Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dva hard diska i dva XP-a

[es] :: Windows desktop :: Dva hard diska i dva XP-a

[ Pregleda: 6059 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jzlatko
Kragujevac, Srbija

Član broj: 258417
Poruke: 14
*.telekom.rs.



Profil

icon Dva hard diska i dva XP-a28.04.2010. u 12:07 - pre 169 meseci
Molim za pomoć. Računar radi sa dva hard diska i na oba diska je instaliran xp. Na koji način mogu da formatiram xp sa jednog diska bez posledica na ceo sistem? Oba diska podeljena su na po dve particije. Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

raikkonen

Član broj: 93339
Poruke: 241
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a28.04.2010. u 13:18 - pre 169 meseci
My computer, desni click misem na disk ili particiju koju hoces da formatiras i onda Format
 
Odgovor na temu

peja_sarajevo
Vladimir Pejicic
student
Sarajavo,BiH

Član broj: 257374
Poruke: 15
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a28.04.2010. u 13:44 - pre 169 meseci
mislim da nesto fajlova ide i na drugi parcijal bez obzira što je instaliran npr na (c)
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
109.106.229.*



+10 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a28.04.2010. u 13:47 - pre 169 meseci
@raikkonen
Nije baš uvek tako.

@jzlatko
Zavisi od više faktora. Kao prvo, kako biraš koji sistem ćeš podići? Da li u BIOS-u menjaš redosled diskova ili u Windows boot menadžeru biraš sistem?

U prvoj varijanti koji god sistem da podigneš taj sistem će biti pod slovom C: i na toj particiji ti se nalaze potrebni fajlovi za podizanje sistema. U tom slučaju zaista možeš slobodno da formatiraš bilo koji drugu particiju.

U drugoj varijanti je važno na kojim particijama se nalaze ti sistemi i na kojoj particiji se nalaze fajlovi boot.ini, ntldr i ntdetect.com.

Da ne bih bespotrebno pisao dalje daj mi odgovore na gornja pitanja.
 
Odgovor na temu

raikkonen

Član broj: 93339
Poruke: 241
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a28.04.2010. u 13:50 - pre 169 meseci
Citat:
peja_sarajevo: mislim da nesto fajlova ide i na drugi parcijal bez obzira što je instaliran npr na (c)


Ukoliko se Win XP instalira na hard disk sa dve particije jednu particiju zauzima sistem, a druga je potpuno nezavisna i moze se slobodno formatirati ili se na njoj moze instalirati jos jedan XP ili neki drugi operativni sistem.
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a28.04.2010. u 15:13 - pre 169 meseci
@raikkonen

Kada se iz dual boot-a briše jedan os osnovno pitanje je dali će se moći podići preostali os.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a28.04.2010. u 16:49 - pre 169 meseci
Bolje da sačekamo da pokretač teme odgovori na ova pitanja jer je vrlo bitno kako je instalirano i kako se pokreće. Ja na primer uvek kod instalacije novog Windows OS-a isključim sve ostale hardove pa ih vratim posle prvog kruga. Onda instalacija ne zavisi od ostalih hardova i može da se menja svaki. Ako se instalira na slave ili sekundarni, onda ume da iskoristi postojeći master i uvali mu neke fajlove bez kojih drugi neće da radi. To nije nerešivo ... ali da ipak sačekamo odgovore.
 
Odgovor na temu

jzlatko
Kragujevac, Srbija

Član broj: 258417
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a28.04.2010. u 18:36 - pre 169 meseci
Poštovani,
hvala na sugestijama. Proverio sam fajlove i bilo je dovoljno direktno formatiranje drugog diska. Pre toga sam u BIOS-u promenio redosled. Računar sada radi značajno brže. Pozdrav svima!
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
109.106.229.*



+10 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a28.04.2010. u 21:49 - pre 169 meseci
Citat:
raikkonen: Ukoliko se Win XP instalira na hard disk sa dve particije jednu particiju zauzima sistem, a druga je potpuno nezavisna i moze se slobodno formatirati ili se na njoj moze instalirati jos jedan XP ili neki drugi operativni sistem.
@raikkoen
Još jednom, nije uvek baš tako. Čvrsto se držiš svoje teorije, ali moram ti opet reći da nisi u pravu. Disk sa dve particije? Dobro. Jedna mora da bude aktivna. Dobro. Šta inače znači aktivna particija? Ako je prva particija aktivna, a XP instaliramo na drugu, da li su te dve particije potpuno nezavisne? Ja kažem da nisu. Ako bi u tom slučaju formatirao prvu particiju prilikom sledećeg podizanja sistema bi te sačekala poruka ntldr is missing i ništa više, tj. sistem se ne bi podigao. Pa, da li su potpuno nezavisne? Kao što reče callex, da se to rešiti. Sve se da rešiti, ali ne možemo davati nepotpune informacije i oslanjati se na to da je prva particija aktivna i da je baš na njoj instaliran sistem. U 99,9% jeste tako kada je instaliran jedan sistem. Kada govorimo o dva instalirana sistema, kao što je ovde slučaj, onda možemo 100% biti sigurni da jedan sistem sigurno nije instaliran na aktivnoj particiji sa sve ona tri fajla (sem ako se u BIOS-u ne menja redosled diskova).

Radi zdrave rasprave trebalo je da napišeš neki argument protiv moje teorije i time odbraniš svoju.

Za razliku od callexa ja baš volim Win boot menadžer. Meni ne bi bio problem menjanja redosleda diskova ali moj rad je inače okrenut ka korisničkim računarima pa mi je mnogo elegantnije to raditi uz Win alatke. Ne bih baš da na poslovnim računarima neko bez mog nadzora ulazi u BIOS. Bez obzira da li su sistemi instalirani na jednom ili više diskova, korisniku objasnim koji sistem treba da izabere i pri tome im dam u boot.ini fajlu prepoznatljiva imena. Naravno, sve je stvar ličnog izbora.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a28.04.2010. u 22:39 - pre 169 meseci
Ne ulazim ja u bios, na jednom (prvom) hardu je instaliran i linux pa on pokupi sve OS-ove koje vidi i ponudi na početku da se bira. Nije baš Win boot menadžer ali jeste boot menadžer. ;)
 
Odgovor na temu

raikkonen

Član broj: 93339
Poruke: 241
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a29.04.2010. u 08:08 - pre 169 meseci
Citat:
plavigor: @raikkoen
Još jednom, nije uvek baš tako. Čvrsto se držiš svoje teorije, ali moram ti opet reći da nisi u pravu. Disk sa dve particije? Dobro. Jedna mora da bude aktivna. Dobro. Šta inače znači aktivna particija? Ako je prva particija aktivna, a XP instaliramo na drugu, da li su te dve particije potpuno nezavisne? Ja kažem da nisu. Ako bi u tom slučaju formatirao prvu particiju prilikom sledećeg podizanja sistema bi te sačekala poruka ntldr is missing i ništa više, tj. sistem se ne bi podigao. Pa, da li su potpuno nezavisne? Kao što reče callex, da se to rešiti. Sve se da rešiti, ali ne možemo davati nepotpune informacije i oslanjati se na to da je prva particija aktivna i da je baš na njoj instaliran sistem. U 99,9% jeste tako kada je instaliran jedan sistem. Kada govorimo o dva instalirana sistema, kao što je ovde slučaj, onda možemo 100% biti sigurni da jedan sistem sigurno nije instaliran na aktivnoj particiji sa sve ona tri fajla (sem ako se u BIOS-u ne menja redosled diskova).

Radi zdrave rasprave trebalo je da napišeš neki argument protiv moje teorije i time odbraniš svoju.

Za razliku od callexa ja baš volim Win boot menadžer. Meni ne bi bio problem menjanja redosleda diskova ali moj rad je inače okrenut ka korisničkim računarima pa mi je mnogo elegantnije to raditi uz Win alatke. Ne bih baš da na poslovnim računarima neko bez mog nadzora ulazi u BIOS. Bez obzira da li su sistemi instalirani na jednom ili više diskova, korisniku objasnim koji sistem treba da izabere i pri tome im dam u boot.ini fajlu prepoznatljiva imena. Naravno, sve je stvar ličnog izbora.


Nije mi bio cilj da prosirujem ovu raspravu, hteo sam samo da pomognem pokretacu ove teme. Koristim na istom disku dva win XP operativna sistema. Disk je podeljen na tri particije i sve tri su primarne od kojih je naravno samo jedna aktivna. Na aktivnoj particiji je instaliran XP, na drugoj particiji takodje XP, treca sluzi za smestaj podataka. Bez nekog boot manager-a podize se naravno samo XP sa aktivne particije. Drugi XP moze da se podigne ako se njegova particija promeni u aktivnu, tada su ostale particije neaktivne. Da bi se izbeglo ovo menjanje koristim boot manager Avanquest System Commander. U ovom slucaju prilikom formatiranja aktivne particije, sistem se moze podici sa druge neaktivne particije ako se na primer Partition Magic-om ili Acronis Disk Director-om promeni u aktivnu. Nikada mi se nije desilo kada sam sve ovako uradio da se sistem nije podigao. Pretpostavio sam da je tako uradjeno i kod pokretaca teme. Najvaznije u svemu ovome je da je pokretac teme resio problem. Preporucljivo je da se vise os instaliraju nezavisno na primarne particije i da se koriste Third-Party boot manager-i kako bi se upravo izbegli ovakvi problemi.

@plavigor

Do ovoga je doslo zato sto smo juce u isto vreme pisali poruke, tako da ja nisam video tvoju poruku dok sam pisao svoju drugu poruku.

Pozdrav i izvini ako je ovo izazvalo bilo kakav nesporazum.

[Ovu poruku je menjao raikkonen dana 29.04.2010. u 10:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
109.106.229.*



+10 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a29.04.2010. u 13:51 - pre 169 meseci
Iako je pokretač teme uradio šta je želeo ja i dalje koristim priliku za diskusiju.

@raikkonen
Naravno, nema nikakvog nesporazuma. Ja kao član i moderator ovog foruma ponekad moram da proširim temu, sve u cilju ne samo rešavanja postavljenog problema, već i sagledavanja svih mogućih scenarija radi onih koji imaju sličan problem ili žele nešto da nauče. Ipak ovaj celokupan forum ¨čita¨ par desetina hiljada ljudi dnevno i to je za mene više nego dovoljan razlog za krajnje ozbiljno pisanje.

Eto, i ja nešto naučih. Nije mi palo na pamet da bi neko i menjao aktivnost particije radi podizanja sistema. U tom slučaju su particije zaista nezavisne, jer svaki sistem ima na svojoj particiji ona tri fajla za početak podizanja sistema. Lepo. Ali... (opet ja ) Zašto komplikovati sa dodatna dva nezavisna programa kada sam Microsoft ima svoje sasvim OK rešenje. Pa i Microsoft valjda zna ponešto o podizanju svojih operativnih sistema. Ne govorimo o kombinacjama sa Linuxom, Microsofta to ne interesuje.

Za neupućene i one nesigurne...

Prilikom instalacine sistema (NT4, 2000, XP i 2003) Windows će na aktivnu particiju, odnosno na prvu aktivnu particiju ako ima više diskova, smestiti tri veoma važna fajla, boot.ini, ntldr i ntdetect.com. U boot.ini-u stoji zapis o svim Microsoft operativnim sistemima koji su instalirani na tom računaru, bez obzira koliko ima diskova i, naravno, gde se nalaze. Kada se instalira sledeći sistem u taj fajl će se samo dodati zapis o novom sistemu i na kojoj particiji se on nalazi. Važno je ne obrisati taj fajl. Ako se obriše moraćemo ručno napraviti taj zapis ili pokrenuti Recovery Console i otkucati odgovarajuću komandu (bootcfg /rebuild). Fajl ntldr je tzv. NT Loader i služi za učitavanje sistema. Bez njega takođe nema podizanja sistema. Ako ga nema može se kopirati sa tuđeg računara, s tim što taj sistem na tuđem računaru ne sme biti stariji od onog posrnulog na problematičnom računaru. Može se i pomoću pomenute Recovery Console povratiti na svoje mesto. Zapravo, ntldr će iz boot.ini-a pročitati gde se nalazi operativni sistem i tamo će ga potražiti i nastaviti sa njegovim učitavanjem. U slučaju nedostatka boot.ini-a, ntldr će ipak na aktivnoj particiji prvog diska potražiti folder Windows i ako ga nađe obavestiće nas o nedostaku ili oštećenju boot.ini-a i da će pokušati sa učitavanjem sistema iz foldera Windows. Dalje, ako je odabrani sistem iz NT familije pokrenuće se i ntdetect.com koji će sakupiti potrebne informacije o fardveru i konačno, pokrenuće se ntoskrnl.exe. I ntdetect.com se može povratiti kopiranjem ili pomoću Recovery Console.

Običan korisnik ne mora da zna sve ovo, važno je samo da ne briše pomenute fajlove ili da ne formatira tu particiju. U slučaju dodavanja i menjanja redosleda diskova sve može poći naopako (a i ne mora) tako da nas isključivo korišćenje Windows-ovog boot menadžera možda neće spasiti od takvog scenarija. Ako dodajemo disk važno je da stari i dalje bude prvi na spisku.

Mislim da je ovo najbolje rešenje za većinu korisnika jer iziskuje najmanje znanja i potrebnih uslova. Samo neka stari disk ostane primarni i terajte dalje.

Za sve ostale varijante je potrebna izvesna doza znanja iz hardvera i samog Windows-a i mislim da to prevazilazi potreban nivo svakodnevnog korisnika.


Eto, ja se raspisah, ali se nadam da će ovo pomoći mnogima u konačnom razrešenju ovih nedoumica.


Pošto smo već tri godine zagazili u eru Viste, a od skoro i 7-ice, voleo bih da neko ko dobro poznaje način učitavanja tih sistema isto nešto napiše ili neka postavi link ka postojećoj temi. Ja se još uvek nisam time pozabavio.

[Ovu poruku je menjao plavigor dana 29.04.2010. u 18:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a29.04.2010. u 16:58 - pre 169 meseci
Citat:
plavigor: Eto, i ja nešto naučih. Nije mi palo na pamet da bi neko i menjao aktivnost particije radi podizanja sistema. U tom slučaju su particije zaista nezavisne, jer svaki sistem ima ma svojoj particiji ona tri fajla za početak podizanja sistema. Lepo. Ali... (opet ja :)) Zašto komplikovati sa dodatna dva nezavisna programa kada sam Microsoft ima svoje sasvim OK rešenje. Pa i Microsoft valjda zna ponešto o podizanju svojih operativnih sistema. Ne govorimo o kombinacjama sa Linuxom, Microsofta to ne interesuje.
Ovde može da se koristi varijanta koju sam ja nekada praktikovao, prvo podelim hard na tri omanje primarne i jednu extended particiju pa na svaku od primarnih instaliram po jedan OS, tada su to bili win98, win2k i xp. Jedan OS je podešen kao default a ostali skriveni i nema njihovih tragova. Po potrebi proglasim neku drugu primarnu za aktivnu, restartujem ... i dobijem drugi OS. Odlično za testiranje raznih programa na više OS. Kasnije sam nabavio još hardova i onda prešao na čistiju varijantu, svaki hard bar jedan OS pa po potrebi biram.
 
Odgovor na temu

raikkonen

Član broj: 93339
Poruke: 241
*.adsl.eunet.rs.



+8 Profil

icon Re: Dva hard diska i dva XP-a04.05.2010. u 08:03 - pre 169 meseci
I ja sam pre desetak godina koristio Win boot manager, ali sam odustao od njega. Sada posto koristim dva os svaki os instaliram na primarnu particiju i tako su oni potpuno nezavisni i mogu se slobodno formatirati, a drugi se moze podici bez problema. A kao boot manager koristim system commander jer mi on najvise odgovara. Nekada se zvao VCOM System Commander, a danas Avanquest System Commander, koristim verziju 9.04. Preporucujem ga svima koji imaju vise os na racunaru jer je jednostavan za upotrebu. Evo na slici kako izgleda ekran prilikom izbora os-a.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Dva hard diska i dva XP-a

[ Pregleda: 6059 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.