Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?

[es] :: Wireless :: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?
(Zaključana tema (lock), by tox master)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 39274 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?14.05.2010. u 21:16 - pre 169 meseci
@mantas

Cekaj, hoces da kazes da u tom modu prima signal od provajdera (kaci se na AP provajdera), prima signal od laptopova (tj. ima i svoj AP drugog imena od provajderovog), i mozes da zakacis i na kabl (utp) kompjutere, i da ce to sve da radi?

Jedini problem kod owim-a je sto nema ruter vec, pa bi onda morao da ima (ako je ovo gore tacno) dva rutera - jedan za sbb kablovski (ono sto ima je modem, nije ruter), jedan za wireless, i da nekako ima izlaz koji povezuje malo na sbb modem, malo na ovaj wisp+universal repeater ruter? Jesam dobro shvatio?

Opet, u tom slucaju mogao bi da ima i nesto ovako:
1 wisp client router kojim se kaci na wireless
2 sbb modem
3 wireless ap router na koji se kaci sa laptopa wireless i sa desktop-a utp kablovima

Wireless ap router daje dhcp. Hvata na WAN portu internet - ili od sbb-a, ili od wisp rutera. I onda u zavisnosti od toga koji internet mu treba, menja kabl koji izlazi iz wan porta u sbb modem ili wisp client router. Onda se svakako laptop-ovi i desktopi kace na jedan ruter koji to rutira ka drugom uredjaju koji pruza net. Da li bi tako nesto bilo izvodljivo?

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
0

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.rs
Via: [es] mailing liste

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?15.05.2010. u 01:37 - pre 169 meseci
@mantas & Jbyn4e

Samo da kažem hvala i da vas ništa nisam razumeo. :) Teški početnik za
mreže & duduk. Ne bavim se time, zar da kupujem Networking for
Dummies? :)

Kad bi mi lepo rekli: id' na Mićinu tezgu i za male pare kupi ovo, a
onda kod Nadice ono, pa probaj da povežeš 'vako, nemo' nešto sam da
brljaš, tačno 'vako kako kažemo, a ako baš ne znadeš, zovi Jovaninog
malog, taj sve zna pa će ti napravi.

* * *

Inače ovo pravim da radi kod keve u stanu, da ona i ćale, svako na
svom kompu mogu da imaju net, ali i ja i buraz ili neko drugi ko dođe
sa laptopom (WiFi ili Ethernet ako želi). Očajna im je SBB konekcija,
nekad stoji, nekad ništa, nekad oni zaborave da uplate (prepaid)
paket, dođem i treba mi net, nerviram se i lokalno sebi stavim drndavi
3G net iz naftalina. Njih sam povezao još pre 10 god, i dalje imaju
onaj beli Atlanta SBB modem (bio sam u prvih 100 SBB Net korisnika),
modem ide u prvi desktop PC, on je gateway i iz njega Ethernet do
drugog desktop PC-a, pa da bi drugi imao net prvi mora da radi. To je
nivo podešavanja "Set up a home or small office network" Wizard-a iz
XP-a, i moj domet. :)

Moji, matorani, ni slučajno nisu hteli da nešto menjam pa da onda ne
radi. Sad bih da u jednom cugu sve zamenim, da postavim ruter da svaki
komp radi za sebe, i da smanjim zavisnost od SBB-a u korist većeg
broja (tuđih) otvorenih wireless rutera koje sa laptopa hvatam s te
lokacije. Nije fora "okači se komšiji na EDB brojilo", moji ne potroše
namanji SBB paket 800 MB (700 din) za 60 dana. Burazer i ja često
dolazimo i svaki sa svojim lapom po navici brže trošimo Net
(streaming, download...), ili bi postojeći torrenti krenuli da se
skidaju iz utorrent-a ostavljenog u treju (right tray) sa prethodne
lokacie (jednom sam tako mojima za 10 min "spržio" ceo tek uplaćen
prepaid SBB net). Oni u samom centru BG, hvataju 10-ak nezaštićenih
rutera firmi, državnih organa koji imaju flat; posle radnog vremena i
nije neka "krađa". Ima najava da će se pojaviti i WiFi provajderi za
male pare u centru (jednog besplatnog hvatam, ali je prenos jako loš).
Dakle, on je zvanično besplatan, nije dozvoljeno spominjanje naziva
firmi na ES, u pitanju su ljudi koji hoće WiFi-em da pokriju BG, i
kačenje na Motoroline rutere po uličnim banderama je badava.

Koja mi je alternativa za prepaid nepouzdani SBB? Mojima ne treba
flat. Ima 3,5G/cable WiFi rutera (HSDPA GSM kao alternativa). Onda
moram da pazarim paket (data SIM prepaid ili postpaid), vodim računa o
potrošnji, uplaćujem, nema flat-a, i radilo bi očajno loše ako je MTS,
a valjda ok ako je Telenor. Takvi ruteri su skuplji.

Grešim li negde?

Izvinjavam se na razvalačenju ove teme i dužim postovima.
 
0

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?15.05.2010. u 05:01 - pre 169 meseci
Citat:
Cekaj, hoces da kazes da u tom modu prima signal od provajdera (kaci se na AP provajdera), prima signal od laptopova (tj. ima i svoj AP drugog imena od provajderovog), i mozes da zakacis i na kabl (utp) kompjutere, i da ce to sve da radi?
ne da ce da radi nego kao podmazano!!
wisp+ universal repeater mod bas to radi sve sto si gore naveo!!,a model koji sam naveo ima i wan port,4lan porta,cim se spomonje wisp mod znaci prisutan je i router u njemu moze da radi dhcp server da nat-uje svasta moze taj model....


[Ovu poruku je menjao mantas dana 15.05.2010. u 06:49 GMT+1]
Long Live Rock 'n' Roll
Prikačeni fajlovi
 
0

glongla
serbia

Član broj: 85224
Poruke: 11
79.101.63.*



Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?15.05.2010. u 07:31 - pre 169 meseci


I stariji model 5460 ima te opcije.
 
0

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?15.05.2010. u 16:26 - pre 169 meseci
Da li je onda finalni predlog oko kojeg svi možemo da se složimo: AIR LIVE Ovislink WL-5470AP (cena oko 5.000 din)? Ili OVISLINK WL-5460AP (oko 4.500 din)? Ili...

Šta on ima više u poređenju sa:
TPLINK 340G WDS (2300 din)
TPLINK 542G WDS (2800 din)
TPLINK 543G WDS (3300 din)
TP-LINK TL-WR741ND WDS (3300 din)
?

Evo najbitnijih razlika između gornjih modela koji su slične cene:
TPLINK 340G WDS (2300 din) – najosnovniji 54 MBit, ne odšrafljuje mu se antena, nema kontrolu protoka
TPLINK 542G WDS (2800 din) – jači rang, veći domet, 54 MBit, odšrafljuje mu se antena, ima kontrolu protoka po IP adresi = IP QoS
TPLINK 543G WDS (3300 din) – isti kao 542 samo ima i plus da radi kao AP klient, ima kontrolu protoka po portu ne po IP adresi (dobro ili loše?)
TP-LINK TL-WR741ND WDS (3300 din) – 150MB, odšrafljuje se antena i ima tehnologiju CCA clear Chanel Assesment – dakle pametno bira na kom kanalu ima manje smetnji i ima IP QoS; podržava i N standard, to je najjeftiniji N ruter ("entry level"), 150Mbit, ne 300Mbit. G je 54 Mbit. (radi sa Lite N 150Mbps pola od punog N 300Mbps).

Kako se tu uklapa AIR LIVE Ovislink WL-5470AP? Šta on ima a ovi nemaju i obratno? (Za ovo što meni treba.)

AIR LIVE Ovislink WL-5470AP (5460AP) vs. TP-LINK TL-WR741ND -- gde daješ svoj glas?

I to je to, neću više da gnjavim na ovu temu. Zaista, hvala svima!

Za kraj, finalna preporuka je: _______________________. :)



p.s.
Još uvek nisam kupio WiFi kartice za desktop računare (oba laptopa su wireless LAN 802.11a/b/g, dakle G), pretpostavljam da je G standard dovoljan za ceo LAN (i za desktop PC-e - 4 računara), pa mi otuda N možda i nije potreban za LAN, ali možda jeste da "dovuče" spoljni wireless net do rutera, tj. LAN-a (veći protok)? Šta mislite i o tome?

[Ovu poruku je menjao owim dana 15.05.2010. u 19:59 GMT+1]
 
0

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?15.05.2010. u 19:01 - pre 169 meseci
ima sve sto si naveo za tp link sem CCA clear Chanel Assesment(ali tu ne vidim probelem posto skeniranjem moze da se utvrdi koje su mreze na kom kanalu pa prema datom iskazu nastelovati svoju tj na kom kanalu ce biti),ali cela prica se vrti oko wisp+ universal repeater moda to nema tp link!!!kupovonom kartica za n standard u tvom slucaju je ne potreban samim tim sto navedena marka ga nema,sve to moze da radi odlicno na 802.11 g standardu!!razilika izmedju wl5460 i wl5470 je dosta velika wl5470 je 100 puta pouzdaniji od svog mladjed brata ima 2 lan porta vise i jos dosta podesavanja sto wl 5460 nema,ali naj bitnije je da ne brljavi kao vecina modela 5460!!
Long Live Rock 'n' Roll
 
0

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.rs
Via: [es] mailing liste

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?15.05.2010. u 22:49 - pre 169 meseci
Da li se i ostale uvažene kolege slažu da je izbor pao na AIR LIVE
Ovislink WL-5470AP i da nema potrebe dalje "razbijati glavu"? :-)
 
0

Almedin

Član broj: 5895
Poruke: 425
*.191.91.dn211.zona.ba.



+27 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?15.05.2010. u 23:07 - pre 169 meseci
Ja sam za istu namjenu bio kupio 5460. Njegov WISP+Universal... bi trebao to da radi ali meni nije radio kako treba i ja sam kasnije kupio jos WRT54GL i njih dva rade ko zmaj (5460 na krovu, WRT u sobi). Problem sa samim 5460 je valjda bio u jacini signala. Mozda da posudis ako mozes pa da isprobas.
 
0

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?15.05.2010. u 23:38 - pre 169 meseci
kao sto je vec pomenuto niko ne moze tacno reci gde ces imati signal ,a gde ne kada si u tom modu.Almedin je drzao antenu na krovu,ja je drzim na prozoru i imam ga po celom stanu i kada sidjem dole(na 3 spratu sam) cak i iza zgrade,ali ne koristim tu malu omnicu(koju dobijes sa uredjajem) nego grid 20dBi.
Long Live Rock 'n' Roll
 
0

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?16.05.2010. u 06:45 - pre 169 meseci
Vidi, owim, stvari stoje ovako:
(odgovorio bih ti juce, ali nam se zapusila ULICNA kanalizacija pa smo imali "poplavu" tj...hm... ne znam kako se to zove kad ti se podrum i garaza u zgradi popune onim iz kanalizacije... pa nisam stigao, jerbo beogradski vodovod i kanalizacija naravno nije dosao da otpusi ono sto treba da odrzava, sreca u komsiju sa sajlom inace bih jos bio pod go**ima.)

Glavni problem kod tebe je sto vec nemas ruter, vec jedan modem, za jedan komp (do 2 koje delis preko prvog racunara).

Ovaj 5470 bi mogao da ti resi problem oko povezivanja svih racunara na wireless provajdera, ali ne istovremeno i preko sbb-a, bez dodatnih podesavanja tog istog rutera.
Ako zelis da se zezas sa podesavanjem, onda moze.
Za wireless preko provajdera bi trebalo da ti bude u tom wisp+universal repeater modu, koji moze ali vidimo i ne mora da radi kako treba. Ako ti to radi, to je resenje za vezu tvojih laptop i desktop racunara na wireless provajdera. Da pojednostavim, izlaz 5470 je kroz wireless vezu do tvog provajdera, a bilo koji kabl prikacen na WAN port rutera nema nikakvu funkciju, jer se WAN port "prosledi" na wireless prema provajderu.

Za vezu preko sbb-a ti treba kabl iz sbb modema u wan port tog rutera (a ne u onaj racunar) i da bude u modu u kome je on ap + ruter (rekao bih da je na onoj slici to ono "gateway"). To bi znacilo da on sve sto mu se poveze preko wireless-a i kabla distribuira preko kabla koji je na WAN portu. Da pojednostavim, WAN port se tad ponasa kao taj jedan racunar koji ti je vec povezan na sbb modem.
Znaci podesis jednom oba moda, i onda po potrebi udjes u setup i menjas.
U oba slucaja svi racunari se kace na 5470, svima je podeseno da dobijaju preko dhcp adresu (tako je najlakse), ukljucen je dhcp servar na ruteru.

U ovom slucaju prolazis "pirocanski" preko jednog uredjaja, pod uslovom da sve to radi, nisam imao iskustva sa tim ruterom pa da ti kazem vise. U svakom slucaju ce ti verovatno trebati antena za povezivanje sa provajderom.

Ukoliko hoces da to sigurno radi, treba ti barem dva rutera, odnosno wisp client i jedan AP ruter, gde se wisp client kaci na provajdera, a ap ruter sluzi da se kace tvoji racunari. U tom slucaju moras fizicki da menjas kabl iz wan porta ap rutera - ka wisp client ruteru ako zelis preko provajdera, ili ka sbb modemu ako zelis preko sbb-a. Tu onda imas dve fizicki potpuno razdvojene wireless mreze - jednu od tvojih racunara do ap rutera, i jednu od wisp client rutera do ap-a provajdera.

Trudio sam se da napisem sto vise "laicki", nadam se da shvatas sta pisemo.

P.S. Sto se tice QoS kod ovih jeftinih rutera (ukljucujuci 5470), ne bih se ja bas pouzdao da ce to da radi kako treba... ne znam kakva su iskustva drugih, ali meni nisu bas neka.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
0

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?16.05.2010. u 09:57 - pre 169 meseci
Citat:
Glavni problem kod tebe je sto vec nemas ruter, vec jedan modem, za jedan komp (do 2 koje delis preko prvog racunara).

Glavni problem je što se ovo posmatra kao da smo mala firma u kojoj se punom parom radi, svi moderno umreženi, 2 nezavisne net konekacije. Ovo je ne small office, već "small home" network, za ćaleta i kevu u penziji i one koji povremeno dođu. Zamisli da sada na ovo što već imaju dođem sa 2 rutera, antenom koju postavljam unutra (ili spolja), wireless karticom za drugi PC, objašnjavam da kabl moraju fizički da premeštaju i sve to košta preko 10.000 din. Na njihovom mestu, ni ja ne bih pristao.

Koliko vidim, u obe varijante (sa jednim ili dva rutera) potrebno je ručno podešavanje, tj. prebacivanje SBB/spoljni wireless. U slučaju za dva rutera potreno je i kabl da se premesti, kako si objasnio.

Citat:
Ovaj 5470 bi mogao da ti resi problem oko povezivanja svih racunara na wireless provajdera, ali ne istovremeno i preko sbb-a, bez dodatnih podesavanja tog istog rutera.

Potpuno prihvatljivo! To znači da kad hoće na SBB, kabl iz modema je već "uštekan" u ruter i treba da odu na 192.168.1.1, uloguju se, i promene jedan ili više parametara koji pišu na papiru pored. Dakle, samo kliktanje mišem, ništa od dodirivanja hardvera (najbolje rešenje).

Citat:
Za wireless preko provajdera bi trebalo da ti bude u tom wisp+universal repeater modu, koji moze ali vidimo i ne mora da radi kako treba. Ako ti to radi, to je resenje za vezu tvojih laptop i desktop racunara na wireless provajdera. Da pojednostavim, izlaz 5470 je kroz wireless vezu do tvog provajdera, a bilo koji kabl prikacen na WAN port rutera nema nikakvu funkciju, jer se WAN port "prosledi" na wireless prema provajderu.

Ovo je sasvim jasno. U WAN portu rutera bio bi kabl od SBB modema koji bi bio bez funkcije. Odlično, biće tu i neće se dirati.

Citat:
Za vezu preko sbb-a ti treba kabl iz sbb modema u wan port tog rutera (a ne u onaj racunar)

Jasno, tako je kod mene kod kuće.

Citat:
Znaci podesis jednom oba moda, i onda po potrebi udjes u setup i menjas.

Savršeno!

Citat:
U oba slucaja svi racunari se kace na 5470, svima je podeseno da dobijaju preko dhcp adresu (tako je najlakse), ukljucen je dhcp servar na ruteru.

I ovo je sasvim jasno, DHCP server daje im lokalne adrese u domenu 192.168.x.x.

Jbyn4e, hvala ti na lepom i jasnom objašnjenju, sve sam potpuno razumeo. Idem na "prioćansku" varijantu jednog uređaja, jer čovek kaže da mu radi. Mada na početku priče bilo je i onih koji su rekli da to nije moguće. Sem toga, iz tvog opisa dva scenarija, scenario sa 2 rutera zahteva menjanje kabla i više podešavanja. Ponavljam, moji nisu firma koja zavisi o brzom, stabilnom Netu. Ako baš bude trebalo kupiću neki najjeftiniji ruter. Dakle, u igru ulazi AIR LIVE Ovislink WL-5470AP! :)

Još samo koju antenu da kupim za njega (trebaće, jer laptopom u tom stanu sve mreže hvatam samo jednu crticu sinala od pet, iako nekad imam i 3 Mbit DL sa jednom crticom)?

p.s.
Jbyn4e, pozdravi komšiju sa sajlom, jerbo... bila bi Nojeva barka kod tebe, a ispod Sodoma i Gomora! :)

[Ovu poruku je menjao owim dana 16.05.2010. u 11:31 GMT+1]
 
0

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?16.05.2010. u 10:02 - pre 169 meseci
Citat:
Za vezu preko sbb-a ti treba kabl iz sbb modema u wan port tog rutera (a ne u onaj racunar)

To je standardno podešavanje "small office or home network"-a. Kod sebe na gajbi imam SBB modem, najjeftiniji Planet WiFi G ruter koji sam dobio, 2 desktop PC-a i laptop. Prvi desktop je stara kanta spojena Ethernetom na ruter, kanta koju koristim 24/7 za download stvari od kojih ću samo 5% pogledati :), drugi desktop je dve prostorije dalje, povremeno ga koristim i spojen je takođe Ethernetom koji sam davno razvukao (danas bih kupio WiFi USB stick). Laptop kačim wireless-om na ruter, kao i sve druge tuđe laptope koji dođu u moj stan i sa time se lepo snalazim, znam da "otvorim" portove na ruteru za torrente i druge aplikacije, da blokiram neke MAC adrese, postavim zaštitu rutera. I to je to. :)
 
0

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?16.05.2010. u 11:17 - pre 169 meseci
^^ Vodi samo racuna da koliko sam shvatio snaga (jacina signala) se deli izmedju veze sa provajderom i veze sa tvojim laptopovima, tako da ne znam da li ce ti to biti dovoljno. Zato je varijanta sa 2 uredjaja sigurnija.

Oko antene ne znam sta da ti kazem, nisam ih menjao, samo jednu od provajdera i ove ugradjene na uredjajima... u svakom slucaju prelistaj ono sve sto ima o wireless-u na wireless.uzice.net pa vidi ima li tamo sta zanimljivog oko toga...

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
0

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
cable-89-216-181-219.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?16.05.2010. u 12:47 - pre 169 meseci
^^ ne deli se snaga, već protok - ako pričamo o WDS modu rada.

A i sam WDS (universal repeater) mora biti uključen na svakom AP-u - pa i onom od koga preuzimaš. Što ovde nikako nije slučaj.

Elem, @owim, to što ti želiš je nemoguće opisati u dve rečenice, tipa "idi kupi ovde i ovde", a da bude jeftino. Jer, ono što ti želiš se stručno zove Dual WAN...

,,,a želiš samo jedan uređaj, i to daleko jeftiniji od 10kDin - za sada, zvaćemo ga "ruter"
...a način korišćenja dva Internet provajdera (dva WAN priključka) može biti sledeći:

-simetrična stalna raspodela opterećenja - load balancing
*može biti deljen po broju konekcija, po protoku u jedninci vremena, po broju paketa....
-stalna nejednaka raspodela opterećenja - unequal load balancing
*isto kao i simetrična, samo više ide na jedan WAN - najčešće iz razloga različite brzine WAN-ova
-prelazak na drugog kada prvi ne radi - failover
*sam sistem prelazi sa primarnog gateway-a na sekundarni, a odluka pada na osnovu proglašavanja primarnog neispravnim - najčešće ICMP-om, a neretko zahteva primenu OSPF protokola

Jer, vidi - em što se dva "interneta" ne mogu sabrati (kao recimo, 2+2=4. e nije! 2+2=2+2, nikako drugačije), em što uređaju mora da bude jasno šta želiš od njega. Dakle, moraćeš da uređaju objasniš sve - primenom protokola. Protokoli omogućavaju primenu određenih pravila, za koja ti, kao administrator svoje male mreže, misliš da su najbolja i najpodesnija.

Koliko sam shvatio, tebi bi najpodesniji način bio da imaš "dual WAN with failover" politiku saobraćaja, a da WAN proglašavaš neispravnim putem ICMP-a (ping) ka gateway-ju primarnog ISP-a, u ovom slučaju SjBB (sjebebe)

Pritom, ti želiš da ti jedan ISP stiže kablom, do modema, pa UTP-om u gorepomenuti ruter, a istovremeno taj ruter se na sekundarnog provajdera "kači" WiFi-jem, a takođe želiš da ruter ima bar jedan UTP priključak za žičanu lokalnu mrežu (LAN) i jednu wireless lokalnu mrežu (WLAN).

Dakle, tebi treba ruter koji ima 2 WAN porta - 1 žičani i jedan bežični - i dva LAN porta - jedan žičani i jedan bežični - a i da ima softver koji će moći da podrži politiku saobraćaja koju sam gore napomenuo - tojest: "dual WAN with failover"

Da razočaram sve ostale u ovoj temi - nijedan od uređaja koji ste naveli ne podržava sve ovo AUTOMATSKI! I pritom namerno naglašavam automatski - jer, ako tvoji matorci znaju da svaki put iskucaju i promene statične rute i klase adresa (ustvari je u pitanju bezklasno rutiranje - CIDR, al ajd sad) - jbt! pa daj da rade za mene, i tako ne postizavam sve....

Jedan od uređaja koji to može da uradi - a da nije Cisco, Juniper, Allied Telesyn, ili 3com, koji su svi van tvojih 10kDin za par magnituda - ostaje Tp-Link TL-R480T+ - koji je samo žičani, i košta 120+ eura; ili Mikrotik RB750, koji je isto samo žičani, ali je 40+pdv evra; na to dodaj dva, recimo, Tp-link WA501G AP klijenta, koji su oko 30+pdv evra - i za circa 12kiloDinara imaš kompletan setup!

Podešavanje Mikrotika - e, to se već graniči sa magijom ako se odlučiš, javi se pa ćemo ti pomoći.

edit: Zar ne misliš da je lakše i jeftinije jednostavno preći na postpaid kod sjbb-a, i reklamirati neispravnost, ako ne radi?
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
0

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?16.05.2010. u 13:23 - pre 169 meseci
od jedne toliko bezazlene stvari koja moze da se odradi za 20 min mi smo napravili citavu proceduru!!ako ti je toliko los sbb otkazi im usluge interneta povezi se na wireless i koristi wi-fi internet sa svim vec gore pomenutim semama i sve ce da radi kako treba!!!svakako ti desktop ide preko lan-a lap-ovi bi koristi wlan i gotova prica,ne znas ni sa ovim da se skontas(bez uvrede),a vidim doslo je i do mikrotika........od 10 babica i dete kilavo ako me razumes sta ti pricam, tu sada postoji gomila solucija za povezivanje koje samo komplikuju tvoju toliko jednostavnu situaciju,STO JEDNOSTAVNIJE TO BOLJE!!!



[Ovu poruku je menjao mantas dana 16.05.2010. u 14:36 GMT+1]
Long Live Rock 'n' Roll
 
0

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.rs
Via: [es] mailing liste

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?16.05.2010. u 13:44 - pre 169 meseci
@newtesla, hvala na obimnom odgovoru. Naravno 3/4 stvari nisam razumeo
tehnički, ali shvatam princip.

Biću zadovoljan ako se prelazak sa SBB neta na preuzimanje spoljnog
wireless neta (kad jedan od ova dva ne radi) radi RUČNO, putem web
interfejsa rutera. Dakle, ne mora automatika! Ako to imamo u vidu, da
li bi AIR LIVE Ovislink WL-5470AP bio ipak rešenje mog problema, što
si video u dosadašnjoj diskusiji više osoba koje su ljubazno pokušale
da mi pomognu?

Nije potrebno rocket science rešenje, već da radi za skromnije kućne
uslove (pa i da cena bude takva). :)

Veliko hvala! :)
 
0

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?16.05.2010. u 15:54 - pre 169 meseci
@newtesla

ne pricam napamet. Citiram iz uputstva:
Citat:
WISP + Universal Repeater Mode
In this mode, the AP behaves virtually the same as the WISP mode, except one thing: the AP can also send
wireless signal to the LAN side. That means the AP can connect with the remote WISP AP and the indoor
wireless card, and then provide IP sharing capability all at the same time! However, the output power is
divided between 2 wireless sides and proper antenna installation can influence the performance greatly.


Uputstvo:
http://www.airlive.com/product...P/AirLive_WL-5470AP_Manual.pdf
Ovo gore se nalazi na strani 15.
Osim ako se "output power" ne prevodi kao "protok", u kom slucaju si ti u pravu. Niti je rec o WDS repeater-u, niti o pravom universal repeater-u (ponavljanje signala provajdera) vec se to ovde samo zove" universal repeater" a sluzi da ima dva "signala" i dva SSID-a (provajderov i njegove lokalne mreze).

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
0

3D-Elite
Milan Nikolić
Dizajner
Belgrade

Član broj: 65649
Poruke: 245
109.106.225.*



+2 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?16.05.2010. u 20:46 - pre 169 meseci
^odlicno i slikovito uputstvo

Slicna stvar je i mene mucila trazio sam ovakav uredjaj (ali nisam znao kako se zove mod u kome treba da radi) a ljudi iz dva najveca wireless provajdera u Nisu su me ubedjivali da je ovo nemoguce uraditi bez 2 uredjaja bla bla bla.. toliko o njihovoj strucnosti :DD

E sad koliko sam skapirao tebi trebaju sledece situacije:

A

Kabli iz SBB modema bocnes u ruter WAN port, namestis sta treba, zakljucas wireless itd.. i to ce da radi sa minimalnim podesavanjima i svi cete imati net..



Onda ti nestaje SBB i ti hoces da koristis wireless kao izvor interneta:
prebacis ruter u WISP + Universal Repeater Mode

B


E sad ovo stvarno ne znam i bilo bi dobro da neko objasni:

1. Da li su u ovom WISP + Universal Repeater Mode-u svi kompjuteri iza NAT-a (Lan i wireless)? (kao sto je na slici B mada deluje nelogicno jer Repeater znaci da samo ponavlja signal provajdera)
2. Kako ce neko pomocu ovog AirLive uredjaja da deli wireless iza NAT-a ako npr mora da usmerenu antenu izbaci na krov da bi uhvatio signal - A ostali kompjuteri se nalaze ispod u kuci?
3. Koji je to GW Mode (AP + GATEWAY)?? Nisam razumeo iz ovog gore uputstva?


[Ovu poruku je menjao 3D-Elite dana 16.05.2010. u 21:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao 3D-Elite dana 16.05.2010. u 22:12 GMT+1]
No one is born a master................................................
................................but some are born to be masters !!!
Prikačeni fajlovi
 
0

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?16.05.2010. u 22:27 - pre 169 meseci
^^
1) Ja sam shvatio iz mantas-eve price da su iza NAT-a svi. To mi je jedino logicno i upotrebljivo, inace bi od provajdera morao da dobijas hrpu ip adresa za svaku masinu koja se kaci wireless-om.
2) Nemam pojma kako to funkcionise, valjda uzmes neku antenu koja nije usmerena?
3) Ako sam dobro shvatio, to je isti mod kao kod tp-link-a koji se zove "Wireless Broadband Router", tj. WAN port je izlaz, a ostali se kace kablom ili wireless-om preko NAT-a.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
0

owim
BG centar

Član broj: 30480
Poruke: 3567
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: owim1.wordpress.com


+106 Profil

icon Re: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?17.05.2010. u 00:38 - pre 169 meseci
Citat:
2. Kako ce neko pomocu ovog AirLive uredjaja da deli wireless iza NAT-a ako npr mora da usmerenu antenu izbaci na krov da bi uhvatio signal - A ostali kompjuteri se nalaze ispod u kuci?

Sad se ja javljam kaoveliki stručnjak :). U nekom od gornjih postova piše da ovaj ruter ima "unutrašnju" i "spoljnu" antenu. Mastas će nam objasniti.

Ipak, jako dobro pitanje, jer antena vidjiva na slici može da se skine i da se koaksialnim kablom produži do druge lokacije ili stavi druga, recimo Yagi (video u prodavnici). Time ruter bolje hvala spoljni wireless, ali ona antena može biti udaljena od LAN-a (npr. sprat dole u kući). Neko je spomenuo negde, čitao sam, kako je jednu antenu stavio na krov kuće a računari mu u prizemlju, i da hvala signal i sa ulice još tri bloka :). Ne znam.
 
0

[es] :: Wireless :: WiFi net po kuci i hvatanje drugih WiFi mreza i deljenje WiFi putem po kuci?
(Zaključana tema (lock), by tox master)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 39274 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.