se ide u taj Rokusi korut kod TESCO-a?
Hvala
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-232-27.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.11.2016. u 18:33 - pre 90 meseci
Citat:
mmix:
Pa to pitanje je reseno, pod uslovom da si rodjen u Madjarskoj. Onda ne moras da znas ni rec madjarskog i imas pravo da ti drzava obezbedi prevodioca i da ostvaris usluge na svom jeziku u oblastima u kojima predstavljas znacajnu manjinu i imas pravo da se skolujes na svom jeziku. U Budimpesti imas i Gimnaziju na srpskom, zove se Nikola Tesla.
Madjarska je ipak clanica EU. Opet, svi Srbi iz HU koje sam ja upoznao znaju madjarski, imho i jeste malo degute da ne znas jezik zemlje u kojoj zivis i da te nikad ne interesuje da ga naucis.

Problem sa nama je medjutim sto mi nismo rodjeni tamo nego smo dobili drzavljanstvo na osnovu uslova znanja jezika. Ti kao drzavljanin HU imas pravo da trazis prevodioca ali onda budis opravdanu sumnju da ne znas jezik i da si prekrsio propisane obaveze za dobijanje drzavljanstva. Sad, da li ce to da rezultuje nekom akcijom, ne znam, nisam nikad cuo da je neko bio toliko drzak :)


Moram Vam napomenuti da bi isli srpsku gimnaziju,i pohadjali na srpskom uslov je da imate samo srpsko drzavljanstvo,i danas je velika navala iz Srbije pa se moze desiti i da ne upisete se,ukoliko imate i HU DRZAVLJANSTVO u obavezi ste da idete na madjarskom jeziku.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

bane can
Zemun

Član broj: 329504
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.11.2016. u 19:38 - pre 90 meseci
Pozdrav,
Nakon skoro 3 god,tri puta sam predavao papire za drzavljanstvo,dva puta odbijen a treci put uspeh. Pasos sam podigao neki dan u Segedinu. Godine sam proveo na casovima,kidao svoje zivce,placao karte u BP ,profesorima casove,prtio sneg zimi a leti se kuvao po ucionicama,autobusima... davao nesebicno,i znao sam samo jednu stvar a to je da NIKADA necu odustati u svojoj nameri po svaku cenu. Necu dozvoliti da mi oduzmu drzavljanstvo nikada. Postoje koliko vidim likovi tipa=tezak jezik,ovo ono,brate nemam vremena...A ko je vama rekao da ce biti lako? I sta je to lako recite mi pa da uradim.
Zivela Madjarska i ziveli mi Madjari,ziveli svi...i mi jarcevi fanatici
 
Odgovor na temu

xsargarepicax

Član broj: 334532
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.11.2016. u 20:24 - pre 90 meseci
Citat:
tbutor:
Da li je moguće tražiti samo izradu lične karte a ne i pasoša, i koliko to košta u Segedinu ako se ide u taj Rokusi korut kod TESCO-a?
Hvala



Moze bez problema,ja sam u petak bila u Segedin.Izrada licne karte se ne naplacuje.Posle koliko dana od predaje za pasos si isao da podignes isti?
 
Odgovor na temu

cape011

Član broj: 242256
Poruke: 133



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.11.2016. u 21:31 - pre 90 meseci
Citat:
bane can:
Pozdrav,
Nakon skoro 3 god,tri puta sam predavao papire za drzavljanstvo,dva puta odbijen a treci put uspeh. Pasos sam podigao neki dan u Segedinu. Godine sam proveo na casovima,kidao svoje zivce,placao karte u BP ,profesorima casove,prtio sneg zimi a leti se kuvao po ucionicama,autobusima... davao nesebicno,i znao sam samo jednu stvar a to je da NIKADA necu odustati u svojoj nameri po svaku cenu. Necu dozvoliti da mi oduzmu drzavljanstvo nikada. Postoje koliko vidim likovi tipa=tezak jezik,ovo ono,brate nemam vremena...A ko je vama rekao da ce biti lako? I sta je to lako recite mi pa da uradim.
Zivela Madjarska i ziveli mi Madjari,ziveli svi...i mi jarcevi fanatici



Svaka čast :) Baš lepa motivaciona poruka.

Drago mi je da si uspeo!
 
Odgovor na temu

tbutor
BG

Član broj: 326294
Poruke: 47



+21 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.11.2016. u 21:33 - pre 90 meseci
Citat:
xsargarepicax: Moze bez problema,ja sam u petak bila u Segedin.Izrada licne karte se ne naplacuje.Posle koliko dana od predaje za pasos si isao da podignes isti?


Pre par godina sam dobio allampolgarsag ali pasoš nisam izrađivao jer mi srpski važi do 2020. a svakako sam putovao samo turistički po EU. Zato me interesuje da li je dovoljno da uzmem samo LK, ili mi ipak preporučujete pasoš? Neko je pomenuo u tekstu već da je LK praktičnija varijanta jer stane u novčanik itd a isto se može putovati i raditi po EU, samo naravno ne može u prekookeanske zemlje. Sporazumevanje ne bi trebalo da bude problem jer sam od onda koliko toliko koristio mađarski. Hvala na info.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.11.2016. u 21:47 - pre 90 meseci
Da, ako se ogranicis samo na EU, licna karta je mnogo prakticnija. Ja sam se zeznuo pa je nisam izvadio, sad ovde u DE za svaku glupost moram da vucem pasos sa sobom.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Vladilslav
Vladislav Kapunac
Biro rada
Biro rada
Zrenjanin

Član broj: 316997
Poruke: 36
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+13 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.11.2016. u 14:39 - pre 90 meseci
Imam jedno pitanje:

Mađarsko držvaljanstvo sam dobio pre 2 godine a tada nisam bio oženjen niti sam imao dete.

U međuvremenu sam dobio dete i oženio se (mada ne zvanično) i želeo bih da izvadim državljanstvo i pasoš za dete. Malo sam guglao i video sam dokument koji se koristi, ali nigde ne piše da li dete dobija zaseban pasoš i lakcim karticu? Da li se i u slučaju deteta čeka 6 do 9 meseci, i da li ide zakletva i sve, s obzirom da sam ja već državljanin Mađarske?

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.11.2016. u 21:48 - pre 90 meseci
Ne, dete rodjeno posle dobijanja drzavljanstva uopste ne ide po ovoj proceduri (povracaja drzavljanstva) vec se prijavljuje kao dete madjarskog drzavljana, tj dete je vec madjarski drzavljanin rodjenjem samo teba da se upise da bi ostvarilo svoja prava. Procedura nije komplikvana, radi se upisivanje u maticne knjige ali su brate spori ko puzevi, mi smo doduse jos uleteli u godisnje odmore pa je to trajalo par meseci. Kad se to zavrsi, dobijas izvode i sa njima radis sta hoces, izmedju ostalog i vadis pasos. Ja sad vise ne mogu da se setim sta smo sve spremali od papira, mogu da pitam gospoju, ali mislim da se svodi na prevedene izvode deteta i tvoj honositasi okirat kao dokaz tvog drzavljanstva. Isto imaj u vidu da ako to radis u Madjarskoj da dete mora da dodje sa tobom i sa suprugom, tj registrovanom majkom sa izvoda i da svi morate imati pasose, dakle detetu moras prvo da izvadis srpski pasos ovde. MIslim da se nikakva ovlascenja ne priznaju u ovom slucaju, jedan roditelj moze da prijavi dete samo ako je udovac ili je sudskom presudom jedini zakonski staratelj. Sad, dal ti treba jos neki papir zbog toga sto je dete van bracne zajednice, to stvarno ne znam.
AKo si dobro verziran sa madjarskim tu proceduru bi trebalo da mozes da zavrsis i u ambasadi/konzulatu i oni sigurno mogu da ti daju direktne informacije.

Sto se tice supruge, Madjari koliko ja znam ne priznaju nevencane zajednice, ako hoces i njoj da sredis papire najverovatnije cete morati da se uzmete i da sacekate 5 godina. Ona ce onda morati da prodje celu proceduru kao i ti. Uslov je 5 godina braka sa decom ili 10 godina braka bez dece.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

xsargarepicax

Član broj: 334532
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.11.2016. u 23:32 - pre 90 meseci
Citat:
tbutor:
Citat:
xsargarepicax: Moze bez problema,ja sam u petak bila u Segedin.Izrada licne karte se ne naplacuje.Posle koliko dana od predaje za pasos si isao da podignes isti?


Pre par godina sam dobio allampolgarsag ali pasoš nisam izrađivao jer mi srpski važi do 2020. a svakako sam putovao samo turistički po EU. Zato me interesuje da li je dovoljno da uzmem samo LK, ili mi ipak preporučujete pasoš? Neko je pomenuo u tekstu već da je LK praktičnija varijanta jer stane u novčanik itd a isto se može putovati i raditi po EU, samo naravno ne može u prekookeanske zemlje. Sporazumevanje ne bi trebalo da bude problem jer sam od onda koliko toliko koristio mađarski. Hvala na info.


mmix ti je vec dao odgovor.Jeste prakticnija varijanta ali ,moj savet,ako si u mogucnosti izvadi i pasos,nikad ne znas kad ce ti zatrebati.
 
Odgovor na temu

tivadar70

Član broj: 332503
Poruke: 13



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.11.2016. u 21:50 - pre 90 meseci
Citat:
Vladilslav:
Imam jedno pitanje:

Mađarsko držvaljanstvo sam dobio pre 2 godine a tada nisam bio oženjen niti sam imao dete.

U međuvremenu sam dobio dete i oženio se (mada ne zvanično) i želeo bih da izvadim državljanstvo i pasoš za dete. Malo sam guglao i video sam dokument koji se koristi, ali nigde ne piše da li dete dobija zaseban pasoš i lakcim karticu? Da li se i u slučaju deteta čeka 6 do 9 meseci, i da li ide zakletva i sve, s obzirom da sam ja već državljanin Mađarske?

Hvala unapred


Potreban je izvod iz mk rodjenih za dete preveden na madjarski jezik, u Madjarskoj, u njihovom udruzenju prevodilaca: OFFI, cija se kancelarija nalazi u svim vecim gradovima Madjarske, pa i u Szegedu. Ukoliko dobro znate madjarski, mozete prijaviti rodjenje deteta i u ambasadi u Beogradu ili konzulatu u Subotici i tada vam nece trebati prevod, vec samo nosite original izvoda.
Uz izvod potrebno je da prilozite dokumentaciju kojom dokazujete svoje madjarsko drzavljanstvo. Drugi roditelj ne mora licno da prisustvuje prijavi rodjenja deteta, dovoljno je da da pismenu izjavu.
Ako imate nekih pitanja ili trebate pomoc oko istog, slobodno mi se javite u pm.

Srecno.
 
Odgovor na temu

Vladilslav
Vladislav Kapunac
Biro rada
Biro rada
Zrenjanin

Član broj: 316997
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2016. u 12:15 - pre 90 meseci
Ljudi, hvala vam puno na odgovorima! Sad mi je jasna procedura, i jedini problem je u tome što sam ja na mišiće dobio državljanstvo, stvarno su me cedili pola sata i na kraju su me ipak pustili. Istini za volju, osrednje sam znao jezik, ali sam ga tokom ove godine dosta već zaboravio... Plašim se da me ne urnišu ako se ne sporazumem dobro sa njima....

Da li bi mogla moja majka da ide sa mnom u konzulat jer ona odlično zna Mađarski?
 
Odgovor na temu

miabecon
Mia Becon
Account manager
Eurobook agency
Belgrade,Serbia

Član broj: 323352
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2016. u 12:38 - pre 90 meseci
Može da ide sa tobom ako je majka već mađarski državljanin pa ne mora da se najavljuje unapred.Znam dosta ljudi koji su išli sa nekim članom porodice u konzulat u Beogradu što na predaju dokumenata,što oko predaje za pasoš,što oko kojekakvih drugih prijava promena.
Ako nije državljanin mislim da ćes morati sam
 
Odgovor na temu

Vladilslav
Vladislav Kapunac
Biro rada
Biro rada
Zrenjanin

Član broj: 316997
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.11.2016. u 14:35 - pre 90 meseci
Jeste državljanin, dobila je državljanstvo kad i ja.

Hvala na odgovoru!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3895006 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.