Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

[es] :: Elektrotehnika :: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 230499 | Odgovora: 544 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme11.07.2014. u 06:26 - pre 119 meseci
Pozdrav,
Primer iz prakse,
Napajaš objekat sa 4 paralelna kabla PP00-A 4x150mm2 sa trafostanice.
Svaki osiguraš u TS NV osiguračima 250A (4 grupe osigurača).
Zašto?
Zato što je najveći dozvoljeni osigurač u TS 250A po 1 izvodu.
U glavnom ormaru postaviš kopmaptni prekidač 1000A i posle na šinski razvod 1000A.
Može i teretna sklopka 1000A umesto automatskog kompaktnog prekidača (ja nisam naišao na neki problem).
Kad stežeš šrafova uzmi moment ključ i stegni ih na istu meru i onoloko koliko piše na prekidači ili na drugom uteđaju.
 
Odgovor na temu

Gile77
dipl.el.ing
Beograd

Član broj: 324143
Poruke: 2
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme11.07.2014. u 09:10 - pre 119 meseci
Hvala na odgovorima. Konkretna dilema se odnosi na napajanje UPS-a 200kVA. UPS bi imao dva nezavisna napajanja iz dva ormana. Sa svakog ormana dolazi 4 kabla od 50 mm2 od toga dva kabla stite kompakt prekidac od 200A. Znaci u oba ormana su po dva NS200A za po dva kabla. Ostaviti ovako ili kupiti po jedan NS400A za sva 4 kabla...
 
Odgovor na temu

4321
petko petkovic
inzenjer energetike
skola
podgorica crna gora

Član broj: 324180
Poruke: 1
*.676.crnagora.net.

Sajt: etf.ac.me


Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme14.07.2014. u 13:07 - pre 119 meseci
Pozdrav svima,
poceo sam da radim u ozbiljnoj gradjevinskoj firmi kao elektro inzenjer ali nemam nikakvog iskustva ...nadam se da cu moci da vam se obratim za pomoc kada budem nailazio na probleme
petko petkovic
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme19.07.2014. u 06:07 - pre 118 meseci
Postavljam novi Projekat električnih instalacija.
Objekat je u stvari brod - splav sa namenom restorana sa kuhinjom na gornjem nivou i 3 apartmana sa kupatilima na donjem nivou.

Projektom elektroenergetskih instalacija su obuhvaćeni sledeći delovi:
Priključak objekta na merenje (napojni kabal)
Razvodni ormari i jednopolne šeme
Regali i nosači kablova, napojni kablovi
Osvetljenje i protivpanično osvetljenje
Spoljno osvetljenje
Utičnice i priključci
Tehnologija kuhinje
Tehnologija šanka
Ventilacija i klimatizacija
Izjednačenje potencijala

Projektom telekomunikacionih i signalnih instalacija su obuhvaćeni sledeći delovi:
Telefonska i računarska mreža
TV/KDS kablovska televizija
analogni video nadzor
Alarmni protivprovalni sistem
Stabilni sistem za dojavu požara

Projektom su obuhvaćeni:
Crteži (grafički prilozi)
Proračun električnih instalacija
Tekstualni deo (opšti deo)
Predmer i predračun

Ceo projekat možete preuzeti na mojoj stranici

http://virtuel.rs/brod-klub-restoran/
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme20.07.2014. u 14:16 - pre 118 meseci
Nova postavka za danas:
Glavni projekat električnih instalacija "Klub-restoran"
(elektroenergetske, telekomunikacione instalacije i dojava požara)
Poslovni-ugostiteljski objekat spratnosti Pr+1+Pk sa restoranom i kuhinjom, klubom i administrativnim delom.

Projektom elektroenergetskih instalacija su obuhvaćeni sledeći delovi:
Priključak objekta na merenje (napojni kabal)
Razvodni ormari i jednopolne šeme
Regali i nosači kablova, napojni kablovi
Osvetljenje i protivpanično osvetljenje
Spoljno osvetljenje
Utičnice i priključci
Tehnologija kuhinja
Tehnologija šankova
Ventilacija i klimatizacija, grejanje
Izjednačenje potencijala

Projektom telekomunikacionih i signalnih instalacija su obuhvaćeni sledeći delovi:
Telefonska i računarska mreža
WiFi
TV/KDS kablovska televizija
IP video nadzor
Ozvučenje
Stabilni sistem za dojavu požara

Projektom su obuhvaćeni:
Crteži (grafički prilozi)
Proračun električnih instalacija
Tekstualni deo (opšti deo)
Predmer i predračun

Ceo projekat možete preuzeti na stranici
http://virtuel.rs/projekat-klub-restoran-sa-kuhinjom/
 
Odgovor na temu

ruskul
el.ing.
Podgorica

Član broj: 317019
Poruke: 8
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.08.2014. u 18:34 - pre 118 meseci
Pozdrav kolege,
Zamolio bih za pomoć.
Prvi put radim projektovanje instalacija. Odradio sam ovaj manji projekat, pa bih vas zamolio za sugestije.
Projekat sam odradio na osnovu nekih prethodnih projekata kao i ove teme na ovom forumu.
U prilogu 2007.dwg fajl, na kom je nacrtan razvodni ormar kao i instalacije.
Račun pad napona, proračun struja, predmjer, predracun itd. sam radio ručno (okvirno) na papiru i to bih kasnije dodao kad vidim da je ovo korektno odrađeno.
Najviše me zanima da li su korektne trase kablova, izbor kablova, kao i dimenzije osigurača i FID sklopke.
Link za skidanje fajla, pošto je veći od 1MB.
https://www.sendspace.com/file/8asrl3
Unaprijed zahvalan,
 
Odgovor na temu

katoda007
katakatic
projektant
projektant
osijek

Član broj: 323105
Poruke: 5
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme08.09.2014. u 11:34 - pre 117 meseci
Pozdrav drage kolege

Budući da sam početnik i ne razumijem se baš u pisanje predmjera radova zanima me kako odeđujete komade npr. kabela za rasvjetu ako je zadana prosječna duljina jednog komada? Da li brojite sve svjetiljke ili sve svjetiljke i sve prekidače?

Hvala unaprijed;)
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3872
31.223.145.108



+334 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme08.09.2014. u 15:57 - pre 117 meseci
Ruskul,
ima nekih gresaka.
Ajmo redom ali ovo nije konacan spisak.
1. Nelogicno je da je FID 25 A a osigurac na str krugu 5 takodje 25A. Nesto od to dvoje nije OK
2. 0.3 A FID sklopke je prevelika struja posebno za saunu i djakuzi. Ja bih isao na 10 ili max 30 mA za ta dva potrosaca. Sad, moze jos jedna mogu jos dvije FID
3. Str krug broj 6 je rasvjeta ili nesto drugo? U jednopolnoj je rasvjeta na crtezu djakuzi odluci se sta je
4. Na jednopolnoj semi nedostaje ukupna snaga, kako instalisana tako i maksimalna jednosvremena, kao i struje
5. Nedostaje ili ja nisam vidio drugi naizmjenicni prekidac str krug br 2
6. Nedostaje naznaka za naizmjenicni na spratu ( br 1)
7. malo zbunjuje na jednom crtezu x/z znaci visina z metara, a na drugom broj prekidaca. Probaj to malo jasnije prikazati - recimo prekidace sa a, b, c...

 
Odgovor na temu

sseg
Teh.rukovodilac
Beograd, Srbija

Član broj: 325051
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme10.09.2014. u 13:45 - pre 117 meseci
Citat:
katoda007:
Pozdrav drage kolege:)

Budući da sam početnik i ne razumijem se baš u pisanje predmjera radova zanima me kako odeđujete komade npr. kabela za rasvjetu ako je zadana prosječna duljina jednog komada? Da li brojite sve svjetiljke ili sve svjetiljke i sve prekidače?

Hvala unaprijed;)


Određuju se tako što što se broje izvodi za svetiljke.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

katoda007
katakatic
projektant
projektant
osijek

Član broj: 323105
Poruke: 5
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme12.09.2014. u 07:20 - pre 117 meseci
Hvala)
 
Odgovor na temu

brankobol
Branko Boskovic

Član broj: 206149
Poruke: 10
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.09.2014. u 11:17 - pre 117 meseci
Treba mi neki propis vezano za uzemljenje plašta i armature kod NN kablova položenih u zemlju.

Pronašao sam samo već spomenuto:
Član 22
U kablovskoj niskonaponskoj mreži nuluju se:
- metalni kablovski razvodni ormanivan zgrade ili u zgradi i priključne kutije,
- metalni i armiranobetonski stubovi javnog osvetljenja i saobraćajne signalizacije,
- metalni plaštovi i armature kablova i metalne kablovske glave.

Da li je to to
 
Odgovor na temu

chomi 91

Član broj: 109556
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.09.2014. u 12:54 - pre 117 meseci
dali postoji neki pravilnik koji se odnosi na 12v instalacije (jednosmernog napona)?
 
Odgovor na temu

Dzennana

Član broj: 319519
Poruke: 39
31.176.132.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme08.10.2014. u 13:29 - pre 116 meseci
Lijep pozdrav svima.

Svaki put kada radim proračun, iznerviram se kod izbora korekcionih faktora. Naime, nisam sigurna da li pravilno odaberem korekcioni faktor koji uzima u obzir utjecaj temperature te (onaj koji najviše nervira) korekcioni faktor za grupno položena strujna kola. Desi mi se da ne mogu zadovoljiti uslov I2<1,45*Ir,td kod termičke provjere kablova. Evo nekoliko primjera za koje ne znam u koju kategoriju spadaju: Od KPO do GRO predviđena je trasa, dakle, kabl ide u cijev odgovarajućeg prečnika i polaže se u ploči. Je li to neka vrsta razvoda D? Može li se to smatrati jednom vrstom kablovice? Zatim, napojni kabl do razvodne table kafića će ići kroz spušteni strop. Kako klasificiram taj tip razvoda?

Hvala na svakom dobronamjernom savjetu! ;o)
 
Odgovor na temu

nmilunovic
Nenad Milunovic
Inženjer
FPEG
Vršac, Srbija

Član broj: 325823
Poruke: 2



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme27.10.2014. u 15:36 - pre 115 meseci
Dzenana,

Prvi primer je razvod tipa D.
Drugi primer je razvod tipa E.
 
Odgovor na temu

nmilunovic
Nenad Milunovic
Inženjer
FPEG
Vršac, Srbija

Član broj: 325823
Poruke: 2



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme27.10.2014. u 15:52 - pre 115 meseci
Citat:
sseg:
Citat:
katoda007:
Pozdrav drage kolege:)

Budući da sam početnik i ne razumijem se baš u pisanje predmjera radova zanima me kako odeđujete komade npr. kabela za rasvjetu ako je zadana prosječna duljina jednog komada? Da li brojite sve svjetiljke ili sve svjetiljke i sve prekidače?

Hvala unaprijed;)


Određuju se tako što što se broje izvodi za svetiljke.
Pozdrav


Količina kablova se određuje realno. U vašem primeru za svetiljke, odredite dužine horizontalnih trasa, od razvodne table pa do svetiljki. S tim što imate grananje, na jednom strujnom krugu se nalaze više svetiljki. Kod svakog sijaličnog mesta se predvidi 50cm slobodnog kraja kabla, osim u slučaju visećih svetiljki, tad se ostavlja malo veća dužina.
Nakon toga određuju se vertikale, od instalacione kutije do prekidača, od RT do plafona,...

Isto tako i za utičnice, i ostale izvode,...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Dzennana

Član broj: 319519
Poruke: 39
31.176.156.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme28.10.2014. u 14:50 - pre 115 meseci
Lijep pozdrav svima..

Interesuje me da li neko ima iskustva sa podnim grijanjem kupatila i wc-a? Da li je moguće i opravdano da za slučaj stana sa jednim kupatilom i jednim wc-om imam samo jedan strujni krug napajanja? Znači, imam dva termostata ali se sve napaja sa jednog strujnog kruga.

Hvala unaprijed.

Lijep pozdrav.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3872
89.111.241.157



+334 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme28.10.2014. u 16:53 - pre 115 meseci
Moze,
samo pazis na struju.
I elektricno podno grijanje bi obavezno moralo imati FID sklopku.
Razlozi su poznati.
 
Odgovor na temu

sseg
Teh.rukovodilac
Beograd, Srbija

Član broj: 325051
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme04.11.2014. u 08:07 - pre 115 meseci
Citat:
nmilunovic:
Citat:
sseg:
Citat:
katoda007:
Pozdrav drage kolege:)

Budući da sam početnik i ne razumijem se baš u pisanje predmjera radova zanima me kako odeđujete komade npr. kabela za rasvjetu ako je zadana prosječna duljina jednog komada? Da li brojite sve svjetiljke ili sve svjetiljke i sve prekidače?

Hvala unaprijed;)


Određuju se tako što što se broje izvodi za svetiljke.
Pozdrav


Količina kablova se određuje realno. U vašem primeru za svetiljke, odredite dužine horizontalnih trasa, od razvodne table pa do svetiljki. S tim što imate grananje, na jednom strujnom krugu se nalaze više svetiljki. Kod svakog sijaličnog mesta se predvidi 50cm slobodnog kraja kabla, osim u slučaju visećih svetiljki, tad se ostavlja malo veća dužina.
Nakon toga određuju se vertikale, od instalacione kutije do prekidača, od RT do plafona,...

Isto tako i za utičnice, i ostale izvode,...
Pozdrav


Da, to je u slučaju da nije poznata prosečna dužina, pa je potrebno odrediti. Kako sam razumela u ovom slučaju je poznata.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

zorankg

Član broj: 326114
Poruke: 3
77.46.175.*



Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.11.2014. u 17:15 - pre 114 meseci
Sa prijateljem imam u planu izgradnju privatnog objekta na seoskom podruciju sa dva sprata po 75m2. Nesto kao vikendica sa vecim brojem soba za prenociste.
E sad racunamo dal je za izvodjenje el instalacija potreban projekat od strane inzinjera ili mogu na primer ja sam da odradim instalacije (radio sam vec na vise manjih stambenih objekata)? tj dal ce ED traziti projekat koji je odradio inzinjer pre prikljukenja objekta na mrezu?
kad mi odgovorite na ovo pitanje bicu slobodan na postavim i jos par pitanja oko izrade samog projekta
 
Odgovor na temu

g0071111
inž.el.teh.
Beograd

Član broj: 274868
Poruke: 106
*.mediaworksit.net.



+6 Profil

icon Re: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme13.11.2014. u 19:39 - pre 114 meseci
Pozdrav svima,
Zorane, za izgradnju objekta je potrebna građevinska dozvola.
Da bi se izdala građevinska dozvola potrebno je zatražiti uslove za gradnju od opštine.
Na osnovu uslova (građevinskih, uslova elektrodistribucije, vodovoda, toplana...) se radi izradititi glavni projekat.
Glavni projekat mora da radi ovlašteno preduzeće i projektanti (inženjeri, građevinsi i arhitekte..) sa važećim licencama za taj posao.
Kada se ovi projekti i još gomila papira preda (i plaćanja..) - dobija se građevinska dozvola.
E onda se može početi sa gradnjom.
Radove može izvesti samo ovlašćeno preduzeće sa zapošljenim odgovarajućim radnicima i inženjerima.

U Srbiji ima 1.500.000 nelegalno izgrađenih objekata (bez građevinske dozvole).

Ako se odlučite na gradnju bez dozvole jedino je bitno da vas niko ne prijavi (inspekcija mora da izađe po prijavi).
Ako na parceli postoji objekat koji ima priključenu struju, vi se možete priključiti na postojeći priključak.
ED neće tražiti nikakve papire niti dozvole.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Projektovanje i izvođenje električnih instalacija, propisi, standardi, zakoni, norme

Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 230499 | Odgovora: 544 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.