Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108038 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Serb.ch
Dogodine u Cirihu

Član broj: 327329
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.01.2017. u 12:49 - pre 88 meseci
Uz ugovor na najmanje godinu dana ili ugovor na neodredjeno radno vreme, dobija B vizu koja za drzavljane EU vazi 5 godina (sem za drzavljane Hrvatske koji imaju poseban tretman), nakon toga se dobija C . Mada kazu da sve zavisi od opstine do opstine. Nekome nece da daju odmah B, nego L pa pa poslodavci moraju da produzavaju ugovor. Ako vas suprug dobije B vizu, ima odredjenu kvadraturu stana, i platu mislim da je minimum oko 4000chf, onda mozete na osnovu njega i vi da dodjete, s tim sto cete B vizu morati produzavati svake godine, odnosno vazi samo godinu dana, ali dok imate radno mesto, nece da vam je uzmu.
serb.ch
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.01.2017. u 18:39 - pre 88 meseci
Citat:
(sem za drzavljane Hrvatske koji imaju poseban tretman)


Kakav to?

 
Odgovor na temu

ikac2000
ikac2000
Nis

Član broj: 27534
Poruke: 519



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.01.2017. u 19:24 - pre 88 meseci
Nemaju direktan pristup trzistu rada kao ostale clanice EU, vec su im potrebne radne dozvole kao i Srbima.
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.01.2017. u 21:33 - pre 88 meseci
Ali opet je HR u EU i ima ogromne prednosti jer su u Sengenskoj zoni i skoro je potpisan neki sporazum sto se toga tice za slobodno kretanje valjda se tako zove.
 
Odgovor na temu

Serb.ch
Dogodine u Cirihu

Član broj: 327329
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.01.2017. u 13:21 - pre 88 meseci
Hrvatska jeste u EU, ali nije u Sengenskoj zoni, kao sto nije ni Bugarska ni Rumunija, vratite se na prethodnu stranu i procitajte koja pravila vaze za Hrvate, odnosno prelazno razdoblje od 9 godina.
serb.ch
 
Odgovor na temu

sgtalexxx

Član broj: 334529
Poruke: 89



+6 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.01.2017. u 22:46 - pre 88 meseci
Jel se zna kad ce im prava biti ista kao i drugih drzavljana EU?
 
Odgovor na temu

Darac94
Turismus kaufmann

Član broj: 335522
Poruke: 41
*.dyn.telefonica.de.



+4 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.01.2017. u 11:38 - pre 87 meseci
Postovani forumasi! Imam par pitanja pa ako ima ko voljan da mi odgovori bar na neko od njih.
Trenutno zivim u Nemackoj,U Bavarskoj.Zena je Hrvatica,ali ima trajni boravak ovde,
jer je ovde od 2010godine.Ja sam EU drzavljanin. Znam da je nasa diploma koja god,fakultetska ili
srednjoskolska izjednacena sa toalet papirom u Nemackoj ako se ne varam i Svjacarskoj,osim,osim ako nijeee neka sa Weiss liste.
Posto ja nisam nijedno od tih zanimanja,vec Turisticki tehnicar i jel gotovo moram od pocetka da pohadjam nesto,
prakticno od osnovne skole,zanima me sledece?! Da li u Svajcarskoj postoji Ausbildung? Da li od Ausbildunga moze
da se prezivi? Zelja bi nam bila da se preselimo u pogranicni Deo Svajcarske(Blize Nemackoj),da placamo porez u Svajcarskoj jer je dosta manji.Procitao sam negde da je drzavljanima DE lakse tj imaju neke olaksice u odnosu npr na mene. I da li bi onda u Tom slucaju bilo bolje da zena bude nosioc vize? Ili to nema nikakve veze? Ja sam Radio u Diakoniu(Klinika za lecenje bolesti zavisnosti), a zena Spediotion kaufsfrau. Posto je jel Svajcarska zemlja turizma,moj Nemacki je na nivou B2-2,a zenin malo bolji.Koje su moggucnosti da zena nadje posao u nekoj Spedition firmi? I Koje su mogucnosti da ja dobijem Ausbildung u nekoj od boljih Turistickih agencija s obzirom da mi Nemacki jos uvek nije na zavidnom nivou,ali mislim da bi ga u trajanju ausbildunga doveo do zadovvoljavajuceg nivoa.Pored Nemackog pricam jos par svetskih jezika,jer su mi ocigledno vrlina.(Spanski,Engleski,Ceho-slovacki,Bugarski,Makedonski i maternji jezik) Mislim da je to od velike pomoci za moju struku. Da li je bolje raditi Ausbildung u Svajcarskoj ili u Nemackoj?
Neki savet,ideja?
Hvala unapred svima na odgovorima.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.01.2017. u 12:54 - pre 87 meseci
nisam razumeo zbog cega u pogranicnu zonu jel imate neto sto vas veze za Nemacku ili biste mozda da radite kao prekogranicari ?

sto se tice sansi za posao stvarno nemam ideju nisam u tom sektoru. Ali srecno !
 
Odgovor na temu

kica84
Zurich

Član broj: 331611
Poruke: 27
31.10.155.*



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.01.2017. u 18:00 - pre 87 meseci
Da li neko zna za neki posao u Cirihu,imam B vizu i stan ali jurim posao,imam i C kategoriju ali moze bilo koji posao,ja sam u Cirihu tako da moze odmah da se radi?
 
Odgovor na temu

Darac94
Turismus kaufmann

Član broj: 335522
Poruke: 41
*.dyn.telefonica.de.



+4 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.01.2017. u 08:15 - pre 87 meseci
Citat:
Braxi: nisam razumeo zbog cega u pogranicnu zonu jel imate neto sto vas veze za Nemacku ili biste mozda da radite kao prekogranicari ?

sto se tice sansi za posao stvarno nemam ideju nisam u tom sektoru. Ali srecno !


Da,veze nas nesto za Nemacku,pa iskljucivo zbog Toga. Hvala !
 
Odgovor na temu

MilanLepi

Član broj: 336181
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2017. u 10:35 - pre 87 meseci
E ovako ljudi citam ovo ovde i sada me zanima jedna stvar, da mi kaze neko ko je upoznat sa situacijom ili ko zivi u Svajcarskoj.
Imam 21 godinu, zavrsio sam srednju tehnicku smer ZAVARIVAC, imam vazece sertifikate za zavarivanje TIG/WIG postupkom(argonsko zavarivanje)
imam i 3 godine iskustva na montazi i u radionici, vidim da se mnogo zavarivaca trazi u svajcarskoj, ako bih aplicirao preko interneta za neki od tih poslova, kolike su sanse da dobijem posao papire? jer nisam iz EU vec imam Srpsko drzavljanstvo. Nemacko govorim na nivou A2 a engleski B2. Hvala vam unapred.
 
Odgovor na temu

Darac94
Turismus kaufmann

Član broj: 335522
Poruke: 41
*.dyn.telefonica.de.



+4 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2017. u 13:34 - pre 87 meseci
Dobre su ti sanse,ako je posao na deficitarnoj listi i poslodovac kaze da.Velike su sanse da ti sve sredi,u medjuvremenu moj savet ti je da ucis Nemacki bar do B1-1,naravno da dobijes i diplomu za to.Posle Toga ides na priznavanje diplome i ako to sve bude u redu,mislim da ces dobiti vizu.Znaci prvo jezik u Tom vremenu apliciraj svuda,probaj! Nista te ne kosta,a mozes dosta dobiti. Pozdrav
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2017. u 14:39 - pre 87 meseci
Citat:
MilanLepi: E ovako ljudi citam ovo ovde i sada me zanima jedna stvar, da mi kaze neko ko je upoznat sa situacijom ili ko zivi u Svajcarskoj.
Imam 21 godinu, zavrsio sam srednju tehnicku smer ZAVARIVAC, imam vazece sertifikate za zavarivanje TIG/WIG postupkom(argonsko zavarivanje)
imam i 3 godine iskustva na montazi i u radionici, vidim da se mnogo zavarivaca trazi u svajcarskoj, ako bih aplicirao preko interneta za neki od tih poslova, kolike su sanse da dobijem posao papire? jer nisam iz EU vec imam Srpsko drzavljanstvo. Nemacko govorim na nivou A2 a engleski B2. Hvala vam unapred.


bice tesko bez automatskog prava na rad. Pogledaj malo i po Nemackoj, nesto sam nacuo da izdaju radne dozvole i sa srpskim pasose. Nemacka je dosta jeftinija od CH tako da nemoj to da te zbuni. Plata od 2000 u Nemackoj ti je kao 4500 u CH.

Ako bas insistiras na CH probaj da kontaktiras neku od agencija za zaposljavanje u CH pogledaj malo temu i sve sto si rekao nama reci njima na nemackom i oni ce da ti provere da li sa tim nasim diplomama i certifikatima mozes to da radis u CH.

srecno i dobrodosao !
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2017. u 23:42 - pre 87 meseci
MilanLepi@
Sanse su male ali probaj u nemacku. Tamo su ti sanse sa tim zanimanjem jaaaako velike!!! Plus sto Srbija ima specijalni sporazum sa nemackom u vezi zaposljavanja. Sad imas i agenciju koja predstavlja nemačku ovde pa pogledaj sajt ambasade itd. Bukvalno ti pomazu da lakse prodjes proces odlaska. Kad vec odes u Njemacku posle 3-5god moces lakse sa nemackim papirima da predjes u Swicu ako ti je ona cilj.
Srecno i samo hrabro!
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.02.2017. u 13:28 - pre 87 meseci
Treba vrlo brzo da apliciram za pojednostavljeno naturalizaciju, pa da li neko ovde ima iskustva sa tim? Koliko prodje vremena od apliciranja do dobijanja?

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

boztoga

Član broj: 177015
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.02.2017. u 22:49 - pre 87 meseci
Pozdrav,

imam pitanje, dva pitanja :) Prvo je vezano za nalazenje stana. Naime, mi ocigledno nesto radimo pogresno... Devojka mi je u cirihu skoro dve godine. Ima B (sa srpskim pasosem) i produzava je svake godine (ugovor na neodredjeno vreme). Zivela je u WG oko godinu dana u centru grada (sa cimerkom) pa se preselila na periferiju opet u WG ali ovog puta u cetvorosoban. Manje para ali dok se plate dodatne zone izadje maltene na isto uz to sto je sada kao u studenskom domu... Previse ljudi, nema mira po ceo dan i noc, klinci studenti, mladi ludi itd Od nove godine smo krenuli da trazimo stan gde bi se preselila sama. Dakle WG otpada kao opcija ovog puta. Raspitali smo se, otvorili 10ak sajtova sa ponudom stanova i svakodnevno pratili oglase. Obzirom da je ona zaposlena i nema toliko slobodnog vremena ja sam najcesce isao na gledanje stanova (bio na 3 meseca u ch) koji su bili u toku radnog vremena. Za mesec dana smo obisli 30ak stanova i poslali prijave za 90% onih koje smo gledali. Desavalo se da neki oglasi nemaju slike ili da imaju samo sliku zgrade spolja a da su stanovi zapravo rupe i samo smo bas najlosije preskakali. Ni za jedan stan nismo dobili pozitivan odgovor. Unapred smo znali da je potraznja mnogo veca od ponude i da to nece biti lako ali se sad vec pitamo da li negde gresimo i gde... Kada se na razgledanju stana pojavi 100+ ljudi, sto sam doziveo vise puta i nije neuobicajeno, tada i ne ocekujem preterano da nas kontaktiraju. Ali i nekoliko stanova je bilo samo troje ili cetvoro ljudi, ukljucujuci i nas. Od toga npr koreanac, japanac, neka nasa snajka skockana ko starleta i mi. I niko od svajcaraca i niko ne govori nemacki i opet nista... A stanove gledamo kako su nam i objasnili, da bude do jedne trecine plate kirija, cirka 1300 chf (i ovde sad imamo nedoumica, da li do jedne trecine plate da bude stan + nebenkosten ili samo kirija; da li jedna trecina bruto ili neto plate). Dalje, gledamo stanove koji nisu garsonjere (sto je verovatno otezavajuca okolnost), znaci da imaju odvojenu spavacu sobu od dnevne (u Srbiji bi to bio jednosoban, svajcarci ih vode kao dvosobne) kvadrature od 35 do 55, 60m2 max zavisno od strukture. Za lokacije smo takodje klizni tj nismo snobovi koji ocekuju neku extra lokaciju u centru grada u tom cenovnom okviru. Gledamo sve sto je dobro povezano (npr Zollikon, Kusnacht ili cak i nesto iza na istocnoj strani jezera sve dok je blizu bahnhofa, Adliswill pa do Thalwila ili Horgena cak sa druge strane, Rumlang i Kloten oko aerodroma, a premija bi bilo sve unutar tog kruga tipa Alstetten, Hongg, Oerlikon, Glattbrugg). Takodje od papira svima saljemo cak i ono sto nisu naznacili da treba a smatramo da bi bilo korisno, aplikaciju, motivaciono pismo, preporuke prethodnih stanodavaca, kopiju vize, kopiju radnog ugovora, potvrdu iz gemeinde-a, izvod o godisnjim primanjima, cak i cv njen obzirom da je visokoobrazovana...

Da li je nasa lestvica previsko postavljena i trazimo previse ili je samo bad luck? Danas smo culi da prednost daju slicno kao pri zaposljavanju tj prednost imaju ch drzavljani, pa nemci, eu i na kraju svi ostali...

Bio bih vam zahvalan ako podelite svoje iskustvo na ovu temu ili nas barem posavetujete ako nesto radimo pogresno. Takodje ako neko ima mogucnost da nam pomogne konkretnom ponudom, kontaktom ukoliko imate poznanike koji izdaju stan ili na slican nacin budite slobodni da me kontaktirate na pm.

Unapred zahvalan
 
Odgovor na temu

boztoga

Član broj: 177015
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.02.2017. u 22:53 - pre 87 meseci
Imam i drugo pitanje ali o njemu cu sutra, sad je vec vreme za spavanje ai post je podugacak :)
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku09.02.2017. u 08:03 - pre 87 meseci
Pozdrav,

Da skratimo filozofiju, ne postoji pisano pravilo vezano za stanove, ali zato ima XYZ nepisanih.

1. pravilo za trecinu plate, "vazi" za mesecne troskove, tipa kredit, stan, kola itd a ne samo za stan. Ako kazes da gledate 1300 stan a da je to trecina njene plate onda je tu takodje problem, ima jako malu platu.
2. ako se ti pojavljujes na tim gledanjima, a nisi ti poslao papire i nemas jos uvek regularne CH papire, oni to ne vole, jer njima to u glavi pravi problem. Razmisljaju tipa stan se iznajmljuje za drugu osobu, itd...
3. U Ch je vazna brutto plata.
4. da zaboravimo temu "nacionalnost", CH ima prednost u svemu, koliko kod oni pricali da su svi jednaki CH je CH, pa tek onda svi ostali, nije isto CH i CH po dobijenim papirima, ovo pravilo vazi za sve ne samo za stanove. Mogu da zaborave na njega samo pod uslovom velikih plata i dobrih radnih mesta (radnih mesta u velikim kompanijama)
5. naravno ima tu jos brdo drugih sitnica, koja nisu "pravila"

Moj savet ti je da se ti vise ne pojavljujes na gledanju stana, cak ni u kombinaciji sa njom, nego da ona ide sama i da tebe ne spominje, da gledate gde je neko nas u zgradi kao "sef" zgrade, jer oni mogu da sklone ostale prijave i da vasu poguraju, znam dosta slucajeva. ili da mozda gledate gde neki nasi ljudi drze zgrade i da kod njih se prijavite, naravno ovo sve posle donosi druge probleme....

 
Odgovor na temu

olgie
UZH
UZH
Cirih

Član broj: 336233
Poruke: 5
130.60.136.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku09.02.2017. u 09:07 - pre 87 meseci
Citat:
MuzZena:
Postovani,
Interesuje me da li mozda znate da li je doslo do nekih izmena sto se tice svajcarskih viza? Moja situacija je sledeca, moj muz ima B dozvolu, na doktorskim je studijama. Sad bi trebalo da nadje stan i da preda papire za mene. Dobio je informaciju na fakultetu da ja mogu da dobijem P permin preko njega. I da sa tim perminom mogu samo da zivim ali ne i da radim tamo. Rekli su mu da je donesen novi zakon. Da li je neko upucen malo vise u to? Hvala Vam unapred.


Ok, ajde da ne slusamo ljude koji nisu sigurni sta je PhD. Evo sad slusamo malo mene, koja sam u Cirihu vec skoro 2 godine, na tom istom PhD i na B vizi, placena. Hajde da ponovim, ja sam doktorant na institutu za hemiju, Univerziteta u Cirihu, i itekako imam i platu, i socialno i penziono a bogami i B vizu. Odlucila sam da se konacno ukljucim u ovaj forum, jer mi je malo dosta sirenja dezinformacija. Mene su iste kostale godinu dana zivota jer sam bila naivna i racunala da "if it is on internet, it must be true". Draga, MuzZena, ja imam donekle istu situaciju, sa tim sto moj verenik i ja tek treba da se upustimo u tu pricu. Ono sto ja znam o tome je ono sto pise u clanu 44. zakona o strancima, tzf. foreign act, mogu da ti posaljem link. U teoriji, pored mene sedi koleginica PostDoc, koja je na moju preporuku dosla ovde, sa kojom je takodje dosao njen muz koji trazi posao u ovom trenutku. JEDINA razlika izmedju nas dve, jedina, je visina primanja, i samo to moze da bude problem u tvom dobijanju B vize. nista drugo (ako si ispunila ostatak uslova (celih 3) clana 44.) . E sad, za moje 2 godine ovde, ja iskreno nisam cula za p vizu ili dozvolu, to cu da pustim neko struciniji da se rasprica, ali hajde da stavimo tacku vec jednom na temu doktoranata. MI SMO ZAPOSLENI od strane univerziteta, i samo u Srbiji moze da vam se desi da ste na phd i da niste placeni.

Veliki pozdrav, i izvnjavam se na opsirnosti

Biochemie PhD
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku09.02.2017. u 10:54 - pre 87 meseci
olgie,

jesi ti placena i naravno da imas dozvolu i placas zdravstveno jer to je obavezno. Pa ipak to nije posao vec studiranje. Ti zapravo imas stipendiju za DOKTORSKE studije, a ne platu !

Ako nemas EU pasos po zavrsetku Phd studija moci ces da imas cini mi se 6 meseci ili godinu dana da nadjes posao u CH. Posle toga ako ne nadjes posao nemas vise pravo za boravak.

sve najbolje
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108038 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.