Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Aftermarket XENON

elitemadzone.org :: AutoZone :: Aftermarket XENON

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 21885 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Igor88

Član broj: 176643
Poruke: 279



+20 Profil

icon Aftermarket XENON21.02.2010. u 22:29 - pre 171 meseci
Zamolio bih "elektro stručnjake" ukoliko ne predstavlja neki problem, da mi objasne šta se dešava i koje su mjere postupanja kada prilikom uključivanja farova, na kojima su naknadno ugrađeni xenoni, imamo sijalicu koja je neispravna, odnosno, šta se dešava sa neiskorišćena 23 KV napona koji se pošalje na elektrodu sijalice u ovom slučaju (Voltin luk). Da li je opasno za čovjeka (prilikom zamjene sijalice) i kako se može odraziti na ostalu elektoniku (instalacije) na autu? Da li je ovaj slučaj riješen možda preko standardne mase na automobilu ili šta već?
Hvala!
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Aftermarket XENON22.02.2010. u 00:26 - pre 171 meseci
Evo ovako:

Prvo i osnovno, nemoj ugradjivati aftermark vec uzmi Philipsove xenone od 4300 K. Rade odlicno, dugovevcno i sto je najvaznije uklapaju se u nove propise.

Imao sam nekoliko slucajeva da su naknadno ugradjene xnenonke pravile probleme na elektronici u vozilu. 2 puta na elektronici brisaca kod VWa i par puta na Km satu (Ford). Medjutim, nisam siguran da su ugradjene po propisu i pedantno.

Sto se zamene same sijalice tice, moras iskljuciti pre zamene. U protivnom, moze malo kosa da se nakostresi


 
Odgovor na temu

Igor88

Član broj: 176643
Poruke: 279



+20 Profil

icon Re: Aftermarket XENON22.02.2010. u 08:21 - pre 171 meseci
Dobro Žara, normalno je da moram isključiti svjetla, nisam valjda toliki "pacijent", jel tako!
Što se tiče instalacije, ona me toliko i ne zanima koliko me interesuje bezbijednost, recimo bilo koga ko je u kontaktu sa vozilom u konkretnom slučaju. Ono što meni nije jasno je na koji način je odrađeno pražnjenje i da li se ono vrši uopšte, mislim na napon koji je otišao na sijalicu. Ne bih rekao da je samo dovoljno isključiti svjetla! Pa nisam valjda samo ja taj koji razmišlja o ovome. Na mnogim forumima se dosta raspravlja o pozitivnoj strani HID-a‚ a recimo o ovom konkretnom slučaju nema ništa!
Ajmo elektro-inženjeri, molim za stručan odgovor jer sa strujom baš i nisam u ljubavi.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Aftermarket XENON22.02.2010. u 11:39 - pre 171 meseci
Postoje dva napajaca u "balast" kutiji. Jedan je buster, i on radi na 70-90V, i sluzi za rad xenonske lampe, a drugi je trigerski, sa nekim visokim naponom, , od 19-30KV.

Ovaj drugi, visokonaponski, sluzi za propaljivanje bljeskalice, i radi samo dok se ne uspostavi plazma. Jedna elektroda je vezana za jedan kraj bljeskalice, a druga je cesto tanka zica oko stakla, ravno ili spiralno postavljena. Kolo visokog napona se zatvara kroz sijalicu. Gotovo je nemoguce da se pojavi visok napon prema vozilu, osim ako se bas ne "insistira" sa tim, losom montazom.

Prilikom zamene jedino moze da zaostane nizi napon, na nekom kondenzatoru, tako da se ne treba bojati visokog napona(mada ni ovaj nizi nije prijatan), visok napon se kratkotrajno pojavljuje, on je trenutan, i dobija se preko vn impulsnog transformatora, kada ne radi, nema "zaostalog" napona...

Prilikom zamene sijalice, obavezno otkaciti "balast" sa napajanja 12V.


Nestrucna montaza moze da priblizi "okidnu" zicu masi vozila, i varnica koja nastaje zasigurno smeta elektronici automobila, ali ne moze da ugrozi zivot vozaca, kao ni visok napon sa svecice.



Poz
 
Odgovor na temu

Igor88

Član broj: 176643
Poruke: 279



+20 Profil

icon Re: Aftermarket XENON22.02.2010. u 15:06 - pre 171 meseci
Hvala lijepo. E to je već objašnjenje! Svaka čast brate!
 
Odgovor na temu

codeNO

Član broj: 185745
Poruke: 1192
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+76 Profil

icon Re: Aftermarket XENON09.05.2011. u 23:51 - pre 156 meseci
Mene zanima jos jedna stvar, kako se ponasa sijalica kada su farovi iskljuceni i hoces nekome da blicnes. Da li zbog sporog "paljenja" sijalice efekat blicanja (dva-tri puta) steti sijalici i njenom radnom veku. Da li izbegavati blicanje kada xenonke nisu ukljucene??
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 08:20 - pre 156 meseci
Zapravo, XENON sijalicama i ne možeš da "blicneš", tj. ablenduješ. Zato se i ne ugrađuju u farove dugačkih svetala.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 08:36 - pre 156 meseci
Ugrađuju ljudi aftermarket xenone i u farove za duga svetla. Može da se ablenduje s tim da je samo prvo ablendovanje jako a nakon toga slabije zasvetli.

Kod automobila sa fabričkim bixenonima sočivo se podigne i tako se ablenduje s tim da kod nekih i obična halogena pojačavaju duga svetla.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 09:03 - pre 156 meseci
Samo jedan je pravi odgovor. Zaboraviti na blickanje sa xenonima.

Ako je vec kvantni skok u tehnologiji, treba da ga isprati i kvantni skok u ponasanju u saobracaju

Ocigledno princip rada xenonskih lampi treba ponoviti x puta, zbog onih kojima je tehnika mrska.

Doticni "triger" napon se dobija impulsno, i sadrzi odredjenu kolicinu energije. Radni napon uspostavljene plazme je poprilicno konstatntan, ali samoj plazmi je neophodno vreme za uspostavljanje "punog sjaja", odnosno punog eksitacionog nivoa.
Impuls trigera se dobija iz energije kondenzatora, relativno visokog napona (400-1000V), a za njegovo dopunjavanje je tekodje potrebno vreme.

Jeftinoca izrade, ekonomicnost i raspolozive energije u uredjaju nisu predvidjene za cesto ukljucivanje i iskljucivanje(slicno npr televizoru). Kada se ukljuci, treba da odradjuje svoje radne sate, do momenta iskljucivanja.

Iz navedenih razloga, i problem blicanja se resava "spoljnim" metodama, mehanickim pomeranjem delova optickog sklopa.

Dok ne izbledi primitivni obicaj blickanja.

Poz
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 09:59 - pre 156 meseci
Kako onda da se međusobno obaveštavamo o radarima??
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 10:51 - pre 156 meseci
Pa nikako.
Da se shvati da nije "drug na drumu" onaj ko obavestava i upozorava, vec onaj koji vozi po propisu. A takvom ne treba informacija o lokaciji radara.

A kao drugo, mislim da su informacije blickanjem sve manje i potrebne i uspesne, sve je manje radara, a sve vise drugih nacina da se detektuje nedisciplinovani vozac.

Ko je baja, i ima para, neka gazi, plati kaznu(onu masniju verziju) i nastavi dalje. Ne razumem bas mentalitet koji se qrci pa se posle krije..

Zato je i neophodan "kvantni skok" u promeni ponasanja, znacajno odustajanje od obicaja sitnog misa koji je stalno u nekoj steti i prekrsaju i smatra da se uglavnom uspesno krije. I njemu su i neophodni "signali" za sakrivanje.


Saobracaj je veoma smrtonosna pojava, da bi se rizikovalo sa takvim mentalitetom.


Poz
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 11:25 - pre 156 meseci
Samo bacim udicu i prosto ne verujem koji odgovor dobijem Ne želim opet da započinjem priču o moralnoj ispravnosti o vožnji 70 km/h na ibarskoj magistrali ali pored toga ablendovanje je korisno za gomilu drugih stvari a reći da je to primitivan običaj je krajnje primitivno
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 11:34 - pre 156 meseci
@vladd:

Jel to znači da ako staviš aftermarket ksenone da imaš rizik da ti crknu farovi ako nekome blicaš, ili to generalno važi za ksenone uopšte?
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 11:38 - pre 156 meseci
Vazi za aftermarket kung fu varijante jer blicanje njima funkcionise tako sto gase i pale sijalicu. Na original xenonima se to radi pomocu optike na samom faru a ne prekidom rada sijalice.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 12:38 - pre 156 meseci
Citat:
ventura: @vladd:

Jel to znači da ako staviš aftermarket ksenone da imaš rizik da ti crknu farovi ako nekome blicaš, ili to generalno važi za ksenone uopšte?


Vazi za sve sijalice, a posebno za aftermark koje ionako imaju skroman vek trajanja.

P.S. Skracenje radnog veka cestim paljenjem i gasenjem, odnosno blicanjem, vazi i za obicne zarulje samo kod njih nije tako bolno.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 12:41 - pre 156 meseci
Vek ce da smanji visekratno besomucno blicanje, jednom ablendovati ne utice na radni vek. Dva puta za redom se pokazalo kao neefikasno, i elektronika vec ne odradjuje posao, izvodi se iz radnog rezima, tako da je moguce ranije zatamnjenje sijalice zbog nekorektnog praznjenja.

Moze i duvan i alkohol i blicanje, ali umereno i srazmerno prilici...sta je to "umereno", ni za duvan ni za blicanje ne bih nesto da ogranicavam i postavljam kriterijume, ali svakako ne manijacenje sa polugom ablenda.

Poz

[Ovu poruku je menjao vladd dana 10.05.2011. u 13:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 13:50 - pre 156 meseci
Sto se tice socioloskog aspekta blicanja ja imam drugaciji stav od Vladdovog.

Obzirom da sam pristalica legalne upotrebe radar detektora, a nisam jedini: podrzava me 250 miliona Amerikanaca i 100 miliona Nemaca , mislim da je ovakav vid upozorenja koristan. Koristan i za nekoga koji je mozda igrom slucaja prekoracio dozvoljenu brzinu za koji kilometar, ali je koristan uopste za tu “kriricnu” deonicu puta. Jer, ako je brzina ogranicena na delu puta gde je to “nelogicno”, ocigledno da postoji nekekav razlog za takvo jedno ogranicenje, gde je blicanje ne samo upozorenje od radarske kontrole vec i pravencija od nezeljenog iznenadjenja.

Tako da cu i dalje, kad god mi se ukaze prilika blicati vozacima iz susreta ako uocim da je to potrebno.
 
Odgovor na temu

Igor88

Član broj: 176643
Poruke: 279



+20 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 20:42 - pre 156 meseci
@codeNO
Prijatelju, blicanje sa ugašenom "bi-xenon" sijalicom slobodno zaboravi, a i nema nikakvog efekta!!! Na "xenon" sijalicama blica halogenka, tako da nije problem. Pozdrav!

 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.88.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 22:19 - pre 156 meseci
Citat:
zarsilic

Tako da cu i dalje, kad god mi se ukaze prilika blicati vozacima iz susreta ako uocim da je to potrebno.


+1
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

codeNO

Član broj: 185745
Poruke: 1192
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+76 Profil

icon Re: Aftermarket XENON10.05.2011. u 22:55 - pre 156 meseci
Tako sam nesto i sumljao da xenonke zbog sporog paljenja su neupotrebljive za blicanje. Jedino je druga prica kada su ukljucene.

A sto se tice blicanja za suprotan smer jer im stoji patrola...do poslednjeg dana cu upozoravati svakog ko dodje u susret. Onaj ko je budala i qrci se taj ce ceo zivot tako da radi i da se ponasa na putu dok ne naleti ne na patrolu vec na drvo. Jer i kad mu blicnes on nece hteti da uspori jer ga ne zanima, a i suvise ide brzo da bi video da mu blicam
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Aftermarket XENON

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 21885 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.