Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

problem sa virusom.

[es] :: Zaštita :: problem sa virusom.

[ Pregleda: 3020 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DDROTT
Web Dizajneri Web Developer
Srbija

Član broj: 208878
Poruke: 109
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.facebook.com/popov.mo..


+3 Profil

icon problem sa virusom.25.04.2010. u 19:39 - pre 170 meseci
imam virus na memorijskoj kartici koji mi ne dozvoljava da vidim fotografije na svom racunaru ( na fotoaparatu je sve uredu )... nijednim antivirusom nisam mogao da ga ocistim ( virus je inace poznat pod imenom "dcim.exe" ) jer kada prikljucim memorijsku karticu on uopste ne pravi novi 'local disc'... da li znate kako da obrisem taj virus bez brisanja fotografija sa mem. kartice ?? Hvala !
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
109.106.229.*



+10 Profil

icon Re: problem sa virusom.25.04.2010. u 21:54 - pre 170 meseci
Fotografije se na memorijskoj kartici čuvaju u koverti DCIM koja se nalazi u korenu te kartice. Karticu si zarazio kada si je ubacio u neki zaraženi računar (tvoj ili neki tuđi, ko zna kad). Virus je uradio sledeće. Sve koverte koje je našao u korenu kartice, kao i sve što je u njima, za običnog korisnika je učinio nevidljivim tako što im je dao atribut hidden i system. Pored toga, na kartici je kreirao i izvršne fajlove istog imena kao i upravo skrivene koverte, čak im je stavio ikonu koverte a ne nekog fajla. Ti izvršni fajlovi su zapravo virusi i kod tebe nosi ime DCIM.exe samo zato što ti je sakrio kovertu DCIM. Ako si, na primer, pored te koverte imao i kovertu DDROTT, ona je sakrivena a kreiran je virus imena DDROTT.exe. Za običnog korisnika to znači sledeće. Kada takav korisnik na nezaraženom računaru otvori tu karticu videće šatro kovertu DCIM jer tu i treba da se nalazi koverta DCIM. Pošto izgleda sve OK korisnik će dva puta kliknuti na to u želji da uđe u tu kovertu i vidi fotografije, a zapravo će pokrenuti virus DCOM.exe i upravo zaraziti taj računar (naravno, ako nije zaštićen).

Šta ti je činiti?

Način 1. Možeš otkriti skrivene i sistemske fajlove pa ćeš tako doći do fotografija. Usput, otkri i ekstenzije, videćeš ono o čemu sam govorio. Nakon kopiranja formatiraj karticu.
Način 2. Možeš instalirati Total Commander, ali i kod njega moraš otkriti skrivene fajlove. Ipak, to je nešto lakše uraditi kroz TC nego kroz Explorer. Nakon kopiranja opet formatiraj karticu.
Način 3, možeš i da pokreneš Command Promt, pređeš na slovo kojim je ta kartica obeležena i pokreneš komandu attrib -h -s *.* /s /d. To će tvom sistemu reći da ukloni problematične atribute nad svim fajlovima i kovertama. Ova varijanta je za napredne korisnike pa ti je ne preporučujem. Pored toga, napredni korisnici nakon kopiranja željenih fajlova ne moraju formatirati karticu, već će sami prepoznati viruse i sami će ih obrisati.

Koji od ova tri načina ćeš izabrati je tvoj izbor, svi su dobri. Važno je znati da time spašavaš svoje fotografije i čistiš karticu od virusa. Dakle, računar sa kog si inficirao karticu je i dalje zaražen. Da li je to tvoj ili neki tuđi, sam ćeš bolje proceniti.

Citat:
DDROTT: ... jer kada prikljucim memorijsku karticu on uopste ne pravi novi 'local disc'...
Što se toga tiče, ne bih rekao da je to delo virusa. Zabadaj tu karticu u više računara, tj. čitača kartica pa vidi da li će negde biti prepoznata.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Maletic
System administrator

Moderator
Član broj: 235887
Poruke: 1138
*.mbb.telenor.rs.



+89 Profil

icon Re: problem sa virusom.25.04.2010. u 23:20 - pre 170 meseci
Igore, ti si ipak to ekspertski objasnio...Momcilo, evo najkrace moguce da ti kazem resenje tj da ti prevedem jednu tacku koju je Igor naveo...najbolja opcija ti je da instaliras Total Commander, zatim udji u podesavanja na sledeci nacin: Preferences>Configuration>Display>Show Hidden System Files...kada to obavis, svi fajlovi i folderi ce biti vidljivi...izaberi u okviru Totala drive tj karticu i videces sve slike, kopiraj ih pa obavezno posle toga formatiraj karticu da ubijes te viruse...takodje, nakon toga prelistaj kompjuter nekim antivirusom da vidis da nije slucajno ostao neki virus koji je doputovao sa kartice...to ti je to, najlakse resenje... ;)
A wolf is weaker than a lion and a tiger, but doesn't play in the circus.
 
Odgovor na temu

DDROTT
Web Dizajneri Web Developer
Srbija

Član broj: 208878
Poruke: 109
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.facebook.com/popov.mo..


+3 Profil

icon Re: problem sa virusom.26.04.2010. u 13:48 - pre 170 meseci
woow.. hvala vam.. sve sto ste mi rekli sam uradio.. ali... problemi, problemi.. problemi... ://
ono sto sam naveo :
"jer kada prikljucim memorijsku karticu on uopste ne pravi novi 'local disc'..." je glavni i osnovni problem.. sa virusom bih ja lakshe.. nego.. mi se ne kreira lokalni disk... i tako ga nijedan Antivirus.. a ni Total Commander ne prpoznaje.. tj. 'ne vidi'....

evo, saljem vam i sliku ( u linku ispod ) da vidite o cemu vam pricam :

http://img687.imageshack.us/img687/771/lokalnidisk.jpg

jednostavno... on ne pravi lokal disk.. ( vidite da nema slova ( npr, (C),(D),(E)..... ).. pa tako.. kao i da ne postoji.... :((
 
Odgovor na temu

Aleksandar Maletic
System administrator

Moderator
Član broj: 235887
Poruke: 1138
*.mbb.telenor.rs.



+89 Profil

icon Re: problem sa virusom.26.04.2010. u 14:15 - pre 170 meseci
Koju memorijsku karticu koristis?Moj drug je imao velikih problema sa SanDisk karticom za digitalac...
A wolf is weaker than a lion and a tiger, but doesn't play in the circus.
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
109.106.229.*



+10 Profil

icon Re: problem sa virusom.26.04.2010. u 21:27 - pre 170 meseci
@Aleksandar Maletć
I šta ako je baš SanDisk? Zaključićemo da kartice od SanDiska ne valjaju? Ne ide to baš tako. Statistiku ćemo ostaviti nekome drugom, a mi ćemo se pozabaviti problemom.

@DDROTT
Kao prvo, rekoh ti da tu karticu zabodeš u više računara. Možda u nekom drugom bude prepoznata.
Kao drugo, kako priključuješ tu karticu na računar? Imaš čitač kartica ili povezuješ fotoaparat USB kablom za računar? Ako imaš čitač kartica a on ne reaguje, onda stavi karticu u aparat pa aparat poveži kablom na računar. Ako pak aparat povezuješ sa računaron i ništa se ne dešava, onda nađi negde čitač kartica pa probaj (svaki iole noviji laptop ima čitač kartica).
 
Odgovor na temu

[es] :: Zaštita :: problem sa virusom.

[ Pregleda: 3020 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.