Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3883715 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Cat23
Subotica,Srbija

Član broj: 326718
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.03.2015. u 07:15 - pre 109 meseci
Citat:
gagigmaz:
Pozdrav,

prijateljica je dobila poziv za zakletvu u Subotici u sredu 18.03. a predala je na konzularnim danima sredinom oktobra 2014. u Novom Sadu, poziv je bio telefonski.
Predstavili su se da zovu iz konzulata, da potvrdi da je ona ta osoba, da je drzavljanstvo odobreno i pitali da li ce doci na zakletvu, da li joj odgovara termin, kao i da ponese pasos.
Vrlo kratak razgovor. Eto samo informacija za one koji su predavali u oktobru u Novom Sadu da su krenuli pozivi. Viszlat!



Ajd javi kako je prosla na zakletvi :)
Hvala na informaciji.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.03.2015. u 08:48 - pre 109 meseci
Moj sogor je predao dedinu umrli u i sve je bilo ok ali ipak to je bilo pre skoro dve godine.

Nije mi jasno zasto spominjete arhive kada treba otici samo u opstinu rodjenja i tamo ima. A druga stvar ovi sto imaju pretke rodjene u Mdjarskoj mogu da traze direkt drzavljanstvo koje se ne moze odbiti a ne da mole za povrat.
 
Odgovor na temu

KoVacH_
She Kovach

Član broj: 61447
Poruke: 46
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+14 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.03.2015. u 09:04 - pre 109 meseci
Moj sogor je predao dedinu umrli u i sve je bilo ok ali ipak to je bilo pre skoro dve godine.

Nije mi jasno zasto spominjete arhive kada treba otici samo u opstinu rodjenja i tamo ima. A druga stvar ovi sto imaju pretke rodjene u Mdjarskoj mogu da traze direkt drzavljanstvo koje se ne moze odbiti a ne da mole za povrat.

Meni su deda, pradeda, prababa svi Mađari, rođeni u Mađarskoj i svi su, osim dede tamo i umrli. Ne znam odakle ti ova informacija, ja to sada prvi put čujem.

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.03.2015. u 11:07 - pre 109 meseci
Pa ako su ti deda i baba ziveli i umrli u Madjarskoj i posle Trijanona to znaci da nikad nisu ni gubili Madjarsko drzavljanstvo, a u tom slucaju po pravu krvi mozes da trazis drzavljanstvo.

Ovo sto mi radimo je zahtev ZA POVRAT u drz jer su svi nekadasnji Madjarski drzavljani izgubili madj drzavljanstvo prelaskom nekadasnjih tritorija Madjarske u druge drzave posle Trijanona !
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.03.2015. u 12:59 - pre 109 meseci
Prvi put čujem da umrlica nije "važeći dokument". Znam dosta ljudi koji podnose zahtev, i redovno bude i po koja umrlica predaka, nikad nije bilo problema.
Što se tiče ovog što Braksi priča, čini mi se da znam nekog čiji je otac rođen u današnjoj Mađarskoj (ali živi u Srbiji), ali je ipak išao redovnom procedurom (predavanje dokumentacije uz razgovor, sve regularno zakazano i sl.). Doduše, taj "neko" je i pričao mađarski normalno, ali mu službenici nisu skrenuli pažnju da je trebalo drugačije da aplicira za državljanstvo i sl.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.03.2015. u 19:00 - pre 109 meseci
Madjarska ima pravo ius sangue i sasvim sigurno da potomak madjarskog drzavljana ima pravo na pasos. E sad sto mu nisu rekli u konzulatu, mislim, a zasto bi mu i rekli, bas ih briga...
 
Odgovor na temu

MadeiraNS

Član broj: 324909
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika18.03.2015. u 21:01 - pre 109 meseci
Da prenesem svoje iskustvo sa današnje zakletve u Subotici.

Pojavite se tamo na vreme, kada su rekli. Prilikom ulaska u zgradu prvo idete do stola levo da se prijavite, a zatim vam kažu u koji red da stanete. Nakon 15-20 minuta čeknja u redu, došao do sam do službenice, predstavio se, predao pasoš. I onda mi je nešto rekla/pitala i uopšte nisam razumeo šta. Rekla mi je da sačekam sa strane i da moram razgovarati sa konzulom. Dolazi konzul i odlazimo u 'sobu' (više je reč o hodniku) pored. Pitao me je sva tipska pitanja koja smo već ovde više puta spominjali. Razgovor sa konzulom je trajao oko 15 minuta, i izgledao je kao intervju prilikom apliciranja. Pitanja su bila tipa: zašto želite državljanjstvo, čime se bavite, kada ste poslednji put bili u Mađarskoj, šta znate o Mađarskoj, znate šta je zakletva i šta njome obećavate, sa kojim državama se graniči Mađarska, omiljena knjiga i prepričajte je. (i još mnoga slična pitanja, da vide da li umete da komunicirate na osnovnom nivou). Na kraju mi je rekao da moram još da vežbam, ali da mogu danas dobiti državljanstvo. Posle toga sam se vratio kod službenice i potpisao neka dva papira. Nakon toga nas odvode u donji nivo gde se nalazi svečana sala. Tu su govorili o značaju povratka državljanstvu, našim pravima i obavezima, pasošu i slično. Zatim sledi himna, pa zakletva, dodela državljanstava i ponovo himna. Na kraju je konzul šampanjcem nazdravio sa svima i ko je hteo moga je da se slika.

Inače, bilo je još ljudi koji su išli na dodatni razgovor sa konzulom i koji se kasnije nisu pojavili na ceremoniji. To verovatno znači da ih nije pustio. Mog druga, koji je imao zakletvu pre mesec dana, isto nisu pustili. Imao je razgovor sa konzulom i konzul mu je rekao da mora još da vežba, i da se javi u roku od 6 meseci kako bi organizovali novu zakletvu. E da, i prilikom razgovora sa konzulom u 'sobi' pitao me je kako znam mađarski, rekao sam da sam završio A1, i da sada učim A2. On mi je rekao da to nije dovoljno da je neophodno B1. (znam da će sada ljudi da mi repliciraju sa zakonom i delovima zakona koji kaže da je neophodan samo osnovni konverzacioni nivo, ali ja vam kažem šta mi je konzul rekao).

Ako neko ima neko pitanje neka slobodno pita.

Ja imam pitanje. :) Koliko se brzo dobije termin za izradu pasoša u BG, a koliko u SU? Da li i prilikom izrade pasoša ima nekih kontrola, razgovora sa konzulom?

[Ovu poruku je menjao MadeiraNS dana 18.03.2015. u 22:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pule87
Novi Sad, Srbija

Član broj: 324889
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2015. u 08:16 - pre 109 meseci
Hvala ti na prenesenom iskustvu. Vidim da sada baaaas traze da se prica. Misli, prepricati knjigu...
No, sto se tice pasosa. Prijateljica je pre dva dana zvala Suboticu i mislim da je dobila termin za 2 nedelje, ali nisam 100% siguran.
Kada je nazvala, sluzbenica joj je postavila nekoliko pitanja, cisto da proveri da li si to ti ili neko drugi zove za tebe.
 
Odgovor na temu

pule87
Novi Sad, Srbija

Član broj: 324889
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2015. u 08:17 - pre 109 meseci
Citat:
MadeiraNS:
Da prenesem svoje iskustvo sa današnje zakletve u Subotici.

Pojavite se tamo na vreme, kada su rekli. Prilikom ulaska u zgradu prvo idete do stola levo da se prijavite, a zatim vam kažu u koji red da stanete. Nakon 15-20 minuta čeknja u redu, došao do sam do službenice, predstavio se, predao pasoš. I onda mi je nešto rekla/pitala i uopšte nisam razumeo šta. Rekla mi je da sačekam sa strane i da moram razgovarati sa konzulom. Dolazi konzul i odlazimo u 'sobu' (više je reč o hodniku) pored. Pitao me je sva tipska pitanja koja smo već ovde više puta spominjali. Razgovor sa konzulom je trajao oko 15 minuta, i izgledao je kao intervju prilikom apliciranja. Pitanja su bila tipa: zašto želite državljanjstvo, čime se bavite, kada ste poslednji put bili u Mađarskoj, šta znate o Mađarskoj, znate šta je zakletva i šta njome obećavate, sa kojim državama se graniči Mađarska, omiljena knjiga i prepričajte je. (i još mnoga slična pitanja, da vide da li umete da komunicirate na osnovnom nivou). Na kraju mi je rekao da moram još da vežbam, ali da mogu danas dobiti državljanstvo. Posle toga sam se vratio kod službenice i potpisao neka dva papira. Nakon toga nas odvode u donji nivo gde se nalazi svečana sala. Tu su govorili o značaju povratka državljanstvu, našim pravima i obavezima, pasošu i slično. Zatim sledi himna, pa zakletva, dodela državljanstava i ponovo himna. Na kraju je konzul šampanjcem nazdravio sa svima i ko je hteo moga je da se slika.

Inače, bilo je još ljudi koji su išli na dodatni razgovor sa konzulom i koji se kasnije nisu pojavili na ceremoniji. To verovatno znači da ih nije pustio. Mog druga, koji je imao zakletvu pre mesec dana, isto nisu pustili. Imao je razgovor sa konzulom i konzul mu je rekao da mora još da vežba, i da se javi u roku od 6 meseci kako bi organizovali novu zakletvu. E da, i prilikom razgovora sa konzulom u 'sobi' pitao me je kako znam mađarski, rekao sam da sam završio A1, i da sada učim A2. On mi je rekao da to nije dovoljno da je neophodno B1. (znam da će sada ljudi da mi repliciraju sa zakonom i delovima zakona koji kaže da je neophodan samo osnovni konverzacioni nivo, ali ja vam kažem šta mi je konzul rekao).

Ako neko ima neko pitanje neka slobodno pita.

Ja imam pitanje. :) Koliko se brzo dobije termin za izradu pasoša u BG, a koliko u SU? Da li i prilikom izrade pasoša ima nekih kontrola, razgovora sa konzulom?

[Ovu poruku je menjao MadeiraNS dana 18.03.2015. u 22:28 GMT+1]

Hvala ti na prenesenom iskustvu. Vidim da sada baaaas traze da se prica. Misli, prepricati knjigu...
No, sto se tice pasosa. Prijateljica je pre dva dana zvala Suboticu i mislim da je dobila termin za 2 nedelje, ali nisam 100% siguran.
Kada je nazvala, sluzbenica joj je postavila nekoliko pitanja, cisto da proveri da li si to ti ili neko drugi zove za tebe.
 
Odgovor na temu

loco corazon
strucni saradnik
srbija

Član broj: 326526
Poruke: 27
*.dynamic.stcable.net.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2015. u 14:54 - pre 109 meseci
MadeiraNS koliko si cekao na zakletvu.Da li su te zvali na zakletvu iz konzulata ili iz Budimpeste/cujem da postoji i ta mogucnost?Sta su te pitali u telfonskom pozivu na zakletvu?Znam da su ljudi vec odgovarali na slicna pitanja ali , molim te, odgovori i ti , sto vise iskustava cujem to bolje. Hvala ti na postu, mnogo se sigurnije osecam kad neko opise sta mu se desavalo jer vecina se boji provere jezika , svi smo tu tanki. Pozdrav
halálas tavasz
 
Odgovor na temu

MadeiraNS

Član broj: 324909
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2015. u 16:28 - pre 109 meseci
@pule
Hvala. Voleo bih da znam koliko se čeka i za Bg. Verovatnije ću tamo predavati.

@loco corazon
Na poziv za zakletvu sam čekao 5 meseci. Zvali su telefonom iz Subotice. Poziv je bio kratak. Rekla je moje ime, da potvrdi da li sam to ja. Zatim mi čestitala i rekla da sam dobio državljanstvo. Odmah mi je ponudila termin za zakletvu. Ja sam rekao da mi odgovarala. Zatim mi je rekla da ponesem pasoš ili ličnu kartu i pitala me da li dolazim sam ili sa nekim. Hvala, doviđenja. :)

Taj razgovor sa konzulom na zakletvi, verovatno jeste neka vrsta provere. Eto, bitno je da sam je prošao. Samo da prilikom izrade pasoša bude sve ok.
 
Odgovor na temu

Giliszta
svoje preduzece

Član broj: 328242
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+44 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2015. u 17:44 - pre 109 meseci
MadeiraNS

Gde si predao i kada? Hvala!
 
Odgovor na temu

MadeiraNS

Član broj: 324909
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2015. u 17:59 - pre 109 meseci
@Gliszta

Novi Sad, konzularni dan, polovinom oktobra prošle godine.
 
Odgovor na temu

Giliszta
svoje preduzece

Član broj: 328242
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+44 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2015. u 18:26 - pre 109 meseci
Ja sam predao u Rumi par dana ranije,jos me nisu zvali..
 
Odgovor na temu

misisisipi
lallalalala lalalalalal

Član broj: 328470
Poruke: 22
*.dynamic.vipmobile.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2015. u 09:35 - pre 109 meseci
cao svima...posto smo ovde svi zbog iste stvari pa se nadam da mozemo da pomognemo jedni drugima ako nista bar inormacijama. ja sam predala papire u jednom malom mestu u vojvodini prosle nedelje,jer u to mesto na nekoliko meseci dolazi konzul. to mesto je pretezno naseljno madjarima i na predaji za drzavjanstvo smo svega nas dvoje bili srbi kojima madjarski nije maternji. mene je ispitivao od delova tele, do strana sveta pa ako se kaze sanitetsko vozilo...20 min sam ja sa njim razgovarala ako ne i duze. na kraju me je ishvalio i rekao da se boji da cu ga zaboraviti posle zakletve i da je bolje da mi vrati papire i da dodem drugi put. posto zivim u bg predloio mi je mozda da i tu predam. da li neko zna koji je kriterijum u bg? u svakom slucaju mora da se zna dosta bas...
imam jos jedan problem na umrlici od pradede pise mija a na dedinom izvodu pise da mu je otac mijo e sad kako to moze da se ispravi i kome da se obratim?
izvinjavam se na poduzem postu
poz
 
Odgovor na temu

KoVacH_
She Kovach

Član broj: 61447
Poruke: 46
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+14 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2015. u 12:41 - pre 109 meseci
Citat:
misisisipi: cao svima...posto smo ovde svi zbog iste stvari pa se nadam da mozemo da pomognemo jedni drugima ako nista bar inormacijama. ja sam predala papire u jednom malom mestu u vojvodini prosle nedelje,jer u to mesto na nekoliko meseci dolazi konzul. to mesto je pretezno naseljno madjarima i na predaji za drzavjanstvo smo svega nas dvoje bili srbi kojima madjarski nije maternji. mene je ispitivao od delova tele, do strana sveta pa ako se kaze sanitetsko vozilo...20 min sam ja sa njim razgovarala ako ne i duze. na kraju me je ishvalio i rekao da se boji da cu ga zaboraviti posle zakletve i da je bolje da mi vrati papire i da dodem drugi put. posto zivim u bg predloio mi je mozda da i tu predam. da li neko zna koji je kriterijum u bg? u svakom slucaju mora da se zna dosta bas...
imam jos jedan problem na umrlici od pradede pise mija a na dedinom izvodu pise da mu je otac mijo e sad kako to moze da se ispravi i kome da se obratim?
izvinjavam se na poduzem postu
poz


Ja ne razumem ovu logiku. Kao da pronalaze bilo kakav izgovor za odbijanje.
Što se pogrešno napisanog imena tiče, pokušaj u opštini, ponesi izvode i pravac matična služba, meni su za dopisivanje nekih podataka na dedinoj umrlici rekli samo da donesem original izvode (mislim, izvode iz mesta rođenja).

Mene isto zanima kako je na predaji u Bg-u, ja sam bila u Subotici prošle god u decembru, rekao mi je konzul lično da sledeći put, kada skupim sva dokumenta, dođem bez zakazivanja, pa razmišljam, da li da odem samo tako, da banem pa da se ubeđujem tamo ko sam, šta sam i što sam došla bez zakazivanja, ili da idem za Bg, svakako mi je bliži Bg nego Subotica.....
 
Odgovor na temu

misisisipi
lallalalala lalalalalal

Član broj: 328470
Poruke: 22
*.dynamic.vipmobile.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2015. u 14:00 - pre 109 meseci
bukvalno je trazio razlog da me obori ali buvalno jer znam ljude koji su sa mnogo manje znanja prolazili. treba imati i srece. hvala moracu to da odnesem da se ispravi. ja onako besna izasla posle tog ispitivanja a kaze mi decko koji je prozivao kao bas je bio koretan prema tebi mogao je da ti uzme papire i tada bi te sigurno odbio ovako ti ih je vratio i rekao ponovo da dodjes. zbunio me je jer sam mislila da kada prihvate papire da je onda to resena stvar,ali izgleda da ne mora da znaci.
i sad se bas dvoumim da li da opet predam u mestu odakle sam ili ovde u bg...
ne znam sta da te posavetujem,bilo bi dobro kada bi nam neko preneo utiske iz bg.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2015. u 14:15 - pre 109 meseci
peder.

Ali sta ces, kriterijumi ne postoje, a oni imaju odresene ruke, tako da...
 
Odgovor na temu

brazilac
brazilac
ZR

Član broj: 74932
Poruke: 107
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2015. u 14:41 - pre 109 meseci
Termin u Beogradu se ceka 3 meseca, a u Subotici od 7-30 dana.
 
Odgovor na temu

losmia

Član broj: 328238
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2015. u 18:27 - pre 109 meseci
Ja sam prošle godine zakazao intervju u Beogradskom konzulatu krajem maja i dobio sam termin za početak septembra , znači oko 100 dana od mog poziva. Došao sam taj dan ispred konzulata i tačno u dogovoreno vreme pozvonio na interfon. Moj vam je savet da ako su vam zakazali recimo u 12 sati pozvonite tačno u 12 sati, nemojte ni pre ni kasnije, poštujete tajming, i pristojno se obucite. Oni vas već očekuju i znaju da će te doći. Na interfon će vam se javiti službenica, vi se predstavite i recite zašto ste došli, a onda će vas pustiti unutra u jednu prostoriju gde će službenik (u mom slučaju ih je bilo dvoje) obaviti razgovor sa vama. Moj razgovor je trajao 45 minuta, mada neki ljudi iz mog okruženja su provodili i kraće, sve zavisi, od slučaja do slučaja. Postoji mogućnost da službenik ode po konzula da vam i on na kraju postavi nekoliko pitanja, ali to nije uvek slučaj. Inače službenici su jako prijatni. Nemate vi šta tu da krijete, oni vas na samom početku "provale" koliko znate jezik (mislim to im je i posao). Ako žele da vas odbiju na "foru" neznate dovoljno jezik, to mogu uvek, tako da nemate potrebe da se sekirate. Koliko znate znate i trudite se da to upotrebite najbolje što možete. U mom slučaju su službenici rekli da su zadovoljni kako sam naučio jezik, prihvatili su moju dokumentaciju, ispečatirali i dali mi da potpišem, takođe su mi rekli da nastavim da učim do zakletve, da gledam Duna Tv i slušam madjarski jezik. No posle 6 meseci sam dobio odbijenicu iz Budimpešte bez ikakvog obrazloženja. Nekada je važilo da ako vam službenici uzmu zahtev, potpišu i ispečatiraju, čekate poziv na zakletvu. Očigledano da sada to više nije slučaj. Slažem se sa mnogima sa ovoga foruma da su kriterijumi u zadnje vreme jako nejasni, jer ako imate zakonsko pravo za dvojno državljanstvo, prikupite svu dokumentaciju, popunite ispravno dokumenta sa napisanom biografijom, obavite zadovoljavajuću proveru jezika u ambasadi i posle toga vas odbiju, nešto tu nije baš u redu. Još bih nešto dodao na kraju, neko je ovde napisao da ga je konzul odbio jer će kao zaboraviti jezik do zakletve, iskreno znam nekoliko ljudi u mom gradu koji su prošli razgovore, uzeli dvržavljanstvo i do dan danas skoro sve zaboravili što su učili jer taj jezik nekoriste u svom svakidašnjem životu. Šta će sada sa njima ? Hoće li ih pozvati ponovo na proveru i oduzeti državljanstvo jer neznaju jezik ? Čisto sumnjam, tako da iskreno smatram da se malo preteruje po pitanju znanja jezika.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3883715 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.