Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko proracuna opterecenja nosece konstrukcije

[es] :: Fizika :: Pomoc oko proracuna opterecenja nosece konstrukcije

[ Pregleda: 3806 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

brkchey
Pos'o, kuca, birtija
Banja Luka

Član broj: 37610
Poruke: 387
*.teol.net.



+15 Profil

icon Pomoc oko proracuna opterecenja nosece konstrukcije31.10.2010. u 11:22 - pre 164 meseci
Pozdrav!

Hocu da napravim sigurnosni kavez za kucnu teretanu, pa sam izabrao drvo kao materijal jednostavniji za obradu.
Inace se zza te potrebe koriste deblji celicni profili, ali je obrada dosta komplikovana, a i ne treba mi bogznakakva izdrzljivost (nisam powerlifter). Izgled stalka je predstavljen na donjoj slici, a mislio sam da koristim standardni drveni profil od jelovine koji se koristi kao krovne grede. Dimenzije su 10x10 ili 10x12 cm.
Dimenzije rupa na gredama ce biti 30mm i razma izmedju njih isto 30mm. U ove rupe se uvlace cijevi horizontalno koje ce da sluze kao osiguraci da zastite vjezbaca od ozljede prilikom dizanja vecih tezina unutar kaveza.
E sad, ono sto mene zanima je koliko ce ovaj materijal biti pogodan za takvu upotrebu s obzirom na tezine koje ce se koristiti.
Primjer slucaja koji je moguc: Sigurnosne sipke su postavljene na 80 cm visine. Vjezbac radi cucanj sa sipkom (tegom) iza vrata i snaga mu otkazuje u trenutku ispravljanja torza kada se teg nalazi na visini od recimo 150cm. Masa tega je npr. 100kg. Teg pada s te visine na sigurnosne sipke, i pitanje je sad kako ce se ponasati drvo u toj situaciji. Da li je debljina grede dovoljna da izdrzi takve udare bez deformacije (uzimam da se ta sila rasporedjuje na 4 grede).
Ako neko ima priblizan uvid u problematiku jer ja nemam isustva sa konstrukcijama, neka ukratko napise komentar.
Hvala puno.

[Ovu poruku je menjao brkchey dana 31.10.2010. u 12:39 GMT+1]
Time Has Frozen Still What's Left to Be
Hear Nothing
Say Nothing
Cannot Face the Fact I Think for Me
No Guarantee, it's Life as Is
But Damn You for Not Giving Me My Chance
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Pomoc oko proracuna opterecenja nosece konstrukcije

[ Pregleda: 3806 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.