Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7697552 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:21 - pre 87 meseci
Citat:
zvonchica27:
Ovi AC modeli imaju i kotlovsku pumpu i eksp.posudu upakovanu u kotao, tako da je to dobro.

Imaju i MC modeli(i sigurnosnu grupu i pumpa je montirana na povratnom vodu)
KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:25 - pre 87 meseci
Citat:
sajkatava:
Taj Toby 12b od 19 litara je izgleda,bio samo pokusni kunić,jer su se ponovo vratli na 40 litara,barem ja imam takvu informaciju


Na zvaničnom site-u piše da je zapremina kazana 33 litra.

http://www.termomont.co.rs/proizvodi/toby/toby-b-12-20-8/
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:26 - pre 87 meseci
Citat:
zvonchica27:
Stiropor petica je kilava izolacija, svastika je to uradila pristojno i 15 kW ima da bude prava mera (ima i rezervu za žestoki minus). Hvala za info.


Stiropor 5-tica je kilav samo na plafonu , na zidu je više nego pristojna izolacija.

Citat:
sajkatava:
Ja sam prvi kotao imao Tobi 12b,model pre 2013 godine i nisam uspevao konforno da grejem 100m2,sa izolacijom u potpisu. Ove godine sam kupio Kepo MC 20 i u grejanje uključio još 60m2 i bogami bilo je "nategnuto"pri onim minusima.Morao sam da eliminišem bojler sanitarne vode iz kotlovskog kruga(220lit.),jer mi je enormno povećavao potrošnju. Što se tiče kotla,servisne podrške,održavanju kotla(mislim na čišćenje),za svaku preporuku je.


Uz podebljavanje plafonske izolacije na 20 i više cm nebi morao izbacivati bojler.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:33 - pre 87 meseci
Citat:
Stiropor 5-tica je kilav samo na plafonu , na zidu je više nego pristojna izolacija.


Kilavo...da ne govorim koliko je neisplativo raditi demit fasadu ako se stavlja tako mala debljina.
 
0

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:38 - pre 87 meseci
Max,u pitanju je privatna kuća P+2,na međuspratnoj ploči je podno grejanje(grejni kablovi pa keramika),a na zadnjoj ploči je skromna izolacija(5cm stiropor). Da li ste mislili na to poboljšanje?
KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:40 - pre 87 meseci
Citat:
zvonchica27:
Citat:
Mali kotao zna da trosi previse kad zazimi.


Ovo mi uvek bode oči kad napišeš. Kako može da troši previše? On troši tačno onoliko koliko mu je doziranje za datu snagu, ne ide preko toga. Za kotao koji nema modulaciju, u kg možeš da izračunaš utrošak peleta. Broj sati rada na jednoj snazi + broj sati rada na drugoj snazi, za svaku se zna tačno doziranje - to se kod mene gađa u kilogram.


Teoreski jeste tako samo prakticno nije.Treba odredjena snaga u datom momentu.Ako je nemas onda konstantno radi a nepostize a trosi.Pelet nije ko gas cak upali cak ugasi.Doziranje za datu snagu neide preko toga a cudi me da pojedinci ne zapaze da je najbolje kad gorionik neradi stalno.Nesmije da se gasi a ni da radi na istoj snazi.

 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:40 - pre 87 meseci
@zvonchica27

Moja kuća iz potpisa je imala 15kWh gubitaka u januaru na -30 C. Koliko bi imala sa 10 cm stiroporom?

@sajkatava

Da , iz ličnog iskustva.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:45 - pre 87 meseci
Citat:
zvonchica27:
Citat:
Stiropor 5-tica je kilav samo na plafonu , na zidu je više nego pristojna izolacija.


Kilavo...da ne govorim koliko je neisplativo raditi demit fasadu ako se stavlja tako mala debljina.

Potpuno ste u pravu Zvončice,ali demit fasada je rađena još u prošlom veku,barem sam ja tada bio slabo upućen u prblematiku(mladost 25 godina),a nisam siguran da je tada i bilo debljeg stirodura od 5-ice. Rado bih poboljšao izolaciju,samo bez upotrebu skele,jer više nemam živacs ds se nosim sa majstorima
KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:50 - pre 87 meseci
Citat:
zeljezara:
Citat:
zvonchica27:
Citat:
Mali kotao zna da trosi previse kad zazimi.


Ovo mi uvek bode oči kad napišeš. Kako može da troši previše? On troši tačno onoliko koliko mu je doziranje za datu snagu, ne ide preko toga. Za kotao koji nema modulaciju, u kg možeš da izračunaš utrošak peleta. Broj sati rada na jednoj snazi + broj sati rada na drugoj snazi, za svaku se zna tačno doziranje - to se kod mene gađa u kilogram.


Teoreski jeste tako samo prakticno nije.Treba odredjena snaga u datom momentu.Ako je nemas onda konstantno radi a nepostize a trosi.Pelet nije ko gas cak upali cak ugasi.Doziranje za datu snagu neide preko toga a cudi me da pojedinci ne zapaze da je najbolje kad gorionik neradi stalno.Nesmije da se gasi a ni da radi na istoj snazi.



Objekat ima tačno određene energetske potrebe pri trenutnoj spoljašnjoj temperaturi. Prema tome, ne troši "mali kotao previše kad zazimi", nego neizolovan objekat troši previše kad zazimi. Na kotlu treba pronaći odgovarajuću snagu koja pokriva energetske potrebe objekta pri spoljašnjoj tempraturi, a ako niža snaga "troši previše", odgovarajuća snaga će tek da razvaljuje.
 
0

vladmar
Vladimir Marinkovic
Sabac
Sabac

Član broj: 336309
Poruke: 3
89.216.90.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:53 - pre 87 meseci
Pozdrav forumasi, nov sam ovde a imam jedno pitanje, naime ovih dana bih trebao da sa grejanja na drva predjem na pelet, pa mi sledi i kupovina kotla...majstor koji treba to da mi radi mi je dao ponudu tri kotla, odnosno proizvodjaca...Kepo, Toby i Radijator Kraljevo...cene su tu i tamo priblizne, pa bih vas molio za iskustva i komentare sto se tice kvaliteta, potrosnje, odrzavanja, kvarova i slicno....unapred vam se veooooma zahvaljujem.
 
0

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:55 - pre 87 meseci
Citat:
zeljezara:
Citat:
zvonchica27:
Citat:
Mali kotao zna da trosi previse kad zazimi.


Ovo mi uvek bode oči kad napišeš. Kako može da troši previše? On troši tačno onoliko koliko mu je doziranje za datu snagu, ne ide preko toga. Za kotao koji nema modulaciju, u kg možeš da izračunaš utrošak peleta. Broj sati rada na jednoj snazi + broj sati rada na drugoj snazi, za svaku se zna tačno doziranje - to se kod mene gađa u kilogram.


Teoreski jeste tako samo prakticno nije.Treba odredjena snaga u datom momentu.Ako je nemas onda konstantno radi a nepostize a trosi.Pelet nije ko gas cak upali cak ugasi.Doziranje za datu snagu neide preko toga a cudi me da pojedinci ne zapaze da je najbolje kad gorionik neradi stalno.Nesmije da se gasi a ni da radi na istoj snazi.


Moj kotao 80 posto vremena rada,radi u snazi 3 (željezara,do sada sam bio ubeđen da kuća troši i da ima potrebu za tolikom snagom,ali čitajući Vaš post postaje mi nejasno zašto ne valja da dugo radi na istoj snazi). Mislio ssm da je to neki balans i da tako treba.
KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 22:55 - pre 87 meseci
Citat:
sajkatava:
Citat:
zvonchica27:
Citat:
Stiropor 5-tica je kilav samo na plafonu , na zidu je više nego pristojna izolacija.


Kilavo...da ne govorim koliko je neisplativo raditi demit fasadu ako se stavlja tako mala debljina.

Potpuno ste u pravu Zvončice,ali demit fasada je rađena još u prošlom veku,barem sam ja tada bio slabo upućen u prblematiku(mladost 25 godina),a nisam siguran da je tada i bilo debljeg stirodura od 5-ice. Rado bih poboljšao izolaciju,samo bez upotrebu skele,jer više nemam živacs ds se nosim sa majstorima


Demit fasada je u prevodu stiropor fasada. Majstori su kod nas postavili za standard "stiropor peticu", a naš čovek će uvek da popljuje inženjera, jer on ne zna ništa, pa će da radi onako kako su mu majstori savetovali. Meni je investitor kome sam rekla da prepusti limene opšivke preko ravni fasadnog zida da bi, kad bude imao materijalnih mogućnosti, uradio stiropor fasadu 10 cm, mrtav 'ladan rekao: "ja sam čitao, ljudi su eksperimentalno utvrdili da je lepljenje stiropora preko 5 cm debljine bacanje para, do 5 cm ušteda linearno raste, a posle toga grafik prelazi u horizontalu!" Ostala sam bez teksta. Fuckin' hell!!!!!

I stirodur se ne postavlja na zid, nego u pod, gde se javljaju mehanička opterećenja...ali su majstori i to progurali da se trpa na zidove.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 23:02 - pre 87 meseci
Ja zivim u drzavi sa poslednjom reci tehnike.Ovdje vise niko nezida samo saluje i betonira.Kamena vuna staklo alu fasada i slicno Demit slabo ili nikako .Mozda male kuce.
Kod nas svi imaju stiropor ili ga zele ugradit.A nevjerujem da oni ne racunaju dobro kad naprave blok sve supljo staklo i beton.A toplo.Gradnja je brza i jeftina.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 23:03 - pre 87 meseci
Citat:
maks-rs:
@zvonchica27

Moja kuća iz potpisa je imala 15kWh gubitaka u januaru na -30 C. Koliko bi imala sa 10 cm stiroporom?

@sajkatava

Da , iz ličnog iskustva.


Maks, to se računa na osnovu slojeva u zidovima, podovima, međ.konstrukciji, krovu. Iscrtaju se osnove, uzimaju se u obzir visine prostorija, gubici kroz stolariju. Ja ne mogu iz rukava da vam izvučem cifru i ne bavim se energetskom efikasnošću. Mogu da proverim u KnaufPro aplikaciji koliko puta se smanje toplotni gubici kroz zid sa stiroporom 10 cm u odnosu na stiropor 5 cm, pod uslovom da mi kažete od čega vam je fasadni zid.
 
0

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 23:04 - pre 87 meseci
Citat:
vladmar:
Pozdrav forumasi, nov sam ovde a imam jedno pitanje, naime ovih dana bih trebao da sa grejanja na drva predjem na pelet, pa mi sledi i kupovina kotla...majstor koji treba to da mi radi mi je dao ponudu tri kotla, odnosno proizvodjaca...Kepo, Toby i Radijator Kraljevo...cene su tu i tamo priblizne, pa bih vas molio za iskustva i komentare sto se tice kvaliteta, potrosnje, odrzavanja, kvarova i slicno....unapred vam se veooooma zahvaljujem.

Upravo tim redom kako ste pobrojali. Upravo poslednjih 15-ak postova si odgovor na Vaše pitanje. To su 3 najeksploatasanija integrisana kotla na našem tržištu(domaći kotlovi sa uvoznim komponentama).
KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 23:06 - pre 87 meseci
Citat:
zeljezara:
Ja zivim u drzavi sa poslednjom reci tehnike.Ovdje vise niko nezida samo saluje i betonira.Kamena vuna staklo alu fasada i slicno Demit slabo ili nikako .Mozda male kuce.
Kod nas svi imaju stiropor ili ga zele ugradit.A nevjerujem da oni ne racunaju dobro kad naprave blok sve supljo staklo i beton.A toplo.Gradnja je brza i jeftina.


Stiropor se kod nas ugrađuje jer je najjeftiniji vid izolacije, ne zato što ga volimo. Nikad ne bih kupila sebi stan koji je betonska ljuštura - to je totalno nezdravo za život. Ne može da se poredi sa opekarskim proizvodima. Beton tamo tamo gde mora, da premosti raspone.
 
0

vladmar
Vladimir Marinkovic
Sabac
Sabac

Član broj: 336309
Poruke: 3
89.216.90.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 23:09 - pre 87 meseci
Citat:
sajkatava:
Citat:
vladmar:
Pozdrav forumasi, nov sam ovde a imam jedno pitanje, naime ovih dana bih trebao da sa grejanja na drva predjem na pelet, pa mi sledi i kupovina kotla...majstor koji treba to da mi radi mi je dao ponudu tri kotla, odnosno proizvodjaca...Kepo, Toby i Radijator Kraljevo...cene su tu i tamo priblizne, pa bih vas molio za iskustva i komentare sto se tice kvaliteta, potrosnje, odrzavanja, kvarova i slicno....unapred vam se veooooma zahvaljujem.

Upravo tim redom kako ste pobrojali. Upravo poslednjih 15-ak postova si odgovor na Vaše pitanje. To su 3 najeksploatasanija integrisana kotla na našem tržištu(domaći kotlovi sa uvoznim komponentama).
Sto znaci da necu pogresiti ako uzmem bilo koji?
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
..8.67.wifi.dynamic.gronet.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 23:17 - pre 87 meseci
Nisu samo majstori krivi, stari proposi su definisali minimalnu debljinu termoizolacije od 3cm za spoljne zidove(uobicajeno se koristilo 5cm), sada je 10cm. ali to je minimalna debljina.
Kada se radiila fasada pre 10-20 godina pored toga sto je bilo tesko naci deblju termoizolaciju, nije bilo tiplova duzih od 9cm.

Sajkatava imao sam isti problem sa 5-icom i resio sam dodavanjem 4cm unutra.

Zvoncice ima vise vrsta Stirodura.
 
0

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 23:19 - pre 87 meseci
Zvončice,hvala na edukaciji(iskreno). Iz nekih tvojih ranijih postova vidim da si upućena u ovu problematku(izolacija i sl). Probaću da pojačam zadnju ploču(za to još imam živaca,a i ne trebaju mi majstori). Video sam ja odavno da se moja izolacija i ne računa u izolaciju,ali sada je tako što se tiče zidova i moraće da ostane tako sve dok golubovi ne iskljucaju stiropr.

KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2017. u 23:24 - pre 87 meseci
Citat:
zvonchica27:


Stiropor se kod nas ugrađuje jer je najjeftiniji vid izolacije, ne zato što ga volimo. Nikad ne bih kupila sebi stan koji je betonska ljuštura - to je totalno nezdravo za život. Ne može da se poredi sa opekarskim proizvodima. Beton tamo tamo gde mora, da premosti raspone.



Ljudi žive u betonskim zgradama decenijama.Beton,kao akumulator toplotne energije,i sadašnje mogućnosti izolacije su dobra kombinacija,smatram,ili ne.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7697552 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.