Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?

elitemadzone.org :: MadZone :: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8149 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-134-35.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 12:17 - pre 172 meseci
gledam ovu temu i nista mi nije jasno kakve su razlike u karticama

kakva je razlika izmedju v. virtuon i v. elektron i koje jos postoje?
da li racun na koju je vezana kartica mora biti devizni ili dinarski?

evo konkretno sta me zanima
da li postoji kartica koja moze:
- da se s njom placa preko net-a [u drzavi i van]
- da se s nje dize lova na bankomatu [u drzavi]
- da se koristi za dizanje love van drzave
- da se s njom placa u prodavnicama
- da ne ide u minus [to je debitna,ne? koliko platis - toliko trosis?a kreditna ide i u minus]

i koliko to kosta da se napravi [od dobar dan,do odlaska iz banke s karticom u dzepu] i koja banka je bolja/gora i td.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
*.teletrader.com.



+10254 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 12:52 - pre 172 meseci
Kreditna: trošiš, trošiš, trošiš, a onda oni periodično saberu tvoje troškove pa naplate. Ili pošalju račun, pa ti uplatiš. Taj period je najčešće mesec dana, tj. toliko dugo te kreditiraju. Ovakve kartice najčešće daju robne kuće, robni lanci i slično. Amerikan express i Diners su takođe kreditne kartice. A postoje i kreditne kartice koje izdaje banka, a naplaćuje se tako da se tvoj dug podeli na n mesečnih rata pa se polako skida.
Od robnih kartica, kod nas je trenutno aktuelna "Pika" kartica Merkatora. Njome možeš da pazariš u Merkatoru i Rodiću. A moguće je da i Delta (za trgovine: Maksi, Tempo, Pekabeta, C-market) napravi svoju karticu.

U svakom slučaju, treba razlikovati bankovne kartice od kartica drugih izdavaoca (robni lanci, ili nezavisne organizacije kao American Express ili Diners).

Debitne kartice su one koje su striktno vezane za račun u banci i svaki plaćeni iznos se odmah rezerviše na tvom računu a za par dana i skine sa računa. Dakle, ovo su isključivo bankovne kartice. Da li se sme u minus ili ne, to već zavisi isključivo od tvog računa (a ne kartice) tj. da li si sa bankom potpisao ugovor o pozajmici.

U principu se i ostali detalji dogovore sa bankom u ugovoru o korišćenju kartice. Na primer: da li je kartica vezana i za dinarski i za devizni račun, ili će eventualno potrošene devize biti konvertovane u dinare. Da li će biti omogućeno plaćanje u inostranstvu ili ne. Da li će postojati dnevni limit potrošenih para ili para podignutih na bankomatu.

"Elektron" kartice nemaju reljefna slova, pa se koriste isključivo tamo gde postoji elektronski čitač (99.99% sadašnjih kasa). "Ne elektron" ili "obične" mogu da se koriste i na elektronskim terminalima ali sa onim mehaničkim uređajem koji na posebnom slipu "preslika" podatke sa kartica. (Ovo nisam video godinama)

"Virtuon" je izmišljen nadimak viza kartice koje izdaju naše banke, sve u cilju zaštite korisnika kartica od prevara preko interneta ili drugih zloupotreba. Zato što se "običnim" Visa karticama ne dozvoljava plaćenje preko interneta. Ali to nije osobina Visa kartice, već ograničenje nametnuto od strane naših banaka. Tako je izmišljena Virtuon kartica, na koju je stavljeno ograničenje da se njom ne može plaćati na kasama.

Bilo kako bilo - odeš u banku i službeniku lepo kažeš šta 'oćeš pa najčešće to i dobiješ. Naravno, ako nisi zaposlen, banka ti neće odobriti pozajmicu po tekućem računu (tj. "minus") niti će ti dati kreditnu karticu. Ali debitnu Viza karticu dobijaš bez problema. A ako otvoriš i devizni i dinarski račun možeš da je vežeš za oba računa.

Dakle, neka od tvojih pitanja su osobine kartice, a neka pitanja su osobine računa u banci.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 16.02.2010. u 14:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 16.02.2010. u 14:03 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bugsu
Vojvodina - Subotica

Član broj: 40006
Poruke: 381
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 12:54 - pre 172 meseci
samo jos nesto..
Kod nekih banka se naplacuje odrzavanje racuna a kod nekih ne ... tako da dako ti je to bitno (da ne dajes 3k godisnje banci) onda pitaj ;)
Say NO to pop culture!!!
Crno je uvek u modi....
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
*.teletrader.com.



+10254 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 12:58 - pre 172 meseci
Skoro uvek postoji "godišnja članarina" za kartice. Za moju Vizu u Rajfajzen banci, godišnje plaćam 600 din. (Ovo je nevezano za mesečno održavanje tekućeg računa) Za dodatnu Vizu koju koristi moja žena (za moj račun u banci ) plaćam članarinu 300 din. Kod kreditnih kartica American Express i Diners godišnje članarine se mere stotinama dolara, već u zavisnosti koliki ti je limit potrošnje.

Nema dobrih i loših banaka. Sve su loše.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-134-35.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 13:57 - pre 172 meseci
hvala ti java,puno si mi toga razjasnio :)

bas zbog tih zuluma i pitam da li postoji "all in one" kartica,a ne da na kraju suma sumarum,godisnje dunes 50 e na nista,a banaka fala k. ima previse,pa dok se obidju sve i nadje najpovoljnija,izgubi se pola nedelje,zato i pitam za iskustva

nego jedna stvar,elektron i virtuon su debitne ili kreditne kartice?

i sta je ona erste za mlade kartica sto je pominju u onoj temi?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
*.teletrader.com.



+10254 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 14:05 - pre 172 meseci
Visa Elektron i Visa Virtuon su debitne, dakle vezane za račun u banci. Što se tiče "zuluma" svaka banka na svom sajtu ima cenovnik usluga, pa ako te mrzi da "obijaš pragove" bar možeš da prosurfuješ. Neće biti baš 50 EUR. U Rajfajzenu je održavanje tekućeg računa 12 * 150 = 1.800 din + 600 (članarina Visa) = 2400. Godišnje. Ima i skupljih i jeftinijih banaka.
Što se ERSTE banke tiče - ne znam tačno o čemu se radi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-134-35.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 14:09 - pre 172 meseci
e vidis,nije mi ni palo na pamet da pogledam na netu :D

da,za jednu,al mislim na to ako ne moze sve na jednu,onda dok se sve sabere bude 50 e [cifra je samo figurativno ovde]

a taj tekuci racun je dinarski,ne?

edit:
WTF ?!?!?!
Citat:
Naknada za upit stanja na ATM-u Banke 10,00 RSD
Naknada za upit stanja na tuđem ATM-u 50,00 RSD

ladno skidaju lovu samo da pogledas stanje?!!?

a da ne pominjem

Citat:
Provizija za podizanje gotovine:

* Na ATM Banke
*
* Na ATMu druge banke
*
* Na ATMu u inostranstvu
*
* Na ATMu Erste Grupe
*
* Na šalteru Banke
*
* Na šalteru druge banke







Bez provizije

1%, min 100 rsd



1% min 2 eur

Bez provizije

2%, min 200 rsd

3%, min 3 eur


p.s. u pitanju je erste omladinska

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 16.02.2010. u 15:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 14:19 - pre 172 meseci
Mislim da ti treba ovako nesto
http://www.kombank.com/srp/tekst.asp?id=121
Citat:
Visa Classic

Debitna kartica koju možete koristiti za plaćanja u zemlji i inostranstvu, na svim mestima sa istaknutim Visa znakom, kao i za podizanje gotovine na bankomatima i šalterima banaka.

Za podizanje gotovine na šalterima i bankomatima Komercijalne banke a.d. Beograd, provizija se ne naplaćuje!

Da biste postali korisnik Visa Classic, neophodno je da otvorite tekući i namenski devizni račun u Banci.

Visa Classic kartica u zemlji funkcioniše na principu on-line stanja na tekućem računu, odnosno za korišćenje u inostranstvu na principu on-line stanja na Vašem namenskom deviznom računu.

Nisam siguran da li može da se plaća preko interneta, mada pretpostavljam da može.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.kbcnet.rs.



+257 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 14:47 - pre 172 meseci
Posedujem Visa ELECTRON domestic karticu societe generale (valid only in serbia, pise na njoj). Od prosle godine kad sam menjao nakon 2 godine (na toliko se menja) dobio sam chip-ovanu karticu, sa sve brojem i cvv2 brojem. Njome sam kupovao online (recimo telenor i mts dopune, nisam probao nesto da platim u inostranstvu), placao po prodavnicama (u zemlji) - gde imaju citac za chip - upisivanjem pin koda, gde nemaju - provuce pa potpisem, podizao pare na bankomatu svoje i drugih banaka (uz proviziju) bez problema. Takodje sam video kako se placa i koristi electron international (ili kako se vec zove ta druga koja nije domestic) iste banke, kojom je bez problema placano u inostranstvu (nije testirano preko interneta) i podizane pare na bankomatima.

Posedujem 1 dinarski racun i sa njega mi se skida sve sto se obracunava u dinarima - pa koliko imam dinara. Posedujem 2 devizna - tekuci i stedni. Ukoliko kupujem nesto devizama - skida mi se sa tekuceg, pa koliko imam. Ne skida mi se sa stednog. Zato sve drzim na stednom, a kad mi treba prebacim na tekuci koliko mi treba :) - tako da nikad ne mogu u minus.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-134-35.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 14:50 - pre 172 meseci
@bluerocker koliko vidim,ne moze,jer je direktno naznaceno kod drugih kartica kada moze,a samo virtuon [ili internet kartica kako se kod nekih banki naziva] moze :S [slobodno nek me isprave "iskusni"]

p.s. malo banaka ima direktno istaknute troskove i cene,sto mi je veliki minus sa njihove strane [odnosno,samo kod erste sam direknto nasao "listing" troskova za karticu to toliko kosta,to toliko...],mozda postoji "negde" na stranici,ali ne kod opisa kartice,a npr. bas me zanima koliko reketiraju koje banke za uvid u stanje i za dizanje love [ovo drugo ima kod otp-a da za bankomate otp clanica skidaju 1 eur po transakciji]

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9513
*.teletrader.com.



+10254 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 15:07 - pre 172 meseci
Na Rajfajzen sajtu je sledeća putanja: poslovi sa stanovništvom / Tarifa naknada
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 16:02 - pre 172 meseci
Intesa debitna Visa elektron sa cipom. Radi provereno u Srbiji, Nemackoj, Grckoj, Turskoj, Americi, Austriji, internetu, svugde. S tim sto nemam pojma koje su im provizije, i vezana je za devizni racun. Koristim Intesa internet karticu za placanje na netu, koliko mi treba prebacim sa jednog na drugi racun i placam. Sigurnije mi je. Mana je sto ne moze racuni sa njom. I ona je vezana za drugi devizni racun. Master kreditna takodje devizna radi svugde.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 17:14 - pre 172 meseci
Za ovo sto on hoce, debitna, radi svuda - klasicna visa. Ima rajfajzen, ima friteza, ima jos banaka... Najklasicnija embosirana visa kartica - provereno radi svuda.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-134-35.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 17:15 - pre 172 meseci
Citat:
Flo33:  Mana je sto ne moze racuni sa njom.

ne moze to preko e-bankarstva?

imam jos jedno pitanje,da li korisnik od kuce moze da regulise stanje na kartici,primer,na kartici ima 0,0 din/eur ,a na racunu [primera radi,deviznom] 20 eur,da li korinsik moze da prebaci 5 eur na karticu i "odmah" [par minuta max] da potrosi tih 5 eur u prodavnici/na netu/da digne kes?

@flo,al master je kreditna,maestro je debtna,ne?

---
je l i dalje visa jaca od master[maestro]? [kod nas i po svetu]
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 19:58 - pre 172 meseci
Citat:
Horvat
da li korisnik od kuce moze da regulise stanje na kartici,primer,na kartici ima 0,0 din/eur ,a na racunu [primera radi,deviznom] 20 eur,da li korinsik moze da prebaci 5 eur na karticu i "odmah" [par minuta max] da potrosi tih 5 eur u prodavnici/na netu/da digne kes?


Može. Ja tako radim sa Intesinom internet karticom.


Citat:
Horvat:je l i dalje visa jaca od master[maestro]? [kod nas i po svetu]


Koja je jača zavisi od kvaliteta plastike. Mada svaka se polomi kad jače pritisneš.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-134-35.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?16.02.2010. u 20:14 - pre 172 meseci
:P
kao nisi skontao al ajd :PP

jaca u smislu zastupljenija kao mogucnost kupovine s istom [vise prodavnica podrzava istu],kako u prodavnicama,tako i na netu,a i za bankomate
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?17.02.2010. u 09:14 - pre 172 meseci
Citat:
Horvat:
imam jos jedno pitanje,da li korisnik od kuce moze da regulise stanje na kartici,primer,na kartici ima 0,0 din/eur ,a na racunu [primera radi,deviznom] 20 eur,da li korinsik moze da prebaci 5 eur na karticu i "odmah" [par minuta max] da potrosi tih 5 eur u prodavnici/na netu/da digne kes?

Trebalo bi da moze, ali ja ne znam nijednu banku koja izdaje visu classic bez vezivanja za glavni racun... Znaci, visa internet / visa virtuon rade ovo sto hoces, tj. tako ih izdaju nase banke. Za bankomat, ipak neka druga....

A sto ti je problem da imas 2 kartice? Jedna debitna, jedna virtuelna/internet. Ja tako placam, imam visu elektron i visu virtuon. Elektron vazi ama bas svuda, sem na netu - a virtuon vazi samo na netu.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-134-35.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?17.02.2010. u 11:37 - pre 172 meseci
^^pa "problem" je kao sto sam rekoa sto jos jednom placas zulum [znam da nije neka ogromna stavka u pitanju,al nagrnu oni lovu kad sakupe sve korisnike,ne bas malu...] i zato sto bi kartica trebala da "zamenjuje kes",da ti predstavlja udobnost pri kupovini,a ne da zato vuces 2-3-xy kartica jer ova ne radi tu,ona ne radi tu... ne vidim onda sta je to pogodnije nego nositi kes sa sobom [kradje sad izuzmi]

kad izvadis lovu iz dzepa,pogledas u novcanik,niko ti ne naplati 10-20-50 dindzi samo zato sto si prebrojao lovu,kad izvadis lovu da je koristis,niko ti ne naplati 100 dindzi samo da bi ti moggao da je koristis...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?17.02.2010. u 11:59 - pre 172 meseci
@Horvat

Sve to sto ti hoces dobices sa visa electron karicom banke intese kada otvoris devizni stedni racun.

Mozes sa njom da placas svuda, na netu, i u inostranstvu i da podizes novac na bankomatima i nema mesecnog odrzavanja.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?17.02.2010. u 12:01 - pre 172 meseci
Citat:
Horvat: ne moze to preko e-bankarstva?

imam jos jedno pitanje,da li korisnik od kuce moze da regulise stanje na kartici,primer,na kartici ima 0,0 din/eur ,a na racunu [primera radi,deviznom] 20 eur,da li korinsik moze da prebaci 5 eur na karticu i "odmah" [par minuta max] da potrosi tih 5 eur u prodavnici/na netu/da digne kes?

naravno da moze, ali za to je evc potrebno da imas bar dva racuna, a to koliko sam razumeo zelis da izbegnes.

Citat:
kad izvadis lovu iz dzepa,pogledas u novcanik,niko ti ne naplati 10-20-50 dindzi samo zato sto si prebrojao lovu,kad izvadis lovu da je koristis,niko ti ne naplati 100 dindzi samo da bi ti moggao da je koristis...

Svi bankomati to naplacuju, verovatno zato sto se kriju provizije kada se podize kes na bankomatu...tako da izbegavas to da radis, a stanje na racunu najjeftinije proveravas preko weba, sve dodatne usluge (SMS, izvod i sl...) dodatno kostaju.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: kreditne debitne elektron bla bla kartice - razlike?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8149 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.