Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108743 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 23:08 - pre 129 meseci
@ maar

Hteo bi da te pitam nešto.
Moj komšija je punoletan a majka mu je hrvatski državljanin (srpskinja iz zapadne slavonije) udala se ovde pre 35 u Kragujevcu.
On isto ima problem pri dobijanju HR državljanstva jer je punoletan (tako on kaže?) Onda po tvojoj priči apsurdno ima itekako pravo na HU državljanstvo a ne na HR?
Preci sa kevine strane su mu sigurno živeli tu i pre 1921 god.
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 23:25 - pre 129 meseci
@stojanovicmiki

upravu je.
on je svoje pravo da stekne domovnicu izgubio onog dana kad je napunio 18. godina.
hrvati mu to pravo nikad nece dati ponovo.
sad ima jednake sanse kao neko iz afrike.

svaka drzava odlucuje ko su njeni drzavljani. pa tako i hrvatska.
samo, kod hrvata je taj zakon o drz tako napisan da je protiv davanja drz srbima.
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 23:48 - pre 129 meseci
Citat:
stojanovicmiki:
@ maar

Hteo bi da te pitam nešto.
Moj komšija je punoletan a majka mu je hrvatski državljanin (srpskinja iz zapadne slavonije) udala se ovde pre 35 u Kragujevcu.
On isto ima problem pri dobijanju HR državljanstva jer je punoletan (tako on kaže?) Onda po tvojoj priči apsurdno ima itekako pravo na HU državljanstvo a ne na HR?
Preci sa kevine strane su mu sigurno živeli tu i pre 1921 god.


ako ima neko pretka koji je rodjen na ugarskom tlu pre 1921 godine onda ima pravo da trazi povracaj drazvljanstva.
tj ima pravo na drz republike madjarske.
 
Odgovor na temu

svarogiperun

Član broj: 241415
Poruke: 22
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 08:17 - pre 129 meseci
@elmagico
1. Kada neko kaže da je plata od 3000 CHF minimalac, da li se tu misli na neto ili bruto platu. I ako je bruto, kad se plati sve što treba da se plati od doprinosa i ostalog, koliko ostaje za stanarinu i hranu?

2. Ne znam da li sam te shvatio dobro, ali ti kažeš da sa stanovanjem u hotelu (hoStelu?), kupovinom hrane i sl. troškovi za mesec dana izađu 4500 CHF? Ako je to prosečna plata, a Švajcarska jedna od najskupljih zemalja, šta reći za Srbiju u kojoj sumnjam da bi neko od prosečne plate mogao da živi u hotelu ili hostelu. Molim za potvrdu gornje cifre.

@SunnyBoy

Kažeš da ti na hranu i ostalo (ma šta god to bilo) mesečno odlazi 400 CHF? To mi zvuči kao da kuvaš, deluje kao niska cifra, a kažeš da si u skupom turističkom mestu. Molim za pojašnjenje.
 
Odgovor na temu

Miloskinjo
nema
nema

Član broj: 316892
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 09:27 - pre 129 meseci
Ljudi,interesuje me jedna stvar ako mi mozete dati odgovor...imam Bugarski pasos pa me interesuje u kojim zemljama mogu da se zaposlim legalno...ima li neko informaciju,posto sam cuo da u svajcarskoj kao nema sanse i da sam tamo sa bugarskim pasosem isto kao i sa srpskim,znaci nema razlike iako su oni u EU
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 10:23 - pre 129 meseci
Citat:
svarogiperun:
@elmagico
1. Kada neko kaže da je plata od 3000 CHF minimalac, da li se tu misli na neto ili bruto platu. I ako je bruto, kad se plati sve što treba da se plati od doprinosa i ostalog, koliko ostaje za stanarinu i hranu?

2. Ne znam da li sam te shvatio dobro, ali ti kažeš da sa stanovanjem u hotelu (hoStelu?), kupovinom hrane i sl. troškovi za mesec dana izađu 4500 CHF? Ako je to prosečna plata, a Švajcarska jedna od najskupljih zemalja, šta reći za Srbiju u kojoj sumnjam da bi neko od prosečne plate mogao da živi u hotelu ili hostelu. Molim za potvrdu gornje cifre.

@SunnyBoy

Kažeš da ti na hranu i ostalo (ma šta god to bilo) mesečno odlazi 400 CHF? To mi zvuči kao da kuvaš, deluje kao niska cifra, a kažeš da si u skupom turističkom mestu. Molim za pojašnjenje.


1. U CH kad se prica o plati prica se u brutto iznosu.

2. Nisi dobro shvatio, racunica je bila na 3 meseca a ne na mesecnom nivou, i to je bila racunica na pitanje koliko min para treba da se krene u CH da se "nesto" zavrsi.

Ajde da vise ne genaralizujemo stvari. I da nepravimo neke statistike. mozes mesecno da trosis i 100 CHF na hranu a mozes i 1000. Ako svagog dana kuvas spagete i pirinac, ili ako obilazis razne promocije po Coop, Migros i drugim prodavnicama. Ako zivis u blizini Nemacke, Francuske itd, pa tamo se snalazis za hranu.

Ja se npr, stalno zezam sa mojom zenom, kad idemo u Coop u kopovinu, da ljudi samo do njihovih promocija i isprobavanja hrane mogu da zive. I to da jako kvalitetno jedu.

Necu da ulazim u pricu sta jos moze da se radi i da se svedu troskovi na minimum.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 10:25 - pre 129 meseci
Ovih dana treba da napravim listu kucnih potrebstina i uporedne cene CH, Nemacka, pa cu da je pustim na forum da ljudi vide cene i ko hoce nek je uporedjuje.
 
Odgovor na temu

simonida13
Sandra Stojakovic
Srbija

Član broj: 317097
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 11:34 - pre 129 meseci
elmagico

trazeci resenja kao sto vidite dosla sam na ideju da istrazim poreklo muza i ispostavilo se da na osnovu predaka moze najverovatnije da napravi madjarsko drzavljanstvo a samim tim i dete i ja. Pitanje za vas je da li su bar malo vece sanse u CH sa madjarskim pasosem i drzavljanstvom tj da li se isplati raditi na tome ili je to gubljenje vremena? Mislim da bi se za godinu dana sve to zavrsilo
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.dclient.hispeed.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 11:48 - pre 129 meseci
Citat:
svarogiperun:


@SunnyBoy

Kažeš da ti na hranu i ostalo (ma šta god to bilo) mesečno odlazi 400 CHF? To mi zvuči kao da kuvaš, deluje kao niska cifra, a kažeš da si u skupom turističkom mestu. Molim za pojašnjenje.



Po potrebi I kuvam, sa vremena na vreme nesto poupim iz Nemacke (Weil am Rhein), a donesem I po nesto iz Vojvodine. Ne rasipam se I skromno zivim, mada, da ne jedem toliko slatkisa, prosao bih I mnoooogo jeftinije.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 11:56 - pre 129 meseci
Citat:
simonida13:
elmagico

trazeci resenja kao sto vidite dosla sam na ideju da istrazim poreklo muza i ispostavilo se da na osnovu predaka moze najverovatnije da napravi madjarsko drzavljanstvo a samim tim i dete i ja. Pitanje za vas je da li su bar malo vece sanse u CH sa madjarskim pasosem i drzavljanstvom tj da li se isplati raditi na tome ili je to gubljenje vremena? Mislim da bi se za godinu dana sve to zavrsilo



Sanse su vece i isplati se raditi na tome, ali ovo je samo moje misljenje, treba da odgovori neko ko je to radio, ne znam kolika je procedura i kakva za madjarsko drzavljanstvo.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 11:57 - pre 129 meseci
Citat:
SunnyBoy:
Citat:
svarogiperun:


@SunnyBoy

Kažeš da ti na hranu i ostalo (ma šta god to bilo) mesečno odlazi 400 CHF? To mi zvuči kao da kuvaš, deluje kao niska cifra, a kažeš da si u skupom turističkom mestu. Molim za pojašnjenje.



Po potrebi I kuvam, sa vremena na vreme nesto poupim iz Nemacke (Weil am Rhein), a donesem I po nesto iz Vojvodine. Ne rasipam se I skromno zivim, mada, da ne jedem toliko slatkisa, prosao bih I mnoooogo jeftinije.



Obilazis znaci Marktkauf, a ne zoves na pice.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 11:59 - pre 129 meseci
u zemlju koja se zatvorila kao CH najverovatnije i ne treba ici posto razlog njihovog zatvaranja nije zbog stranaca vec nedostatka posla !
 
Odgovor na temu

simonida13
Sandra Stojakovic
Srbija

Član broj: 317097
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 12:06 - pre 129 meseci
Hvala na odgovoru.
Malo sam raspitala oko svega toga. Trebaju mu izvodi rodjenih tj umrlih ( za one koji nisu zivi) od pretka koji je rodjen pre 1918 pa sve do njega. To se preda uz zahtev i obavezno osnovno znanje madjarskog (sto i nije bas lako). Posle se ceka najvise do 6 meseci i onda se polaze zakletva i uzima drzavljanstvo. Dete i ja bismo imali pravo na isto to po nekim drugim uslovima. Ako sam dobro sve razumela. Ako neko ima iskustvo neka podeli
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 13:16 - pre 129 meseci
Citat:
Emmy:
u zemlju koja se zatvorila kao CH najverovatnije i ne treba ici posto razlog njihovog zatvaranja nije zbog stranaca vec nedostatka posla !


Mogu da se kazem da se slazem sa tvojom konstantacijom, mada nije samo to razlog. Jer iz iskustva znam da imaju dosta deficitarnih poslova.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 13:32 - pre 129 meseci
Potencijalni emigrant u CH iz Srbije takmicice se sa Nemcima iz Nemacke kojih ima sasvim dovoljno, a do skora im nisu trebale ni dozvole, jezik znaju (dobro mozda ne bas akcenat). Ne kazem da CH nema posla, u krajnjoj liniji uvek i svuda ima "nesto da se radi". Pitanje samo moze li se taj rad i naplatiti.

U ova zla vremena kad ima svuda sve manje posla bolje se drzati neke velike zemlje. Npr Nemacke, jer ima puno vise mesta gde mozes da radis. A CH je uz to i iscepkana na kantone. Dok se ne dovuces do trajnog boravka u CH moze da ispusis za posao u jednom kantonu i dovidjenja.

Koliko je CH bolja od Nemacke toliko je i Luksemburg ili Lihtenstajn bolji od CH, ali malo ih je tamo uspelo.

 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 13:39 - pre 129 meseci
Vidi se da Švajcarska nije za tebe na svu sreću. Samo me čudi što viriš i pišeš baš na temi o emigraciji u CH.
Pošto misliš da su veće zemlje bolje za poso i veće mogućnosti preporučujem ti Kinu ili još bolje Indiju.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 13:41 - pre 129 meseci
Citat:
Emmy: Potencijalni emigrant u CH iz Srbije takmicice se sa Nemcima iz Nemacke kojih ima sasvim dovoljno, a do skora im nisu trebale ni dozvole, jezik znaju (dobro mozda ne bas akcenat). Ne kazem da CH nema posla, u krajnjoj liniji uvek i svuda ima "nesto da se radi". Pitanje samo moze li se taj rad i naplatiti.

U ova zla vremena kad ima svuda sve manje posla bolje se drzati neke velike zemlje. Npr Nemacke, jer ima puno vise mesta gde mozes da radis. A CH je uz to i iscepkana na kantone. Dok se ne dovuces do trajnog boravka u CH moze da ispusis za posao u jednom kantonu i dovidjenja.

Koliko je CH bolja od Nemacke toliko je i Luksemburg ili Lihtenstajn bolji od CH, ali malo ih je tamo uspelo.


Ne samo iz Nemacke, vec i iz Italije i Francuske, gde je takodje velika kriza. Imaju veliku prednost jezika, ali postoji tu jos i jedan "veliki" problem, CH ipak "ne"vole tako puno te sto iz pogranicnih oblasti dolaze u CH. Vise su za neke koji dolaze iz "treceg" sveta. To je moje misljenje koje sam stekao iz razgovora sa njima.

Ovo tvoje poredjenje CH vs DE i CH vs LUX ili LIH nije bas tacno. Ove dve zemlje koje si naveo su specificne po mnogo cemu, (velicina na prvom mestu, a samim tim i sve ostalo sto to povlaci). Znam iz licnog iskustva da bi ljudi iz Lux rado dosli u CH. (upravo radim na jednom projektu za LUX, i svaki dan to cujem).

pozdrav
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 13:45 - pre 129 meseci
Citat:
stojanovicmiki:
Vidi se da Švajcarska nije za tebe na svu sreću. Samo me čudi što viriš i pišeš baš na temi o emigraciji u CH.
Pošto misliš da su veće zemlje bolje za poso i veće mogućnosti preporučujem ti Kinu ili još bolje Indiju.



Gde si doktore, jesi se vratio sa odmora, cakamo te na ovoj temi kao ozeblo sunce, a vidim da si i na drugim temama aktivan (Emigracija u Australiju i Novi zeland), taman sam pomislio da ces tamo da emigriras, (veca je potraznja za tvojim poslom) kad ono ti si tamo samo objasnjavao ekonomsko - politicku situaciju sa osvrtom na istoriju u periodu WW2 i pre, kao i da si prognozirao WW3. Svaka cast.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 13:47 - pre 129 meseci
Mislim da ipak precenjujete CH.

Da ne kazem koliko su cudni ovi parovi, a zna se da je ostalo samo jos brak.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.08.2013. u 13:52 - pre 129 meseci
Citat:
elmagico:


Ne samo iz Nemacke, vec i iz Italije i Francuske, gde je takodje velika kriza. Imaju veliku prednost jezika, ali postoji tu jos i jedan "veliki" problem, CH ipak "ne"vole tako puno te sto iz pogranicnih oblasti dolaze u CH. Vise su za neke koji dolaze iz "treceg" sveta. To je moje misljenje koje sam stekao iz razgovora sa njima.


pa moguce je da posto i ti dolazis iz treceg sveta da su bili kurtoazni pa su rekli da oni bas nevole ove ibergencere. Mada sma ja sklonije da verujem da oni ako vec nekog primaju i placaju mu da radi u CH vole da taj i zivi u CH da bi ga ogulili za kirije i sve sto mogu i da bi ima tako istresao i vratio sto vise love.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108743 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.