Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CVT menjači, vrede li čemu?

elitemadzone.org :: AutoZone :: CVT menjači, vrede li čemu?

[ Pregleda: 13713 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon CVT menjači, vrede li čemu?03.07.2010. u 13:02 - pre 167 meseci
Jel neko vozio kola sa CVT menjačem?

Valja li to?
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.92.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?03.07.2010. u 14:11 - pre 167 meseci
bio ponosni vlasnik Lancie Y10 sa ECVT menjačem. Sada ga vozi moj brat :)

CVT iliti kontinualno varijabilna transmisija, (u Lancinom slučaju dodati reč elektronski ispred) je, po meni, savršenstvo automatskog menjača. Ne postoje stepeni prenosa, motor se skoro uvek drži na najoptimalnijem broju obrtaja, nema nikakvog cimanja prebacivanja-ma milina jedna :)

Mane su praktično nepostojeća servisna mreža kod nas i povećana buka...
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?03.07.2010. u 17:34 - pre 167 meseci
A kakav je za "sportsku vožnju"? Preticanja, ubrzavanja?
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.92.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?03.07.2010. u 17:41 - pre 167 meseci
pa, vidi, što se tiče startovanja sa semafora-''niko'' neće biti brži od tebe u prvih 100-nak metara, jer nema šaltanja, pa nema ni gubitka vremena tu.

A što se tiče ostalog zavisi od snage motora. Konkretno kod ove Lancie (a mislim i da je tako kod ostalih CVT-ova) kada naglo dodaš gas, obrtaji skoče, tj. trip je kao kad proklizava lamela, i onda krene da ubrzava i to vrlo lepo.

Nemam preterana iskustva sa drugim automaticima osim ovog CVT-a i Renoovog Quickshifta, pa ne bih mogao baš najbolje da ti kažem, ali definitivno je brži na semaforu i od mnogo jačih kola sa manuelnim menjačem.

Osećaj je kao kod skutera (i oni imaju CVT sistem)
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?03.07.2010. u 18:19 - pre 167 meseci
Jel dovoljno pametan da na nizbrdici koči motorom?
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.92.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?03.07.2010. u 18:40 - pre 167 meseci
ma naravno.

Kažem, iz ugla običnog korisnika koji je vozio nekoliko tipova (klasičan automatik, Quickshift i CVT) automatika, meni je CVT vrh :)

Jedino, podvlačim, servisna podrška je blagi užas. Ako se desi neki problem ima jedan do dva majstora koji znsju šta bi s njim.

Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?09.01.2011. u 22:41 - pre 161 meseci
Razmišljam nešto, CVT mi deluje kao savršen menjač, u kome je snaga sa motora na točkove uvek idealno preneta. Međutim, zašto je onda CVT tako teško naći u vozilima? Imamo ručne, automatske kvikšiftove i druge, ali CVT vrlo retko.

Takođe, i na reli trkama imamo ručne ili automatske, CVT-a nema nigde.

Mora da imaju neku manu?
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?10.01.2011. u 09:28 - pre 161 meseci
Skup i monoton.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?10.01.2011. u 10:29 - pre 161 meseci
Ja sam probao CVT u Priusu. Sve odlicno funkcionise, sve je glatko, bez cimanja, samo plivas...

E sad u Priusu je malo cudno jer je hibrid. Ima i benzinac i elektro motor. i Sad kad oces naglo u PWR modu da ubrzas, on odlicno ubrza jer spoji benzinca sa strujom (Prius, koliko to cudno zvucalo, ima zestoka medjuubrzanja kao neki turbodizel moderni) medjutim DERNJA se zesce.

Sta on radi - digne broj obrtaja motora u nebesa i onda podesava prenosni odnos. Sve je to bez trzaja i sve je to krasno brate ali buka je velika dok ubrzavas. Bas se dere zesce. Medjutim u konstantnoj voznji je san snova. Sve je tiho i mirno kao i kod laksih ubrzanja. Cim treba zesce ubrzanje, ide to lepo ali je mnogo bucnije nego kod klasicnog menjaca. Takodje, bucniji je pri maksimalnim brzinama, odnosno preko 160 je bas bas bucan zbog nacina rada CVT menjaca.

Znaci, mane su velika buka pri ubrzanju i maksimalnim brzinama a pozitivne su mala buka u kontinualnoj voznji i voznja bez trzaja i vibracija i lepa medjuubrzanja kod benzinca.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.88.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?10.01.2011. u 11:39 - pre 161 meseci
složio bih se sa cozmom i delimično sa zarsilicem
Dakle, skup je i bučniji kod jačih ubrzanja - to su mu mane.

mada meni ta buka nije nešto što ''bode uši''

I nisam siguran, ali mi se čini da mu je ograničen vek trajanja. Možda i grešim ali mi se čini da sam negde čuo taj podatak.

Mada, sve u svemu, po meni je to savršenstvo automatskog menjača. Uživanje je u vožnji. I da mogu da biram, to bi mi bio uvek izbor.
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?10.01.2011. u 11:42 - pre 161 meseci
Svakako bolje uzeti cvt nego neki robotizovani manualni menjač(speedshift, sensodrive, selespeed i ostala đubrad) ali je pitanje da li je bolje to nego klasičan automatik. Naravno sa dsgom nema poređenja.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?10.01.2011. u 12:01 - pre 161 meseci
Na reli trkama buka nije nikakav faktor pri izboru menjača, ali ipak tamo nema CVT-a. A po nekoj logici bi upravo CVT uz dobar softver bio savršen za munjevita ubrzanja. Dakle, mora da postoji još neka mana.
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?10.01.2011. u 12:24 - pre 161 meseci
Na trkama je uglavnom cvt(kao i dsg) zabranjen. cvt ti ne može pružiti osećaj kontrole na automobilu kao što to može manualni ili poluautomatski menjač i samim tim niko ih ne koristi. Takođe pretpostavljam da cvt ima mnogo veće gubitke pri prenosu nego klasičan manualni i ima više problema da prenese veću snagu.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?06.10.2011. u 21:32 - pre 152 meseci
Posle određene "simulacije" u glavi, zaključio sam da si u pravu: CVT mi ne može pružiti osećaj kontrole nad dešavanjima. Možda jeste idealan za ubrzavanje, i za udobnost (izuzevši buku), ali za dobar osećaj kontrole neophodno je da obrtaji motora rastu (u stepenima) srazmerno sa obrtajima točkova, a ne kontinualno.

Dakle, CVT u svom prirodnom "kontinualnom" režimu otpada za jurcanja/trkanja. Međutim, koliko znam CVT (bar na Fokusu) ima i režim sa simuliranih 7 brzina koje se menjaju ručno ili automatski, a to bi već moglo da posluži za situacije u kojima želim da imam "kontrolu"
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.97.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: CVT menjači, vrede li čemu?07.10.2011. u 09:47 - pre 152 meseci
pazi, CVT je super za ''smooth'' ''opuštenu'' vožnju.
Nema mu premca u tome. Ali ako voliš neko divljanje ili poludivljanje kolima onda on nije za tebe. Nema baš osećaja kontrole kako si navikao.

Ne znam kako je sa tim simuliranim brzinama, to sam čuo ali nisam probao...
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: CVT menjači, vrede li čemu?

[ Pregleda: 13713 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.