Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656356 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 18:59 - pre 86 meseci
@Bore
Ne gresis , ali i povrat se nece mnogo rashladiti , jer ako su termoglave pritvorile i pustaju malu kolicinu vruce vode te su radijatori topli samo pri vrhu , veci deo polaza ide na trokraki , te je i povrat zadovoljen .
Energija se nije izgubila tj toplota

@mladen
Sto je napisao Maks stoji i kod mene . Radi bez ikakvih problema
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 19:10 - pre 86 meseci
Mladene, imam termomanometar u oba kruga, kotlovski uvek pokazuje 0,1 bar vise od radijatorskog bez obzira na pumpe i rad. To nije neka razlika pritiska, ako nije u pitanju lose bazdarenje manometra.


Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
185.81.138.*



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 19:24 - pre 86 meseci
Felipe razumem ja to , a i zato je tu trokraki da osigura povrat, nego ja sam mislio da se priča vodi oko jedne vrste trokrakog a u stvari je to ona druga vrsta što ima i termo glavu za regulaciju potisa, grejač bi to bolje objasnio, tj jednom je već objasnio, možda i nađem ...


http://www.elitemadzone.org/t390535-580#3702329
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 19:35 - pre 86 meseci
U pitanju su trokraki termortatski ventili , obicno nazivni na 60' sto otvaraju ali se otvaranje desava po malo vec na oko 53 stepena za isti . Ima ih i sa drugim vrednostima . Bez da reklamiram ili favorizujem ,konkretno esbe vtc512 .
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 19:44 - pre 86 meseci
Citat:
boree:
... grejač bi to bolje objasnio, tj jednom je već objasnio, možda i nađem ...


http://www.elitemadzone.org/t390535-580#3702329


Ovaj Grejačev post je zaslužio da bude na početku svake stranice ovog podforuma i trebao bi da ga pročita svako prije postavljanja bilo kakvog pitanja.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

neo.

Član broj: 288288
Poruke: 54



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 19:47 - pre 86 meseci
Citat:
FelipE Pirot:
Citat:
neo.:
Da napišem i ja koji red u odbranu "komplikovanih" sistema. Ja sam više nego zadovoljan korisnik HeatOn automatike i pogona mešnog ventila. Jednostavno, ja sam sistem grejanja prilagodio potrebama objekta, kao i ličnim, funkicionalnim potrebama i finansijskim mogućnostima. Sistem grejanja vođen senzorom spoljne temperature uz dobro podešenu krivu grejanja je ,za mene, sjajna stvar I vredu svake uložene pare. Nisam penzioner i često sam odsutan od kuće i ovakav način grejanja iziskuje samo punjenje spremnika sa peleteom i periodično čišćenje rešetke. Isti efekat može se sigurno postići i stalnom ručnom korekcijom položaja mešnog ventila, ali u toj priči neophodan je stalno prisutan požarni u kotlarnici. U ovoj varijanti mogu da odsustvujem od kuće bez imalo bojazni da će se bilo ko smrzavati, a HeatON omogućava da temperatura u kući bude uvek konstantna. Za efekat koji sam dobio meni automatika nije skupa!
Eto to je neko moje pozitivno iskustvo sa stanoviša običnog korisnika čija profesija nema veze sa grejanjem, a automatika mi apsolutno završava posao za koji je namenjena.


Poenta je da kada krenes da unapredis postojeci sistem , bilo cime , pored toga sto planiras da ce ti trebati , izadje jos par 'sitnica' neplanirano, koje dodatno kostaju i povecavaju celokupni poduhvat . Pa izadje uvek duplo od planiranog . Ko sto rece i Ulterna !
Nemam nista protiv i jednih i drugih , ko sta voli i kolko moze . Mada ako je prosto a funkcionalno , cemu nepotrebna ulaganja je pitanje .
Ti bi sistem grejanja prilagodio potrebama objekta i da si samo stavio termoglave na radijatorima , ista sobna , kao sto si to uradio sa regulacijom polaza . Kazes "ovakav način grejanja iziskuje samo punjenje spremnika sa peleteom" , sa termoglavama je drugacije ? I Termoglave takodje omogucavaju konstantnu T u sobama , zar ne ? Daleko od toga da je HeatOn los , radi ekstra i svi koji ga imaju ga hvale kako cujem , cak sam ga i ja kupio .
Ali pored njega ti treba jos i mesni ventil , jos jedna pumpa , motorni pogon za isti , pa ako ga radis s 3K ventilom i skretnica ili AT , nepovratni i pitanje jos sta i cega kad se krene u instalaciju . A niko da ti to ukaze , ili za nesto slicno , nije bitno sta je .
Samo sto ovde na forumu pored gorucic pitanja za obicne smrtnike niko od toliko pametnih ljudi da ti kaze i objasni kada pitas , dok se ne upecas sa svojim snovima o 'boljoj' kotlarnici .
Te je steta da se ova tema/forum zloupotrebljava (pored tolikog iskustva clanova), na vise nacina , umesto da pomaze ljudima efekat je obicno kontra produktivan .
Steta je sto nema vise dobronamernih ljudi kao sto je Mladen Jovic , Maks , Bore , i jos par njih , bez da se ostali uvrede .

Pa nek košta, nismo svi piroćanci
 
+1

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 19:49 - pre 86 meseci
Rekao sam da nemam nista protiv .
Ali ustvari nisi nista drugo dobio ako si vec imao termoglave :D
 
+1

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 19:56 - pre 86 meseci
Sve ovo sto je Grejac rekao u ovom postu, ja sam ponovio 100 puta. Na kraju se izvodi zakljucak da trokraki termostatski mora, tj treba uz hidraulicnu skretnicu, da onda moraju dve pumpe, a sto se kotlovske pumpe tice, mislim da smo to odavno apsolvirali kako ona utice na kotao i sistem. Radi i na bastensko crevo, ali to sto mom komsiji sa bosanskim grejanjem treba 30 metara drva za sezonu i to sto mu je novi Centrometal kotao skoro procureo ispod dimnjace za 3 godine, a sada kada sam mu ja uradio prepravku, stavio cetvorokraki i dodao kotlovsku pumpu, automatiku, trosi 15 metara!
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
+1

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 20:10 - pre 86 meseci
Svi se pozivamo na objašnjenje koje je dao Grejač ali ga ne čitamo svi isto. Meni je privukao pažnju deo gde se objašnjava da izmedju kotlovske pumpe i potrošačke treba da postoji skretnica odnosno hidraulična separacija. To sam više puta bezuspešno pokušavao da skrenem pažnju svima koji ugradjuju drugu pumpu. Drago mi je da je to i Grejač istakao i to još pre više od godinu dana.
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 20:22 - pre 86 meseci
Sav problem i jeste u selektivnom čitanju i vađenju iz konteksta. Čovjek je čitko i razumljivo objasnio šta je osnova/baza/moranje a šta je nadogradnja/fini tjuning.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 20:38 - pre 86 meseci
Ja sam misliona ovaj deo

Grejac:"...Pumpa u kotlovskom krugu je ok, ako je taj cetvorokraki mesni ventil sa nekim tipom pogona i regulacije. Ujedno i kada je mehanicki, taj ventil mora da se koristi, a ne samo da se podesi na odredjenu vrednos i to je to. U slucaju kada je cetvorokraki mesni ventil na sistemu, i koristi se manualno podesavanje, pumpa u kotlovskom krugu zna da pravi problem. Da i ako postoji nepovratni ventil kod pumpe potrosackog kruga, vrsi prinudnu minimalnu cirkulaciju u potrosackom krugu ili krugovima. Kod takvih varijanti najbolje i najjeftinije resenje je hidraulicka skretnica. "

Ako je bez hidraulične separacije pumpe rade u serijskoj (rednoj) vezi i pritisci koje daju se sabiraju zavisno od toga koliko je otvoren ventil.

[Ovu poruku je menjao Vidic Miroslav dana 23.02.2017. u 21:50 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 21:12 - pre 86 meseci
Citat:
dukimen:
Molio bih razjasnjenje bosanskog sistema grejanja , ali ako moze sa manje od 2000 reci.

Bosanski sistem grejanja je onaj koji nema bar četvorokraki ventil. Autor je Ramzay, uvaženi član Foruma.hr.
Citat:
Vidic Miroslav: ... U slucaju kada je cetvorokraki mesni ventil na sistemu, i koristi se manualno podesavanje, pumpa u kotlovskom krugu zna da pravi problem. Da i ako postoji nepovratni ventil kod pumpe potrosackog kruga, vrsi prinudnu minimalnu cirkulaciju u potrosackom krugu ili krugovima. Kod takvih varijanti najbolje i najjeftinije resenje je hidraulicka skretnica. "

Ako je bez hidraulične separacije pumpe rade u serijskoj (rednoj) vezi i pritisci koje daju se sabiraju zavisno od toga koliko je otvoren ventil.

Ako je kotlovska pumpa na povratu, a radijatorska na potisu, u svakom položaju ventila pumpe vrte vodu u istom smeru, tako da nije potreban nepovratni ventil, niti hidraučična skretnica. Za štetnost sabiranja pritisaka nisam siguran.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 21:22 - pre 86 meseci
@Zmajdin. Ako se ne varam vi imate pametnu pumpu u radijatorskom krugu pa možda zato niste imali problem sa zviždanjem termostatskih ventila i jakim šumom u cevima.
 
0

Grejac
Aleksandar Resanovic
Instalacije grejanja/svi tipovi
SOLAR
Barajevo

Član broj: 334973
Poruke: 24
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.solar-grejanje.co.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 21:23 - pre 86 meseci
@Vidic Miroslav i za sve ostale koje ne mrzi da citaju i cene tudje vreme

Ako govorimo o sprezi dve pumpe, to se moze samo posmatrati kao redna ili paralelna veza. Kada postoji mesni ventil izmedju njih ne moze se posmatrati kao sprega dve pumpe. To sto mi stavljamo pumpu u kotlovski krug, pre mesnog ventila kao sto sam vec rekao moze da radi, ali nije po pravilu i hidraulicki nije ispravno. Da pokusam da objasnim.
Redna sprega dve pumpe podrazumeva da su one postavljene na cevovodu jedna iza druge.
Paralelna veza dve pumpe ostvarena je ako su pumpe postavljene u paralelnim vodovima koji se zavrsavaju vezom sa jednom cevi. Pri tome se, u oba slucaja, radna tacka pumpi odnosi na slucaj kada rade obe pumpe, a druga radna tacka kada radi samo jedna pumpa. Takodje, u navedenim primerima obe pumpe u sprezi su JEDNAKIH karakteristika (dve iste pumpe). Promena protoka i napora zavisi od vrste sprege. Kod redne veze druga pumpa doprinosi znacajnijem povećanju napora, dok je povecanje protoka neznatno. Kod paralelne veze ostvaruje se znacajnije povecanje protoka kroz cevovod, dok je povecanje napora znatno manje. Zato se često kaže,redna veza je za veci napor, a paralelna za veci protok.
U praksi je veoma cest slucaj da pumpe koje se nalaze u sistemu nisu istih velicina. Tada treba voditi racuna da ne dođe do nepravilnog sprezanja pumpi, sto moze da ima jako lose posledice i po pumpe i po sam rad sistema. Bilo da se radi o rednoj ili paralelnoj vezi, ukoliko je karakteristika cevne mreze takva da ne odgovara sprezi (radna tacka pumpi se ne nalazi na karakteristici sprege), moze se desiti da druga pumpa samo stvara dodatni otpor strujanju u mrezi, a ne doprinosi povecanju napora ili protoka.

Zato se u sistemima koji imaju vise potrosackih krugova prave sabirnici i razedlnici. Svaki krug ima svoje potrebe za protokom i naporom. U 90% slucajeva, klasicne pumpe koje se koriste u kucnim instalacijama su i vise nego dovoljne da savladaju i otpor i napor mreze. Sad dolazimo do toga da svaka pumpa (potrosav) vuce odredjenu kolicinu fluida. Dok sve pumpe rade, diferencijalni pritisak je najveci. Kako se situacija menja tako se menja i maseni protok fluida i diferencijalni pritisak se smanjuje. To je sve ono sto korisnik ne vidi i retko kad oseti. Ali se i te kako desava u sistemu. To se moze nazvati hidraulicki dizbalans sistema. Pa se neretko desava da jedna pumpa povlaci iz drugog kruga. E onda se postavljaju nepovratni ventili i jos koja cuda.
Tada je jedino resenje hidraulicka skretnica (bilo koji njen oblik ili varijacija na istu). To sam vec objasnjavao.

Postoji jos jedna situacija koja se javlja u sistemu, a to je buka prouzrokovana prevelikom brzinom strujanja fluida. Pa se desava da kroz radijatore (potrosace) zvizdi voda. Najizrazenije je kod radijatorskog sistema gde se kao radijatorska armatura koriste termostatski ventili. Da, cesta praksa (pogresna) je da se na nekim od potrosaca postavi obican ventil (najcesce susac peskira). Cak i vise potrosaca sa obicnim ventilima ne resava problem. Neko koristi pumpe sa promenljivom radnom tackom (pametne) a neko pametan je izmislio prestrujni ventil (nekada se koristila kratka veza sa kosim balansnim). Kod kratke veze, protok kroz nju je fiksan, dok se kod prestrujnih ventila ostvaruje samo kada je dif pritisak veci od podesenog.

To su neke osnove termotehnike i pravila koja se retko postuju.

Sad sto se tice ustede, usteda se moze ostvariti samo onoliko koliko je sistem optimizovan. Greje kada treba da greje, kada ne treba...tada miruje. Ni jedan mesni ventil, ni jedan AT ne vrsi ustedu nego optimizaciju. A prava usteda se moze ostvariti samo smanjenjem toplotnih gubitaka objekta (izolacijom). Izolacija nosi najveci procenat u ustedi, a optimizacija je komfor. Kod sistema grejanja na klasicno cvrsto gorivo sa golim sistemom (neko rece bosanski) dolazi do velikih varijacija u sobnoj temperaturi. Tu su AT i ostale drangulije vise nego potrebne. Masivna ugradnja AT je pocela tek kada je pelet zaziveo kod nas. Po meni nepotrebna stvar za grejanje na pelet, ali ko voli nek izvoli. Ne skodi, ali opravdanost investicije je na sopstvenu odgovornost. Postoje naravno slucajevi kada je AT neophodan i sa grejanjem na pelet. Ali to je vec neka druga i duga prica.
 
+1

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 21:42 - pre 86 meseci
Citat:
zeljezara:
Postavla se pitanje.Dali Heatron moze na svaki kotao.Ja tvrdim da ne moze.Provjereno.

Gde ste i na koji način to proverili?
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 21:52 - pre 86 meseci
@Grejac mnogo hvala.
Ako imate vremena da pročitate moje iskustvo i date svoje mišljenje dosta bi mi značilo.
Kad sam postavio termostatske ventile na većini radijatora ugradio sam i prestrujni ventil. Koristio sam samo jednu pumpu u radijatorskom krugu. Sistem je funkcionisao ali ja nisam bio zadovoljan temperaturom na povratu u kotao. Da bih dobio veću T postavio sam drugu pumpu od mešnog prema kotlu (povratni vod). Povećala se T povrata ali kad je mešni otvoren preko polovine javljao se šum u cevima i pritvorenim termostatskim ventilima. Popuštanjem prestrujnog eliminisao sam šum ali kad bih rešio da ponovo grejem sve prostorije otvaranjem svih radijatorskih ventila morao sam ponovo podešavati prestrujni. Odvajanjem pumpi problem je rešen.
Prikačeni fajlovi
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 21:56 - pre 86 meseci
Citat:
Vidic Miroslav: @Zmajdin. Ako se ne varam vi imate pametnu pumpu u radijatorskom krugu pa možda zato niste imali problem sa zviždanjem termostatskih ventila i jakim šumom u cevima.

Kod mene je potpuno drugi par opanaka - imam akumulatore toplote između dva trokraka ventila, koji mu dođu i kao hidraulična skretnica .
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 22:03 - pre 86 meseci
@Zmajdin. Izvinite to da imate AT sam zaboravio. Ako možete da pročitate i prokomentarišete post koji sam naslovio Grejaču bio bih zahvalan.
 
0

Grejac
Aleksandar Resanovic
Instalacije grejanja/svi tipovi
SOLAR
Barajevo

Član broj: 334973
Poruke: 24
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.solar-grejanje.co.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 22:09 - pre 86 meseci
Moze li malo sira slika. Ovo mi ne st one deluje kako treba
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2017. u 22:13 - pre 86 meseci
Možda se ovde bolje vidi


spojeno kao na drugoj šemi samo bez sifona
Prikačeni fajlovi
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656356 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.