Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nostrifikacija u Austriji

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nostrifikacija u Austriji

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 101213 | Odgovora: 122 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji15.04.2013. u 12:51 - pre 133 meseci
Pozdrav za sve!
Imam pitanje za Damari ili bilo koga drugog ako zna.
Tacnije - zanima me to sto si napisala za devojke sa madjarskim pasosem tj. EU da one nisu morale da polazu ispite. Ja imam zavrsen fax za vaspitaca i sad zavrsavam vanredno skolu za medicinsku sestru tehnicar-a i uskoro cu predati papire za madjarski pasos. Da li ja moram ipak da polazem te ispite a da imam madjarski pasos s obzirom da imam nasu diplomu, da li to vazi u mom slucaju ili ne? Ako znas molim te objasni mi postupak iliti proceduru.
Interesuju me i plate negovateljica i med. sestara u Austriji? Na pocetku teme je delija_sever031 napisao da su se plate povecale i da med.sestra moze imati od 1.900 - 2.700 e platu? To mi dodje mnogo ili...
Moja sestra je iz Ljubljane i tamo radi sa visom skolom kao glavna sestra i ima platu 1.200 e pa me zato malo cudi ta plata u austriji. U SLO i nije bas tako sjajno! Zato me i zanima verodostojnost njihovih plata.
Hvala puno na odgovoru!
Pozz
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji15.04.2013. u 18:22 - pre 133 meseci
Koliko je meni poznato da bi je u Austriji upisali u registar, diploma mora biti izdata od strane EU zemlje + još neke u evropskom ekonomskom prostoru ili da bude u skladu sa Aneksom sporazuma koji sam prethodno okačio. Mađarsko državljanstvo + naša diploma možda može ubrzati proceduru, ali svakako nije identična onoj kada je diploma iz EU.

Ovo vam je odgovor ako zanimanje ne odgovara aneksu sporazuma iz prvog dela i pod kojim uslovima se može diploma koristiti u Austriji.
Citat:
Use of the academic degree: Due to art. 88 of the Universities Act 2002 – UG, BGBl. I No. 120/2002, persons who have been awarded an academic degree by a recognized foreign institution of post-secondary education are allowed to use this academic degree in Austria in the form which is defined by the document of award. Therefore you are entitled to put your academic degree either in the long version or in abbreviation („VAŠA_TITULA_U_ORIGINALU_NA_SRPSKOM“) in front of your name. For that, a particular permission is not necessary. The right for entry in public documents is valid only for academic degrees which have been awarded by institutions of member states of the EU or the EEA, or of Switzerland. Therefore the entry of your academic degree is not possible.
An Austrian academic degree may not be used.

Serbia is, like Austria, a Contracting State to the Convention on the Recognition of Qualifications concerning Higher Education in the European Region, BGBl. III No. 71/1999
(„Lisbon Recognition Convention“).
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji15.04.2013. u 20:28 - pre 133 meseci
Hvala na odgovoru. Kako god da bude, HU pasos ce mi doneti olaksice, ne moze da skodi. Jedino moram da se odlucim i to sto pre u koju zemlju da idem kako bi pocela sa ucenjem jezika. Do sada je to bila Norveska mada sam htela da vidim kako je stanje u Austriji sto se tice deficitarne struke za MST, a i plata koju je napisao delija_sever031 je vrlo primamljiva ako je to zaista tako. Zna li neko koliko ima MST i negovateljica platu? Koliko treba na mesecnom nivou odvojiti para za pristojan zivot u Austriji - hrana, stan, prevoz (uban), komunalije...za troclanu porodicu? Da li jedna plata negovateljice pokriva troskove zivota? Mislim za pocetak dok suprug nenadje posao? Kakav im je socijalni sistem sto se tice dece, skolovanja i dr.? Pri tom ne mislim na socijalnu pomoc, da se razumemo, jer zelim da odem i da radim a ne da sedim kod kuce i da primam socijalu! Molim vas neka neko napise ukratko koliko za sta treba ko vec zivi tamo a prati forum. Cisto da znam da li odlazak tamo ima smisla ili ne. Hvala puno.
Pozz.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji15.04.2013. u 21:09 - pre 133 meseci
Pozdrav za koleginicu iz Austrije!

Toliko dugo se postavljaju pitanja vezana za zdravstvo Austrije i Nemacke ali nikoga iz ovih zemalja da podeli informacije,da li kolege nisu zainteresovane da se jave ili prosto ih nema po forumima ne znam ali ovo je posle 2god druga osoba iz Austrije na koju sam naisao a da je iz nase sfere zdravstva :D Ni na ostalim forumima nije bolja situacija....

Sve sto sam ja pisao saznao sam sam sa neta i od ljudi koji su neposredno bili u kontaktu sa zdravstvom i procesima nostrifikacije ali nista do detalja i licnog iskustva....dakle dosta je tesko doci do info jer nema ljudi sa lica mesta koji su kroz to prosli,bar ih nema po netu.

Prvo sto se tice vise medicinske smer radioloski meni je receno da se prevod diplome i fond casova teorije i prakse posalje u FH Campus na procenu i da ce oni proceniti sta je potrebno za nostrifikaciju,isto tako za sve ostale smerove koji nisu opsti smer a za nostrifikaciju srednje opsteg smera nostrifikacija je vec standardizovana jer je najvise aplikanata sa tog smera a proceduru cu napisati pred kraj poruke.

pan 1 kad se vec hvatas plate onda procitaj malo bolje,napisao sam da su to bruto iznosi plate a ne ono sto ostaje cisto,dakle na to idu odbici svih doprinosa i to su ponovo sve podaci sa www.ams.at na kom se nalaze zakonski okviri za plate za vecinu zanimanja,kao sto rekoh ja sve info nalazim po netu ali evo prilike da koleginica koja se javila i tu kaze sa lica mesta mnogo preciznije kako se krecu plate bolnicara i sestara/tehnicara.

Ako te zanima da racunas neto iznos probaj ovde http://www.cpu-informatik.at/J...e-rechner/calcbruttonetto.html

Kao neko ko je takodje u procesu za madjarski pasos i mene zanimaju olaksice u tom slucaju,mada sam siguran da osim pitanja boravisne i radne dozvole ne resava nista vezano za nostrifikaciju i priznavanje diploma,dakle koji god pasos da imate to nema veze sa priznavanjem diplome jer ona je i dalje stecena u Srbiji tako da ne moze niko da vam kaze da vam diploma iz Srbije nije priznata jer imate srpski pasos a ako imate madjarski onda ce biti priznata,to je nelogicno i nema veze jedno sa drugim:)


Nostrifikacija diplome srednje medicinske opsteg smera stecene u Srbiji podrazumeva sledece, teorijski deo:

1.farmakologija
2.zdravstvena nega
3.nega starih
4.pravo
5.higijena

6.etika
7.sistem zdravstvenih ustanova u austriji

ova dva zadnja ispita se ne polazu, samo se slusaju (oko 40 sati)

Prakticni deo koji se dobije da se nadoknadi zavisi od toga da li ste radili kao med.tehnicar/sestra i varira od 160 sati do 600 sati prakse.

Priprema za ispite se obavlja u okviru nostrifikacionih kurseva, koji su vec standardizovani i pohadja ih puno ucesnika. Ovi kursevi pocinju u Becu svakog februara i septembra i traju oko 5 meseci.

Sve ovo naravno vazi samo za dipl.med.sestre i tehnicare koji imaju polozen strucni ispit u svojoj zemlji, tj.koji su i "danas" ovlasceni da rade kao to sta hoce da nostrifikuju. Ako nemate staz i drzavni iz Srbije onda nemate pravo nostrifikacije za sestru nego prvo morate da nostrifikujete za bolnicara. Dakle to je razlika. Ako imate drzavni onda prilikom predaje papira za nostrifikaciju automatski dobijate pravo rada 2god kao bolnicar u Austriji.

Ali tu je onda veoma bitan faktor koji pasos posedujete jer ako je EU pasos onda mozete da radite slobodno pa cak i nesto drugo ali ako nije onda dobijate samo studentsku vizu i bez obzira sto imate pravo rada kao bolnicar 2god vi to necete moci da radite jer nemate radnu i boravisnu dozvolu koja se stice na drugi nacin i mozete imati samo studentsku vizu za vreme trajanja nostrifikacije. Ovo je ogroman problem za ljude iz Srbije jer zahteva ogromna novcana sredstva da biste boravili tamo i sve to polagali,finansirali i to i zivot sto je za mene bila nemoguca misija,zato kazem EU pasos pravi ogromnu razliku.....

 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji15.04.2013. u 22:49 - pre 133 meseci
Nisam gledala tj.obracala paznju na tu "malu sitnicu" neto i bruto... Ja videla cifru koja mi odgovara, ha ha ha!!!
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 08:34 - pre 133 meseci
I zaboravih da napomenem da je radna dozvola problem za nas sa srpskim pasosem pa je tesko raditi kao bolnicar ali nakon nostrifikacije se moze aplicirati za rot weiss rot kartu jer je zanimanje medicinske sestre jedno od 26 deficitarnih pa ako nadjete posao sredicete i papire
 
Odgovor na temu

Damari
mira lak
heim
austrija

Član broj: 313905
Poruke: 34



+9 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 11:43 - pre 133 meseci
Citat:
Koliko treba na mesecnom nivou odvojiti para za pristojan zivot u Austriji - hrana, stan, prevoz (uban), komunalije...za troclanu porodicu?

Hm ovo je vrlo kompleksno pitanje
prvo zavisi GDE ZIVIS , jer kao i u srbiji ,nisu iste cifre stanova , struje ,gasa ...u gradovima , kao i u manjim mestima.
Ja konkretno zivim u Niederösterreichu gde su stanovim pristupacnijih cena , ali obzirom da zivim u kuci , struju i gas mesecno placam preko 300€
Dakle po mom iskustvu , savet - naci stan negde van Beca, van vecih gradova , STAN ! jer u toms lucaju su manji izdatci.
Hrana za troclanu porodicu ,ono nekakva potrosacka korpa , obzirom da je domacinstvo na mojoj grbaci ,mogu ti onako odokativno reci ,sa decom skolarcima ne sems da racunas ispod 400€ ,opet i to je polemicno obzirom da su nacini zivota razliciti. Ovo ti govorim cisto da imas nekakvu orjentaciju . Tu ne spadaju nikakvi dodatni troskovi .

Citat:
Da li jedna plata negovateljice pokriva troskove zivota? Mislim za pocetak dok suprug nenadje posao? Kakav im je socijalni sistem sto se tice dece, skolovanja i dr.?

Hmmm To je tesko (takodje i polemicno lancano povezano sa gornjim pitanjem)
U Austriji sa boravistem u Austriji ,svako dete naravno ima pravo na skolovanje .
E sad kako ces ti izvesti to da ti deca imaju boraviste ... to je ono glavno pitanje.
Ako nadjes posao koji ti obezbedjuje i boravisnu vizu ,time je reseno sve ... Decu samo prijavljujes na toj opstini i deca krecu u skolu/vrtic(mada je po drzavnim vrticima uzas za slobodno mesto) , sistem jednostavan.
Sve ti je uzrocno posledicna veza statusa tvog ,kao nosioca porodice.

Neko je pominjao plate
Plata negovatilje/negovatelja je manja nekih recimo 400€ od diplomiranih
Navescu neki prosek koji varira od poslodavca do poslodavca ,ali recimo da je to neki okvir
Recimo plata neto dilomirane (sa nocnim dodatcima , imas u proseku 3-4 nocne smene) Iznosi od 1800 -2100 € (grubo)
Za negovatelje je dakle nekih 400€ manje
Ostale ustanove su tu negde
Kadaje izbor radnog mesta u pitanju , moj vam je savet da pucate na mobilne sluzbe tipa volkshilfe , hilfswerk i sl jer je kod njih veciti deficit personala .
U ovoj zemlji je to jako tesko jer provera papira , boravista , radnih dozvola je uzasna . Ja nisam imala taj problem jer imam boravisnu neogranicenu vizu ,ali znam da su ljudi isli od do ustanove i neki uspeli da ostvare papire uz pomoc poslodavca .Srecno po tom pitanju.
Konkretno ne mogu odgovoriti jer mnogo toga zavisi od vaseg startnog statusa ,tj boravista.
Sto se tice socijale ,na nju ne moze niko ni da racuna
-ko nije radio(zakonski odredjeno vreme)
-niti ima boravisnu dozvolu i bla bla

Uzvracam pozdrav

Citat:
Kao neko ko je takodje u procesu za madjarski pasos i mene zanimaju olaksice u tom slucaju,mada sam siguran da osim pitanja boravisne i radne dozvole ne resava nista vezano za nostrifikaciju i priznavanje diploma,dakle koji god pasos da imate to nema veze sa priznavanjem diplome jer ona je i dalje stecena u Srbiji

tacno
Citat:
1.farmakologija
2.zdravstvena nega
3.nega starih
4.pravo
5.higijena

1.pharmakologie - ispit pred petoclanom komisijom
2.GuK - Petoclana komisija ispit koji je podeljen na vise delova (neke delove radis pismene ispite , neke grupne radove , da bi na kraju izasao na ispit usmeni pred komisiju koji je najtezi jer se sastoji od svih mogucih zakona Austrije, sistema rada itd)
3.pflege alte menschen - ispit pred komisijom ,usmeni
4.Recht - moze se reci najobimniji ispit , ucenje zakona ,sto ono politickog,sto je meni bio uzas ,jer ja skupstinska i ostala cuda ni nasa ne poznajem , pa preko zakona vezanih za samo medicinu , do zakona poslodavaca , kolektivnih ugovora i sl .
takodje usmeni ispit pred komisijom.
5.Hygiene- usmeni ispit pred komisijom
Citat:
6.etika
7.sistem zdravstvenih ustanova u austriji
ova dva zadnja ispita se ne polazu, samo se slusaju (oko 40 sati)

O ovome sam vec govorila
da,slusaju se oba po 20 sati
U bescheidu(potvrdi landesregierung-a ) nama lepo bude napisano da je to nastava koju treba samo odslusati ,ali smo svi radili pismeni test koji MORAS POLOZITI
U prvom krugu ispita od 42 ljudi je oboreno 40
dakle vecina morala da uplati ponovan izlazak (na uplatinici uredno pisalo "für wiederholungsprüfung" sto bi znacilo za ponovni izlazak NA ISPIT !
dakle slobodno racunaj i to kao ispit !

i NE ZABORAVITE kao prvi ispit ,pismeni , ispit nemackog jezika bez koga ne mozete niti uci u skolu .

Citat:
Prakticni deo koji se dobije da se nadoknadi zavisi od toga da li ste radili kao med.tehnicar/sestra i varira od 160 sati do 600 sati prakse.

To nije istina
Austrijanci navodno cene nasu praksu (ali u praksi ,ne i u skoli
praksu dodeljuju u odnosu na poreklo stecene diplome i apsolutno je nebitno da li si imao radnog iskustva ili ne.
Ja sam radila na hirurgiji 5 godina , godinu dana na intenzivnoj nezi hirurgije i dobila sam 200 sati hirurgije
Ironija ali istinita .
Parksu sa nasih podrucja(zemlje koje nisu u EU) slobodno racunajte na :
200 sati internih bolesti
200 sati hirurgije
200 sati nega starih ljudi iliti rada u starackom domu

Citat:
Priprema za ispite se obavlja u okviru nostrifikacionih kurseva, koji su vec standardizovani i pohadja ih puno ucesnika. Ovi kursevi pocinju u Becu svakog februara i septembra i traju oko 5 meseci.

U Becu znam da se nostrifikacije rade na AKH ( Becka drzavna bolnica )
U Niederösterreichu u Korneuburg - Stockerau (jedino mesto u niederösterreichu)

Grupe se sklapaju svaka 4 meseca. Nastava traje po 5 radnih dana od ujutro do uvece ,dakle treba imati u vidu da je u ovom slucaju skoro neizvodljivo raditi i biti nostrifikant.
ja sam bila nanastavi od sredine oktobra do sredine ajnuara. U januaru ispiti Za praksu racunati jos 3x po 200 sati.
Saberete sve to i vidite koliko vam vremena treba za nostrifikaciju.
Nakon toga diplomu sam cekala 6 nedelja

Citat:
Ako nemate staz i drzavni iz Srbije onda nemate pravo nostrifikacije za sestru nego prvo morate da nostrifikujete za bolnicara.

Staz kao sto sma gore navela i nema neke veze
Drzavni ispit ... hm nisam bas sigurna , oni ovde drzavni ispit vode kao poseban ispit , u svakom slucaju DOBRO ga je imati .
Ono sto je bitno za razliku bolnicar/med.sestra je to da oni ne priznaju nase smerove tipa babica (slucaj zena je radila kao decija sestra 15 godina )i priznato joj je samo za bolnicara, zbuni tehnicari i sl !
NE priznaju se vanredna skolovanja ,amakr ona bila u nasim zvanicnim drzavnim skolama ! (slucaj (zena je vandredno zavrsila JEDNU GODINU jer je ostala trudna , priznato joj je samo za bolnicara )
to je nekakav sporazum koji srbija nema sa austrijom , dok BiH i HR imaju. cisto ifo radi.
Citat:
Ali tu je onda veoma bitan faktor koji pasos posedujete jer ako je EU pasos onda mozete da radite slobodno pa cak i nesto drugo ali ako nije onda dobijate samo studentsku vizu i bez obzira sto imate pravo rada kao bolnicar 2god vi to necete moci da radite jer nemate radnu i boravisnu dozvolu koja se stice na drugi nacin i mozete imati samo studentsku vizu za vreme trajanja nostrifikacije. Ovo je ogroman problem za ljude iz Srbije jer zahteva ogromna novcana sredstva da biste boravili tamo i sve to polagali,finansirali i to i zivot sto je za mene bila nemoguca misija


Da ,velika istina je u recenom . Samnom u grupi je bilo par njih koji su tokom skolovanja radili na crno pa smo im neke njihove smene potpisivali na nastavi mi ,kao prisutne jer postoji samo odredjeni procenat izostanaka koji je dozvoljen ,kao i na studijama. Obzirom da je skola svaki radni dan od jutra do uvece ,tesko je uklopiti sa nekim poslom . No iz tudjih iskustava vidim da je moguce , ko hoce ,taj nadje nacina .
Da kosta sama nostrifikacija , kosta itekako , te to treba dobro planirati.

Valjda sam vam od neke pomoci :P


[Ovu poruku je menjao Damari dana 16.04.2013. u 12:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 12:19 - pre 133 meseci
Sjajne info!


Sto se prakse tice i ja sam dobio potvrdu naknadno da je to ukinuto da se stavlja broj sati po proceni i da je uvedeno fiksno svima 600 sati i to je to.

Takodje meni je jos prosle godine receno da u jednom domu u Becu bolnicarka ima 1600 eura platu a sestra 2000 i to je jedina info sa lica meata koju sam imao i tacno se uklapa u ovo sto i ti kazes

Kao sto vec rekoh pare su ogroman problem jer je nemoguce raditi tokom nostrifikacije tako da onaj ko nema pozamasnu svotu u steku nema sanse da izdrzi finansijski ovu nostrifikaciju,ili ako nema nekoga kod koga moze biti za dzabaka.Inace je za mnoge ovo nemoguca misija plus ako nemaju EU jos gore jer i nemaju pravo rada.E sad kazem oni sa EU pasosem su se snalazili pa su prvo radili kao bolnicari godinu dana i stedeli pare a onda u drugoj godini radili nostrifikaciju tako sto su uzeli neplaceno sa posla i to je to,praksa,predavanja itd....

Ne znam koliko je tacno niti kako da proverim ali meni je receno (imam visu medicinsku-radioloski smer,staz i drzavni i srednju samo diplomu opsteg smera bez icega) da ako imam staz i drzavni za srednju onda kad predas za nostrifikaciju dobijas pravo rada kao bolnicar 2god a ako ga nemas onda prvo moras da nostrifikujes za bolnicara pa tek posle ide za sestru,sto meni nije bas jasno kako funkcionise i malo je nelogicno....

Takodje me je zanimalo sta ako ja necu da nostrifikujem za sestru nego prosto hocu da budem samo bolnicar i to je to,opet mi je receno da mi onda opet treba nostrifikacija za bolnicara...

E sad kad dobijem odgovor od FH Campusa u vezi nostrifikovanja radiologije kako bi onda funkcionisalo ako hocu da radim usput kao bolnicar....

Takodje me zanima ako slucajno znas kako se krecu plate u radiologiji u odnosu na opsti smer?

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Damari
mira lak
heim
austrija

Član broj: 313905
Poruke: 34



+9 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 12:42 - pre 133 meseci
Citat:
delija_sever031Ne znam koliko je tacno niti kako da proverim ali meni je receno (imam visu medicinsku-radioloski smer,staz i drzavni i srednju samo diplomu opsteg smera bez icega) da ako imam staz i drzavni za srednju onda kad predas za nostrifikaciju dobijas pravo rada kao bolnicar 2god a ako ga nemas onda prvo moras da nostrifikujes za bolnicara pa tek posle ide za sestru,sto meni nije bas jasno kako funkcionise i malo je nelogicno....

Problem je u tome sto njihovi "smerovi" funkcionisu drugacije sto se tice skolovanja.
konkretno nisam imala taj slucaj ,a tebi kao sto rekoh , probacu da se dokopam pravih info preko zene koja radi bas u ustanovi gde se izmedjuostalog i procenjuju diplome, no malo strpljenja ,treba da "naletim" na tu zenu
Citat:
delija_sever031Takodje me je zanimalo sta ako ja necu da nostrifikujem za sestru nego prosto hocu da budem samo bolnicar i to je to,opet mi je receno da mi onda opet treba nostrifikacija za bolnicara...

Ovo ti se apsolutno ne isplati ,jer svakako moras i to nostrifikovati
zatim- broj ispita ces imati ISTI sa malom razlikom u broju pitanja za polaganje i mnimalnom razlikom u slusanju broja casova .
Dakle ovo ti je apsolutna istina. Tu ideju niko razuman nece prihavtiti .
Citat:
delija_sever031E sad kad dobijem odgovor od FH Campusa u vezi nostrifikovanja radiologije kako bi onda funkcionisalo ako hocu da radim usput kao bolnicar....

Takodje me zanima ako slucajno znas kako se krecu plate u radiologiji u odnosu na opsti smer?

Da bi radio kao bolnicar ,svakako ti treba ta potvrda landes regierunga (bescheid) u kome oni daju dozvolu u tom roku.
To dobijas u tom nekom roku koga se bas ne secam tacno jer ja sam davno predavala.
Plate su sigurno dosta vece jer ovde se ipak vodi racuna o ispalcivanju dodatak u odredjenim ograncima medicine , a radiologija je na prilicno visokom nivou po tom pitanju ,to svi znamo. E sad da li ti se isplati za tu razliku plate raditi dodatak nostrifikacije ,to je vec polemicno. Ne bih ti znala reci neki prosek plata na radiologiji , u slucaju da naletim na info bices informisan

 
Odgovor na temu

Damari
mira lak
heim
austrija

Član broj: 313905
Poruke: 34



+9 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 13:38 - pre 133 meseci
Citat:
pan 1:
Nisam gledala tj.obracala paznju na tu "malu sitnicu" neto i bruto... Ja videla cifru koja mi odgovara, ha ha ha!!!

 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 16:13 - pre 133 meseci
Kratko,brzo i jasno,nemam cime vise da davim:-D

Samo me zanima koji se nivo znanja jezika trazi za pocetak i da li je obavezan neki sertifikat ili prosto covek treba da bude spreman da prati predavanja i to je to?
 
Odgovor na temu

Damari
mira lak
heim
austrija

Član broj: 313905
Poruke: 34



+9 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 19:18 - pre 133 meseci
Hm da kazem skromno ,ono da se dobro cimas na slusanju i sam kuci nadoknadjujes prevodima , treba ti minimum A2 - B1
Sto se nastave tice ti je najpotrebnija vestina komunikacije ,tj stvar kapiranja, razumevanja nastave . Gramatika manje vise bitna .
Obzirom da je test nemackog na pocetku skole delom i gramaticki , i tu se ipak mora znati deo ,ne samo "indijanski "
Svakako ga treba uciti blagovremeno i dobro u slucaju da planirate ovu avanturu . Bilo je i prepisivanja na testu ,ali ko je nemacki stvarno lose znao ,na predavanjima posle nije imao sanse, o ispitima da ne govorimo ...
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 20:08 - pre 133 meseci
Dakle ono da treba raditi kao bolnicar prvu godinu a u drugoj kad se i jezik douci krenuti na nostrifikaciju dobija jos jednu preporuku, osim finansijske :D
 
Odgovor na temu

Damari
mira lak
heim
austrija

Član broj: 313905
Poruke: 34



+9 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 20:21 - pre 133 meseci
Upravo tako nesto sam i ja uradila
Predala sam papire za nostrifikaciju
ostvarila pravo da radim kao bolnicar naredne dve godine (te dve godine te ogranicavaju , rok zadnji je da imas potvrdu DA SI POCEO SA SKOLOM )
radila godinu ipo dana , ostvarila pravo i na bildungs karenz ( u prevodu ,neplaceni godisnji u cilju doskolovavanja )
ali dobijala cak i pare za to od biroa (AMS) ne neke zavidne ,ali oko 800€ (s tim da se odluka dobijanja novca odredjuje u odnosu na ostala primanja u kuci )Jer sam bila u stalnom radnom odnosu u toj firmi (konkretno volkshilfe ,mobilna sluzba kucne nege.
A onda krenula da radim .
Ja sam to tako isplanirala ,misleci da ce mi praksa ovde dati ipak nesto vise strucnog novog znanja , MNOGO VISE ZNANJA JEZIKA...i ispostavilo se da sam vrlo pametna jer u mojoj grupi je bilo jako malo njih koji su taj plan osmislili ,vecina je dosla na bum i mucila se sve vreme skolovanja.
Obzirom da ja imam klince ,da sam sve ispite uzcila uz klince od 6 i 8 godina tada , i ipak primanja su mi bila napola presecena ...i meni je to bio uzas ...ali ga preziveh ...mnogo puta sam do sada rekla - Bogu hvala da je iza mene .
Nikada necu zaboraviti dan kada sam dala zadnji ispit , zelenog lica sa pulsom od 120 koji je cepao 4 dana a ja nisam htela u bolnicu ...jer sam imala ispite

Da je lako - NIJE !
Da se moze - MOZE SE !
Ja sam imala dva velika razloga pored sebe zbog kojih sam morala da odradim sve u brzinskom roku ... ali moguce je .
Jos uvek u kuci imam nekih skripti ... bilo kome da zatreba pomoc , tu sam ako ista mogu... jer znam koliko je tesko.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 20:55 - pre 133 meseci
E da,secam se da je jedna devojka rekla da je isto radila kao bolnicar godinu dana i kad je resila da krene na nostrifikaciju dom u kom je radila je ponudio da joj plati casove nemackog od nivoa na kom je bila pa nadalje i da joj plati celu nostrifikaciju ali da kad sve odradi nastavi da radi kod njih kao sestra,sto se naravno ne odbija:)

Odraditi,steci iskustva,para,nauciti jezik pa polako krenuti u pricu,samo ne znam jel se mogu neke knjige ranije dobiti pa tipa da ljudi krenu ranije da spremaju neki od ispita da im posle bude lakse kad prica krene
 
Odgovor na temu

Damari
mira lak
heim
austrija

Član broj: 313905
Poruke: 34



+9 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 21:17 - pre 133 meseci
Ja jos uvek imam neke skripte (uh to bi trebalo iskopati :P ) i mogu reci koje smo knjige koristili ,bar sto se tice mog smera - opsti
da li postoji razlika u Bec- Niederösterreich e tu bas nisma sigurna .
Nostrifikaciju niko nije hteo da mi plati ,cak ni posodavac koji je medju pitanjima na primanju u firmu postavio pitanje da li imam ciljeve tipa doskolovavanja... To je stvarno retko . U principu ljudi su srecni ako su igde i dobili posao bolnicara pre nostrifikacije.
Pogledacu ovih dana sta imam od skripti ,ali to je suludo uciti bez predavanja ...hocu reci mnogo je tesko ....no ako zelis ti ili bilo ko drugi ,na raspolaganju sma sa onim sto imam ,napominjem ,bar sto se tice moje republike,a neke stvari koje se uce su ipak na drzavnom nivou pa se ne razlikuju :) ne bi trebalo gotovo uopste.
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 21:33 - pre 133 meseci
Hvala, hvala i hvala Damari!!!
Imam jos pitanja ali nemam snage da kuckam a i da gledam u ekran, spavam samo par sati, danas imala ispit i polozila ga i to sa 5-icom ali je najbitnije da je jedan manje pa polako, jos mi dete i bolesno, vec ce mesec dana, ima T nema T i sve tako u krug a neznaju sta je...
Puno pozdrava za sve i laku noc!
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 21:44 - pre 133 meseci
Jel postoji spisak gradova i ustanova u Austriji u kojima je moguce odraditi nostrifikaciju,cisto informativno,jer sta ako je neko u mestu gde u blizini nije moguce to odraditi
 
Odgovor na temu

Damari
mira lak
heim
austrija

Član broj: 313905
Poruke: 34



+9 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 22:29 - pre 133 meseci
@Pan 1 nema na cemu i brzo ozdravljenje detetu

@delija_
Za Bec u Becu tj AKH bolnica
Bec je ogroman...tako da
Za niederösterrecih rekoh da je jedina skola u Stockeau - Korneuburg .
Ja sam putovala dnevno po 100km do skole i nazad . Organizujes se prvog dana sa ostalima iz blizine i delite prevoz. Ja sam vozila jednu koleginicu ,tako da ,ljudi se snadju
Za ostale republike stvarno ne znam ,Znam da su devojke i iz Burgenlanda dolazile u Stockerau (valjda i oni pripadaju ovoj skoli i kod njih nema ...)

 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Nostrifikacija u Austriji16.04.2013. u 22:42 - pre 133 meseci
Au...pa tebi je bas bilo veselo :-D
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nostrifikacija u Austriji

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 101213 | Odgovora: 122 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.