Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

[es] :: Elektrotehnika :: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 229339 | Odgovora: 544 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
212.200.59.*



+39 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme22.12.2015. u 09:20 - pre 100 meseci
Generalno protiv ovog što je napisao g0071111
imaju pravo da negoduju samo oni koji su postavljali svoje projekte na mrežu,
a takvih kako sam ja pratio temu nije bilo.


 
Odgovor na temu

tpd

Član broj: 305252
Poruke: 132
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme22.12.2015. u 10:58 - pre 100 meseci
Projekti su jedno a proracunske tablice i sopstveni "programi" drugo, gospodo! I odakle vam ideja da prvi kupac nece da ih uploaduje cim ih kupi? To su obicne budalastine, probudite se...
 
Odgovor na temu

chomi 91

Član broj: 109556
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme05.01.2016. u 15:16 - pre 100 meseci
Koliki je faktor istovremenosti za "produzne kablove" i gradjevinski razvodni orman?

sa agregata od 60 kVA treba da odradim razvod napona. znaci par
ormarica poput ovih bih povezao na tablu sa osiguracem od 25A a 2-3 takve table preko osiguraca i industrijskih utikaca na agregat
al ne znam koliki da uzmem faktor istovremenosti pri proracunu? jel bi se taj razvod sa agregatom iznajmljivao za razlicite potrebe...
da li neko ima neki slican vec uradjen projekat?

[Ovu poruku je menjao chomi 91 dana 05.01.2016. u 16:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
31.223.133.184



+333 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme08.01.2016. u 16:13 - pre 100 meseci
Chomi,
jedini ispravan nacin je da pretpostavis faktor istovremenosti 1.
Prema tome proracunas kablove i zastite.
Sve ostalo je nagadjanje i moze dovesti do problema.
 
Odgovor na temu

Bosko.ul
Elektroman
CG

Član broj: 330718
Poruke: 19



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.01.2016. u 14:43 - pre 99 meseci
Zdravo svima,
Inženjer sam početnik i u projektovanju nailazim na neke nejasnoće čije rešenje ne mogu naći u knjigama. Nadam se da će mi neko pomoći oko sledećih pitanja:

1.Koje vrednosti uzeti za fakore C1-C4 prilikom proračuna gromobranske instalacije za kuću/vikendicu? Posebno mi je značajan koeficijent C4 – posledica od udara groma u objekat? Osim za koeficijent C1, kod ostalih koeficijenata se uvek javlja nedoumica, jer nema dodatnih preporuka sta je "mala vrednost", a šta, "veća vrednost" objekta (koeficijent C2). Kod koeficijenta C3 (namena objekta) u tablici nema nigde vrednosti "zaposednut". Kod C4 - posledice od udara groma - je tek prava nedoumica, šta izabrati, ne/obaveznost neprekidnosti pogona, posledica na okolinu. Gledajući nekoliko različitih projekata, video sam da njihovi autori usvajaju drugačije koeficijente za objekte iste namene, konstrukcije, veličine, pa stičem utisak da se ove vrednosti "šteluju" u zavisnosti od toga koliko para želiš uzeti za gromobransku instalaciju (ako je Prvi nivo zaštite, ima više posla, veći utrošak materijala nego kod na pr. 3. nivoa zaštite) :D

2. Koji je način polaganja provodnika za slučaj kada se provodnici polažu u plastična creva u zidu ispod maltera?

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
31.223.133.175



+333 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.01.2016. u 17:49 - pre 99 meseci
Vikendica i kuca bi trebale imati koeficijent C3 vrijednosti 1.
0.5 bi moglo imati recimo skladiste gradj materijala gdje uglavnom nema ljudi.
2 bi trebale imati bolnice, skole, pozorista....
3 objekti u kojima postoje Ex zone.

C4:
kuca i vikendica 0.5
1 bi mogla imati termoelektrana, trafostanica, trzni centar sa agregatom i slicno.
2 bi trebale biti hemijske fabrike, nuklearne elektrane, skladista bojnih otrova....


Inace taj IEC 1024 je poprilicno klimav i nedovoljno definisan.
Postoje mnogo bolji standardi, pa cak i kod nas u BiH 61024, a Hrvati preferiraju 62305 koje je korak dalje.

Naravno, ovo je samo moje vidjenje i mozda i nisam u pravu.
I ako ti mogu preporuciti, nemoj puno da stitis pare investitora smanjujuci preporucene sigurnosne mjere i standarde. kompletna struja jedva da dobaci 5-6 % investicije.
Koliko onda iznosi razlika izmedju 3. i 4. nivoa?
Mozda 0.02%. Cuvaj sebe, nedaj Boze da te nekad oklape po usima tuzioci i policija.
A ako vec hoces da stimas koeficijente stimaj na 3. nivo umjesto na 4. N
Nemoj bas ni da se razbacujes resursima, ali ono sto je kasnije tesko popravljivo gledaj da projektujes kvalitetno.

 
Odgovor na temu

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
212.200.59.*



+39 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme14.01.2016. u 07:27 - pre 99 meseci
istina ... IEC 1024 je star i da kažem ''zastareo''
ali je kod prozvan pravilnikom o tehn. normativima za zaštitu od atm. praženjenja i
kao takav obavezan za primenu.
Dok ne izađe novi pravilnik u kome će biti navedeni novi standardi ... nažalost
mora da se radi sve po 1024.

veselinovicu jel si ti ove vrednosti navodio iz 1024, jer
- ova vrednost 2 za C3 ... u standardu je uopšte nema (ima 0,5 1 i 3)
- a moguće vrednosti za C4 su 1, 5 i 10 a ne 0,5 1 i 2 kao što si naveo


Što se tiče 2. Boškovog pitanja:
Koji je način polaganja provodnika za slučaj kada se provodnici polažu u plastična creva u zidu ispod maltera?
... to ti je tip B
prema nažalost takođe zastarelom ali kod nas obaveznom N.B2.752
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
31.223.133.145



+333 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme14.01.2016. u 08:18 - pre 99 meseci
Hvala DVP,
Kod nas se ne koristi 1024, pa sam napravio gresku gledajuci dva standarda uporedo.
Evo ispravno:

Vikendica i kuca bi trebale imati koeficijent C3 vrijednosti 1.
0.5 bi moglo imati recimo skladiste gradj materijala gdje uglavnom nema ljudi.
3 bi trebale imati bolnice, skole, pozorista....


C4:
kuca i vikendica 1
5 bi mogla imati termoelektrana, trafostanica, trzni centar sa agregatom i slicno.
10 bi trebale biti hemijske fabrike, nuklearne elektrane, skladista bojnih otrova....

Sto se tice C2, po meni su kuce 1,
0.5 bi bile supe, ostave i slicno.
2 su skole, bolnice, javne ustanove...
3 su muzeji,
 
Odgovor na temu

a.stupar
Banjaluka, BiH

Član broj: 316993
Poruke: 47
*.elektrokrajina.com.



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme15.01.2016. u 08:15 - pre 99 meseci
Veselinoviću,
koji je važeći standard u BiH, ako nije 1024?
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
31.223.133.124



+333 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme15.01.2016. u 09:33 - pre 99 meseci
Na zalost kod nas ne postoji VAZECI standard.
Legalisticki gledano vazi onaj zakon iz 68.
Iako je BAS donio BAS 61024 on nikada nije ozakonjen ni u jednoj skupstini koliko se ja sjecam.
JUS 1024 je donijet 1996 kada mi nismo bili SRJ, te je stoga potpuno nevazeci u RS i BiH.
Evo ti sajt ministarstva, na samom dnu : http://www.vladars.net/sr-SP-C...oblasti_elektroenergetike.aspx
 
Odgovor na temu

Bosko.ul
Elektroman
CG

Član broj: 330718
Poruke: 19



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme15.01.2016. u 16:15 - pre 99 meseci
@dvp i @veselinovic, hvala vam najlepse na odgovorima. Ne da ste mi resili neke nedoumice :)
Ako smem još da pitam, koje proizvođače zaštitnih uređaja i uopšte elektroopreme za električne instalacije preporučujete klijentima? Koji su najbolji i najpouzdaniji proizvođači?
 
Odgovor na temu

Dzennana

Član broj: 319519
Poruke: 39
92.36.197.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme01.03.2016. u 13:35 - pre 98 meseci
Lijep pozdrav svima,

Ima li neko iskustvo sa projektovanjem velikih reklama? Zapravo, projektovanje rasvjete i gromobranske instalacije za iste? Koji su zahtjevi za osvjetljenje? Na koliko se metalna konstrukcija treba uzemljiti? Reklama je duga 160m.

Hvala na odgovorima.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
31.223.133.166



+333 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme01.03.2016. u 15:30 - pre 98 meseci
Ne znam koji propis to definise ( mislim nijedan).
Reklama, ko reklama, ima ne svakih x metara neke oslonce ( stope).
Povezes svaku stopu na traku i to je to.
Traku postavis u temelje stopa i jos uz napojni kabal i bice dosta.
Svjetiljke postavljas prema teh zadatku, tj prema potrebnoj osvjetljenosti.
Pustis neki relux ili slicno i gotovo.
 
Odgovor na temu

Dzennana

Član broj: 319519
Poruke: 39
31.176.187.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme02.03.2016. u 07:57 - pre 98 meseci
Problem je što zapravo nemam nikakve posebne zahtjeve za osvjetljenost. Ne znam ni da li Relux podržava ovaj proračun. Zna li neko na koji način bih mogla unijeti ove parametre u Relux?
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
31.223.133.156



+333 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme02.03.2016. u 15:49 - pre 98 meseci
Lako.
Napravios vanjski prostor i stavis pregradni zid.
Otkljucas ref povrsinu i zarotiras je po x osi 90 stepeni.
Odaberes reflektore i udri.
E sad, nivo osvjetljenosti zavisi od mnogo cega.
Najvise od boje reklame, a posto to moze biti i neka dosta tamna boja ides recimo na 150-tak luxa.
Onda rasporedis ravnomjerno reflektore i eto.

Ako ti je to komplikovano javi se na PM pa cemo skontati nesto.
 
Odgovor na temu

kamarad

Član broj: 332675
Poruke: 21



+23 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme02.03.2016. u 16:10 - pre 98 meseci
Citat:
Dzennana:
Lijep pozdrav svima,

Ima li neko iskustvo sa projektovanjem velikih reklama? Zapravo, projektovanje rasvjete i gromobranske instalacije za iste? Koji su zahtjevi za osvjetljenje? Na koliko se metalna konstrukcija treba uzemljiti? Reklama je duga 160m.

Hvala na odgovorima.

Ja mogu da navedem propise koji su Važeći u Srbiji. Pošto su oni usklađeni sa međunarodnim normama, istovetni su za sve zemlje u okruženju.
Za gromobransku instalaciju, otpor spusta ne sme preći 10 oma dok otpor uzemljenja za električne instalacije ne sme preći 2 oma.
Što se tiče osvetljaja, ne postoji propis za reklame, to je dekorativno osvetljenje i ne spada u standarde.
Jedino eksperiment, videti kako se uklapa u prostor, kakva je vidljivost reklame.
Jedino što ti mogu treći, najčešće se stavljaju izvori svetlosti od 6400 Kelvina za takvu namenu.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme02.03.2016. u 19:36 - pre 98 meseci
Citat:
kamarad: Ja mogu da navedem propise koji su Važeći u Srbiji. Pošto su oni usklađeni sa međunarodnim normama,


Ovo je tek perfekto luhhhhdilo:
"Što se tiče osvetljaja, ne postoji propis za reklame, to je dekorativno osvetljenje i ne spada u standarde,"

Ima tu još bisera sa 120 Oktana,

Kad se ljudi proglase u "Savetnike" .......ceo Svet je njihov ! :)

.....Ne verovatno....







Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

kamarad

Član broj: 332675
Poruke: 21



+23 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme02.03.2016. u 20:59 - pre 98 meseci
Citat:
Living Light: Ovo je tek perfekto luhhhhdilo:
"Što se tiče osvetljaja, ne postoji propis za reklame, to je dekorativno osvetljenje i ne spada u standarde,"

Ima tu još bisera sa 120 Oktana,

Kad se ljudi proglase u "Savetnike" .......ceo Svet je njihov ! :)

.....Ne verovatno....

Reci mi šta ti nije jasno pa da ti pomognem?
Može odgovor a može i bensedin!
Biraj!
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme02.03.2016. u 21:12 - pre 98 meseci
Nemoj bensedin, loše se podnosi sa etanolom.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

kamarad

Član broj: 332675
Poruke: 21



+23 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme02.03.2016. u 21:21 - pre 98 meseci
Valjda u Pančevu, odnosno u Vojlovici, ima sem hemije i nečeg prirodnog?
Nisu valjda svi ozračeni do ludila?
Možda dotični nije bio davno na baždarenju,ajde, može i etaloniranje?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 229339 | Odgovora: 544 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.