Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108535 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.05.2017. u 22:44 - pre 84 meseci
Cestitke! Gledace pre svega da li si jos uvek u radnom odnosu kad budes produzavao. Samo opusteno i bez previse razmisljanja sta ce i kad ce biti Cist primer kako funkcionisu stvari kad im treba radnik sa odredjenom kvalifikacijom.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.146.*



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.05.2017. u 23:19 - pre 84 meseci
Monter, cetitam.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2017. u 09:09 - pre 84 meseci
sad polako otvori tekuci negde u UBS ili SwissCredit... $$$
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
...150.217.dyn.dsl.as8758.net.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2017. u 10:46 - pre 84 meseci
@Monter123

Cestitam na dobijanju vize. BITNO: da bi ti ostala B viza i da mozes da ostanes da radis i zivis i dalje u CH minimun godinu dana moras da ostanes u istoj firmi, posle to ga imas pravo da menjas firme, ili ako kojim slucajem ostanes bez posla da odes na RAV.
Kada budes produzavao vizu samo poslodavac treba da ti podpise i udari pecat na formular. Ja jos uvek imam B vizu, i imam isti proces svake godine (nadam se da m î je ovo poslednja godina sa B vizom hteo bih da predam za CH pasos pocetkom sl godine).


@cvele977
Tvoja zena ako se ne uda za nekog drugog nema sanse da ostane u CH. Oni ne proveravaju dal tvoja zena ima odnose sa njim, samo dal zive zajedno (dal je odeca u istom stanu, cetkica za zube itd). Njoj niko ne moze da zabrani dal ce se udavati 100 puta, samo na taj nacin ce jako tesko stici do dugo zeljene C vize...
Kolika je tebe muka naterala da sve ovo pises na ovom forumu, i sta se to kod vas desava kad si ti svoju decu kod takvog debila poslao koji je poznat u "selu" po takvim losim stvarima???
Ljudi nije svajcarska raj, pa da pristajete na ne znam kakve stvari...

Zaboravi na advokate, peticije i te stvari, tvoja zena ako se ne uda za nekog drugog ili tog lika nema sanse da ostane u CH, takodje ni deca. Postoji mogucnost da i taj proces traje toliko dugo jer je taj lik "poznat" po losim stvarima koje je radio.

Ili udaj zenu da nekog "cistog" ili je primi nazad kuci, msm da nece biti trece opcije.


Voleo bih da cujem elmagica po ovom pitanju.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2017. u 21:20 - pre 84 meseci
znas kako, bolje ne provociraj elmagica, mogao bi covek dobiti infarkt ako cuje da je neko usao na radnu vizu, a ne preko braka ili kao student :-)

jos ako ne bude hteo da se zeni za pasos nego lepo saceka 12 godina to ce biti prosto smak svetova
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.05.2017. u 07:55 - pre 84 meseci
@Monter132

Svaka cast i srecno. Iskreno nisam citao forum dugo, tako da nisam upoznat sa tvojim slucajem ali koliko vidim uspeo si da sredis vizu bez "braka".

@Braxi

Hvala sto brines za moje zdravlje, :-)), nikad ja nisam rekao da je to nemoguce, vec samo kolike su sanse za to nesto, drugo nemoj da zaboravis kakvi su slucajevi ovde sve bili i hteli da srede papire preko posla, a da nemaju kvalifikacije.
Vidis da izgleda ni brak nije vise opcija.


@cvele

Sto kaze Arsenije, kolika je tebe muka naterala da radis sve ovo necu ni da pitam.
Jako komplikovan slucaj. Ona u principu nema nikakva prava, kao ni deca, ali znam jedan slucaj od pre nekih 5-6 godina slican tvome, koji se uspesno zavrsio za zenu i u ovom slucaju dete, ali to naravno zavisi od mnogo faktora. Ona je bila u slicnoj situaciji, trebala je da dodje tj dosla sa detetom, predali papire i cekali odluku u tom nekom periodu 3-4 nedelje on dobije otkaz pocne da pije tj da se druzi sa ljudima po kafanama i pocne da joj preti da on nece sa njom da ostane. U toj situaciji on je nju jedno vece napao i izlupao i ona ode i prijavi ga policiji, oni ga odmah privedu i u tom pokusaju privodjenja on se kao opirao hapsenju, oni ga stave u zatvor i dok je on bio tamo ona dobije B vizu i zaposli se kod tog nekog kod koga je vec imala dogovor za posao. On je trazio ponistenje braka, dogovora ili sta vec, medjutim ona je uzela dobrog advokata i on uspe da to prolongira prvo za godinu dana, tj kao fora pomirenje, trenutna situacija, ona je nasla sta i imala dovoljna primanja i dok se spor vodio ona je provela kao vise od 3 godine u braku sa njim, i onda je doslo do obrta, oni su sve vreme to vodili kao brak, jer je on bio zvanicno zakljucen a papiri i obrada su samo formalnost, ona je opet tada bila pred izbacivanjem ali su se dogovorili da ona njemu ne dira penzion kasu i osiguranja i da on formalno bude u braku do njene C vize.

Ona je uspela, e sad tvoja situacija moze da uspe ali i ne, ima mnogo faktora koji uticu na to. Cela prica ti je malo konfuzna.


 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.05.2017. u 08:40 - pre 84 meseci
ekipa se polako prikuplja
 
Odgovor na temu

Monter132
Petar Peric
Abu Dhabi
Beograd

Član broj: 336314
Poruke: 9
*.isp.ooredoo.om.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.05.2017. u 11:29 - pre 84 meseci
Hvala svima!
Videcemo kako se stvari odvijaju dalje,svakako podelicu neko svoje iskustvo sa Vama ovde.
Montermonter
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.05.2017. u 11:26 - pre 83 meseci
Citat:
SunnyBoy:
Da podelim odgovor na tvoje pitanje na dva dela.

Prvi deo je sta se trazi u CH. Obidji malo sajtove sa ponudom poslova pa ces imati bolji uvid u to sta se trazi. Onda uporedi sa svojim znanjem i iskustvom. Dobar deo poslova, skoro sve sto moze da se radi u velikim kompanijama je outsource-vano. Naravno, pokusavaju da imaju sto manje troskove, tako da se neki poslovi traze neproporcinalno snazi CH. Prebaceni su u Rumuniju, Indiju,...
Ono sto ti fali posle fakulteta su iskustvo i specijalnost. Sam znas sta ti lezi, sta su ti jace strane i sta volis da radis. Gledaj oglase i izvuci zakljucke.

Drugi deo je, ako postoji prilika, to jest ponuda poslova na koje mozes da uspesno konkurises, kako da preskocis stepenik zvani radna dozvola. Ako dobijes poso u Googleu ili sl, verovatno nema problema da ti naprave vizu cak i ako si iz Severne Koreje. Dobiti posao u tim firmama je veoma tesko, zato sto su te firme veoma popularne i zato sto traze izuzetno puno od kandidata. Ostali nacini da preskocis ovaj stepenik su opisani u temi i nisu se bas mnogo menjali zadnjih godina, sa tima da je vrlo lako moguce pogorsanje tih mogucnosti.
Dok zavrsis informatiku, moguce je da Evropa ne bude onakva kakva je sad i da Sengen ne bude ovakav. Svajcarska sve vise kuburi sa stambenim prostorom, radnici iz EU masovno dolaze kadgod je moguce, lokalci se bune zbog pada nadnica i rasta troskova, a strah od terorizma je sve veci.

Moj predlog je da zavrsavas skolu, analiziras potraznju za poslovima, skupljas sto vise prakticnih znanja, certifikata i gledas da se prilagodis onome sto traze ovde. Takodje, razmisli da li mozes da nekako upises neku ovdasnju skolu, zato sto je to moguca ulaznica za CH. Dobijas L vizu za prvo vreme, upoznas zemlju i ljude, a svakako ovde vise vole lokalne diplome nego sa nasih fakulteta, za koje mozda nikada nisu ni culi. Cesto se posao dobija po preporuci kolega i poznanika, mimo oglasa, pa i poznavanje sto vise ljudi ti dobro dodje.


Kakve su sanse za master studije i doktorske kasnije nama koji studiramo IT? Nebitno gde u CH,samo me interesuje da li CH stipendira najbolje studente ili sve moramo sami? Kako to funkcionise?
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.146.*



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.05.2017. u 12:57 - pre 83 meseci
Ne znam, pogledaj negde na sajtovima njihovih univerziteta.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.05.2017. u 15:03 - pre 83 meseci
Citat:
sgtalexxx:
Citat:
SunnyBoy:
Da podelim odgovor na tvoje pitanje na dva dela.

Prvi deo je sta se trazi u CH. Obidji malo sajtove sa ponudom poslova pa ces imati bolji uvid u to sta se trazi. Onda uporedi sa svojim znanjem i iskustvom. Dobar deo poslova, skoro sve sto moze da se radi u velikim kompanijama je outsource-vano. Naravno, pokusavaju da imaju sto manje troskove, tako da se neki poslovi traze neproporcinalno snazi CH. Prebaceni su u Rumuniju, Indiju,...
Ono sto ti fali posle fakulteta su iskustvo i specijalnost. Sam znas sta ti lezi, sta su ti jace strane i sta volis da radis. Gledaj oglase i izvuci zakljucke.

Drugi deo je, ako postoji prilika, to jest ponuda poslova na koje mozes da uspesno konkurises, kako da preskocis stepenik zvani radna dozvola. Ako dobijes poso u Googleu ili sl, verovatno nema problema da ti naprave vizu cak i ako si iz Severne Koreje. Dobiti posao u tim firmama je veoma tesko, zato sto su te firme veoma popularne i zato sto traze izuzetno puno od kandidata. Ostali nacini da preskocis ovaj stepenik su opisani u temi i nisu se bas mnogo menjali zadnjih godina, sa tima da je vrlo lako moguce pogorsanje tih mogucnosti.
Dok zavrsis informatiku, moguce je da Evropa ne bude onakva kakva je sad i da Sengen ne bude ovakav. Svajcarska sve vise kuburi sa stambenim prostorom, radnici iz EU masovno dolaze kadgod je moguce, lokalci se bune zbog pada nadnica i rasta troskova, a strah od terorizma je sve veci.

Moj predlog je da zavrsavas skolu, analiziras potraznju za poslovima, skupljas sto vise prakticnih znanja, certifikata i gledas da se prilagodis onome sto traze ovde. Takodje, razmisli da li mozes da nekako upises neku ovdasnju skolu, zato sto je to moguca ulaznica za CH. Dobijas L vizu za prvo vreme, upoznas zemlju i ljude, a svakako ovde vise vole lokalne diplome nego sa nasih fakulteta, za koje mozda nikada nisu ni culi. Cesto se posao dobija po preporuci kolega i poznanika, mimo oglasa, pa i poznavanje sto vise ljudi ti dobro dodje.


Kakve su sanse za master studije i doktorske kasnije nama koji studiramo IT? Nebitno gde u CH,samo me interesuje da li CH stipendira najbolje studente ili sve moramo sami? Kako to funkcionise?


Doktorske studije se uglavnom stipendiraju, ali to moras da vidis od faksa do faksa. Oko 3000Fr ima jedna moja rodjaka na EPFL.

Za master mislim da ces ipak morati da se istreses.
 
Odgovor na temu

MilanLepi

Član broj: 336181
Poruke: 2
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.05.2017. u 15:26 - pre 83 meseci
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.05.2017. u 17:10 - pre 83 meseci
A koji biste univerzitet/fakultet predlozili? Trenutno sam na privatnom fakultetu pa me interesuje da li se to uzima u obzir ili oni gledaju samo prosek i postignute rezultate studenata? Trenutno sam 10.00
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.05.2017. u 19:36 - pre 83 meseci
Citat:
sgtalexxx: A koji biste univerzitet/fakultet predlozili? Trenutno sam na privatnom fakultetu pa me interesuje da li se to uzima u obzir ili oni gledaju samo prosek i postignute rezultate studenata? Trenutno sam 10.00


pa sad to je jako tesko reci. Znam 10tak nasih sto su tamo na epfl i svi su bili extra studenti (ETF BG i FTN NS). Postoji jos i ETH sto se tice tehnike i ta dva su ti otprilike Svajcarski Cambridge i Oxford.

PhD studije to ti ne bih preporucio da radis bez stipendije, ne znam cak ni da li je moguce. Zato sto je PhD tako koncipiran da ti si ustvari deo tima pod vodjstvom mentora i moras proizvesti par radova sa njim u roku od 4 godine da bi stekao pravo da branis doktortat. Prakticno ti doprinosis fakultetu jer tvoji radovi u prestiznim casopisima dizu rang faxa i zato te i placaju.

Uglavnom, google is your friend. Vidi sajtove, pisi slobodno, oni ce ti rado odgovoriti....

 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku10.06.2017. u 18:45 - pre 83 meseci
Cuo sam da postoje nacini da se kupi kuca/stan bez ucesca od 20%+notar, da li neko zna nesto vise o tome?

Hvala.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.06.2017. u 20:39 - pre 83 meseci
Ja sam cuo nesto sasvim drugo
Da su zbog negativnog kamatnih stopa, poostrili uslove za kredit.

20% je bio uslov ali o tome mozes sa bankom da diskutujes u zavisnosti kako obezbedjujes tih 20%
ali mislim da sad traze 200.000 minimum za prihod porodice.

ovo notar ne znam sta ti znaci, nemoj pogresno da shvatis ne rec, neko cemu on sluzi u CH. Ja nisam imao nikakvog kontakta sa njim ili bilo kakvom administrativnom sluzbom kad sam kupovao kucu, otisli smo samo u opstinu da potpisemo kupoprodajni ugovor i to je sve ali to nas je kostalo oko 400 chf.

 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.06.2017. u 11:49 - pre 83 meseci
Gde god smo gledali kuce i stanove, uvek smo dobijali brosuru da je potrebno 20% plus 3-7% u zavisnosti od kantona za notara.

Predao sam i za drzavljanstvo, pa da li bi predstavljao problem ako bi promenili kanton ili samo mesto boravka sada? To mozda najbolje da pitam ove iz Berna :)
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.06.2017. u 13:10 - pre 83 meseci
Da sada menjas kanton? Da. naravno, ako ides na redovnu naturalizaciju.

Pogledaj malo proceduru i uslove za drzavljanstvo, razlikuju se od kantona do kantona.
Na primer, kanton St Galen, ako se ne varam, zahteva da tamo zivis 8 godina da bi odobrio. Zurich, Bern, Geneva nesto manje.

https://www.ch.ch/en/regular-naturalisation/
"Moving during the naturalisation procedure

In all likelihood, a move will have a major impact on the naturalisation procedure. This is because each commune has a different procedure. The authorities may decide to make an exception if you decide to move to another location during the naturalisation procedure. Contact the local commune for more information.
"


Evo ovde lista lokiko dugo moras da budes u kantonu da ti prihvate aplikaciju
https://www.sem.admin.ch/sem/e...uergerung/wohnsitzfristen.html

Moram da napomenem da sam na raznim mestima nalazio razlicite podatke, a i da se menjaju, zato nisam siguran da su podaci na ovim stranicama pouzdani.

Evo jos jedan link o tome.
https://www.swissinfo.ch/eng/becoming-a-citizen/29288376
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.06.2017. u 20:34 - pre 83 meseci
U pitanju je olaksana naturalizacija, nakon tri godina braka i pet u Svajcarskoj.

U tom slucaju se Bern okupira oko toga, a ne kanton...Ako sam ja to dobro pohvatao. Iskreno nisam nesto preterano se ne raspitivao...

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.06.2017. u 09:32 - pre 83 meseci
Citat:
zlocesti_bn:
Gde god smo gledali kuce i stanove, uvek smo dobijali brosuru da je potrebno 20% plus 3-7% u zavisnosti od kantona za notara.

Predao sam i za drzavljanstvo, pa da li bi predstavljao problem ako bi promenili kanton ili samo mesto boravka sada? To mozda najbolje da pitam ove iz Berna :)



Ne znam kako to vi trazite kucu, vi ako uzimate kredit, vi sve dogovarate sa bankom i samo sa njima, vi mozete da odete u banku i da vam oni unapred kazu koliki vam je kreditni rejting tj do koliko mozete da se zaduzite za kupovinu kuce, i vi onda sa tim gledate cene kuca ili stanova. Opet napominjem da nije isto ako dajes 20% u kesu ili 20% u penzion kasi, zivotnom osiguranju, itd. Ja znam naseg coveka kom su uzeli skoro 30% ali je on sve dao u "papirima" a nista u kesu.

Ovo za papire se dobro raspitaj, mada ako dobijas na osnovu braka sa CH onda mislim da ti nije problem gde zivis. Moja supruga je menjala kanton i sve godine su joj ponistili, tj rekli joj dok ne ispuni jos minimum jedan uslov kanton ili opstina da ne moze da trazi pasos i to pored toga sto je ispunila uslov bund.

Jel znas da sad moras i jezik da polazes B1
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108535 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.