Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

više provajdera na jednu telefonsku liniju

[es] :: ISP :: ADSL :: više provajdera na jednu telefonsku liniju

[ Pregleda: 3115 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

akioki

Član broj: 255624
Poruke: 9
*.static.sbb.rs.



Profil

icon više provajdera na jednu telefonsku liniju07.07.2010. u 13:32 - pre 168 meseci
Pozdrav svima.

Da li neko može da mi kaže po kom principu funkcionisu ADSL konekcije? Konkretno, interesuje me da li na istoj telefenskoj liniji, naravno ne u isto vreme, mogu koristiti ADSL usluge od 2 različita internet provajdera? Da li internet provajderi vezuju usluge za broj telefona ili samo preko pristupnih parametara?

Sticajem okolnosti koristim ADSL uslugu jednog provajdera ali isto tako posedujem parametre za konekciju od nekog drugog provajdera pa mi je ovo palo na pamet. Zašto je potrebno provajederima obezbediti MIK ukoliko prelazimo sa jednog na drugog provajdera?




Hvala svima na odgovorima.








 
Odgovor na temu

dejan1972
Dejan Kostić
Director, President, No.1
Beograd

Član broj: 85697
Poruke: 170
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 2147483647
Sajt: www.nuclearinst.com


+7 Profil

icon Re: više provajdera na jednu telefonsku liniju09.07.2010. u 20:37 - pre 167 meseci
Pa moguce je, samo ubacis parametre u ruter i na drugoim si provajderu, ali to ipak nije legalno i ne preporucuje se...Moguce je vrlo verovatno da te otkriju i da ti iskljuce internet uz sudsku prijavu...Ja ti ne preporucujem da to radis!
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.adsl-2.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: više provajdera na jednu telefonsku liniju12.07.2010. u 14:25 - pre 167 meseci
Nisam stručnjak iz xDSL tehnologija, poznajem koliko je meni to potrebno (verovatno i više od toga), ali pošto i ovo mene vrlo često pitaju izneću moje shvatanje pa možda nekome i pomogne.

Da bismo imali tzv. ADSL Internet neophodan uslov je da se naš ADSL modem ili ruter ˝zakači˝ za Telekomov DSLAM uređaj sa druge strane žice. Pošto se ta druga strana žice završava u telefonskoj centrali koja je vlasništvo Telekoma to je i razlog zašto je za ispravan rad takve tehnologije odgovoran samo Telekom. Provajder nema ništa sa tom opremom u centralama jer, ponavljam, Telekom nam isključivo svojom opremom obezbeđuje ADSL signal. Zato svaki provajder mora prvo da pita Telekom da li na vašem telefonskom broju ima tehničkih mogućnosti za ADSL Internet.

Kada se uspostavi ADSL link ka Telekomu to je obično vidljivo nekom signalizacijom na modemu ili ruteru. Čak i ako taj uređaj nema takvu signalizaciju (ima takvih ADSL rutera) može se ući u njegov interfejs i u odeljku Status možemo videti karakteristike uspostavljenog linka, od kojih nas sada najviše interesuje kojom brzinom se uređaj ˝zakačio˝ na Telekomov DSLAM uređaj.

Tek sada se može pristupiti uspostavljanju PPPoE konekcije sa provajderom. Ali pošto za sada naš modem ili ruter ima vezu jedino sa Telekomom preko upravo uspostavljenog ADSL linka postavlja se pitanje kako i kom provajderu će Telekom proslediti parametre PPPoE konekcije? Beotelu? EUnetu? SCnetu? Veratu? Itd. Taj problem je rešen dodavanjem unapred dogovorenog nastavka na korisničko ime koji nedvosmisleno određuje provajdera. Zato svi korisnici ADSL Interneta za kreiranje PPPoE konekcije moraju iza korisničkog imena staviti nastavak @ime_provajdera. Dakle, taj dodatak je pokazatelj Telekomu kom provajderu treba da prosledi iniciranje PPPoE konekcije. Pošto su svi provajderi povezani sa Telekomom taj zahtev će naravno stići do provajdera, a nakon provere korisničkog imena i lozinke biće uspostavljena ili odbijena PPPoE konekcija. To jednostavno mora tako jer uspostavljenim ADSL linkom nismo direktno vezani za provajdera pa PPPoE konekcija mora da ˝putuje˝ preko Telekomove infrastrukture do PPPoE servera koji se nalazi u provajderovim prostorijama.

Ono što je akioki pitao moguće je baš zbog svega gore navedenog. Evo primera. Ja imam Beotelov ADSL Internet i konekciju uspostavljam sa korisničkim imenom koje mi je dao Beotel. Međutim, ja te parametre mogu da promenim i da za korisničko ime iskoristim drugarovo koji ima EUnetov ADSL Internet. Kada restartujem ruter, prvo se uspostavlja ADSL link sa Telekomom a nakon toga se šalju parametri PPPoE konekcije, u ovom slučaju, EUnetu. Ako taj moj drugar ima aktivan ADSL paket PPPoE konkcija će biti uspostavljena i ja ću biti na Internetu sa EUnetovom IP adresom. Da li je to legalno ili ne i da li se i kako sankcioniše mene ne interesuje mnogo. Moja zloupotreba toga počinje i završava se kao proba kada kod nekog mog korisnika imam problem sa uspostavljanjem konekcije. Naime, ako je ADSL link uspostavljen a ne prolazi PPPoE konekcija ja probam sa mojim parametrima (iako je moj ruter u kući stalno konektovan). Ako sa mojim parametrima prođe problem je svakako u provajderu i kod tog provajdera treba tražiti rešenje. Jedna od čestih grešaka neupućenih, a u želji da imaju brži Internet, je to da pomisle da uplaćuju paket 1024/128kbps, a da PPPoE konekciju uspostavljaju sa npr. parametrima iz firme jer se tamo plaća veći paket npr. 4096/256kbps. Onaj ko je pažljivo pročitao ovo moje malo duže izlaganje biće mu jasno da je takva zloupotreba tehnički nemoguća.

Provajder može PPPoE konekciju da kontroliše preko MAC adrese, verovatno može i da ograniči na samo jednu ostvarenu konekciju jednim korisničkim imenom ali moje je mišljenje da se to ne radi. Mislim da bi to unelo velike komplikacije tehničkim podrškama pri promeni rutera ili računara i sl. Na kraju krajeva, ovo gore pomenuto ne zna 99,9% ADSL korisnika. Jedino se ograđujem od Telekoma kao provajdera, jer to nisam do sada probao na njihovom ruteru, a mrzelo me da isprobavam postavljanjem mog rutera. Kada kod korisnika imam problem sa Telekomovim ADSL-om zabole me jer u tom slučaju u čemu god da je problem rešava ga jedna podrška a ne dve, kao što je to u slučaju drugih provajdera.

Migracioni kod (MIK) je osiguranje postojećim ADSL korisnicima da mogu bez bojazni da promene ADSL provajdera i da u tom postupku slučajno ili namerno ne ostanu bez tehničkih mogućnosti za tu vrstu Interneta. Naime, opet se vraćamo na početak moje priče. Ranije, bez MIK-a, da bi promenili provajdera morali ste prvo da otkažete ADSL pruključak kod provajdera. Provajder je o tome obaveštavao Telekom koji je sa tog telefonskog broja skidao DSLAM uređaj i bio slobodan da ga postavi na neki drugi broj koji je u međuvremenu zatražio ADSL priključak. Nakon toga ste morali da podnesete zahtev kod drugog provajdera za priključak koji je i o tome obaveštavao Telekom. To je sve trajalo nedopustivo dugo, sigurnih petnaestak dana, tako da su neki korisnici u međuvremenu ostali bez tehničkih mogućnosti zato što u toj centrali više nije bilo DSLAM uređaja jer je vaš u međuvremenu dat nekom drugom novom korisniku. Migracionim kodom se zadržava DSLAM na postojećem broju, samo se čeka promena provajdera.

Hvala svima koji su imali strpljenja da sve ovo pročitaju.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: više provajdera na jednu telefonsku liniju12.07.2010. u 16:46 - pre 167 meseci
Ne znam da li je tako još uvek, Eunet je nudio mislim pola sata probe pa ko ima drugi ADSL, mogao je tako da proveri da li mu Eunet radi bolje. Ja sam takođe jednom probao drugog provajdera kada sam imao problema pa sam hteo da proverim gde može da brlja. U svakom slučaju je linija ograničena u Telekomu pa verovatno može da se proba sa bilo kojim drugim ... mada će višestruke konekcije da se registruju. Neke prevare su moguće ali je sve to preveliki rizik uz mali dobitak.
 
Odgovor na temu

Markoxxx
Marko Kolarevic
Cacak

Član broj: 886
Poruke: 643
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

ICQ: 27867845
Sajt: www.TDIdesign.org


+14 Profil

icon Re: više provajdera na jednu telefonsku liniju24.07.2010. u 23:36 - pre 167 meseci
Naravno da moze, meni jednom davno, kada sam ovo provalio obrisase temu zbog mogucih malverzacija ;)
Pijem pivo i ebem sve zivo, ko sok - on jock
«« M.K. »»
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: više provajdera na jednu telefonsku liniju

[ Pregleda: 3115 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.