Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3883693 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kejvu

Član broj: 324792
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.08.2014. u 11:09 - pre 116 meseci
Ako mi neko moze objasniti kako ovo ide ustvari, sta ispred cega stavljam ne razumem to : http://prntscr.com/4h9fvd

I ovo ako neko moze da mi objasni? http://prntscr.com/4h9g5n

Zamolio bih nekog ako nije problem da napise ovde ili mi posalje privatnu poruku bilo kako, tu sam zapeo a dalje sa kursom da idem sve se nadovezuje, tako da opet moram to nauciti da bi nastavio :(

Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

maroslava
BGd

Član broj: 218969
Poruke: 12



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.08.2014. u 11:44 - pre 116 meseci
Prvu sliku ne znam da objasnim.

Druga slika:
Madjari na kraj reči dodaju prisvojne nastavke, pa tako ako želiš da kažeš moja glava, reći ćes FEJEM.
Dakle za prvo lice nastavak je u principu M, s tim što u zavisnosti od samoglasnika u reči može biti EM, AM, OM ili öm.
Za drugo lice nastavak je D(FEJED-tvoja glava), pa opet po istom pravilu može biti i OD, AD, ED ili öd.
Za treće lice postoji malo više nastavaka: A, E, JA, JE(FEJE-njegova/njena glava). Opet u zavisnosti od toga od koje reči praviš prisvojnost.

Nadam se da je sad malo jasnije.

[Ovu poruku je menjao maroslava dana 28.08.2014. u 13:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kejvu

Član broj: 324792
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.08.2014. u 11:59 - pre 116 meseci
Evo naprimer ovo mi nije jasno. Nisam ucio bas mnogo ni Srpski, verovatno bi trebao prvo Srpski lepo da naucim da bi ovo skontao ali ajde, probacu nekako.

Primeri:

a könyvem ( Moja knjiga )
az autóm (Moj auto)

I sad sto kod auta ne bi stavio "a"? To je ona prva slika gde mi nije jasno kad stavljam "Ez az" "Az" "Ez a" "Az az" i kako vec dalje.
 
Odgovor na temu

Kejvu

Član broj: 324792
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.08.2014. u 12:00 - pre 116 meseci
Evo naprimer ovo mi nije jasno. Nisam ucio bas mnogo ni Srpski, verovatno bi trebao prvo Srpski lepo da naucim da bi ovo skontao ali ajde, probacu nekako.

Primeri:

a könyvem ( Moja knjiga )
az autóm (Moj auto)

I sad sto kod auta ne bi stavio "a"? To je ona prva slika gde mi nije jasno kad stavljam "Ez az" "Az" "Ez a" "Az az" i kako vec dalje.
 
Odgovor na temu

maroslava
BGd

Član broj: 218969
Poruke: 12



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.08.2014. u 12:18 - pre 116 meseci
"Az" i "a" su odredjeni clanovi u madjarskom. (Neodredjen je "egy")

"Az" se koristi kada rec pocinje samoglasnikom -a á o ó u ú e é i í ö ő ü u
U drugim slucajevima je "a". Dakle "az autó", i "a könyv", ili "az étterem" i "a lakás".

"Ez" i "az" su u bukvalnom prevodu taj i ovaj, a konstrukcije recenica sa AZ AZ su prilicno komplikovane, bar za mene, pa ni ne zelim da se udubljujem.
 
Odgovor na temu

Kejvu

Član broj: 324792
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.08.2014. u 12:30 - pre 116 meseci
Znaci "Az" se koristi uvek ako prva rec ima neka slova od ovih navedenih "a á o ó u ú e é i í ö o"

A ako prva rec nema ni jedno slovo od gore navedenih stavlja se samo "a"?

Pa jel mogu onda posto "Muskarac" ima "é" jel mogu onda da napisem " Az férfi "

Primer evo lupam: Ovaj muskarac je bogat ( Ez az férfi gazdag " )
Ili evo jos jedan primer: a gazdag fiú és a szegény lány ( ovo sam kopirao iz kursa, i opet ima slova gore navedenih u prvoj recenici a nema Az )

Ili se stavlja "Az" samo kada ima prvo slovo od gore navedenih kao sto je taj "Autó" pa je ovo "a" prvo ili moze i ovako da ide " az anya fiatal "

Lupam sad mozda nije gramaticki tacno zato i ucim i pitam vas da bi naucio :)

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.08.2014. u 12:38 - pre 116 meseci
Da, to je bukvalno zbog zvucnosti. Madjarski je veoma melodican jezik i bukvalno gde god nesto zvuci "nepevljivo" zbog lepljenja slicnih samoglasnika oni dodaju "filere".

Znazi a je odredjeni clan, ali kad bi probao da kazes "a autóm" video bi da je tesko za izgovor, kad se doda z i dobijas "az autóm" cita se i izgovara mnogo lakse.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

maroslava
BGd

Član broj: 218969
Poruke: 12



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.08.2014. u 12:41 - pre 116 meseci
Nemoj mešati prvo i drugo objašnjenje(pokušaj objašnjenja).

A i AZ, odlučuješ koje koristiš samo na osnovu prvog slova u reči. Dakle A férfi, az anya, a lány... Znači to su su odredjeni muškarac, majka i devojka o kojima pričaš, zna se na koje misliš, tvoj sagovornik zna o kome pričaš.

P.S. Sad se pitam sto se trpam da pomognem kad ni ja ne znam nešto mnogo madjarskog, ali trudim se i čini mi se da ovo što pitaš znam. Nadam se da će neko odgovoriti na bolji i razumljiviji način.
 
Odgovor na temu

Kejvu

Član broj: 324792
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.08.2014. u 12:50 - pre 116 meseci
A skontao sam, nije mi tesko skontati kad imam osnovu, ono nepoznat jezik samo gledati i skontati bas i nije lako, treba vremena ipak sam ja 97 godiste :P

Za sada sam naucio oko 200 reci eto ucim nedelju dana, zadovoljan sam. Sve reci pisem u svesku i ove kurseve sto radim isto pisem u svesku iako imam kako se pise i kako se izgovara, vezbam i pisanje i izgovaranje, radim redom. Nego mi tu zakocilo pa ne znam sta bi pre onda. Hvala sto na pomoci Miroslava

Jos cu ja to posle rucka sesti i pogledati ozbiljnije, sve jedno nemam sta da radim preko dana pa samo ucim Madjarski. Znanju nikad dosta :D



Mnogo si mi pomogla, sad nema vise greski :D http://prntscr.com/4ha8xy

[Ovu poruku je menjao Kejvu dana 28.08.2014. u 14:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kejvu

Član broj: 324792
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika28.08.2014. u 14:01 - pre 116 meseci
Izvinjavam se za dupli post ako ima takvih pravila na forumu, ova poruka je za Miroslavu sto se tice AZ AZ

Evo ja sam imao sad primer jedan na kursu: Az az autó olcsó. ( Prevod: That car is cheap. )
Kao sto ste rekli da su teske odnosno slozene sta vec te recenice sa Az az, meni se cini da uopste nisu od kako ste mi objasnili samo "Az"
That prevodimo kao "Az" i pre nego sto napisemo "autó" opet pisemo "az" jer je potrebno i samim tim stvaramo to "Az Az" tako da uopste te recenice nisu teske :D

Mogli bi se i oni koji znaju Madjarski perfektno ukljuciti malo i pomoci nama koji smo pocetnici :D



Moj profil na Memrise: http://www.memrise.com/user/Kejvu/
 
Odgovor na temu

peka023
Peres Joyef
Boka
Agro Coop

Član broj: 324857
Poruke: 4
46.174.102.*



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika29.08.2014. u 18:20 - pre 116 meseci
Dobar dan svima. Dali neko ima tu knjigu da prodaje ili pozajmi? Hitno mi treba.
 
Odgovor na temu

Kejvu

Član broj: 324792
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika29.08.2014. u 22:43 - pre 116 meseci
Uzmi uci na ovom sajtu, uopste nije los sajt: http://www.memrise.com/home/


Kako se vi snalazite sa licima, ono: Moje, tvoje, njeno, njegovo, nase, vase, njihove i kako to slazete sa samoglasnicima jel vam lako, jeste to naucili napamet, koji su vam trikovi da prepoznate brzo u kojem spada da li je zadnji samoglasnik, prednji, kratki prednji samoglasnik ili dugacki prednji samoglasnik?
 
Odgovor na temu

tecaizbeca

Član broj: 324243
Poruke: 759



+169 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika29.08.2014. u 23:43 - pre 116 meseci
Ajde batalite to drzanje casova ovako javno, saljite PP ili pricajte preko skajpa, pocinjete da smarate.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.08.2014. u 09:14 - pre 116 meseci
Citat:
Ajde batalite to drzanje casova ovako javno, saljite PP ili pricajte preko skajpa, pocinjete da smarate.

bas naprotiv, mislim da je diskusija o ucenju madjarskog, gramatici i sl. od velike koristi za sve koji prate ovu temu, a i potpuno je u skladu sa naslovom teme!
 
Odgovor na temu

Kejvu

Član broj: 324792
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.08.2014. u 09:36 - pre 116 meseci
Citat:
tecaizbeca:
Ajde batalite to drzanje casova ovako javno, saljite PP ili pricajte preko skajpa, pocinjete da smarate.




Pa nemoj citati temu ako te to smara. Idi igraj se u pesku ako ti je tamo lepse :P


Ja sam ovde trazio pomoc, dobio sam od miroslave hvala, zasto ne bi i drugim ljudima pomogli ako im treba pomoc? Ni jedan jezik nije lak, pogotovo gramatika.
 
Odgovor na temu

tecaizbeca

Član broj: 324243
Poruke: 759



+169 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.08.2014. u 10:36 - pre 116 meseci
Klinjo, mogu ocuh da ti budem ako gledamo godine. ;-) Juce si dosao na forum i sad si ti neki baja ovde. Lepo sam ti rekao da neces lako shvatiti pravila madjarskog jezika dok ti neko ne objasni a posto ti treba objasnjenje, imate privatne poruke. Vecina nas ovde hoce da procita iskustvo prilikom predaje zahteva a ne da gleda kako vi drzite casove jedni drugima (zato su ljudi i izmislili PP).
 
Odgovor na temu

Kejvu

Član broj: 324792
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.08.2014. u 12:43 - pre 116 meseci
Ne zelim da se raspravljam sa starijim od mene, nije kulturno, niti je kulturno sa vase strane.
Ako "Vas" zanimaju iskustva mozete naci na pocetnim stranicama ove teme ili jednostavno pronaci drugi forum ako vam se ne cita ovoliko mnogo strana u ovoj temi.

Da se striktno pitanja od coveka koji je otvorio temu drzalo ova tema bi odavno bila zakljucana. Ne vidim razlog zasto nebih pitao nekog na forumu za pomoc neceg sto ne razumem i pritom i drugi ljudi dobiju odgovor ako im treba pomoc na isto pitanje koje sam ja postavio.

Hvala na komplimentu (Klinja) naravno to cu uzeti kao kompliment jer ja bar hocu da uradim od svog zivota nesto iako sam "klinja", naravno u Srbiji nista se ni ne moze, ali ko Vi mozete meni "ocuh" da budete predpostavljam da imate oko 40godina i niste nista uradili nego jurite Madjarski pasos i iskustva.
Na daljnje poruke od vas necu odgovarati.

Prijatno :D
 
Odgovor na temu

Miki_1988
Novi Sad
Novi Sad

Član broj: 319469
Poruke: 22



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.08.2014. u 15:18 - pre 116 meseci
Decko, pisi to u pravatnim porukama, ne javno. Madjarski jezik koje je lep jezik, ali jako tezak, jedan od najtezik, i neces ga nauciti preko foruma, tako da nema potrebe da to pises ovde. Imas pravate poruke, i tamo se dopisuj. Mi koji pratimo ovaj forum mnogo duze od tebe ne zelim da se ova tema prepuni necim sto se nauci posle 3 privatna casa.
 
Odgovor na temu

tecaizbeca

Član broj: 324243
Poruke: 759



+169 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika30.08.2014. u 16:22 - pre 116 meseci
Citat:
Kejvu: Ne zelim da se raspravljam sa starijim od mene, nije kulturno, niti je kulturno sa vase strane.
Ako "Vas" zanimaju iskustva mozete naci na pocetnim stranicama ove teme ili jednostavno pronaci drugi forum ako vam se ne cita ovoliko mnogo strana u ovoj temi.

Da se striktno pitanja od coveka koji je otvorio temu drzalo ova tema bi odavno bila zakljucana. Ne vidim razlog zasto nebih pitao nekog na forumu za pomoc neceg sto ne razumem i pritom i drugi ljudi dobiju odgovor ako im treba pomoc na isto pitanje koje sam ja postavio.

Hvala na komplimentu (Klinja) naravno to cu uzeti kao kompliment jer ja bar hocu da uradim od svog zivota nesto iako sam "klinja", naravno u Srbiji nista se ni ne moze, ali ko Vi mozete meni "ocuh" da budete predpostavljam da imate oko 40godina i niste nista uradili nego jurite Madjarski pasos i iskustva.
Na daljnje poruke od vas necu odgovarati.

Prijatno :D


Napisao sam da mogu da ti budem ocuh jer si konstatovao da mogu da se igram u pesku. Na osnovu mog nickname-a mozes sam da vidis da li sam uspeo u zivotu ili nisam, velika je razlika kada u nekoj zemlji imas neogranicen boravak i kada imas to + pasos neke od clanica EU (osecas se sigurnije). Vecina ljudi koji prate forum odavno kao i ja misle da nisi u pravu ali nece da zamaraju prste da bi se raspravljali sa nekim detetom kao sto si ti, prema tome prebaci se na PP.
 
Odgovor na temu

monte carlo

Član broj: 323774
Poruke: 25



+31 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.08.2014. u 11:28 - pre 116 meseci
jel ima neko da ceka da ga pozovu na zakletvu a predao je u beogradu? jel zna neko kolko se ceka od predaje do zakletve u bg?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3883693 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.