Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?

[es] :: Nauka :: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?
(TOP topic, by superbaka)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65022 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 11:08 - pre 172 meseci
Citat:
tolstoy: Ja se izvinjavam, a kakav je to zeleni caj koji je gorak? Crni caj je gorak, a zeleni zaj ako i jeste gorak (posle duzeg stajanja ili "prejak"), onda je vise stetan nego sto je koristan.


Meni je i svako pivo i vino gorko :). Uzmi u obzir da sam navikao da pijem jako zasecerene cajeve, i onda sam podjednom poceo da pijem cajeve bez secera.. Tako da mi je zeleni caj gorak :)
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 11:13 - pre 172 meseci
@ Mikky
Pa to je svakako povezano. Kada bi se nekako ukinula "ukusna a nezdrava" hrana, opet bi se vremenom od "neukusne a zdrave" izdvojila ona ukusnija i docnije postala "ukusna". Kao u primeru sa ražanih hlebom, par postova pre - ili kontra-primer sa čajem kod Fly-a. Ima tu genetike i navike.
Što se tiče vegetarijanaca, mnogi od njih jedu isključivo namirnice biljnog porekla zbog izvesnih "ubeđenja" - protive se ubijanju životinja i sl. Sa te strane gledavši, pokreće se rasprava potpuno druge, ne-nutricionističke prirode
Kod dece je važno ne stvarati naviku za šećerom u najranijem uzrastu (do godinu dana), jer je kasnije lakše kontrolisati unos slatkiša. Naravno, deca će zavoleti slatkiše svakako posle, ali ta "ljubav" neće biti toliko izražena. (Ovo je bar moje iskustvo.)
 
Odgovor na temu

Vladimir Magoč
Novi Sad

Član broj: 172372
Poruke: 43
217.169.223.*



+2 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 11:40 - pre 172 meseci
Bilo bi dobro da nabrojiš zdrave i nezdrave namirnice pa da uporedimo da li je uopšte tako kako glasi naslov ove teme.

Vladimir
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 11:53 - pre 172 meseci
sveze voce i povrce spada u zdravu hranu. Orasi, bademi, lesnici, seme tikve :).
 
Odgovor na temu

wiktor91
Varazdin, Hrvatska

Član broj: 171052
Poruke: 116
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 12:30 - pre 172 meseci
Ja ne jedem skoro pa ništa od povrča i voča a pogotovo sirovo i to još od najranijih dana od kada sam valjda počeo odbijati... reklo bi se čisti mesožder a nemam problema sa zdravljem.
Razlog što ne jedem ništa "zdravo" je što mi se jednostavno gadi, nemogu smisliti da jedem recimo salatu jer me počne tjerati na povračanje i užasno mi povrče i voče smrdi. Neznam zašto je tako ali vjerovatno je psihološke naravi zbog tko zna čega.

Jedem kečap iako mi je sirovi paradajz nešto najodvratnije što može biti. Uglavnom jedem dosta toga što u sebi sadržava povrče u nekoj manjoj mjeri i dok je onako jako nasjeckano ili rastopljeno ali čim vidim neke veče komade odbijam.

A meso jedem svakakvo bez obzira kakvo je, mogu čak i sirovo jesti ako nemam šibica za vatru i nisam nimalo gadljiv opčenito, moglo bi se reči i g***o bi pojeo ali u usta staviti npr. krastavac pa iskreno vam kažem radije ruku režem.


Windows 95 /Win’ dz/: n., 32-bit extensions and a graphical shell for a 16-bit patch to an 8-bit operating system
originally coded for a 4-bit microprocessor, written by a 2-bit company, that can’t stand 1 bit of competition.
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 13:36 - pre 172 meseci
ja sam od malena dosta probirljiv za hranu. A za sve sto mi je bilo gadno su mi uvek govorili, "treba to da jedes to je zdravo", tako da mi je pitanje iz ove teme sasvim razumljivo i padalo mi je na pamet mnogo puta.

Jedan od odgovora je u psihologija tih ljudi koji stalno kontriraju svojoj okolini. Uvek je tamo negde bolje. Tamo negde su ljudi mnogo bolji, mnogo poametniji. Ona tamo hrana je zdrava a ne to sto svi mi jedemo. Indijski fakini vegetarijanci znaju sta je zdravo a ne ovi nasi skolovani u tim bezveznim medicinskim fakultetima... i sl.
Kad bi svi poceli da se hrane zdrvao, ti isti ljudi bi onda pricali: "daj bre opustite se, proci ce vam zivot u ozbiljnosti... jednom se zivi, jedite sta vam se jede"...

Na primer: Ja znam jednoga koji redovno drzi predavanja o tome sta je zdravo. Ubijao se da objasni kako kafa ne valja svaki puit dok pijemo. Kada je video da ljude ne zanima sta govori i da se ne raspravljaju, poceo i on da pije kafu 5 puta na dan.

Citat:
Namirnice koje se nama bas svidjaju su bogate secerom i/ili mastima i imaju puno kalorija. Nas sistem cula je "podesen" tako da pronalazenje i jelo takvih namirnica izaziva zadovoljstvo, kako bi nas motivisao da ih trazimo sto vise. To je zato sto te namirnice imaju izuzetno veliku energetsku vrednost.


Samo nesto da dodam u vezi secera:
Slatke namirnice koje promalaizimo u prirodi imaju vocni secer, fruktozu koja se daleko sporije vari od "nzadravog" secera saharoze. Zbog toga cak i najsladje voce ne podize secer u krvi ni blizu tom brzinom kojom to radi saharoza. Tako da voce sa gledista kalorija ili podizanja secera u krvi ne moze biti nezdravao.
Takodje fruktoza je vise slatka od saharoze pa voce i kada deluje sladje od secera zapravo ima manju kolicinu kalorija.

Osim toga, koliko znam vecina ljudi voli voce a i svaka baba kaze da je zdravo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 13:49 - pre 172 meseci
Ima tu jos jedna komponenta,

Procesirana hrana (dakle, razni buckurisi koji su napravljeni preradom prirodne hrane i dodavanjem jos nekih supstanci) je takva da ima abnormalno veliku kolicinu masti, secera (saharoze) itd...

Takva hrana, poput heroina, bukvalno "overload-uje" prirodne senzore u mozgu, i bukvalno tera coveka da zeli jos.

Mnogi ljudi su se pitali da li postoji neka droga u McDonald's-u ili Burger King-u - postoji, samo nije nikakva specijalna hemijska supstanca rezultat nekog ludog naucnika, vec jako dobro probran odnos izmedju sastojaka koji pobudjuju nas nervni sistem - neko je na tome radio godinama, razume se - i krajnji rezultat je hrana koja za razliku od prirodne ima sumanutu kolicinu energije i koju ce mozak mnogih ljudi prepoznati kao "najbolju opciju" (jbg, nisu oni krivi - kriva je evolucija koja je sporija od naseg sopstvenog razvoja ;-)

Tu "zlatnu medalju" imaju cipsevi i napitci poput koka kole - koji su bukvalno "nabijeni" energijom. Sa ishranom u McDonald's-u potpaljenu uzinama sa cipsom i zalivanjem koka kolom, covek bi trebao da kopa kao rudar da svu tu energiju potrosi.

U USA se to najbolje vidi - u siromasnijim krajevima gde ljudi nemaju pare za prirodnu hranu, i kao konsekvenca ima krajeva gde NIJE MOGUCE kupiti prirodnu hranu, sve vrvi od procesirane hrane koja je jedini izvor hrane za te ljude. Ti ljudi su drasticno deblji od drugih.

Dakle, ako zelite da se zdravo hranite - nije poenta u iskljucivoj ishrani biljem, makrobiotici i sl... mozete se sasvim zdravo hraniti spremanjem sopstvene hrane koju pravite od prirodnih sastojaka, dakle - pravog voca i povrca, mesa i sl... Naravno, ne treba preterivati u ulju, soli i seceru ali to je sve - dakle, kupiti "celo" voce i povrce, sveze meso i mleko - i praviti klopu.

Najbolji primer je tzv. "mediteranska ishrana" - u njoj ima svega, i to vrlo ukusnog mogu da primetim - ali je poenta da je sve 100% prirodno, dakle znate sta jedete - paradajz, krastavac, maslinovo ulje, razni sirevi, razna mesa, razno povrce, spremljeno na adekvatan nacin - cini vrlo ukusnu hranu koja je milion puta zdravija od procesiranog djubreta poput cipsa, McDonald's-a, raznih vestackih umaka, "instant hrane" i sl...

Na zalost, dinamican zivot diktira da se nekad moraju pojesti i "instant spagete", "smrznuta pizza" i sl... ali ne treba u tome preterivati i treba jesti prirodnu ne-proecsiranu hranu kada god je to moguce.

A najlaksa stvar koju covek moze da uradi sebi je da izbaci zasecerene gazirane napitke. Ako ih bas toliko volite, postoje "diet" opcije sa zasladjivacima, ali i tu vazi isto pravilo - zasladjivaci su takodje stetni ako se unose u velikim kolicinama.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 14:28 - pre 172 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ako ih bas toliko volite, postoje "diet" opcije sa zasladjivacima, ali i tu vazi isto pravilo - zasladjivaci su takodje stetni ako se unose u velikim kolicinama.

A i odvratni su. Meni je Coca-Cola Light ili Zero ruznog ukusa a i od zasladjivaca mi se susi i boli me grlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 14:46 - pre 172 meseci
Pa dobro,

U principu ni koka kola sa secerom nije stetna ako covek pije umereno - tipa konzerva od 0.3l il max. ona flasa od 0.5l je neki maksimum iznad koga ne bi trebalo ici.

Problem je sto ima ljudi koji piju preko 2 litra toga dnevno - i to je katastrofa.

Pola litra koka kole ima 20% ugljenih hidrata potrebnih dnevnom metabilizmu prosecne osobe. Sto znaci da osoba koja pije 2l kole (a ima ih) dnevno unosi 80% ugljenih hidrata samo koka kolom. A gde je ostala hrana i sl :)

Tu je i problem sa kofeinom (mada sta ja pricam koji pijem one velike konzerve od po 0.5l energetskih napitaka, ali ja bar nemam probleme da spavam ;-) - neki ljudi su preosetljivi na kofein, i pijenje tog djubreta im na duze staze poremecuje san - to moze ici do ekstremnih razmera.

Tako imas gomilu ljudi koji nisu u stanju da dovoljno spavaju, i onda ti ljudi traze savete od doktora i, jos gore, od kojekakvih prevaranata koji prodaju "solucije za spavanje" - od nekih besmislenih preparata pa sve do kreveta koji su popravilu od par hiljada $/EUR pa navise.... o tabletama za spavanje da ne pricam. Tu se zapatila citava industrija bull-sh.tera i "snake oil" prodavaca kojekakvih gluposti koje su dizajnirane da izvuku pare iz novcanika, a ne da uspavaju.

Najnoviji talas ludila su "sleep clinics" - gde te opeljese za nesto sto sam mozes da uradis, tj. i treba da uradis.

A sve sto bi trebalo da rade je da ne preteruju sa kofeinskim napitcima (neki koji su preosetljivi ne bi trebali uopste da ih unose) i da se ne ozderavaju pred spavanje, eventualno da pojacaju fizicku aktivnost tokom dana... Naravno ovde ne racunam ljude koji pate od insomnije koja je rezultat neke prave bolesti - ali na jednog takvog dolazi sigurno 1000 onih koji su sami sebi zaprzili corbu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 15:59 - pre 172 meseci
Jednom sam na TV-u čuo delimičan odgovor na ovo pitanje.

Stvar je u tome da masti pojačavaju prirodan ukus koji ima neka namernica. Npr. jedemo spanać ili krompir barene u čistoj vodi i te namernice nemaju neki jak ukus. Ukoliko obarimo spanać i krompir u vodi koja je puna ulja onda će prirodni ukusi tih namernica biti pojačani. Nama će se onda činiti da su te namernice ukusnije nego što stvarno jesu.

Objašnjenje je u tome da se supstance koje su nosioci ukusa rastvaraju u mastima. Čovekov jezik može da oseti ukus samo rastvorene hrane. Obično se hrana rastvara pod uticajem pljuvačke, ali masnoće mogu u ovom slučaju da posluže kao katalizatori.

Citat:
Slatke namirnice koje pronalazimo u prirodi imaju vocni secer, fruktozu koja se daleko sporije vari od "nzadravog" secera saharoze. Zbog toga cak i najsladje voce ne podize secer u krvi ni blizu tom brzinom kojom to radi saharoza. Tako da voce sa gledista kalorija ili podizanja secera u krvi ne moze biti nezdravao.


Ovo nije tačno. Voćni šećeri bi se podjednako brzo apsorbovali kao i beli šećer ali pod uslovom da ih samostalno konzumiramo. U stvarnosti, voćni šećeri uvek dolaze u kombinaciji sa biljnim vlaknima. Biljna vlakna mogu da vežu za sebe šećere i posle se ti šećeri polako odpuštaju u našim crevima.

Slušajte ovo: Da li ima više vode u zrnu graška ili u kapi mleka (jednakih zapremina)? Više vode ima u zrnu graška. Objašnjenje je da je zrno graška prepuno biljnih vlakana koja takođe mogu da vezuju i običnu vodu.




Samo da napomenem cifre koje ukazuju na to koliko so stvara zavisnost.

Pre industrijskog doba čovek je dnevno konzumirao 200-400 miligrama soli. So je uglavnom dobijao jedući meso životinja. Setite se da je sirova so nekada služila kao novac. Znači, ljudski organizam je, evoluciono gledano, gladan za solju.

Današnji amerikanac pojede oko 5000 miligrama soli dnevno (punih 5 grama). Srbin pojede oko 2500 miligrama, što je apsolutni zdravstveni maksimum. Razni začini, supe, gotova jela su prepuni soli. Ako na kesici supe piše da ona sadrži smanjenu količinu soli - to je prevara.I ta smanjena količina je i dalje prevelika.



[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 23.01.2010. u 17:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

eni5
keramicar
pz

Član broj: 206485
Poruke: 63
94.100.51.*



+10 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 16:57 - pre 172 meseci
Zato sto smo navokli na vestacku hranu, koja je obogacena raznim preparatima.Svaka zdrava hrana ne traje dugo od par dana( osim zamrznute) a svaka vestacka traje dugo npr: mleko,sok prirodni , gazirani koji traje i do god dana itd itd..
 
Odgovor na temu

93 Stefan
Stefan 93

Član broj: 208278
Poruke: 624
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 17:51 - pre 172 meseci
Pa možda je "zdrava" hrana neukusna jer je ona ustvari nezdrava. Malo čudno zvuči, ali jeste. Kad je mozak kod čoveka počeo da se razvija? Kad je jeo voće po drveću ili kad je prešao na meso? Moguće da se stvorio neki mehanizam koji nas tera da jedemo više mesa baš zbog daljeg razvitka, to jest zgadio nam ta silna povrća.
Sad problem je u tome što smo mi ipak svaštojedi i zaboravljamo da jedemo voće i te stvari, pa ne unosimo toliko vitamine i onda su se pojavili ovi razni "nutricionisti"...
Pa to šta voliš zavisi malo i od onoga šta je jela tvoja majka dok je bila u drugom stanju.
Znate da od soje muškarcima opada plodnost :)
I ja sam od danas prešao na integralni hleb! Ali ne još zbog zdravstvenog problema, nego da bih se osigurao za kasnije...
Izvinjavam se svima koje sam razgnevio svojim pisanjima. Trudiću se da se popravim.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 18:22 - pre 172 meseci
Nije to tako jednostavno.

Tacno je da je coveku mozak poceo da se rapidno razvija kada je poceo da jede meso. Takodje je tacno da je covek svastojed, struktura njegovog digestivnog sistema to dokazuje.

Medjutim, problem sa procesiranom hranom i modernim nacinom zivota je da prosecan covek u razvijenom svetu (u koji spada i Srbija) unosi daleko vise masti i secera nego sto je njegovom metabolizmu potrebno. Pod "prosecan covek" mislim na coveka koji radi u kancelariji.

Genetski kod coveka je vrlo malo razlicit od vremena kada je doslo do poslednje vece promene u genima Homo Sapiens-a dok je nacin zivota potpuno drugaciji, ponajvise u kolicini energije potrebnoj za metabolizam.

Kako mi jesmo svastojedi, zeludac nam nije "optimizovan" ni za kakav poseban tip hrane - tako se naravno i treba hraniti. Poenta je da se treba kloniti vrlo lakog preterivanja u unosenju masti i ugljenih hidrata.

Takodje, postoje dodatni problemi sa specificnim zasicenim mastima poput tzv. "trans-fats" koje bi jako tesko nasli u vecim kolicinama u prirodnoj hrani, ali zato u procesiranoj hrani ih ima ohoho... te masti su izuzetno opasne po krvne sudove, i daleko vise uticu stetno na organizam od drugih masti. Na svu srecu, upotreba tih masti je daleko manja u Evropi nego u USA.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slavoljubovski
Slavoljub Milanovic
Beograd

Član broj: 54483
Poruke: 19
212.200.65.*



Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 18:24 - pre 172 meseci
Kad je hrana u pitanju ne slazem se da je zdravo obicno neukusno. Osnovne zivotne
namirnice koje koristim su i zdrave i ukusne. Nije tacno da je beli luk neukusan:)

Kad su u pitanju razne travke za cajeve tu je situacija malo drukcija, bar za mene.
Npr. caj od korena Belog Sleza je meni tako odvratan a zna se da je odlican za
kasalj...
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
91.148.84.*



+3 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 19:32 - pre 172 meseci
Znate kako kaže ona krilatica - sve što valja u životu ili škodi zdravlju, ili je nemoralno ili goji ;)

Ali šalu na stranu- evo recimo limun, kivi, šaragarepa, zelena salata, kukuruz- meni je to jako ukusno.

Kao što je već ranije pomenuto, puno izgleda zavisi od najranijih faza odrastanja.
Ako je roditeljima flašica sa rastopljenom karamelom ili nešto kasnije čizburgeri kompenzacija za pažnju koju uskraćuju detetu, pa ono od najranijih faza "overloaduje" svoje čuko ukusa, meni je nekako logično da mu sve drugo bude bljutavo (jednom kad poraste)
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 19:36 - pre 172 meseci
Caj od korena sleza jeste lek, ali nije nesto sto ima dobar ukus i nije nesto sto je zdravo piti svaki dan. Ne brkati babe i zabe.

A to da je evolutivni skok jesti tonu mesa ka kecapom i uz to malo hleba ili sira.... Samo se nadajte. Mozda to i jeste adekvatna ishrana za nekoga ko ceo dan lovi ili radi na njivi... Ali nije nesto sto treba nekome ko radi sedeci, ko putuje uz pomoc sprava sa benzinskim motorom ili ko provodi sate na forumu :D
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

burex
Software developer
Iterro
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 19:56 - pre 172 meseci
Q: "Šta voliš najviše da jedeš?"
A: "Ono čega ima najmanje."
- Rambo Amadeus
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 20:38 - pre 172 meseci
Kazu da pecenjem, kuvanjem i przenjem ubijamo korisne sastojke, zasto nam je onda ukusnije przeno? Zar mozak ne bi trebalo da prepozna sta je bolje? Neku hranu je i nemoguce jesti u sirovom stanju, tvrda je. Nadovezujuci se na ovo, valjda praistorijski ljudi nikad nisu jeli krompir, psenicu, pasulj...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 20:44 - pre 172 meseci
Uh..

Mozak prepoznaje sta je energetski bogatije jer je evolucija birala bas takve primerke koji su bili u boljoj poziciji da prezive vreme bez hrane (zime i sl... dzaba ti svi vitamini ovog sveta kada dodje teska zima, ako nemas salo - bio si prilicno mrtav)- przena hrana ima znacajno vecu kolicinu masti koju "upije", kao i gomilu zacina koji takodje pojacavaju ukus.

Takodje, termicka obrada unistava samo neke hranljive sastojke - osnovni sastojci neophodni za zivot poput nekih aminokiselina, secera i masti nisu unisteni. Naravno, coveku su potrebne i druge supstance kao, npr, vitamini - zato je neophodno jesti i svezu hranu.

Citat:

Nadovezujuci se na ovo, valjda praistorijski ljudi nikad nisu jeli krompir, psenicu, pasulj...


Nisu, covek je bio sakupljac dok nije osvojio mogucnost agrikulture. Isto tako, covek je gotovo sigurno bio mahom biljojed dok nije osvojio mogucnost pravljenja oruzja.

Posle toga smo krenuli da se adaptiramo kao "svastojedi" :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?23.01.2010. u 21:07 - pre 172 meseci
Citat:
nvukelic: Evo recimo, neko je pomenuo da je integralni hleb neukusan. Ja do pre par meseci, dok iz zdravstvenih razloga nisam prešao na zdraviji način ishrane, nisam mogao u usta da stavim taj hleb, beli mi je bio zakon. I u početku mi je bilo dosta teško, ali vremenom se naviknete. I verujte mi, sada, integralni (tačnije ražano-integralni) hleb jedem bez ičega, onako za užinu, toliko mi je postao ukusan.


Postavlja se pitanje šta je to integralni hleb?

Pravi integralni hleb je onaj hleb koji se dobija od celih zrna pšenice zajedno sa mekinjama, i nije isto što i kupovni integralni hleb koji se sastoji samo od belog brašna i dodatka za crnu boju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Zasto sve sto je zdravo ima ruzan ukus?
(TOP topic, by superbaka)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65022 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.