Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Plazma ili LCD sa obicnom antenom

[es] :: Elektronika :: TV uređaji :: Plazma ili LCD sa obicnom antenom

[ Pregleda: 5155 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gaga69

Član broj: 247042
Poruke: 1
*.neobee.net.



Profil

icon Plazma ili LCD sa obicnom antenom18.07.2010. u 21:10 - pre 167 meseci
Gledam iskljucivo TV preko SBB. Kvaliteti slike preko LCD koje sam do sada video su veoma losi tako da sam kupovinu odlozio. Nedavno sam video plazma TV prikljucen na SBB (obican). Kvalitet slike je vise nego dobar pa sam sada u dilemi da kupim plazmu. Interesuje me koja iskustva imate u koriscenju LCD-a ili Plazme prikljucene na ovakve izvore. Svaki savet dobrodosao.
 
Odgovor na temu

VectraBG
Pancevo

Član broj: 259793
Poruke: 163
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Plazma ili LCD sa obicnom antenom19.07.2010. u 21:20 - pre 167 meseci
Zanima me isto. Koristicu TV sa obicnom antenom - sa kojom sam imao dobar prijem i slika kod CRT je bila OK. Medjutim kazu da cu imati problema sa LCD zbog slabog signala koji ce uzrokovati losu sliku. Preporucuju mi plazma TV. Radi se o 37"

Da li neko ima iskustva sa plazma televizorima?
 
Odgovor na temu

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Plazma ili LCD sa obicnom antenom20.07.2010. u 01:04 - pre 167 meseci
isprobajte:
nađite način da snimite signal koji gledate na dvd-snimač ili sl., taj dvd odnesete u dućan, nek vam ga spoje na tv koji vam ja zanimljiv i onda vidite jel to to ili ne.

ne znam im ali smisla da sad poslušate nekoga kome se svidjelo ovo ili ono, ali ispadne da se vama ne sviđa.

a što se općenito tiče signala standard definicije, teško da će ijedan flat panel(lcd ili plazma) nadmašiti čak i stariji crt....jer flat paneli moraju dosta procesinga uložiti u to da prikažu sd signal na tim rezolucijama na kojima rade(povećavanje slike i deinterlacing su glavni) a svaki processing(pogotovo onaj koji se mora na brzinu obaviti) pomalo i uništi signal...
dok crt-u ne treba nikaki processing da prikaže sd sliku.

e da, i bitno je da se po mogućnosti flat panel spoji digitalnom vezom(hdmi) jer neki flat paneli imaju užasno loše analogne ulaze.

od lcd-a pogledajte malo samsung panele, oni bi trebali imat nešto bolji procesing od uobičajno tmurnog prosjeka....pri isprobavanju isključite sve vrste redukcije šuma koje nađete u postavkama slike.
 
Odgovor na temu

banetv
Branko Petrovic
Novi Beograd

Član broj: 39955
Poruke: 819
*.adsl.verat.net.



+22 Profil

icon Re: Plazma ili LCD sa obicnom antenom20.07.2010. u 14:12 - pre 167 meseci
LCD ili plazma je svejedno - isto obrađuju signale. Svi analogni video signali(tuner, scart, svhs,..) se digitalizuju po nekom algoritmu i naravno menjaju rezoluciju. Nije tačno da to mnogo kvari kvalitet signala, već ga kvari tamo gde inače nije najbolji kao analogan (često se to samo imstrumentima tačno vidi) pa bude još gori kao digitalan. Šta znači digitalan: svaki piksel ima tri boje R,G,B, i svaka od tih vrednosti se pretvara u digitalan broj. Video linija čini niz piksela- to je niz brojeva- to čini video-niz (stream) tj video zapis. To naravno ne ide tako direktno, jer bi bilo nezamislivo ogromno, već se sažima po nekom algoritmu i komprimuje da bi se lakše prenosilo. Najidealnija slika je kada se svaki piksel iz kamere diraktno prenosi do istog piksela na ekranu. Dakle identične rezolucije, ili bar umnožak celih brojeva x2, x3, x4 ili :2, :3, :4, itd. Naravno da je to nemoguće osim u DEMO uređajima u nekim prodavnicama. Otuda nesporazumi - u radnji idealna slika a kad donesemo kući, očajna. Čak i digitalan video prenos je veliki kompromis ali se bar kvalitet drži pod kontrolom. Ko želi nešto da nauči o ovome neka ide na sajt ETF(elektrotehn. fak.) i nemojte mnogo pametovati ovde, jer osim profesora i asistenata koji rade na ovome(sada rade na uvođenju DVB) gotovo niko nema pojma o ovoj materiji - naravno da postoje stručnjaci koje rade na ovome i pišu o tome na stručnim forumima (lako je naći preko Googla). Sve što sam do sada na ovim forumima čitao su obične gluposti. U radnjama ćete čuti još veće gluposti. Imam veliko iskustvo i znanje i sarađujem sa profesorima ETF i PMF, ali i kada mi nešto objasne teško da baš uvek mogu da razumem. Jako, jako je komplikovano. Ipak da ne zaboravimo da su OKO i UVO nafiniji instrumenti tako da i laici mogu da kažu šta je lepo a šta ružno. I to je sasvim dovoljno za nas korisnike.
Još da napomenem da samo digitlni ulazi (oni barataju sa DATA i CLOCK podatcima) primaju digitalan video zapis direktno bez konverzije; a o rezoluciji- to je druga priča.
 
Odgovor na temu

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Plazma ili LCD sa obicnom antenom20.07.2010. u 14:42 - pre 167 meseci
Citat:
Svi analogni video signali(tuner, scart, svhs,..) se digitalizuju po nekom algoritmu

ne, algoritam je softver, a softver ne digitalizira, već a/d konverter, koji je komad hardvera koji uzorkuje uglavnom po nekim standardnim frekvencijama i kvantizacijama...
sam adc nije uzrok pada kvalitete...

Citat:
Nije tačno da to mnogo kvari kvalitet signala, već ga kvari tamo gde inače nije najbolji kao analogan

nije uopće presudno kakav je signal(mada jest točno da će loš sistem redukcije šuma više uništiti sugnal s više šuma nego s manje, ali naravno uništava i dobar signal).
problem je u tome kako se vrši procesing.
a uglavnom se vrši loše za sd signale, pa tako crt lako pobjeđuje za sd signale.
a za hd naravno crt gubi jer tpo ne može ni proksazati(hd crt-ovi se ne proizvode više)

ovaj tvoj daljnji mali uvod u video kompresiju je totalno nebitan, jer ne pričamo o tome.
a ovo da nam pričaš o tome ko o tome nešto zna(jer ti sam ne izgleda da znaš mnogo ako u temi o tv-ima govoriš o video kompresiji) je pomalo i uvredljivo.

svakom ko se iole bavio video procesingom na pc_u nije nikakv problem razglabati o artefaktima koje unose u sliku flat paneli, zašto, i kako se to događa, jer je to sve već viđeno u svijetu digitalna videa, od loša deinterlacinga(ako znaš šta je to) do loša skaliranja(povećanja slike) i loše redukcije šuma, a svi ti faktori pate i nove flat panele, i to uglavnom kad se prikazuje sd slika.
za hd nema većine tih problema...

Citat:
Imam veliko iskustvo i znanje i sarađujem sa profesorima ETF i PMF, ali i kada mi nešto objasne teško da baš uvek mogu da razumem.

pa što onda napisa ovoliko, pobogu?
ako ne razumiješ to, što pišeš o tome?

onda se ograniči na iznošenje svoje precepcije kakva je gdje slika i gdje je bolja i to nek bude to.
ovaj govor koji pokušava umanjiti bilo koga ko piše na forumu(forumima...lol!) je sasma suvišan.

Citat:
Jako, jako je komplikovano.

ne.
što se mene tiče stvar je vrlo jednostavna, možda zato jer volim digitalni video i na njeg sam se najviše koncentriro, a prije toga me najviše zanimo analogni video.
komplikovano jest onome koga ne zanima.
tebe očito to ne zanima previše.
ali ipak ti napisa lijep članak bez iti jednog paragrafa. ko zid texta.
i u njega vješto ubaci tezu kako na forumima ljuda ne znaju ništa.
a ja mislim da većina zna bar paragrafe umetnuti.

Citat:
Ipak da ne zaboravimo da su OKO i UVO nafiniji instrumenti tako da i laici mogu da kažu šta je lepo a šta ružno.

točno.
ali je problem iza oka i uha tj. u mozgu.
čovjek vidi susjeda da ima flat panel, i onda kupi i on(ako je novo mora bit bolje!).
bilo koji.
i gleda na njemu samo sd.
slika izgleda ko smeće, puno gore od starog mu crt-a.
slučaj je to koji se i prečesto vidi.
 
Odgovor na temu

banetv
Branko Petrovic
Novi Beograd

Član broj: 39955
Poruke: 819
*.adsl.verat.net.



+22 Profil

icon Re: Plazma ili LCD sa obicnom antenom20.07.2010. u 15:06 - pre 167 meseci
Postaješ zamoran sa svojim neznanjem i glupošću.
Idi na drugi forum.
 
Odgovor na temu

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Plazma ili LCD sa obicnom antenom20.07.2010. u 15:18 - pre 167 meseci
opet offtopic.
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.adsl.eunet.rs.



+15 Profil

icon Re: Plazma ili LCD sa obicnom antenom21.07.2010. u 10:24 - pre 167 meseci
Po meni, plazme imaju bolju sliku kao televizori. Gledanje u prodavnici nije merodavno jer je ona preosvetljena, tamo plazma zna da izgleda lošije od LCD.

Svi koji su videli sliku kod mene na plazmi i na SD i HD kanalima kažu da je nešto najbolje što su videli, a oni koje sam savetovao da kupuju plazme će uvek reći da se nisu prevarili.

Kada kupiti plazmu? Ukratko - kada prostorija u kojoj će stajati nije preosvetljena. Tu je bolja varijanta LCD jer oni obično daje jači kontrast. Drugo, dobri plazma TV-i obično imaju staklo ispred ekrana, pa su refleksije svetla znatne

Kada LCD? (osim gore napisanog) LCD treba kupiti ako ćeš ga koristiti kao monitor jer plazme ne "vole" statičnu sliku.

Kod LCD ima smisla tražiti full backlight, ali je problem što takvi koštaju duplo više nego plazma.

Oba imaju svoje mane i prednosti, moj glas ide plazmi.
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

banetv
Branko Petrovic
Novi Beograd

Član broj: 39955
Poruke: 819
*.adsl.verat.net.



+22 Profil

icon Re: Plazma ili LCD sa obicnom antenom21.07.2010. u 18:48 - pre 167 meseci
Ne znam šta podrazumevaš pod "full backlight", taj pojam ne postoji (imiam stotine servisnih manual-a i nigde to nisam sreo). Pozadinsko svetlo može biti CCFL ili LED. Već smo pisali o tome. Po meni velike mane plazme su: mnogo greje (i sa klimom po ovom vremenu...), teške i skupe popravke (mora se misliti o tome!!). Plazma nema staklo ispred ekrana već je sam plazma ekran od stakla. Plazma praktično ima "stakleni balon" od dva paralelna stakla na unutrašnjem razmaku od oko 6-8mm i zatvoren po ivicama. Postoji mesto ("ventil") gde se puni gas. Struktura iznutra je složena i omogućava da gas prelazi u stanje plazme na svakom pojedinačnom pikselu. Dakle, LCD ima pozadinsko svetlo a kod plazme svetli svaki piksel. Izgleda da se plazma pokazala bolja u upotrebi na otvorenom (bašte, kafići) valjda zbog jakog spoljnjeg svetla, pa je tamo više koriste. Veliki proizvođači polako napuštaju plazmu što je interesantan podatak. Nedavno su dva velika broda kruzera u italiji (kolega je tamo rukovodilac) zamenili sve lcd i plazme sa po 850 Philips LCD. Ne znam razloge ali je zanimljv podatak. Još je nešto važno: većina TV-a koja se kod nas prodaje NIJE ZA ZAPADNO TRŽIŠTE. Prave ih posebno za istočna tržišta. To je lako proveriti ne internetu. Naročito Samsung, Sony, Panasonic, Sharp, Aiwa, Akai, i dr. Pazite šta kupujete.
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.adsl.eunet.rs.



+15 Profil

icon Re: Plazma ili LCD sa obicnom antenom23.07.2010. u 10:03 - pre 167 meseci
Ima full backlight, pogledaj npr. http://gizmodo.com/5124124/sam...h+end-ultra+thin-lcds/gallery/ "Samsung Goes Full LED Backlight with Luxia Series 6000, 7000 and 8000 High-End Ultra-Thin LCDs".

Upišeš u google "lcd full backlight" i odmah ćeš videti mnogo linkova.

Plazma ne greje mnogo. Kada je pun kontrast i svetlo i skroz beo ekran, moja 50" troši 370W (potrošnja zavisi od onoga šta je na slici). U proseku, plazme troše 300W, LCD 200W. 100W je mala razlika, jedna sijalica npr. ili jedan čovek toliko energije izrači. U konkretnijim brojevima može se naći i drugi podaci, zavisi od modela. Dva primera: Pioneer 50" PDP-5000EX 252Wh, manji ekran LCD Grundig 40" LCD’s 276Wh; LG plazma 42PC1DG-AA 216W, LG 42" LCD 228W. Mogli bi reći da plazme čak manje troše tj. manje greju.

Da nisi pomešao upotrebu plazme gde je jako svetlo? Tu su uvek bolji LCD. Vidi se i u prodavnicama gde je jako svetlo. Tu LED LCD dominira kontrastom.

Moj Samsung jeste napravljen u Mađarskoj, ali ko hoće nek dođe i vidi sliku. Npr. šef u kablovskoj kod nas je rekao da nije video bolju sliku negde, a video je svašta.

Tako da neke zablude i podaci koji su nekada važili ne važe danas.
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Plazma ili LCD sa obicnom antenom23.07.2010. u 14:33 - pre 167 meseci
banem, on je u pravu za LED (ne lcd već LED) backlight, a ti si u pravu za plazmu i svjetlo.

btw. koji model točno je ta tvoja plazma samsung?
 
Odgovor na temu

banetv
Branko Petrovic
Novi Beograd

Član broj: 39955
Poruke: 819
*.adsl.verat.net.



+22 Profil

icon Re: Plazma ili LCD sa obicnom antenom23.07.2010. u 15:10 - pre 167 meseci
Ja ne govorim o lepoti slike (to je naravno veoma subjektivno) već o KVALITETU IZRADE. Mađarski Samsung se pokazao ĐUBRE. U poslednje vreme (da li zbog vrućina, ne znam) mnogo crkavaju baš lcd displeji. To nisam ja izmislio već su konstatovali svi veći servisi pa i ja. Inače trgovci mnogo vole izraz "full" i ne treba se mnogo lepiti na to. Kakva je razlika "LED backlight" i "full LED backlight". Igra reči - LED pozadinsko svetlo ima 2000 do 4000 LEDića raspoređenih ravnomerno po celoj tabli pa možemo, naravno, reći i da je full, ako se nekome tako više sviđa. Meni se dopada takva vrsta osvetlenja, manje je fizički, mnogo manje troši, ne greje se (ili bar malo), a ceo panel lepo izgleda onako tanak. Stvar ukusa.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: TV uređaji :: Plazma ili LCD sa obicnom antenom

[ Pregleda: 5155 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.