Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Unity on Wayland

[es] :: Linux desktop okruženja :: Unity on Wayland

[ Pregleda: 2717 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Unity on Wayland11.11.2010. u 03:25 - pre 163 meseci
Citat:
The next major transition for Unity will be to deliver it on Wayland, the OpenGL-based display management system. We’d like to embrace Wayland early, as much of the work we’re doing on uTouch and other input systems will be relevant for Wayland and it’s an area we can make a useful contribution to the project.

We’re confident we’ll be able to retain the ability to run X applications in a compatibility mode, so this is not a transition that needs to reset the world of desktop free software. Nor is it a transition everyone needs to make at the same time: for the same reason we’ll keep investing in the 2D experience on Ubuntu despite also believing that Unity, with all its GL dependencies, is the best interface for the desktop. We’ll help GNOME and KDE with the transition, there’s no reason for them not to be there on day one either.


Unity on Wayland
Linux beyond X: Shuttleworth contemplates Wayland
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Unity on Wayland11.11.2010. u 09:50 - pre 163 meseci
NVIDIA have ‘no plans to support Wayland’
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Unity on Wayland11.11.2010. u 10:25 - pre 163 meseci
Ono sto je dobro u celoj prici je da deo Xorg dev ekipe pocinje da se ukljucuje u razvoj Wayland-a. Takodje mi se svidja sto su sve manjkavosti X-a prepoznate i u samom startu se brinu da se iste greske ne ponove. X ima ogroman code base i reorganizacija nekih stvari bi skupo kostala sve nas.

E sad, sto se same najave tice, mislim da ona nema veze sa vezom i da je Mark rezigniran cinjenicom da X dev-ovi i nisu naklonjeni njegovim idejama oko implementacije feature-a u X koje bi olaksale zivot Ubuntu dev-ovima i feature-ima koje najavljuju. Osim toga Canonical zeli na trziste handheld racunara, a upravo su se klali oko multitouch implementacije koja je izuzetno bitna za taj segment.

Ipak reci da ce Wayland biti default, uzimajuci u obzir stanje u kome se Wayland trenutno nalazi (mogucnost teranja par demoa) je smesno i krajnje neozbiljno i predstavlja cist marketinski potez. Mozda ce do toga i doci, ali za naredne dve godine sigurno nece. Ubuntu je ipak sa Unity-jem i ovom objavom digao prasinu i mnogo se o tome prica u zadnje vreme sto Ubuntu opet postavlja na spotlight, sto je dobro.

Ono sto ja ne gotivim, to je preuzimanje Apple/MSFT advertising taktike.

Sa ovim drugim linkom Stefane, jasno nam je da nVIDIA a i AMD kroz svoje vlasnicke drajvere ne zele da podrze Wayland. To uopste ne cudi obzirom da oni nikad nisu zeleli da gube vreme na razvoju necega gde enviroment nije jasno definisan. Ne rade na podrsci ni za X server dok ne dodje do zamrzavanja API-ja za tu granu. Dakle morali bi da se oslonimo totalno na opensource drajvere gde osim Intela, nouveau i radeon uvek kaskaju sa podrskom za noviji hardware.

Tako da mozemo da qliramo i pratimor razvoj Wayland-a ali ja garantujem da ga pre 2013-te necemo videti kao default. Pre toga cemo moci da ga testiramo (ja mogu vec sad posto imam Intelovu integrusu, KMS/GEM i pageflipping omogucen) i planiram da pomognem u domenu bug testinga.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Unity on Wayland11.11.2010. u 10:45 - pre 163 meseci
Što se mene tiče Shuttleworth može da se *ebe.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Unity on Wayland11.11.2010. u 10:57 - pre 163 meseci
Hihihi, Ty-Style, sa obe noge klizeci sa ledja...

Pocinju stvarno da nerviraju, mada ja sam im jos uvek zahvalan na svemu sto su uradili sto se tice popularizacije Linuxa (ne da je meni bila potrebna ili znacila nesto) mada na duze staze to jeste privuklo dosta dev-ova na FLOSS stranu.

Sada, ako sami sebe ukopaju fine by me, ako naprave nesto da valja sto ceo Linux ekosistem moze da iskoristi - fine by me... :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Unity on Wayland11.11.2010. u 18:09 - pre 163 meseci
Zaista nemam pojma koliko su oni dobro ucinili Linuxu i citavoj FOSS zajednici. Na neki nacin sigurno jesu, ali Linux je i dalje na <1% i mislim da se tu najvise ogleda njihov (ne)uspijeh. Mozda su donekle ubrzali razvoj svega, ali pitanje je koliko je i to dobro i u kom pravcu su oni vukli taj razvoj.

Linux je popularan i koriscen sasvim dovoljno tamo gdje treba. Kod ljudi koji se bave ozbiljnim stvarima.

Ja licno bih bio najsrecniji kad bi oni bukvalno sve forkovali, izbacili Linux iz imena i nastavili potpuno u tom nekom svom fazonu bez dodirnih tacaka sa Linuxom.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Unity on Wayland11.11.2010. u 19:14 - pre 163 meseci
Citat:

Ja licno bih bio najsrecniji kad bi oni bukvalno sve forkovali


Nisi daleko od te srece, toliko su se odvojili od upstream-a da je to za cudjenje. Zele da budu razliciti i to se vidi. I to ce vremenom prouzrokovati sve tezu i tezu implementaciju njihovih novotarija na druge Linux distribucije ako je to uopste i potrebno.

Ja bih stvarno voleo da sve zivo naprave da radi super, bilo koji FLOSS uspeh je dobar ali mi je isto tako drago da su naleteli na tvrd zid kada zele da uticu na razvoj projekata poput X-a, to nije njihova prcija da radi za njihovo dobro vec za sve linux distribucije. Delom, otud i govorancija da ce Wayland biti default na Ubuntu.

Ali THE FACT jeste da Ubuntu ima trenutno najjacu poziciju od svih distribucija sto se tice Desktop upotrebe i tu nema sumnje. Mada meni se ne svidja sto se Ubuntu poistovecuje sa Linuxom pogotovo sto nisu bas najcistiji sa kodom, njihov fail bi onda bio posmatran kao Linux fail u globalu. Ali i to me ne dotice puno, linux ce uvek naci primenu kod korisnika koji znaju za sta im treba Linux, kao sto rekoh vec na nekom thread-u odavno me je proslo ono Linux korisnici ujedinite se. :)

I jos jedna stvar, niko njima ne brani ako se zeznu nesto da se vrate na stari put.

Citat:

ali Linux je i dalje na <1% i mislim da se tu najvise ogleda njihov (ne)uspijeh


Posmatrajuci kako i koliko raste Linux zajednica u globalu, moguce je da je porast korisnika Linuxa pratio trend porasta korisnika racunara uopste. A slozicemo se taj prirastaj nije mali. Trebalo je i odrzati tih 1%. Znam da nekad nisam mogao da nadjem nekog ko zna sta je Linux... A Ubuntu je u 90% slucajeva prva stanica korisnika Windowsa kojima je postalo malo dosadno i hteli bi da nauce nesto novo vezano za operativne sisteme. Ako Ubuntu ne bude pruzao zadovoljavajuce korisnicko iskustvo, ima da se strmoglavi ta brojka samo tako :) Do sada je vecina njih koji su se zadrzali na Linuxu i ostali na Ubuntu. Probaju neku distribuciju tu i tamo ali se vrate uvek na njega.

I ruku na srce, ako zaobidjemo in-depth pogled na to sta rade i kako rade, Ubuntu radi poprilicno lepo. Za sada je to tako, pa sad da li ce tako i ostati i pored nekih najava od strane Canonicala ostaje da se vidi. Pare, farma dev-ova i ogroman user base mogu cuda da naprave :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Unity on Wayland12.11.2010. u 11:33 - pre 163 meseci
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ODc4MA

Citat:

Well, the Fedora graphics cabal is basically me, Kevin Martin, and Dave Airlie, and since we were hanging out at Plumbers last week and talked about this, here's the rough consensus I think we reached:

Wayland's not a usable default yet. It'll probably be packaged in F15 as something you can play with. We don't even have a complete list of transition criteria yet, let alone a timeframe for switching the default. But it's likely to happen eventually because it's a serious win for a lot of things, and the downsides are pretty negligible despite the fear from the peanut gallery.


E OVO JE IZJAVA !!! Dakle Wayland ima buducnost, trenutno je nesto samo sa cime se moze igrati, pomoci cemo razvoju istog a kada ce biti ukljucen smesno je prognozirati. Svaka cast...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Unity on Wayland25.02.2011. u 12:19 - pre 160 meseci
Citat:
"every frame is perfect… applications will be able to control the rendering enough that we’ll never see tearing, lag, redrawing or flicker"


Wayland enters Ubuntu 11.04 repo
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Unity on Wayland25.02.2011. u 12:44 - pre 160 meseci
Da, mozda nekad... :D

Ali je lepo da Xserver ima konkurenciju...
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: Unity on Wayland

[ Pregleda: 2717 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.