Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nostrifikacija u Austriji

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nostrifikacija u Austriji

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 101666 | Odgovora: 122 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fitka83

Član broj: 314570
Poruke: 4
*.18.14.vie.surfer.at.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji07.05.2013. u 07:34 - pre 133 meseci
Pozdrav narode,
Par pitanje za crnogorca88...U kojem si gradu u Austriji? Sam si nasao posao tipa: dosao i pitao, pa te uzeli..ili si isao preko nekoga?
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji07.05.2013. u 12:46 - pre 133 meseci
Jel moze neko da mi pojasni generalno stvar nostrfikacije jer sam malo skeptican . Po pravilu nostrifikovana diploma ima istu vrednost kao i austrijska , ili gresim ? Sta kasnije pisem u CV-u , kad konkurisem za posao u Austriji ?
Zanima me kako ovo funkcionise u praksi , ima li diskriminacije i sl.
Pozz
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

fitka83

Član broj: 314570
Poruke: 4
*.18.14.vie.surfer.at.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji07.05.2013. u 13:24 - pre 133 meseci
Ja svoju jos nisam nostrificirala, ali ti mogu reci za muza. On je nostrificirao medicinsku skolu (ne znam za koju ti trebas) i dobio neku vrstu austrijske diplome koju je prilozio poslodavcu, a u CV pises svoje obrazovanje koje si stekao u svojoj zemlji, datum nostrifikacije te iste diplome u Austriji, ukljucujuci i ustanovu u kojoj je nostrifikacija izvrsena i naravno navedes novi naziv koji si od njih dobio.
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji07.05.2013. u 14:10 - pre 133 meseci
Citat:
fitka83: Ja svoju jos nisam nostrificirala, ali ti mogu reci za muza. On je nostrificirao medicinsku skolu (ne znam za koju ti trebas) i dobio neku vrstu austrijske diplome koju je prilozio poslodavcu, a u CV pises svoje obrazovanje koje si stekao u svojoj zemlji, datum nostrifikacije te iste diplome u Austriji, ukljucujuci i ustanovu u kojoj je nostrifikacija izvrsena i naravno navedes novi naziv koji si od njih dobio.


Hvala na ogdovoru.

Ja imam bachelor u oblasti informacionih tehnologija . Mislim da ne bi trebalo da bude nekih problema u priznavanju , mnogim mojim kolegama su priznali po ostalim zemljama u EU . Zanimalo me je samo kako se "ceni" , i kako na to gledaju poslodavci.

"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

sandry986
Aleksandra Djurdjevic
Soko Banja Srbija

Član broj: 314399
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji07.05.2013. u 17:44 - pre 133 meseci
Jel moze neko da mi kaze koliko dugo traje nostrifikacija za bolnicara i dali je tesko ... dali mora neki prijemni da prodjes kada se prijavis sta i kako ide ? Hvala unapred!

Sandra
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji07.05.2013. u 21:51 - pre 133 meseci
Ja sam napisao u mom postu sta sam dobio, evo ponovo.
http://i46.tinypic.com/nfrz0g.jpg
http://i46.tinypic.com/118kuv8.jpg
 
Odgovor na temu

crnogorac88

Član broj: 303351
Poruke: 23
*.dyn.orange.at.



+1 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji07.05.2013. u 23:23 - pre 133 meseci
Citat:
fitka83:
Pozdrav narode,
Par pitanje za crnogorca88...U kojem si gradu u Austriji? Sam si nasao posao tipa: dosao i pitao, pa te uzeli..ili si isao preko nekoga?


U Feldkirh, Forarlberg. Posao sam nasao preko interneta, prijavio se na oglas, pozvali me i ja dosao.
 
Odgovor na temu

fitka83

Član broj: 314570
Poruke: 4
*.18.14.vie.surfer.at.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji09.05.2013. u 15:35 - pre 133 meseci
Svaka cast... Ja uopce nisam razmisljala o tome da trazim posao dok mi nostrifikacija nije gotova..al mislim da od ovog trena hocu..hehe.
 
Odgovor na temu

Damari
mira lak
heim
austrija

Član broj: 313905
Poruke: 34



+9 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji19.05.2013. u 07:45 - pre 133 meseci
Sorry narode , imam malu guzvu oko posla pa nisam stizala da svratim .
Citat:
crnogorac88:
Pozdrav narode. E ovako zivim i radim u Austriji skoro 10 mjeseci, fizioterapeut sam po struci. Dobio sam Rot-weiss-rot dokument na osnovu koga imam i dozvolu za prebivaliste i radnu dozvolu. E sad meni ovde niko nije spomenuo nista oko nostrifikacije, da to moram uraditi i do kad, ama bas nista, a radim bez ikakvih problema. E sad dal neko zna dal je nostrifikacija obavezna, do kad se to mora obaviti ?

U principu zavisi odakle donosis diplomu.(bez toga ti ne mogu ni odgovoriti na pitanje)
Postoje firme (sad agovorim uopsteno sto se struka tice ) privatne koje ne zanima nostrifikacija i primice radnika na osnovu iskustva ,znanja i sl . Izuzetci cene nase znanje i rad ...tako da ko ima srece , lepo njemu :)
Ali to je mac sa dve ostrice jer niko pa ni ovde ne osigurava doveka posao. U tvom slucaju ako ti vec nisu trazili nostifikaciju ,uzivaj ... Kada dobro naucis jezik(ako ga ne znas ) ,raspitaj se i onda vidi da li ti je potrebno , pa cepaj dalje.


Citat:
crnogorac88:
Posao sam pronasao sa Crnogorskom diplomom. Ma razumijem ja vas Miladinovicu. Samo mi jedno nije jasno, imam kolegu isto u Austriji koji mora prvo da odradi nostrifikaciju da bi dobio RWR. A sto se tice ovoga oko priznavanja, ovaj link isto pokazuje i to da su svi programi koji su zavrseni po bolonjskoj deklaraciji priznati u austriji i da za njih nije potrebna nostrifikacija. E sad objasnite vi meni zasto on odradjuje tu nostrifikaciju a ja ne moram, nit me ko pita ista za to? Za sta je onda nostrifikacija potrebna? usavrsavanje, napredovanje? ja stvrno ne razumijem, ako mozete objasnite mi.

Kao sto je neko vec rekao nostrifikacija ti je izjednacavanje sa njihovim skolovanjem i samim tim potvrda tvoje diplome ovde .
Iako su ovde npr :D med. sestre skolovane TRI GODINE :))) a mi 4 ,njima je to nebitno. Zakoni se mnogo razlikuju i tu je zavrzlama . Sistem rasda je drugaciji bla bla bla ... POLITIKA JE DRUGACIJA I TU JE GLAVNA KVAKA ;)))

Citat:
makihello:
Cao narode! Citam i ne verujem za vanredne medicinske sestre... Moze li neko da mi kaze ,please,mogu li bar biti bolnicar u Austriji sa tom vanrednom diplomom
Unapred hvala!

Cekam vec dugo jednu zenu iz landesregierunga da mi se pojavi i na zalost nema je .
Landesregierung je jedina institucija gde se mogu dobiti TACNE informacije , ostalo je rekla kazala. Meni su po becu govorili da prevodim i preporuke iz srbije i sve papire...isti djavo SVI DOBIJU ISTI BESCHEID (odluka o slusanju nastave i polaganju ispita)
Ne bi ni da te razocaravam ni da te ohrabrujem ,zaista ne znam (ako uspem da saznam ,naravno javljam )

Citat:
Svejeok:
Jel moze neko da mi pojasni generalno stvar nostrfikacije jer sam malo skeptican . Po pravilu nostrifikovana diploma ima istu vrednost kao i austrijska , ili gresim ? Sta kasnije pisem u CV-u , kad konkurisem za posao u Austriji ?
Zanima me kako ovo funkcionise u praksi , ima li diskriminacije i sl.
Pozz

Nostrifikovana diploma navodno ima istu vrednost ,ali ne bi oni bili svabe :D da nam ipak jos negde ne zakinu.
Svaka njihova sestra/tehnicar na kraju skolovanja ima automatsku dozvolu za samostalan rad . Ja moram dodatno jos nesto da odslusam nastave i ako se ne varam cak i neki ispit da bih ostvarila dozvolu a ostvaricu je ako nista onda iz principa :D
O diskriminaciji hahaha (ironicno , pomalo i tuzno)
U principu nisam imala previse losih iskustava ,ali HITLER JOS ZIVI :P tuzno ali istinito.
Postoje nekolicine koje samim tvojim imenom vezuju za lose.
Moj primer je grozan jer iza svih perpietija (kod njih sam radila zadnju praksu nostrifikacije i sama glavna mog odeljenja me je trazila da ostanem kod njih) medjutim PDL (pflegedienstleitung - glavna celog doma) je hitlerka ... Uz smesak mi je izgovorila da neke familije stanara izjavljuju da diplomirane sa AKCENTOM nisu dovoljno kompetentne !!!! Na to sma je pitala da li se neko konkretno zalio na mene ...ona kao ma neeeeee ...ali ti jasno da do znanja da te ne zeli tu i to je to . I sta reci budalama . A njihove sestre venu ne znaju da ubodu ...ma neka ih :D odo ja dalje za jedno mesec dana ;)
Htedoh smao navesti primer diskriminacije koje ce biti doveka . Nikada ma koliko se trudio ne mozes biti jednak njima ... reeeeeeeeeeeeeetki timovi gde je normalan svet... nazalost

Citat:
sandry986:
Jel moze neko da mi kaze koliko dugo traje nostrifikacija za bolnicara i dali je tesko ... dali mora neki prijemni da prodjes kada se prijavis sta i kako ide ? Hvala unapred!

Nostrifikacija za bolnicare traje isto koliko i za med. sestre ,sta vise zajedno su u grupi . Razlika je mala u broju casova i broju pitanja za ispite , a polaze se sve isto .
Prijemni nema ali se polaze nemacki jezik i jeste ispit tezak. Moras znati jezik . O tome sam vec pisala negde ispred.
Ispiti su pred komisijom (5 komada ) i dva fora da se odslusaju ali i tu radis pismeni ispit i to moras znati.
Tesko je ...ja sma primera radi iz farmakologije imala 240 pitanja iz zakona nesto slicno ....ja sam bogami par meseci svakodnevno zuljala stolicu i to dobro ....pomenula sma vec da je iz moje grupe od 42 ljudi samo nas desetoro zavrsilo. Da li je neko nesto uspeo od onih ostalih naknadno da isetlja ...ne znam . Da necu te lagati - jeste tesko !
a da se moze - moze se ;)
Prijavljujes se sa dobijenim bescheidom , u landesregierungu ti kazu gde je skola . Grupe se prave dva puta godisnje i oko 6 meseci traje skolovanje sa ispitima ...to je to
iscitaj malo ispred pisano...
 
Odgovor na temu

crnogorac88

Član broj: 303351
Poruke: 23
*.dyn.orange.at.



+1 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji19.05.2013. u 21:40 - pre 133 meseci
OK Damari...hvala. U Junu mi je produzavanje RWR pa cemo vidjeti hoce li sta pitati u vezi toga...a inace sa fizioterapeut sa Crnogorskom diplomom. veliki pozdrav.
 
Odgovor na temu

japanskaprepelica

Član broj: 311812
Poruke: 230
*.dynamic.sbb.rs.



+201 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji11.06.2013. u 09:30 - pre 132 meseci
Jel ja to dobro vidim ili to Istorija moze da se nostrifikuje bez problema u Austriji? I sta onda sa tom nostrifikovanom diplomom ako ne znas Nemacki?

Koliko kosta nostrifikacija?
 
Odgovor na temu

mariovrbas
sve pomalo

Član broj: 301890
Poruke: 23
*.adsl.eunet.rs.



+56 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji11.06.2013. u 22:46 - pre 132 meseci
Pozdrav za ucesnike diskusije. Citao sam ovih par stranica, i zaista hvala ljudima iz Austrije na nesebicnom zalaganju i informacijama. Imam pitanje, za mene i moju porodicu veoma zanimljivo, jer supruga je medicinska sestra i po struci, a i u praksi, jer radi u drzavnoj ustanovi taj posao 9 godina. Zanima me, ako sam dobro shvatio, da li moze nakon nostrifikacije da aplicira u Austriji za posao bolnicarke, za pocetak? Mislim da se mozda kasnije isplati polagati dodatne ispite, kad provedete neko vreme tamo, barem se meni odavde cini tako. Ako sam dobro razumeo? Ja sam dipl.ekonomista po struci, mada nisam video na listi gosn Miladinovica da je uvrsteno, ali svakako imam razna druga iskustva sto se posla tice, pa u mom slucaju i nije neka steta, bar za pocetak, pa sve i da ne prevodim diplomu. Krenuli smo na kurseve nemackog jezika, a planiramo premestaj pocetkom iduce godine. I zena i ja, kao i malo dete imamo madjarske pasose, pa se nadam da je ipak lakse za start, a imam neke prijatelje iz mog mesta koji rade masjtorske poslove u Becu zadnje dve godine, preveli su i porodice nedavno, cujem od njih da sa npr madjarskim pasosem, jer su i oni tako uradili, imate pravo i na deciji dodatak od momenta prijave i iznajmljivanja stana, pa mozda kolege ovde mogu da potvrde.....
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji12.06.2013. u 09:18 - pre 132 meseci
Citat:
japanskaprepelica:
Jel ja to dobro vidim ili to Istorija moze da se nostrifikuje bez problema u Austriji? I sta onda sa tom nostrifikovanom diplomom ako ne znas Nemacki?

Koliko kosta nostrifikacija?


Da, veoma lako. Naučiš nemački 0,00€ u tvom slučaju
 
Odgovor na temu

japanskaprepelica

Član broj: 311812
Poruke: 230
*.dynamic.sbb.rs.



+201 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji12.06.2013. u 10:49 - pre 132 meseci
A ne moze na engleskom??? :)))))

Pa jel moze u Irskoj ili UK??? :D
 
Odgovor na temu

Boki981
Wolford AG
Bregenz Austrija

Član broj: 315537
Poruke: 1
*.adsl.highway.telekom.at.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji14.06.2013. u 13:14 - pre 132 meseci
Pozdrav svima. Evo i ja nadjoh ovu temu zahvaljujuci clanu delija sever. I ja cu pitati par
stvari, pre svega gospodju Damari koja je dobro upoznata sa situacijom. Naime, ja sam
obavio ovo do Bescheid-a, ali mi je na kucu stigao samo befund i gutachten... nikakav
bescheid nisam dobio a to je bilo jos 2009 god. Da li je moguce da se to zagubilo??
u medjuvremenu sam nasao posao van struke pa mi nije to bilo ni bitno... Sada zelim da
to zavrsim i radim u struci. Da li bi mogli da mi kazete da li se ovaj rok od 2 godine
eventualnog zaposljenja kao nekvalificirani radnik u nekoj zdravstvenoj ustanovi odnosi
od momenta dobijanja bescheid-a ili tek kada se ja odlucim zapoceti celu pricu? I molio
bih da mi kazete jos u vezi nemackog jezika, imam a1 i a2, a hteo bi uraditi upravo kao
sto ste vi uradili jel mislim da je to fenomenalna ideja. Kada mi je najbolje da krenem
b1 i b2? da li da odradim bar pola godine jos u bolnici pa onda? racunam da cu se do tada
upoznati sa strucnom terminologijom koja se koristi u zdravstvenom sistemu AT.
Dalje:

"Znaci ovde su ti po nivou AH (abteilungshelfer/in) ,HH(Heimhelfer/in) PH (pflegehelfer/in)
,DGKS (diplomierte gesundheits- und krankenschwester)"

Da li bi mi mogli pojasniti ovo, konkretno me zanima za Heimhelfer.Vidim da je to nizi nivo
od PH i DGKS. Da li se i u tom slucaju mora nostrifikovati diploma, ili se mora ici na neki
kurs, kako to funkcionise? Koliko sam razumeo vi ste izvrsili nostrifikaciju za PH, sto bih
i ja pokusao, ali me zanima koje imaju jos opcije da radim u zdravstvu ako ne uspem ovo sto
sam zamislio. Hvala puno na odgovoru.

P.S: Crnogorac, ja sam u Bregenz, javi se pa da odemo popiti po koju :)
 
Odgovor na temu

zikkk
Beograd

Član broj: 303337
Poruke: 85



+68 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji25.06.2013. u 13:30 - pre 131 meseci
Da li je neko nostrifikovao diplomu dipl. ekonomiste u Austriji ili bilo gde u EU. Ja sam master ekonomista pa bih pokusao da nostrifikujem svoju diplomu. Hvala
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
77.243.22.*



+595 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji31.08.2013. u 18:32 - pre 129 meseci
Jel neko u skorije vreme krenuo u nostrifikaciju diploma medicinske struke iz Srbije?
 
Odgovor na temu

fitka83

Član broj: 314570
Poruke: 4
*.18.14.vie.surfer.at.



Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji02.09.2013. u 16:58 - pre 129 meseci
I mene bi zanimala ista stvar...i ako je tko mozda zapoceo nostrifikaciju za fizioterapeuta?
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji02.09.2013. u 22:41 - pre 129 meseci
Evo nesto novo o poslovima za Nemacku:

http://www.magazin.ba/vijesti/...bez-radnog-iskustva-22615.html

Koliko je to istina, sad ne znam, valja proveriti!

Pozz.
 
Odgovor na temu

crnogorac88

Član broj: 303351
Poruke: 23
*.dyn.orange.at.



+1 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji03.09.2013. u 20:05 - pre 129 meseci
Pozdrav svima...samo da javim da mi je produzena RWR i to bez ikakvih problema i pitanja, cak su mi ljudi izasli u susret i izdali mi je mjesec dana ranije jer sam u periodu kad mi istice stara RWR bio na odmoru...znaci bas sam pozitivno iznenadjen. Nostrifikaciju niko ne spominje, ama bas niko. Od dokumenata 2 slike, kopija ugovora o radu i formular za novu RWR+ da se popuni.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nostrifikacija u Austriji

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 101666 | Odgovora: 122 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.