Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izrada fotografija - prints - kvalitet?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Izrada fotografija - prints - kvalitet?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10749 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Izrada fotografija - prints - kvalitet?09.09.2010. u 12:12 - pre 165 meseci
Lepo je kada te drugi vole i po celom forumu te u stopu prate






@3way
Covek hoce da ima trajniju fotku od bar cca 50 i vise godina...



edit:edit



[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 09.09.2010. u 16:20 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Izrada fotografija - prints - kvalitet?09.09.2010. u 20:23 - pre 165 meseci
Gledao sam link za proveru kalibracije (http://www.fotozine.org/?knjiga=kalibracija), i displej mi je OK s obzirom da se služim laptopom. Znači nema nekih drastičnih odstupanja od onih primera na stranici, a i kao što neko reče, svi malo drugačije vidimo boje (posebno sam čuo da muškarci lošije vide boje od žena), tako da ne mora da znači ni da je do displeja. Možda samo ja neku nijansu vidim drugačije. Dakako, onda se postavlja pitanje da li monitor kalibrišeš prema svojim očima, što opet može imati smisla.

Recimo dešavalo mi se više puta u životu još kao klincu, da za neku boju tvrdim da je zelena dok drugi tvrde da je plava. To su bile neke recimo tirkizne nijanse, na ivici između zelenog i plavog, ali dok je za mene to bilo neupitno zeleno, za druge je bilo plavo. I koliko se sećam, uglavnom su to bile ženske osobe sa kojima sam se sporio :)

Elem, ovde se ne radi toliko o bojama, koliko o ukupnom utisku fotke, znači od 200 izrađenih ne znam da li ima ijedna koja je da kažem ispala onako kako sam ja očekivao ili priželjkivao. Ima ih OK, ali opet nisu onako super. Možda ja volim da fotka bude malo napucanija nego što je prirodno, ali ovde ima fotki koje nisu čak ni prirodne, nego su blede, kao kad na TV-u umanjiš kontrast maltene do kraja. Na displeju mi pak ne izgledaju ni izdaleka tako bledo, naprotiv.

Da ja izrađujem slike, ja bih fotke uslikane u uslovima slabijeg svetla malo napucao, a ne dodatno ubledeo. Možda je taj "majstor" podesio mašinu da izrađuje onako kako se njemu sviđa, a nemamo isti ukus. Šta ja znam...

Nisam upućen u proces izrade fotografija pa da znam kako se te mašine podešavaju, kalibrišu i na osnovu čega.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

zeljo_bl
zeljko rogic
Banjaluka

Član broj: 132447
Poruke: 121
65.75.72.*

Sajt: www.zeljkorogic.com


+4 Profil

icon Re: Izrada fotografija - prints - kvalitet?27.10.2010. u 19:32 - pre 163 meseci
e sad faktora za to je milion(dobro nije milion al tako se kaze :) )


prvo svi foto aparati nemaju iste boje...sto zavisi od senzora i jos kojecega ali o tome je vec bilo govora doosta puta...

drugo...monitor na kom ti gledas slike...da li je kalibrisan, pravilno podesen, koliki je uticaj spoljasnje svetlosti i sl...

trece masina...da li je hemija uredna(znam dosta ljudi koji hemiju ne menjaju po godinu i vise)...da li je masina kalibrisana za papir koji trenutno koristi(papir dolazi po serijama emulzije koja je na istom tako da majstor kad promeni rolu uglavnom klikne na "do not execute'...

da li je monitor na masini kalibrisan...

i najbitnije...raspolozenje i znanje osobe koja radi na masini...da li samo pusti fotke na print bez ikakve korekcije ili ipak posveti malo vremena za printanje pa odradi korekcije za svaku fotku...


itd itd...



www.ponir.net www.zeljkorogic.com domeni izgubljeni od strane Uniwebhostinga iako
im je placeno za iste
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Re: Izrada fotografija - prints - kvalitet?28.10.2010. u 18:07 - pre 163 meseci
U nekoliko navrata sam u fotoradnji pokušavao da na papiru napravim ovu fotografiju
a da ona pritom izgleda bar slično onome što vidim na svom ViewSonic monitoru.
Bez uspjeha.
Snimak je napravljen hp compact aparatom i korigovan je samo jednim klikom na
Perfectly Clear u programu Bibble Pro, znači nisam je ništa budžio i eventualno
ručno prilagođavao svom nekalibrisanom monitoru.



Dobro, svjestan sam da je monitor, za razliku od papira, aktivni izvor svjetla, ali ipak...
Fotograf ima Noritsu printer i redovno vrši kalibraciju. Zbunjuje me što moja slika na
njegovom monitoru izgleda prilično skromno, slično kao i na papiru.
A na par monitora kod poznanika (jedan je neki Asus) slika izgleda perfektno.

Nijedan od monitora, osim onog kod fotografa, nije kalibrisan.
Razmišljam da predložim fotografu da i on prekine s kalibracijom ;-)


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Izrada fotografija - prints - kvalitet?17.11.2010. u 18:51 - pre 163 meseci
Jasno mi je da je monitor aktivni izvor svetlosti. Kao što rekoh, kalibrisan je dovoljno dobro da nema drastičnih odstupanja. Problem je što neki od printova nemaju uopšte odnos boja kakav je na ekranu. Jedna slika je snimljena u low light uslovima po danu u zatvorenom prostoru, i na ekranu je odnos boja OK, dok na printu žešće vuče na crveno. To je samo jedan primer a ima ih kolko oćete.

Nemoguće je da mi je displej toliko loše kalibrisan, da prikazuje fotke super, a da printovi pak izgledaju relativno jadno. To je nemoguće. Nema logike.

risp73, da li si pokušavao u različitim radnjama ili uvek kod jednog istog? (pošto spominješ samo jednog) Logičnije bi mi bilo da si probao u različitim radnjama ako si već išao više puta.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

d.day
Bg

Član broj: 126254
Poruke: 5
*.adsl-a-8.sezampro.rs.

Sajt: robotika.ipdz.com


+1 Profil

icon Re: Izrada fotografija - prints - kvalitet?18.05.2011. u 11:51 - pre 157 meseci
Od novembra Elit u staklencu ima nove vlasnike koji su drastično promenili način rada i ubacili neku najnoviju mašinu za izradu fotografija visoke rezolucije. Njihov sistem za kalibraciju monitora me je odusevio jer je prilično jednostavan a radi šta treba http://www.bgefoto.rs/profi/ Napomenuh da mi urade neka uvećanja bez ikakvih korekcija i to je ispalo onako kako sam spremio, mada na 2-3 su mi predložili neke sitnije korekcije koje su bile baš na mestu pa pristadoh.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Izrada fotografija - prints - kvalitet?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10749 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.