Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija

[es] :: SOHO Networking :: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7881 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija22.09.2010. u 20:56 - pre 165 meseci
Povezujem TP link TD-8811 ruter/modem (Veratov ADSL) na dva računara. Jedan računar će biti povezan USB-om, a drugi preko NEukrštenog UTP kabla.

Kabl će biti izložen svim vremenskim uticajima jer će se najvećim delom nalaziti napolju. Dužina kabla treba da bude oko 35 m.

Čitajući po netu zaključio sam sledeće:
1) Treba mi fly (patch) kabl, tj. kabl sa licnama, a ne onaj kruti wall kabl.
2) Moram da pazim da uz ovaj kabl koristim odgovarajuće RJ-45 konektore koji su namenjeni striktno fly kablovima.
3) Kabl mora da ima omotač od polietilena, a ne od PVC-a, tj. omotač kabla treba da bude što bolji.
4) Kupio bih Cat5E kabl. Pitanje je da li mi je potreban STP ili FTP ili nekakav drugi oklopljeni kabl? Meni je dovoljno da ostvarim brzinu od 30-tak megabita u sekundi. Ništa više od toga. Inače, i mrežna kartica i TD-8811 ruter/modem podržavaju maksimalno fast Ethernet (100 Mb). U ovom trenutku ne znam o kom modelu mrežne kartice je reč, mislim da to i nije važno.
5) Kabl ne sme da bude crossover već običan, jer sam na netu pronašao osobu koja je to tako uradila i sve joj funkcioniše.
6) Dužina kabla može da bude do 90 m wall kabl + 10 m fly kabl. Mene zanima da li ovaj fly kabl može samostalno da premosti 35 m?
7) Kabl treba da bude samoviseći nekih 12 m. Znači, povezuje se prizemlje i prvi sprat tako da će položaj kabla biti skoro horizontalan. Da li svaki kabl može da izdrži ovakvo postavljanje?

Još da napomenem da ne posedujem klješta za krimpovanje.

Sada me zanima sledeće:
1) Da li su moji gorenavedeni zaključci ispravni? Ako nisu, šta treba da promenim?
2) Zanima me gde da kupim kabl u Beogradu? Potrebno mi je i da mi u prodavnici izkrimpuju kabl. Kako da prepoznam da je reč o solidnom kablu sa solidnom cenom i kako da izbegnem da mi ne uvale neki preskupi škart? Odgovore na ovo pitanje mi šaljite na private message ili na mejl.

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 22.09.2010. u 22:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 22.09.2010. u 22:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija22.09.2010. u 21:18 - pre 165 meseci
bash obrnuto, treba ti wall kabl,
zapravo posto idesh van objekta treba ti shildovan kabl,
pa ti kablovi treba da idu na zenski konektor koji posle uzemljish na obe tachke
pa onda fly, patch kablom, cak i tad bi ti preporuchio da idesh na neke swich uredjaje
ali one koji imaju interno 220v napajanje jer su oni uzmeljni ili ako vezujesh na komp
direknto DOBRO uzemljish komp ... ovako bi trebalo .. e sad ti mozesh kako hocesh :)
verovatno neće ali moze da ti dodje do razlike napona na dva kraja lan kabla i do
kako je zovu ‚‚galvinizacije‚‚ , onda moze ti se desiti da ti je sa jedne strane kabla
loshe uzemljenje pa da ti bude celo uzemljnje kroz taj jedan kabl koji ide medju zgradama,
tako nezaboravi i da ako nekoristish šildovan kabl i ne uzemljiš šild sa jedne strane da ti je
taj kabl onda zapravo veeeelika antena :) ... i tako dalje i tako ... naravno sve ovo moze
da ti radi godinama bez problema a moze i posle 3 dana da ti nastane pičvajz :)

poslo bi ti i na privatno poruku ali ta opcija je prestala mi radi :(

 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+109 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija22.09.2010. u 21:25 - pre 165 meseci
Moje komsije su vezivali skoro najobicniji kabal i sve im radi bez problema . Bas sam pitao sada telefonom i javljam vam - Duzina kabla je 32 m
Pozdrav
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija22.09.2010. u 21:36 - pre 165 meseci
kao sto napisak ...
verovatno ce ti raditi super,
al opet mozesh da imash picvajz ...
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija22.09.2010. u 21:52 - pre 165 meseci
Hvala na odgovorima.

@Vaske71 više mi se sviđa tvoj odgovor. Em je zasnovan na praksi, em mi ide u korist.

Malo sam razmislio i mislim da kabl ne mora da bude šildovan. Meni je dovoljna i manja brzina od maksimalne pa mi elektromagnetne smetnje neće praviti probleme.

Više volim da mi kabl bude fly, a ne wall kabl, da bih mogao da ga savijam unutar sobe. Kombinacija fly-wall-fly je svakako ispravnija ali onda moram da pravim dve konekcije. To mi je komplikovanija varijanta, a znam iz priče da je uvek bolje imati što manje konekcija.

Ostaje mi pitanje da li mogu negde da pronađem odgovarajući fly kabl, da može da bude samoviseći i da bude otporan na atmosferske uticaje. Takođe on mora da bude sposoban da prenosi signal 35 m.

@Vaske71
Ako ti nije problem, molim te saznaj koji kabl su koristile tvoje komšije i gde su ga kupile.

@nemesis
Ne mogu da verujem da je neophodno dodatno uzemljenje. Pa valjda su proizvođači mrežne opreme predvideli da kabl bude uzemljen preko samih mrežnih uređaja.

Što se tiče PP-a, verovatno si skoro slao nekome PP pa mora da prođe neko vreme (15-tak minuta) dok ne budeš mogao da pošalješ još neku poruku. Možeš da mi se javiš i preko mejla, to mu dođe na isto kao PP.
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+109 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija22.09.2010. u 22:56 - pre 165 meseci
Citat:
@Vaske71
Ako ti nije problem, molim te saznaj koji kabl su koristile tvoje komšije i gde su ga kupile.


Ok, nema problema - sad su momcici vec u izasli da setaju po gradu , pa obzirom da ce sutra spavati do kozna kad - malo ce zakasniti odgovor ali dobijas ga (inace momci ne nose mobilne - to je sad neka nova mladalacka fora ili sta vec ... a od pre se nisu skidali sa njih ... svasta )
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-1.sezampro.yu.



+536 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija22.09.2010. u 23:01 - pre 165 meseci
Ja sam svojevremeno od svoje kuće po komšiluku razvukao skoro 3 cela kotura (305m svaki) Draka CAT5E wall kabla. Najkraće parče je bilo oko 30m, dok su 2 najduža bila po 80m. Problema s kablovima nije bilo (100mbit bez problema), ali dok sve komšije nisu sredile uzemljenje računara mrežne karte i svičevi su crkavali svaka 2-3 meseca.
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 07:36 - pre 165 meseci
@Miroslav Cvejić
UF, sada me naplaši. Moraću da pripazim na to uzemljenje.

Šta je potrebno da bi računar i ruter bili dobro uzemljeni? Strujna instalacija u mojoj zgradi je OK, nemam nikakvih problema sa ostalim električnim aparatima. Pretpostavljam da mi je dovoljno da imam kvalitetne produžne kablove za struju.

Gledao sam cene fly kablova i cena im počinje od 40 din/m. To znači da mi je samo za kabl neophodno 1400 dinara. Ako budem morao da kupujem nove produžne kablove ukupni troškovi će mi biti oko 2000-3000 dinara.

Sa druge strane gledam u PC konfyguratoru da može da se nađe najjeftiniji TP linkov wireless ruter za 25€, a adapter za 10€. To mu dođe oko 3675 dinara.

Koliko će me koštati oprema za uzemljenje UTP kabla i da li onda da se okrenem wireless rešenju? Udaljenost računara i rutera vazdušnom linijom je oko 15 m, ali signal mora da prođe dijagonalno kroz armiranu betonsku ploču. Kada odnesem slušalicu bežičnog telefona iz jednog stana u drugi i dalje mogu da čujem sagovornika, ali je signal pucketav i isprekidan. Plašim se da ne kupim ovu jeftiniju wireless opremu a da kasnije ne mogu da imam dobar signal.
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 08:04 - pre 165 meseci
Citat:
Brodoplovac
@nemesis
Ne mogu da verujem da je neophodno dodatno uzemljenje. Pa valjda su proizvođači mrežne opreme predvideli da kabl bude uzemljen preko samih mrežnih uređaja.


Predvideli su da indoor to jest SOHO (small office home office) opremu koristish u jednoj kancelariji, znachi na jednoj naponskoj grupi itd...
I ne kabl UTP nije uzemljen :) .. sFTP, znachi šildovan, sa folijom, sa orgovarajucim konektorima je uzemljen, to jest ‚‚uzemljen‚‚ preko PC mada
je uvek mnogo, mnogo, mnogo bolje uzemljiti svaki kabl posebno nebezano za racunar ... :)
Inache ja ti pričam iz iskustva da mi je gorelo dosta opreme u raznim ‚‚budževinama‚‚ a finalna odluka je na tebi i na tvom budžetu :) ...

 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 08:37 - pre 165 meseci
@nemesis
Koliko vidim SFTP kabl je minimum 55 dinara po metru. Konektori su 40 dinara za ovaj kabl. To onda ispada 2.005,00 dinara za 35 metara kabla. To je puno para naspram wireless rešenja koje je mnogo elegantnije i fleksibilnije, ali mi i dalje ostaje pitanje da li će wireless signal biti dovoljno jak.

Kako se kabl uzemljuje nezavisno od računara? Da li to mora da se radi sa svičom ili postoji neki jeftiniji način? Da li postoji način da kupim jeftiniji UTP kabl pa da njega nekako uzemljim?
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 12:17 - pre 165 meseci
Možeš staviti i najobičniji ne-shieldovan kabl, ali se onda možeš pozdraviti sa switchem i LAN karticama svakog leta kada počnu grmljavine i atmosferska pražnjenja. (lično iskustvo) Shieldovani kabl rešava većine muka. Postoji mogućnost i da koristiš običan UTP kabl sa LAN protectorima koji su relativno skupi, osim ako ih imate ugrađene u UPS (mada sa tim trange-frange LAN surge protektorima nemam baš neka iskustva).
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 12:18 - pre 165 meseci
elem...
po pravilu to nije sve, ti na wall kabl bi trebalo da stavish zenske konektore, pa na neki patch panel ili na utuchnicu na neki zid, zasto
zato sto wall kabl nije bas za to da se pomera levo desno :)
pa onda od te utichnice da idesh fly kablom do kompa ...
tako ej po pravilu .. e sad to je josh dodatni troshak .. i kad pogledash wifi reshenje onda se pitash a sto bi ja kabl ..
pa ima kabl prednosti kao sto je propusna moc, recimo ako sve lepo odradish kroz to ce ti ici gigabit :) ...
wifi je ok ako ti ne treba tolika propusna moc, i ako nemash smetnje, znachi moze da ti radi super kroz 5 zidova a moze
da ti radi loshe kroz jedan zid, kazesh 35metara, kazesh ide napolje, kapiram da je to iz jednog objekta u drugi ...
i da si planirao na jednom mestu AP neki jeftin i sa druge strane karticu .. e pa vidish to moze da NERADI :) ...
ili da radi vrlo ocajno, kad neko prodje sa bluetooth nekim dodatkom da prestane da radi ili kad komshija
na spratu ispod nesto bushi, brusi itd... da ti unese smetnje ... :) pa onda pogledash da ti mozda treba po neka
dodatna antena, da AP kome se skida antena ona inicijalna da bi prikacio neku drugu i nije bas tako jeftin itd :)
uvek sam pristalica kabla ..
zapravo .. uvek sam pristalica optike izmedju dve razlichite zgrade, objekta i slichno, jeste inicijalno skuplje .. ali :)
e sad ovo je sve kako bi trebalo, pitanje je za sta ti treba i slichno ..
naravno jasno ti je da kabl nije samonoseci, znaci morash neku sajlu izmedju dve zgrade da postavish pa kabl visi sa te sajle
ili u najgorem slucaju se obmotan okolo itd.. :)
naravno prodavac ce tzi reci .. ma mooooze, onda ce krenuti da ti se malo razvlachi leti kabl, da se smanjuje presek bakra itd.. :)
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
cable-188-2-56-110.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 12:24 - pre 165 meseci
Vidi ovako, za dobru i trajnu konstrukciju bi bilo potrebno:

-samomoseći spoljni SFTP kabl - od kuće do kuće, za spolja
-2 utičnice, ženske, oklopljene/shield-ovane
-2x shield-ovan fly kabl, dovoljne dužine za svaku stranu
-metalni uzemljeni svič sa tvoje strane, jer tvoj tplink ima plastične utičnice, a mrežne karte imaju metalne, dakle komšiji ne treba ali kod tebe treba.

...pošto ovaj projekat baš košta, onda jeftinija varijanta:

-kupiš dovoljno SFTP kabla - od kompa do kompa
-zamoliš da ti lepo iskrimpuju krajeve, i da ti (obavezno!) shield izvuku IZVAN konektora, kako bi mogao da oklop kabla prišrafiš na uzemljenje u šuko utičnici - obavezno priveži SAMO JEDNU STRANU KABLA (dakle, recimo kod tebe, a nikakko i kod komšije!) jer je uvek pravo pitanje na kojim su vam tačno potencijalima uzemljenja....
-kupiš 20 metara sajle za prostiranje veša, i to one oklopljene plastikom
-rastegneš sajlu od tačke A do tačke B
-izolirom uvežeš sajlu za kabl

...igraš se :)

Ako ne uzemljiš pravilno oklop kabla, ili ako uzmeš neoklopljen, nikakav problem ti neće praviti elektromagnetne smetlje tipa radio, TV... ali, prvo atmosfersko pražnjenje u okolini od kilometar će indukovati bez ijednog problema 100V-1000V-10000V u žicama tvog UTP kabla,a onda slobodno reci ćao ruteru i mrežnoj karti komšije.... isuviše sam puta menjao svičeve i mrežne karte na bivšem poslu - samo zato što se za spolja nije koristio SFTP.

Inače, samonoseći kabl je obavezan - varijanta sa sajlom je samo jeftinija, jer 20 metara sajle za veš možeš da kupiš već za 150-200 din, dok je samonoseći SFTP već preko evra/metar.

Wireless u maksimumu maksimuma (802.11g) prenosi oko 27Mbit-a, a ti ćeš verovatno imati četvrtinu od toga - još dok nađeš čiste kanale, gde ti niko ne smeta, pa dok pokupuješ svu opremu (kod tebe AP, kod komšie minimum wireless PCI kartica), izaći će te skuplje, plus što uvek imaš mogućnost da tvoj net koisti sav komšiluk ;)


:edit: prestigoste me :)
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 14:54 - pre 165 meseci
Izgleda da sam vas doveo u zabunu. Reč je o dva stana u istoj zgradi. Kabl može da prođe i kroz stepenište. Sada sam počeo da gledam i Homeplug adaptere. Najjeftiniji koji sam pronašao (a nema ih puno na tržištu) je neki MSI-jev Homeplug AV komplet koji košta 5.129 dinara. To mi je malo previše a ne znam ni da li će raditi kako treba pa ga stavljam kao soluciju na treće mesto (iza wirelessa).

Ukoliko bih provlačio kabl kroz stepenište trebalo bi mi barem 50 m kabla, jer je takva zgrada. Morao bih i da se namučim da taj kabl fiksiram za zidove i da ga postavim kako treba. Ukoliko se odlučim za ovakvu opciju da li bih ovde mogao da koristim običan UTP kabl i da izbegnem zapetljancije oko šildovanja i pravilnog uzemljivanja?

Sa obzirom da su oba stana povezana i na kablovsku ovde bi u obzir došao i HomePNA adapter preko koaksijalnih kablova. Ne mogu da nađem na netu ni jedan od ovih egzotičnih uređaja kod naših prodavaca. Doduše, našao sam HomePNA adaptere koji rade preko običnih telefonskih parica (koštaju samo 10 evra svaki), ali HomePNA može da radi jedino na istom telefonskom broju.

 
Odgovor na temu

cisco89

Član broj: 160062
Poruke: 89
*.tpgi.com.au.



+9 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 14:54 - pre 165 meseci
Odvojis 60-100 eura, kupis access point koji podrzava N standard, lupis WPA 2 Personal, kupis komsiji wireless karticu, i problem resen
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 16:06 - pre 165 meseci
^
Jeftiniji je kabl... ako nema komšija u okolini da ga smaraju za isti.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 19:38 - pre 165 meseci
ako ste u istoj zgradi nije frka nikakva ... obichan UTP kabl 5E kategorije i vozi ...
99.99999% ste na istim glavnim osigurachima znachi da nema razlike napajanje itd
nemoras ni da uzemljujesh :)
ako je vec zgrada i prolazi puno ljudi stavi kanalice pa kabl ... ako tipa svi se znate
i slichno i nemora, ruzno ce bude ali nemora :) ...

mali savet: sledeci put STO detaljnije objasni ljudima sta hocesh ...
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 20:35 - pre 165 meseci
@nemesis

Bump!
Baš sam stvorio veliku zabunu. Sada mi dođe kao olakšanje što znam da mi ne treba uzemljenje. Ipak mislim da mi je provlačenje kabla kroz stepenište prezahtevna akcija. Mislim da ću kupiti SFTP polietilenski fly kabl, sajlu za veš i poterati kabl sa spoljne strane zgrade. To mi je definitivno najjednostavnije, a zbog korišćenja kraćeg kabla ima i isto da me košta kao kada bih koristio UTP kabl koji bi išao preko stepeništa.

Hvala svima na odgovorima. Ako neko zna gde ima da se kupi povoljno solidan SFTP kabl, konektori i sajla za veš neka mi javi na PP ili mejl. Kada završim projekat, što će biti za neke dve-tri nedelje, javljam rezultate.

 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 20:40 - pre 165 meseci
stim sto zaboravi FLY ako ide napolje :) .. koji god da je omotach
zaboravi fly :) ...

 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija23.09.2010. u 20:45 - pre 165 meseci
Citat:
Povezujem TP link TD-8811 ruter/modem (Veratov ADSL) na dva računara. Jedan računar će biti povezan USB-om, a drugi preko NEukrštenog UTP kabla.


Iako, kazem IAKO ovo radi u praksi, nije bas preporucljivo da radis ono sto ni proizvodjac nije predvideo.
Kolega je tako "sprzio" par rutera. Sreca te provajder nije znao sta je budala radila.
Kupi si svic.

Citat:
Connect your computer using Ethernet or USB

http://www.tp-link.com/product...ntent=fea&pmodel=TD%2D8811
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Gde i kakav mrežni kabl da kupim za povezivanje komšija-komšija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7881 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.