Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks

[es] :: Linux aplikacije :: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks

[ Pregleda: 5164 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks23.08.2010. u 08:46 - pre 166 meseci
Na kraju i nije bilo tako strašno ;)

Predstavljam vam slobodan čitač elektronske karte, od milja nazvan FreeSteel. Trenutno, FreeSteel je jednostavna Python skripta koji se oslanja na pyscard i PC/SC i radi na svim poznatim platformama (Linux, Windows, MacOS X). FreeSteel je potpuno sirova beta, testiran samo sa mojom ličnom kartom. Već sam pisao da nemam uvid u specifikaciju pametne kartice, tako da ne znam da li sam ispravno rastumačio granice polja. Pozivam da probate i obavezno javite da li ispravno čita podatke i sa vaše lične karte.

Kako to izgleda? Skript se poziva iz terminala, i ispisuje informacije inače vidljive kroz besplatnu aplikaciju Čitač Elektronske Lične Karte za Windows. Sledi demo programa, a ja ću iz opreza podatke za koje nisam siguran koliko su osetljivi da zamenim zvezdicama. Sa argumentom -p program čuva sliku sa lične karte u datoteku <JMBG>.jpg, moguće je i navesti posebno ime sa -p moja_slika.jpg.
Code:

$ ./freesteel.py -p
Using reader   : Gemplus GemPC Twin 00 00
ATR            : 3B B9 18 00 81 31 FE 9E 80 73 FF 61 40 83 00 00 00 DF
Header field   : 33*60*3*6*62*26**B*F*79*77*42*3*
Printed number :                   *F*79*77*42*3*
eID number     : 00***5*8*
Issued         : *4.0*.2009
Valid          : *4.0*.2014
Issuer         : PU ZA GRAD BEOGRAD SRB
JMBG           : 2412985******
Family name    : RAKIĆ
First name     : GORAN
Middle name    : ******
Gender         : M
Place od birth : BEOGRAD, SAVSKI VENAC, REPUBLIKA SRBIJA, SRB
Date of birth  : 24.12.1985
Street address : ************, ******
City           : *******, BEOGRAD, SRB



FreeSteel možete preuzeti iz Gitorious skladišta naredbom:
git clone git://gitorious.org/freesteel/freesteel.git

Gitorious nudi i pregled skladišta kroz Veb, reč je o jednoj Python skripti pa je možete i ručno iskopirati.

Potrebno je instalirati pcscd i python-pyscard paket, kao i PC/SC drajver za čitač pametnih kartica. Za većinu USB čitača koristi libccid u istoimenom paketu.

Pre nego što pokrenete FreeSteel, možete da proverite da li je pcsc-lite prepoznao čitač naredbom pcsc-scan:
Code:

    $ pcsc_scan -n
    PC/SC device scanner
    V 1.4.16 (c) 2001-2009, Ludovic Rousseau 
    Compiled with PC/SC lite version: 1.5.3
    Scanning present readers.
    0: Gemplus GemPC Twin 00 00
    
    Mon Aug 23 04:27:04 2010
     Reader 0: Gemplus GemPC Twin 00 00
      Card state: Card inserted, Shared Mode, 
      ATR: 3B B9 18 00 81 31 FE 9E 80 73 FF 61 40 83 00 00 00 DF 


FreeSteel ima galamdžijski režim ako mu se stavi zastavica -v kada prikazuje primljene i poslate bajtove kao heksadecimalne vrednosti. Ako program kod vas ne čita ispravno podatke, a niste voljni da sami jurite grešku, postoji i dump zastavica. Pokrenite program kao ./freesteel.py -d dump i on će u direktorijum dump istovariti binarne blobove pročitane sa lične karte. Ako mi ih dostavite privatnom poštom rado ću popraviti program, a obećavam da podatke neću da prikupljam, prodajem, ili na drugi način zloupotrebim.

Na kraju, kako i piše u zaglavlju programa, FreeSteel se isporučuje bez bilo kakve garancije, čak i one implicitne. Iako program samo čita datoteke, pa ne bi trebalo da bude problema, ne mogu da prihvatim odgovornost ako vam zapadne da morate ponovo da čekate u redu sa zahtevom za reinicijalizaicju ili za izradu nove lične karte.

Više o otkrivenim detaljima o sadržaju pametne kartice pročitajte na blogu: http://blog.goranrakic.com/arc..._licne_karte_za_gnulinuks.html



Željko Stevanović je uočio grešku zbog koje nije radilo čuvanje slike, sada i ta opcija radi u programu. Pokretanje ./freesteel.py -p čuva sliku kao JMBG.jpg, ili se može navesti ime datoteke ./freesteel.py -p moja_slika.jpg


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 23.08.2010. u 19:25 GMT+1]
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks23.08.2010. u 09:35 - pre 166 meseci

git clone [email protected]:freesteel/freesteel.git
Cloning into freesteel...
Permission denied (publickey).
fatal: The remote end hung up unexpectedly


Zeza me kloniranje, jel' sve u redu kod tebe ?
make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks23.08.2010. u 09:42 - pre 166 meseci
Radi li git clone git://gitorious.org/freesteel/freesteel.git?

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks23.08.2010. u 10:10 - pre 166 meseci
Yep... Klonirao :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks23.08.2010. u 10:13 - pre 166 meseci
Javi da li radi i sa drugim ličnim kartama, lako se može dogoditi da sam nešto prevideo u tumačenju formata zapisa. Na primer, pretpostavio sam da one labele idu uvek u istom redosledu, ako nije tako, podaci će biti prikazani izmešano.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks23.08.2010. u 10:59 - pre 166 meseci
A nemam ja citac kartica, samo sam hteo da zavirim u source pa sam snimio da kloniranje preko git-a ne sljaka :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks23.08.2010. u 11:07 - pre 166 meseci
Ako se ispostavi da sve radi kako treba plan mi je da izdvojim posebnu biblioteku, napišem i neki grafički omotač.

Nedostaje ispravka onog JPEG baga ispravljeno!, ako hoćeš mogu da ti pošaljem preuzeti blob sa slikom sa moje lične karte pa da se poigraš u hekseditoru ako imaš neku ideju. Trebalo bi da dodam i neki event loop koji bi čekao na ubacivanje kartice nakon izbora čitača, ovako program mora da se pokrene nakon što je kartica u čitaču.


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 23.08.2010. u 19:38 GMT+1]
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks23.08.2010. u 12:24 - pre 166 meseci
Ajd baci bin pa da probam da ga izvucem. Volim domace zadatke :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks23.08.2010. u 16:49 - pre 166 meseci
Željko Stevanović istakao je mogući feature miss, a to je da u onom zaglavlju koje ispisujem posle ATR-a ili negde drugde kartica verovatno krije checksum podataka šifrovan privatnim ključem MUP-a.

Taj checksum bi trebalo otkriti, sračunati od podataka, zatim dešifrovati sačuvani ključ javnim ključem MUP-a i uporediti kako bismo mogli da ispišemo "Podaci su ispravni" odnosno "Podaci nisu ispravni".

Ne znam da li Čelik aplikacija ima ovu mogućnost. Uostalom ne znam da li checksum uopšte postoji na kartici, ali nekako je logično da postoji.

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks24.08.2010. u 04:11 - pre 166 meseci
Citat:
Ako se ispostavi da sve radi kako treba plan mi je da izdvojim posebnu biblioteku, napišem i neki grafički omotač.


GTK po mogucstvu? ;)

PS: Na blogu, izgleda da ti ne obradjuje "tt" tagove.

Citat:
FreeSteel ima galamdžijski režim ako mu se stavi zastavica -v, --verbose kada prikazuje primljene i poslate bajtove kao heksadecimalne vrednosti. Ako program kod vas ne čita ispravno...


 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks24.08.2010. u 14:20 - pre 166 meseci
FreeSteel 0.3 može da izveze kvalifikovani i obični javni lični X.509 sertifikat. Opcije su ./freesteel.py -q qualified.cer -s standard.cer.

Ah, blog koristi HTML, ostalo od kopiraj-ubaci, ispravio sam.

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks08.01.2011. u 23:41 - pre 161 meseci
Kome treba GUI, ili želi Java biblioteku bez drugih zavisnosti, Git skladište je na http://gitorious.org/freesteel/jfreesteel

Ovo mi je tek drugo programče u Javi, pogledajte i javite gde sam napravio greške, a gde sam mogao da iskodiram efikasnije. Najozbiljniji trenutni problem u kodu je što async interfejs za čitanje podataka ne radi iako bi kod trebalo da bude thread-safe. Zainteresovani mogu da pogledaju EidCard i SerbianEidViewer (komentarisani delovi koda), pa da ih propuste kroz buboubice.



Kod adrese prebivališta, ne znam da povežem tagove 0x625 .. 0x629 sa podacima floor, entrance i houseLetter. Pretpostavljam da je ovaj poslednji 0x625, ali za druga dva ne znam. Sledeći koji znam je appartmentNumber u 0x62A. Ako imate ove podatke zapisane u ličnoj karti, pokrenite program u terminalu (java -jar jfreesteelgui.jar) i ispravite kod u EidInfo ili samo opišite gde je šta u ispisanom izlazu.

Predizdanje programa: program (za Java 1.6)

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux aplikacije :: FreeSteel - Čitač Elektronske Lične Karte za GNU/Linuks

[ Pregleda: 5164 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.