Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nacrtna geometrija, Prodor prave kroz hiperbolicki paraboloid

[es] :: Matematika :: Nacrtna geometrija, Prodor prave kroz hiperbolicki paraboloid

[ Pregleda: 7106 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Nacrtna geometrija, Prodor prave kroz hiperbolicki paraboloid05.06.2010. u 02:55 - pre 168 meseci
Kako se radi prodor prave kroz hiperbolicki paraboloid? Mogu da pustim ravan kroz pravu, i da nadjem presek ravni sa izvodnicama, izmedju dve izvodnice, ako interpoliram dobicu presek i sa pravom. Buni me sto je pronalazenje preseka sa zakrivljenim povrsinama veliki no no zbog ne preciznosti, a ne pada mi na pamet drugi nacin.
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: Nacrtna geometrija, Prodor prave kroz hiperbolicki paraboloid13.06.2010. u 15:41 - pre 168 meseci
Bilo ko?
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.rcub.bg.ac.rs.



+5 Profil

icon Re: Nacrtna geometrija, Prodor prave kroz hiperbolicki paraboloid14.06.2010. u 14:55 - pre 168 meseci
Na MATF-u se ne rade prodori, ali uopšteno neka ideja je da gledaš elemente koji su ti dati, i preko njih dođeš do rešenja (ta ideja važi za sve zadatke, ne samo iz NG i ne samo iz Matematike).

Dakle, kreni od elemenata koji su ti dati.
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: Nacrtna geometrija, Prodor prave kroz hiperbolicki paraboloid21.06.2010. u 01:53 - pre 168 meseci
Ako je dat krug u kosoj projekciji, on se vidi kao elipsa. Na arhitektonskom fakultetu, nikada se neka prava nece naneti na tu elipsu i odrediti neka tacka u preseku ta dva elementa, zato sto se smatra da je elipsa neprecizno nacrtana. Shodno tome, ta tacka, nacice se u nekoj od ortogonalnih projekcija, gde je krug nacrtan sestarom i stoga precizan. Ova tacka se zatim preko pomocnih pravi (kolineacija i linija skracenja, ne znam kako se tacno zovu) prenosi tacno u kosu projekciju. Najverovatnije ce se desiti da se ta tacka nece naci na elipsi, odnosno da se nece pokloptii sa presekom neke date prave i elipse u kosoj. Lako je zakljuciti koje je resenje tacnije - ono koje je nacrtano samo uz pomoc lenjira i sestara, u odnosu na ono koje je crtano i slobodnom rukom ili interpolovano.

Dakle kod mog prvobitnog pitanja, data je recimo prava, (jedan element?) i hiperboloid, sa 4 izvodnice (4 elementa?).


Moje pitanje je bilo:

Jedini nacin na koji ja mogu da nadjem presek prave i ove povrisne, je da nadjem presek povrsine, sa nekom ravni koja sadrzi pravu, rezultat je neka linija, (prava kriva?) i gde se prava presece sa tom inijom tu je prodor. Medjutim, nije mi bas jasno kakvu ravan da pustim kroz pravu. Dve bi mogle mozda da daju presek sa hiperboloidom kao prave, ali nemam predstavu kako njih da postavim, sve ostale dale bi presek kao krivu liniju (pri tom ne znam ni da li je parabola ili hiperbola, znam samo da je interpolujem).

Dakle, ako bih imao tacku prodora, veoma lako bih mogao kroz tu tacku, na hiperobolidu da pustim dve izvodnice hiperboloida. Koristeci tu tacku, i zatim jednu tacku na pravoj koja prodire, i jednu tacku na nekoj od tih izvodnica, lako bih mogao da konstruisem ravan koja sadrzi pravu, a sece hiperboloid po pravoj liniji. Medjutim, nema sanse da nadjem te dve izvodnice koje prolaze kroz prodor, bez pronalazenja prodora, pa zakljucujem da mogu samo da stavim neke proizvoljne prave koje daju krivu liniju.

Dalje, mogu tako gusto da ispartam hiperboloid izvodnicama, da ce greska biti minimalna, ali logikom sa pocetka posta, nije apsolutno tacno zar ne? Primera radi, ako bih krug u kosoj projekciji konstruisao preko 200 tacaka bez tangenti, umesto najcesce 8 sa tangentama, verujem da bih mogao onda i elipsu da koristim za pronalazenje nekakvih preseka.
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: Nacrtna geometrija, Prodor prave kroz hiperbolicki paraboloid23.06.2010. u 04:27 - pre 168 meseci
Kakva se nacrtna uopste radi na matematickom?
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

Nacrtna geometrija
svakojako

Član broj: 293979
Poruke: 7
79.101.41.*



Profil

icon Re: Nacrtna geometrija, Prodor prave kroz hiperbolicki paraboloid21.11.2011. u 11:08 - pre 151 meseci
DAkle prodor prave kroz hiperbolični paraboloid se radi tako što se kroz pravu propusti ravan vertikalna na jednu od projekcijskih ravni, na primer horizontalnicu i zatim se nadje presek te ravni i partaboloida. Tako dobijena kriva (parabola) se onda preseca sa pravom i eto preseka paraboloida i prave . . .
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Nacrtna geometrija, Prodor prave kroz hiperbolicki paraboloid

[ Pregleda: 7106 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.