Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)

[es] :: Audio softver :: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)
(TOP topic, by acaradio)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 18834 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

masha94
marko vidovic
Vlasenica

Član broj: 248627
Poruke: 3
*.teol.net.



Profil

icon Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)06.02.2010. u 16:57 - pre 172 meseci
e ovako zelio bih da pozdravim sve clanove ovog foruma i da nebih odugovlacio zelio bih da pitam da li moze sa nove muzicke linije da se presnjimi muzika sa kaseta na komp tj, nasao sam na ovom forumu da je bilo diskusija na tu temu, pa reko pitao bih da li je to moguce, ili da li postoji ikakav uredaj koji to moze da uradi...pozzz...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)06.02.2010. u 17:36 - pre 172 meseci
Kao što je verovatno zaključeno u tim diskusijama, potreban je deck, linija ili bilo šta što svira kasetu i ima line out. Ako ta nova linija ima line out, onda može, ako nema, to može da izvuče dobar majstor ali ne verujem da se zbog toga isplati rasturanje i nagađenje gde je šta jer ne verujem da postoji šema.
 
Odgovor na temu

masha94
marko vidovic
Vlasenica

Član broj: 248627
Poruke: 3
*.teol.net.



Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)07.02.2010. u 17:59 - pre 172 meseci
aha, znaci nebitno samo da ima line out, dobro a nasao sam da ima programa koji to mogu da obrade, taj zvuk moze li MPEG Video Wizard 5.0, nasao sam kao da on moze..pozz...:)
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.rs.



+30 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)07.02.2010. u 22:25 - pre 172 meseci
MPEG Video Wizard je, kao sto mu ime kaze, editor za MPEG video format. Tebi treba neki audio editor.
Posto nisi do sada imao kontakta sa tom vrstom programa, najbolje je da uzmes jednostavni Audacity.
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)07.02.2010. u 23:57 - pre 172 meseci
Kao izvor ripovanja treba podesiti line in na zvucnoj kartici

Pogledaj ove teme:

http://www.elitesecurity.org/t378968
http://www.elitesecurity.org/t167360
http://www.elitesecurity.org/t...o-povezati-deck-sa-kompjuterom
http://www.elitesecurity.org/t166516



Da ne otvaram novu temu da li je za prebacivanje sa ploca potrebna audio mikseta odnosno pojacalo




[Ovu poruku je menjao BBS dana 08.02.2010. u 01:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)08.02.2010. u 12:46 - pre 172 meseci
Citat:
BBS: Kao izvor ripovanja treba podesiti line in na zvucnoj kartici

Da ne otvaram novu temu da li je za prebacivanje sa ploca potrebna audio mikseta odnosno pojacalo

[Ovu poruku je menjao BBS dana 08.02.2010. u 01:41 GMT+1]


Potrebno ti je pretpojačalo/ili integrisano pojačalo, koje ima MC ili MM ulaz za gramofonsku zvučnicu (tip ulaza zavisi od tipa zvučnice), odnosno pretpojačalo sa phono sekcijom gde se vrši tzv. RIAA deemphasis, odnosno obrnuto filtriranje od onoga koje je izvršeno prilikom rezanja ploče. Zatim sa line out /ili tape out, itd./pretpojačala /integrisanog pojačala pokupiš signal i dovedeš ga do line in zvučne kartice. Ne trebi ti mikseta, ali ovo ostalo treba (pretpojačalo/ili integrisano pojačalo sa navedenim ulazima i line out.)
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)09.02.2010. u 03:36 - pre 172 meseci
Hvala ti na odgovoru, koja je preporuka za pretpojačalo/ili integrisano pojačalo i u cemu je razlika izmedju pretpojacala i integrisanog pojacala?

I ako te dobro shvatam zvucnica je nosac igle i od nje zavisi (to mi nije bas najjasnije) kakvi ce biti izlazi a samim tim i kakvi su potrebni ulazi na tom predpojacalu odnosno integrisanom pojacalu.

U cemu je razlika izmedju MC i MM ulaza da li neki kovertor moze eventualno sprovede od zvucnice do tog ulaza signal






[Ovu poruku je menjao BBS dana 09.02.2010. u 08:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)09.02.2010. u 09:54 - pre 172 meseci
Integrisano pojačalo, u narodu poznatije kao pojačalo, ;) se sastoji od pretpojačala i izlaznog tj pojačala snage. To može da se još više usitni ali bolje da ne komplikujem. Praktično pretpojačalo radi nešto slično što i mikseta, ima razne ulaze u koje se uključuju uređaju pa se tu bira šta će da svira a usput mogu da se odrade neke intervencije na zvuku tipa boja tona, loudness ... Što je razdvojenije, to je uglavnom kvalitetnije i skuplje ... mada se danas sve svodi na aktivne zvučnike. :(

Zvučnica jeste nosač igle i ona pretvara mehaničke promene tj vibracije u električne pa to ide u pojačalo. MM je princip koji je zasnovan na pokretnom magnetu a MC na pokretnom kalemu i on je noviji ali i prilično ređi. Izlaz koji pravi MM zvučnica je reda par mV dok MC daje signal reda μV pa su potrebni i odgovarajući ulazi na pretpojačalu koji će to dalje da pojačaju da bi u pojačalo otišao potreban signal koji je opet reda nekoliko stotina mV.

Nije potreban konvertor, signal ide običnim kablom do odgovarajućeg ulaza. Eventualno, ako na pretpojačalu ne postoji MC ulaz, postoje i MC pretpojačala ... ali je to manje bitno, osim ako nemaš nameru da sada praviš neke audio uređaje.
 
Odgovor na temu

masha94
marko vidovic
Vlasenica

Član broj: 248627
Poruke: 3
*.teol.net.



Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)09.02.2010. u 11:10 - pre 172 meseci
http://www.kingmusic.at/catalog/images/mikseta2.jpg jel mi ovo treba pa bi mogao da prebacim sa kasete na komp muziku,pitam se da li je ko od vas prebacivao muziku sa kasete na komp, imali ko ovdje da je to uradio...pozz....:))))
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)09.02.2010. u 11:45 - pre 172 meseci
Zadrži se na odgovorima sa početka teme, ovo kasnije je nešto drugo. Znači neki deck ili linija sa line out pa to priključiš na line in zvučne kartice a od programa koristi neki audio editor, počni od predloženog Audacity, biće sasvim dovoljno.

Naravno da su mnogi prebacivali, to je jednostavan posao. Ja sam prebacio stotine kaseta.
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)09.02.2010. u 12:23 - pre 172 meseci
Citat:
BBS: Hvala ti na odgovoru, koja je preporuka za pretpojačalo/ili integrisano pojačalo i u cemu je razlika izmedju pretpojacala i integrisanog pojacala?

I ako te dobro shvatam zvucnica je nosac igle i od nje zavisi (to mi nije bas najjasnije) kakvi ce biti izlazi a samim tim i kakvi su potrebni ulazi na tom predpojacalu odnosno integrisanom pojacalu.

U cemu je razlika izmedju MC i MM ulaza da li neki kovertor moze eventualno sprovede od zvucnice do tog ulaza signal

[Ovu poruku je menjao BBS dana 09.02.2010. u 08:06 GMT+1]


Za pretpojačalo ili integrisano pojačalo je teško dati preporuku jer sve zavisi od toga koliko si ambiciozan u pogledu kvaliteta zvuka, kakav ti je ostatak sistema, i koliko para si spreman da uložiš, kao i da li ti je pretpojačalo/pojačalo potrebno samo trenutno za presnimavanje, ili trajno, i za druge potrebe.
Ako ti treba samo jednokratno, najbolje je da ga od nekoga pozajmiš.
MC ili MM glava je veoma tankim kablom koji ide kroz ručicu gramofona povezana sa izlaznim kablovima iz gramofona koji obično na krajevima imaju standardne džekove. Te džekove spojiš direktno sa ženskim ulazima na pretpojačalu/pojačalu - MC ili MM ulaz na pretpojačalu/pojačalu.
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)09.02.2010. u 15:25 - pre 172 meseci
@calexx @draganmi

Hvala Vam na odgovorima

Ne nameravam ozbiljnije da se bavim ali bi rado digitalizovao poprilicnu kolekciju ploca koju posedujem.
Nasam siguran koja je cena da to neko drugi odradi u smislu best buy dakle da ne bude potpuno amaterski (pre svega mislim sa nekom losom iglom koja bi ostetila ploce) ali ni mi se neplaca ni nekom ko ima gramofon od 2 000 evra pa u skladu stim pravi cenovnik.


E sad od tri gramofona koja posedujem moram da vidim koje izlaze imaju (ako imaju). Na jednom audio sistemu ima ulaz i dva izlaza za CD koji nije integrisan a za gramofon ni jedan uz jedino dzek za slusalice (debela banana). Proverio sam nova igla za ovaj audio sistem kosta 20 evra a za ostala dva nisma siguran da li novu iglu mogu da nadjem

Ergo od opreme mi je potrebno:

1. gramofon (Moze li izlaz da bude putem dakle standardna - debela banana?)

2. pojacalo koje je neophodno za RIAA deemphasis

3. racunar (Da li je neophodno da ima neku karticu tipa Sound Blaster Audigy ili bolju ili moze sa bilo kojom standardnom zvucnom npr. ingrisanom?)

ili

4. laptop (Da li u tom slucaju ulaz u laptop moze da bude SPDIF ili HDMI i ima li misketa koje imaju takve izlaze ili to moze da se premosti)


5. softver kojim ce se mal odoterati zvuk


p.s.

ako izlaz sa gramofona ne moze da bude navedeni dzek zna li neko koja je cena standardog novog gramofona i koliko kosta pojacalo



[Ovu poruku je menjao BBS dana 09.02.2010. u 16:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)09.02.2010. u 16:55 - pre 172 meseci
Nebitno kakav je konektor, to se lako promeni ili prilagodi. Važno je da znaš kakva je zvučnica i da imaš odgovarajući ulaz u pojačalo. Na računaru koristiš line in, verovatno bi bili bolji rezultati sa boljom zvučnom ali mislim da na to ne moraš mnogo da paziš. Pitanje je u kakvom su stanju ploče a i ostatak audio uređaja. Od softvera možeš da koristiš i neki free, jedino ako planiraš ozbiljnije čišćenje ... mada je to mač sa dve oštrice.
Ostaje osnovno pitanje, da li ti je to potrebno? Velika većina ploča se pojavila u CD varijanti, osim ako nije baš nešto retko ili spadaš u one koji ne priznaju druge izvore osim ploča.
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)09.02.2010. u 17:28 - pre 172 meseci
Preko banane znaci ne moze izlaz u pojacalo ili moze?

Neka izdanja sa ploca je moguce naci (imam ih) neka ne ili izuzetno tesko + ako se tome doda malo sentimentalne vrednosti ploca iz 60-70-80 onda je u potpunosti jasan razlog
Pojedine ploce su u zaista izuzetnom stanju druge manje a i ma i ostecenih sa izrazenim sumom (zavisi koliko su posudjivanje)
Sam softver bi samo malo trebao da ublazi sumako nebi bilo neprijatno slusati ali nista preterano da se ne bi izgubio "smek"

Da li si mozda dolazio u dodir sa USB gramofonima?

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)09.02.2010. u 19:19 - pre 172 meseci
Svejedno koji je konektor ali direkt iz gramofona teško da može, potrebno je MM/MC pojačalo što uglavnom znači gramofon u pojačalo a odatle kabl u line in zvučne.

Nisam nikad probao USB varijante, kući imam dva gramofona od kojih jedan verovatno ;) radi a drugi nisam nikad probao, dobio sam ga a ne umem da ga podesim. Pošto sam u međuvremenu našao bar 99% ploča i kaseta u CD obliku, ne verujem da ću ikada više da se zanimam gramofonima.
 
Odgovor na temu

Brucelee
Bruce Lee
Beograd

Član broj: 19797
Poruke: 100
82.114.65.*



+9 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)09.02.2010. u 19:27 - pre 172 meseci
Press Play on Tape!!!
Bruce Lee him self !!!
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)10.02.2010. u 12:28 - pre 172 meseci
Citat:
calexx: Na računaru koristiš line in, verovatno bi bili bolji rezultati sa boljom zvučnom ali mislim da na to ne moraš mnogo da paziš.


Sa boljom zvučnom bi trebalo da budu manji jitter, THD (ukupna harmonska distorzija) i šum na digitalizovanom snimku...
SB kartice sada nisu skupe, a znatno su bolje od integrisanih, pa bih čoveka savetovao da kupi neku (preko nje će da sluša ubuduće , tako da će koristi biti trajna).
Što se tiče obrade najviše će trebati declickeri, dok mu uklanjanje širokopojasnog šuma ne bih preporučio (treba za to veliko znanje, dobar alat, da se snimak ne upropasti)...

Ja ću dati svoju listu declickera, a ne bih baš preporučio besplatne sem u nuždi, jer su redovno vrlo slabog kvaliteta:
1. ClickRepair 3.0
2. Waves 5.2 X-click
3. WaveLab 5 ili 6.1 Audio Error Detection and Correction
4. Virtos DeClicker 1.1
5. Sound Laundry 2.5
6. Total Recorder 7.1 Click Remover
7. WaveCorrector 3.6
8. Steinberg DeClicker VST
9. ACON Studio Declicker 1.6.0

Declicking raditi na reversed fajlu, obavezno, radi zaštite tranzijenata.

--------------------------
Nikako ne koristiti, zbog lošeg kvaliteta:
AAAwave 4.0
BIAS SoundSoap Pro 1.2
WaveArts Master Restoration VST sve verzije
Pristine Sounds 2005
DC 7.x
iZotope RX Declicker plugin

[Ovu poruku je menjao draganmi dana 10.02.2010. u 13:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)10.02.2010. u 19:04 - pre 172 meseci
Naravno da je bolje da bude kvalitetniji hardver u celom nizu. Ipak, ne znam koliko će pažnje (tj $) da bude odvojeno za to pa sam zato rekao da zvučna ipak nije u prvom planu. U ostalo nisam upućen tj nisam se interesovao pošto sam rekao da sam većinu ploča pronašao u boljem obliku.
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.rs.



+30 Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)10.02.2010. u 21:21 - pre 172 meseci
Promenio sam naziv teme i postavio je kao "sticky". Od sada ce se sve diskusije u vezi sa prebacivanjem zvuka sa gramofonskih ploca / kaseta / magnetofonskih traka / zvuka sa analognih video uredjaja, kao i o restauraciji takvih snimaka voditi u ovoj temi.
 
Odgovor na temu

raligno011
Diego Maradona
El principle
Beograd

Član broj: 92560
Poruke: 21
95.180.24.*



Profil

icon Re: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)28.10.2011. u 23:43 - pre 151 meseci
Nadam se da sam na pravom mestu,al da probam,..povezao sam dek sa komjuterom (line out na deku,sa line in na kartici ) ,..medjutim,nisam uspeo da nista uradim uz pomoc sound forge pro 10.0,niti sa audicity,jednostavno ili snimi neki cudan zvuk,zujanje,ili nema nista,..imam wind. 7,..,.probao sam sa isound recorder for win7 i radi,deluje cak i OK,.al je trajal verzija,a nema serijala nigde i slicno,..pa ako moze neki predlog,koji je program slican,dobar i ne zahtevan kao sound forge,..eventualno ako neko ima neki savet gde sam pogresio u podesavanjima,mada sam prevrteo sve vise puta,i jedino je isound sve normalno prihvatio,deluje da nema tu neke muke,..al namuci me.Vidim neku listu programa za obradu zvuka,..al dal oni mogu da posluze i za prebacivanje,a da nisu nesto zahtevni,..nisam bas profi za zvuk,a kao sto sam naveo,..nije mi proslo sa sound forge ,audicity,..koje predlazete,..znaci ipak bih nesto za windows 7 sto radi,...ovaj pomenuti isound recoreder deluje ok,..al neeemmma serijala ni za lek ..
Diego Maradona
 
Odgovor na temu

[es] :: Audio softver :: Prebacivanje zvuka sa ploče ili kasete na PC (digitalizacija zvuka)
(TOP topic, by acaradio)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 18834 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.