Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3897648 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BperaB
Pera Peric
student
slobodna
Srbija

Član broj: 319940
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.02.2015. u 21:06 - pre 111 meseci
Ja sam predao u Subotici 18.11.2014 zahtev za drzvljanstvo dali je neko dobio poziv za zakletvu iz tog datuma
bb
 
Odgovor na temu

Srafceneger
Arnold Sravceneger
nezaposljen
Beograd

Član broj: 324689
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika27.02.2015. u 22:46 - pre 111 meseci
Pozdrav svima

Prvo bih se zahvalio svima koji pisu svoje iskustvo i daju informacije o ovom procesu naturalizacije. Mnogo mi je pomoglo a verovatno i drugima ce pomoci.
Krajem februara sam uspesno predao zahtev u konzulatu u Beogradu. Madjarski ucim od jula 2014 znaci 8 meseci. Prvo sam isao 3 meseca na kurs madjarskog-priprema za ambasadu dva puta nedeljno, a kasnije na privatne casove kod profesorke, jednom, retko dva puta nedeljno. Ucio sam iz knjiga Szia, Jo napot viszlat koju sam celu presao i Hallo, Itt Magyarorszag negde do pola. Naravno spremao sam i onu listu tipicnih pitanja.
Krajem novembra sam zvao da zakazem, i za tacno 3 meseca sam dobio termin.

Imao sam termin u 2 popodne, sacekao sam ispred i tacno u 2 se sam javio sluzbenik na interfon, rekao sam mu da imam zakazan termin, na sta mi je on rekao da otvorim vrata i da udjem. Otkljucao mi je vrata od kancelarije, rekao mi je da sednem i da sacekam nekoga. Dosla je samo sluzbenica. Prvo me je pitala da li dobro govorim madjarski, i pocela da gleda papire koje sam doneo. Usput me je ispitivala za podatke koji se nalaze na papirima. Odakle sam, cime se bavim, gde sam ucio madj.i od kada, da kazem nesto o porodici. Onda je ustala i rekla mi je da ce uneti podatke u kompjuter tu u kanc. Zatim mi je rekla, tj. ponavljala da jos ucim ucim ucim, da vezbam sa madj.drugarima razgovor. I da cu razgovarati na zakletvi koja ce biti za 6 ili 7 meseci sa konzulom.
Sluzbenica je bila mnoooogo prijatna, nasmejana i ponavljala mnogo puta, cak mi je rekla nesto na sta sam je rekao da ne znam sta znaci ta rec i ona je rekla da je ta rec bitna(kao da bih trebao da je znam). Ispravljala me je oko gramatike, npr.da glagol ide na kraju recenice, da se dodaje slovo ,,m'' kada je prisvojna imenica u pitanju i tako to sitno. 50% mog razgovora se svodio na ,,igen'' :) .

Imao sam opciju u julu da idem preko Centra za edukaciju, da predam papire negde u Madj., ali nisam hteo da rizikujem mnogo novca, zato sto, eto iz predjasnih iskustava, vracaju ljude na ponovnu proveru a i sve mi to smrdi na jednu veliku prevaru. Madjarski jezik nije strasan, nauci se. Preporucio bih svima da prvo idu na kurs, zbog izgovora slova(barem 4 meseca), kasnije i ne morate ici na casove. ALI skoro svakodnevno ucenje jezika kod kuce, barem par sati dnevno se podrazumeva. Citajte naglas lekcije iz knjiga, ucite gramatiku, jer bez nje necete moci. Naravno, ako imate prijatelje, pricajte sa njim sto vise, neka vas ispravljaju (a mogu vam i oni zakazati termin preko telefona).

Sada cekam zakletvu, mozda me i odbiju na kraju, ko zna :)
Javicu vam...
 
Odgovor na temu

GordanaDE
MilicaDE
worker
Srbija

Član broj: 328160
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.02.2015. u 09:10 - pre 111 meseci
Zdravo drugari,

ja sam predala papire u Madjarskoj prosle nedelje i sve je bilo ok.

Nisu me puno pitali i samo rekli da ocekujem odogovo do jula.

Ucila sam pored standardnih pitanja i knjigu Hallo itt Madyarorszag I deo , I sada radim II deo. Vezbam po gramatici Szia! Jo napot! Viszlat!

Tesko ide ali trudim se. Gramatika je uzasna. ali se opet trudim.

Spremam se i za proveru i za zakletvu.

Eto to pa videcemo... bitno se truditi i dati max od sebe.

Viszontalatasra! :-)
 
Odgovor na temu

Mihailoo
svuda po malo
Obrenovac

Član broj: 271622
Poruke: 210
dynamic-109-122-85-129.cpe.vektor.net.



+125 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.02.2015. u 09:31 - pre 111 meseci
Citat:
Srafceneger: Pozdrav svima

Prvo bih se zahvalio svima koji pisu svoje iskustvo i daju informacije o ovom procesu naturalizacije. Mnogo mi je pomoglo a verovatno i drugima ce pomoci.
Krajem februara sam uspesno predao zahtev u konzulatu u Beogradu. Madjarski ucim od jula 2014 znaci 8 meseci. Prvo sam isao 3 meseca na kurs madjarskog-priprema za ambasadu dva puta nedeljno, a kasnije na privatne casove kod profesorke, jednom, retko dva puta nedeljno. Ucio sam iz knjiga Szia, Jo napot viszlat koju sam celu presao i Hallo, Itt Magyarorszag negde do pola. Naravno spremao sam i onu listu tipicnih pitanja.
Krajem novembra sam zvao da zakazem, i za tacno 3 meseca sam dobio termin.

Imao sam termin u 2 popodne, sacekao sam ispred i tacno u 2 se sam javio sluzbenik na interfon, rekao sam mu da imam zakazan termin, na sta mi je on rekao da otvorim vrata i da udjem. Otkljucao mi je vrata od kancelarije, rekao mi je da sednem i da sacekam nekoga. Dosla je samo sluzbenica. Prvo me je pitala da li dobro govorim madjarski, i pocela da gleda papire koje sam doneo. Usput me je ispitivala za podatke koji se nalaze na papirima. Odakle sam, cime se bavim, gde sam ucio madj.i od kada, da kazem nesto o porodici. Onda je ustala i rekla mi je da ce uneti podatke u kompjuter tu u kanc. Zatim mi je rekla, tj. ponavljala da jos ucim ucim ucim, da vezbam sa madj.drugarima razgovor. I da cu razgovarati na zakletvi koja ce biti za 6 ili 7 meseci sa konzulom.
Sluzbenica je bila mnoooogo prijatna, nasmejana i ponavljala mnogo puta, cak mi je rekla nesto na sta sam je rekao da ne znam sta znaci ta rec i ona je rekla da je ta rec bitna(kao da bih trebao da je znam). Ispravljala me je oko gramatike, npr.da glagol ide na kraju recenice, da se dodaje slovo ,,m'' kada je prisvojna imenica u pitanju i tako to sitno. 50% mog razgovora se svodio na ,,igen'' :) .

Imao sam opciju u julu da idem preko Centra za edukaciju, da predam papire negde u Madj., ali nisam hteo da rizikujem mnogo novca, zato sto, eto iz predjasnih iskustava, vracaju ljude na ponovnu proveru a i sve mi to smrdi na jednu veliku prevaru. Madjarski jezik nije strasan, nauci se. Preporucio bih svima da prvo idu na kurs, zbog izgovora slova(barem 4 meseca), kasnije i ne morate ici na casove. ALI skoro svakodnevno ucenje jezika kod kuce, barem par sati dnevno se podrazumeva. Citajte naglas lekcije iz knjiga, ucite gramatiku, jer bez nje necete moci. Naravno, ako imate prijatelje, pricajte sa njim sto vise, neka vas ispravljaju (a mogu vam i oni zakazati termin preko telefona).

Sada cekam zakletvu, mozda me i odbiju na kraju, ko zna :)
Javicu vam...


Bravo druze, ja sam u skoro identicnoj situaciji, nadam se i identicnom ishodu... idem na predaju krajem aprila, do tad ucenje kad god ima slobodnog vremena...

Srecno na zakletvi! :)

www.madjarsko-drzavljanstvo.iz.rs/ (info sajt za sticanje
madjarskog drzavljanstva)
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.02.2015. u 18:18 - pre 111 meseci
samo mali offtopic...

naisao sam na jednu interesantnu emisiju Al Jazeere o ekonomskoj situaciji u Madjarskoj. snimano je prošle godine pre izbora, ali mislim da se nije ništa znatno promenilo do sada, a nekom trenutnku emisije se čak i dotiču teme zakona o dvojnom državljanstvu, gde portparol vlade komentariše nešto kratko o tome. U svakom, slčaju vrlo zanimljiva emisija kroz koju možete da se upoznate sa situacijom u Mađarskoj...

bio mi je smešan ovaj lik na kraju što kaže da je mađarski jezik valjda jedini jezik na svetu na kom se "hotel" ne kaže "hotel" :)

 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.03.2015. u 11:36 - pre 111 meseci
Ukratko...
 
Odgovor na temu

Petar Kralj
svastar
svet

Član broj: 311622
Poruke: 48
*.dynamic.surfer.at.



+98 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.03.2015. u 20:36 - pre 111 meseci
Ima li neko informacije o madjarskim policajcima koji na Horgosu oduzimaju pasose onima koji ih ne razumeju na madjarskom?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.03.2015. u 21:19 - pre 111 meseci
E stvarno vise sa tim pricama. Nije ti pandur dao pasos, pa ne moze on ni da ti ga oduzme. On eventualno moze da te prijavi da ne znas jezik i da ti potencijalno napravi problem.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.03.2015. u 21:29 - pre 111 meseci
Moze pandur svasta, ko, ako ne on ?
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.03.2015. u 21:48 - pre 111 meseci
Da ti oduzme ne moze sigurno. Problem da ti napravi moze uvek.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.03.2015. u 21:57 - pre 111 meseci
Kao prvo, po sengenskom sporazumu to nije pandur cak iako je lokalno pandur, za schengen on je "granicna straza", to je imigraciono osoblje i za drzavljane EU njihov jedini zadatak je da utvrdi autenticnost putne isprave i to da li se osoba na putnoj ispravi podudara sa osobom ispred njega, tzv "minimum check". To je SVE. Ne moze ni da te pita gde si krenuo i sta hoces, niti si ti duzan da mu bila sta odgovaras. Sasvim sigurno ne moze da ti oduzme putnu ispravu ako nije falsifikat. Druga provera na koju ides je carina i on moze da te pita sta nosis i sta imas da prijavis. I to je sve. Know your rights, imas dole citate.

Ni pandur u Srbiji ne moze da ti oduzme licnu kartu i pasos, a kamoli u EU gde je to strogo regulisano. Jedan od razloga zasto smo naje*ali kako smo naje*ali je sto je tokom operacija na Kosovu murija otimala licna dokumenta albancima i onda ih tretirala kao strance i deportovala preko granice, kao mehanizam etnickog ciscenja. Licni dokument se ne moze oduzeti, moze se oduzeti drzavljanstvo ako je steceno nelegalno cime efektivno prestaju da vaze i licna dokumenta koja iz njega proizilaze, a to jedino sud moze da uradi.

Citat:
Practical Handbook for Border Guards (Schengen Handbook)

1.4 All persons must undergo a minimum check upon entry and exit, involving the matching of the identity of the person with the documents enabling them to cross the border. The minimum check usually consists of a rapid and straightforward verification of the travel document, with the aim of checking the validity of it and of detecting the presence of signs of falsification or counterfeiting. This check may also involve the consultation, in the relevant databases, of information concerning stolen, misappropriated, lost and invalidated documents. The minimum check must be the rule for persons enjoying the Community right of free movement (see point 3.1 below).

3.1.3 As a consequence, checks on persons enjoying the Community right of free movement should be limited, as a general rule, to the verification of their identity and nationality/family ties (so-called “minimum check”, see above point 1.4). No questions concerning the purpose of travel, travel plans, employment certificate, pay slips, bank statements, accommodation, means of subsistence or other personal data should therefore be asked to them.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

tbutor
BG

Član broj: 326294
Poruke: 47



+21 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 00:18 - pre 111 meseci
To jedino ako ucinis neki prekrsaj u madjarskoj pa se kod sudije pokrene postupak za oduzimanje nakon sto se utvrdi da imas drzavljanstvo a ne znas jezik. Ovaj na granici nema vremena da se bakce tvojim jezikom.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 00:25 - pre 111 meseci
Zasto mislis da nema i zasto mislis da na granici ne moze sutra da bude kontrolor za jezik ili da dobiju nalog da kontrolisu jezik ?!
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-146-8.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 06:01 - pre 111 meseci
Citat:
Braksi: Zasto mislis da nema i zasto mislis da na granici ne moze sutra da bude kontrolor za jezik ili da dobiju nalog da kontrolisu jezik ?!

I ti sada hoces da kazes da ce oni na svim granicama da posatve kontrolore,jer neidemo svi u Madjarsku.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 07:48 - pre 111 meseci
Necu, ali ne iskljucujem ni tu mogucnost.

Tim pre sto sam dobio pp od jednog forumasa koji mi je ispricao dogadjaj koji se bas desio i gde je postupak verifikacije pokrenuo upravo sluzbenik na granici jer u 99% slucajeva jedini policajci koje srecemo u inostranstvu su upravo oni na granici.

Mislim, sigurno nece u Vaci ulici iliMargitsyigetu da te yaustavi komunalaci pita hogz vagy, beszel magzarul ?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 07:50 - pre 111 meseci
I ja mislim da on moze da te prijavi ako hoce, ako mu je bas stalo da se smara sa time. Ako moze salterska sluzbenica, sto ne bi mogao i on. Ali ono sto ne moze je da ti oduzme pasos.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-146-8.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 08:28 - pre 111 meseci
Mislim da nisu oni ni tako bogata zemlja pa da vrsi takve kontrole,niti bi EU to dozvolilo,jer je inace bio protiv ovakve dodele drzavljanstva.
Sve u svemu treba biti oprezan,ali nismo mi tu najgori mislim da su Rumuni ubedljivo najgori jer ikada je moja supruga bila na zakletvi,oni su otvarali usta a tako i sada rade,ali mi smo uvek najgori sami sebi.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

tpd

Član broj: 305252
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 09:13 - pre 111 meseci
Aaaaa...pa zato je meni baba Mijojka na madjarskoj granici zamalo oduzela pasos.
Morao sam interno da polazem madjarski u menzi carine! Jedvaaaaaa sam se izvukao!
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 09:19 - pre 111 meseci
Citat:
tbutor: To jedino ako ucinis neki prekrsaj u madjarskoj pa se kod sudije pokrene postupak za oduzimanje nakon sto se utvrdi da imas drzavljanstvo a ne znas jezik. Ovaj na granici nema vremena da se bakce tvojim jezikom.


drzavljanstvo je moguce oduzeti ako se DOKAZE da je nelegalno steceno, a ne ako drzavljanin ne govori madjarski.

ali OK, da kazemo dodje jedan takav slucaj do suda, ustanovi se drzavljanin ne govori madjarski (ili govori lose) i na koji nacin je to dokazano da je nelegalno steceno drzavljanstvo?! Uslov koji i dalje stoji u zakonu je poznavanje jezika na nivou komunikacije i spobnost odgoaranja na jednostavna pitanja kratkim recenicama (nikakav "srednji nivo", "visi nivo" i sl. kako interpretiraju sluzbenici) i kako je moguce dokazati da u trenutku kada je predavao nije imao potreban nivo znanja? neko je predao pre 2-3-4 god. i od tada ne zivi u Madjarskoj, ne koristi madjarski, nema kontkta sa Madjarskom i Madjarima a posto je imao elementarno znanje, normalno je da je zaboravio i to malo sto je znao. Posto ne postoji zakon po kom je madjarski drzavljanin duzan da zna madjarski (a takav zakon ne verujem da postoji u bilo kojoj zemlji na planeti), onda ne vidim koji je tu zakon prekrsen i na osnovu cega bi oduzeli nekome drzavljanstvo!?
Nisam pravnik, ali pretpostavljam da bi dokazi na sudu mogli da budu: falsifikovani izvodi iz maticne knjige rodjenih, svedocenje sluzbenika koji bi na sudu rekao: "ja tvrdim da XXXXX nije znao madjarski kada je predavao, ali mi je platio 500e pa sam mu ja napisao da zna madjarski" :) ili video snimak iz salter-sale prilikom predavanja na kom se vidi da je neko drugi predao umesto tog kom se sudi i sl.

inace, ko cesto prelazi madjarsku granicu verovatno vrlo dobro zna nacin na koji se resavaju svi problemi sa Madjarskim graicarima, pa zasto ne bi i ovaj sa (ne)znanjem madjarskog?! :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.03.2015. u 09:22 - pre 111 meseci
^,^^,^^^,^^^^

sve je u redu, ni ja nisam rekao da je velika sansa da se to desi, ali jedna mala doza paranoje nije na odmet.

Jednostavno prvih 10god prelazite granicu sa nasim pasosem i sve je OK.

Just do not push your luck...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3897648 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.