Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije

[es] :: Windows desktop :: TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije

[ Pregleda: 14129 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije09.01.2010. u 20:13 - pre 172 meseci
TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije

Boot Windows XP sa USB sticka
Instalacija Win XP sa USB flash sticka
How to install Windos XP from USB flash memory
Step by step



Evo jedan poveći tutorial za one koji se ne snalaze baš sa engleskim jezikom a ne znaju da postoji Google translator, a vole isprintati i čitati
Tutorial je malo poveći pa ću ga postaviti u više postova
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije09.01.2010. u 20:17 - pre 172 meseci
U ovom tutorialu opisat ću sve korake ( step by step ) pomoću kojih možete naučiti kako Pripremiti USB stick ( flash memory ) i kopirati potrebne datoteke na USB sa CD-a na kojem se nalazi instalacija Windows XP. Sve isprobano korak po korak na desktop računalu ( PC-u ).
Za početak pogledajte ove linkove i pročitajte, Particioniranje hard diska na više načina . Tu Vam je do detalja objašnjeno particioniranje HDD-a na više načina ( pomoću f-disk naredbe iz DOS-a i pomoću samih Windowsa prilikom instalacije, a za to još postoje razni drugi programi poput PQ Magic i slično )


Što su particije i razna dodatna pitanja možete vidjeti na linku HDD, particija, FAT, FAT32, NTFS
Pogledajte i ovaj link Instalacija Windows XP na FAT32 particiji ako vas zanima.
Prije nego što krenete uopće u instalaciju Windows XP-a pročitajte tekst na linku Kako instalirati Windows Operativni Sistem ako ste baš totalni početnik na ovom području.
Isto tako ako u računalu posjedujete SATA HDD posjetite ovaj link Što je SATA AHCI ( jer može doći do problema sa instalacijom ako imate SATA HDD a nemate drivere )


Kao prvo potrebno je da Vaše računalo na koje ćete instalirati Windows XP sa USB sticka može bootati sa USB-a. ( podići sistem ).
Ako to nije slučaj na Vašem računalu onda trebate ući u BIOS i postaviti FIRST BOOT: USB-FDD
Za detaljniji opis BIOS-a ako vas zanima pogledajte link BIOS od A do Z

Kupili ste laptop ( nootebook ) a na njemu nemate DVD-rom ili CD-rom uređaj ili pak na desktop računalu vam nisu ispravni CD-rom ili DVD-rom uređaji. Na isto računalo želite instalirati Windows XP a ne znate kako.
Za ovu opciju imate mogućnost instaliranja WinXP sa USB stika ili USB flash memorije.

U ovom tutorialu pokazat ću kako se radi priprema i instalacija WinXP sa USB sticka.


Tutorial je podijeljen u dva poglavlja

A. Priprema USB sticka za potrebne datoteke
B. Instalacija WinXP sa USB-a na laptop ( nootebook ) ili računalo

Za uspješne korake Instalacije Windows XP-a sa USB sticka potrebno je imati slijedeće:

1. USB stick ( min 512 MB, idealno 1 GB ) ovisno koju verziju XP Service Pack-a imate
2. Ispravno računalo na kojem ćete odraditi navedene radnje
2a.Instalacijski CD sa boot-abilnim Windows XP ( ovdje je poželjno imati instalaciju sa SP3 ili ćete kasnije skidati update )

[Ovu poruku je menjao Ivek33 dana 09.01.2010. u 21:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije09.01.2010. u 20:20 - pre 172 meseci
Poglavlje A. PRIPREMA USB sticka za potrebne datoteke

Ja sam u ovom tutorialu koristio TotalCommander ( nadam se da Vam to neće smetati u snalaženju )

KORAK 1.

Na računalo koje ima ispravan USB port, CD-rom ili DVD-rom a ima konekciju na Internet skinite ( downloadajte ) program USB Multiboot 10 koji je potreban za pripremu instalacije ovakvog tipa. Ovaj program možete skinuti sa ovog linka http://www.msfn.org/board/Down...Multiboot-9-or-10-t119049.html ili googlajte.

KORAK 2.

Sada razipujte ( unpack ) datoteke "USB_MultiBoot_10.zip" na vaš HDD ( hard disk ). Priključite vaš USB stick ( flash memoriju ) i obrišite sve datoteke koje se nalaze na njemu.

Na ispravnom računalu koje ima CD/DVD rom, umetnite u CD-rom uređaj instalacijski CD na kojem se nalazi boot instalacija Windows XP da ga imate pripremljenog. Ako imate više CD-rom ili DVD-rom uređaja upamtite slovo uređaja u koji ste umetnuli CD. ( prilikom umetanja Bootabilnog CD-a sa instalacijom XP-a pritisnite tipku SHIFT i zadržite je. Sada pritisnite gumb na CD-rom uređaju da uvuče ladicu ) Otupstite tipku Shift nakon 30 sekundi. ( ovim smo ignorirali autorun.inf datoteku i nismo dozvolili samopokretanje instalacije sa CD-a )To bi trebalo izgledati kao na slici 1.

SLIKA 1.



Uđite u folder USB_MultiBoot_10 ( slika 2 ) i pokrenite datoteku USB_MultiBoot_10.cmd

SLIKA 2.



Nakon pokretanja navedene datoteke otvorit će Vam se dijalog prozor kao na slici 3.

SLIKA 3.



Nakon pojavljivanja ovog dijalog prozora pritisnite bilo koju tipku na tipkovnici jer Vas na prozoru upozorava ( Press any key to continue … ) NAPOMENA: Ne zatvarajte ovaj CMD dijalog prozor u daljnjem radu.!

KORAK 4.

Nakon pritiska bilo koje tipke na istom dijalog prozoru imate novu situaciju sa novim zahtjevom u DOS prozoru.
Kao što možete uočiti na slici 4, imate tri opcije

P - PeToUSB - >FAT format – Max 2 GB
H - HP USB Disk Storage ….
N - No Format

I na kraju pitanje Enter Your Choise ( upiši tvoj izbor ). Naravno ovdje ćete upisati slovo "P" bez navodnika i pritisnuti tipku ENTER. Što znači izbor ove opcije? Znači to da želimo izabrati opciju sa Bootabilnom instalacijom XP-a.

SLIKA 4.



KORAK 5.

Nakon pritiska na tipku Enter nakratko će Vam se pojaviti prozor sa logoom a potom i dijalog prozor PEToUSB koji izgleda kao na slici 5. S obzirom da smo već umetnuli naš USB stick, program ga je prepoznao i automatski prihvatio. Prihvatite sve postavke koje su već upisane uz dodatnu opciju Quick Format ( dakle uključite i nju )

SLIKA 5



[Ovu poruku je menjao Ivek33 dana 09.01.2010. u 21:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije09.01.2010. u 20:21 - pre 172 meseci
KORAK 6.

Kada ste postavili postavke kao na slici 5 kliknite na gumb Start na istom prozoru i potvrdite formatiranje klikom na gumb Yes ( continue ). Pogledajte sliku 6.

SLIKA 6



KORAK 7.

Nakon klika na gumb Yes na slici 6 pojavljuje vam se novi dijalog prozor sa upozorenjem o namjeravanom formatiranju USB stika kao i o brisanju svih foldera i files na USB sticku. Potvrdite namjeravanu radnju sa klikom na gumb Yes. ( vidi sliku 7 )

SLIKA 7



KORAK 8.

Nakon pritiska na gumb Yes na slici 7 nakratko će se pojaviti prozor Statusa formatiranja i nakon njega prozor sa obavijesti da je formatiranje završeno. Slika 8 . Potvrdite klikom na gumb OK.

SLIKA 8



KORAK 9.

Vratili smo se u PEToUSB prozor koji je potrebno zatvoriti klikom na CLOSE gumb.

SLIKA 9



KORAK 10.

Nakon zatvaranja PEToUSB prozora aktivira nam se ponovno CMD prozor na kojem se pojavljuje izbornik sa opcijama PATH staze do našeg CD-roma u kojem se nalazi Bootabilni Windows instalacijski CD. ( nadam se da znate koje je slovo ako imate više CD-rom ili DVD-rom uređaja ). Upišite kao opciju broj "1" bez navodnika i pritisnite tipku Enter. ( vidi sliku 10 )

SLIKA 10



KORAK 11.

Nakon pritiska na tipku Enter pojavljuje Vam se novi dijalog prozor na kojem trebate selektirati CD-rom ( DVD-rom ) uređaj u koji ste umetnuli bootabilni instalacioni CD za Windows XP. ( vidi sliku 11 )

SLIKA 11

 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije09.01.2010. u 20:23 - pre 172 meseci
KORAK 12.

Sada nam se pojavio prozor pod nazivom "Unattended Install" na kojem imamo određene informacije a možemo izabrati i vrstu same instalacije Windows XP-a nakon završetka i postavljanja svih parametara.

Ako kliknete na gumb Yes što znači da odabirete Automatsku instalaciju , morat ćete upisati neke osnovne parametre za buduću instalaciju. ( ime vlasnika, CD key, Workgroup itd… ) Ova instalacija ima navodnu prednost ( nad onom kada bi kliknuli na gumb NO ) jer nećete upisane parametre morati upisivati prilikom pokretanja instalacije i tokom iste. Btw: pogledajte opcije u donjem redu na slici 12.

NAPOMENA: Ja sam ovo odabrao samo zbog primjera ovog tutoriala tako da vidite kako se to radi. Osobno nisam zadovoljan ovom opcijom jer mi nije prihvatio sve kako sam odradio. Nakon završene instalacije morao sam ponovno podešavati Regional Language Settings. Tako da Vam savjetujem da odaberete drugu opciju NO pa prilikom instalacije upišite sve parametre kako treba ( a kako se radi kompletna instalacija Windows XP sa upisom svih parametara pogledajte OVDJE )

Moram priznati, neke parametre koje sam odredio tokom postavljanja istih je program prihvatio ???

SLIKA 12



KORAK 13.

Prvi prozor koji će se otvoriti nakon klika na gumb Yes na slici 12, je "Give Owner Full Name" što znači da upišete naziv vlasnika računala. Ja sam Upisao IvanC, kliknite na gumb OK.

SLIKA 13



KORAK 14.

Na slijedećem dijalog prozoru pod nazivom "Give Organization Name" upišite po želji, ja sam upisao Home i kliknite na gumb OK za slijedeći prozor ( slika 14 )

SLIKA 14



KORAK 15.

Na slijedećem dijalog prozoru pod nazivom "Give Product Key" upišite broj licence tj licencni ključ

SLIKA 15



KORAK 16.

Na slijedećem dijalog prozoru pod nazivom "Give Computer Name" ostavite default postavku. Klik na gumb OK. ( slika 16 )

SLIKA 16



KORAK 17.

Na slijedećem dijalog prozoru pod nazivom "Give Time Zone" upišite prve tri znamenke za +1 sat. Dakle upišite 110 . ( slika 17 )

SLIKA 17



KORAK 18.

Na slijedećem dijalog prozoru pod nazivom "Give Workgroup Name" možete ostaviti default postavku ili imenovati radnu grupu po želji. ( slika 18 )

SLIKA 18



[Ovu poruku je menjao Ivek33 dana 10.01.2010. u 11:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije09.01.2010. u 20:24 - pre 172 meseci
KORAK 19.

Na slijedećem dijalog prozoru pod nazivom "Give First User" upišite naziv accounta prvog usera računala. Npr: Korisnik1 ( slika 19 )

SLIKA 19



KORAK 20.

Na slijedećem prozoru pojavljuju Vam se odabrani parametri. Provjerite još jednom jeste li dobro upisali Licenčni ključ. Kliknite na gumb OK. ( slika 20 )

SLIKA 20



KORAK 21.

Nakon klika na gumb OK na slici 20 vraćamo se u CMD prozor gdje sada imamo potrebu odabrati opciju za pronalaženje PATH staze do našeg USB sticka. Upišite broj "2" i pritisnite tipku Enter. ( slika 21 )

SLIKA 21



KORAK 22.

Nakon Pritiska na tipku Enter pojavljuje nam se novi dijalog prozor u kojem trebamo selektirati ( označiti ) naš USB stick ( USB flash memory ). ( slika 22 )

SLIKA 22



KORAK 23.

Nakon Pritiska na gumb Ok na slici 22 vraćamo se u CMD prozor gdje opet imamo potrebu odabrati jednu od opcija a u ovom slučaju je to opcija broj "3" kojom ćemo odrediti da slijedi kopiranje svih potrebnih datoteka sa CD-a na USB stick. Dakle upišite broj 3 i pritisnite tipku Enter ( slika 23 )

SLIKA 23



KORAK 24.

Nakon pritiska na tipku Enter na slici 23 sačekajte dok se vrši određena procedura u CMD prozoru ( kopiranje svih files na USB ). Kada se kopiranje završi pojavljuje Vam se novi prozor "Copy XP Source To USB drive" i ovdje je potrebno kliknuti na gumb Yes da bi potvrdili namjeravanu radnju kopiranja. ( slika 24 ).
Nakon klika na gumb Yes u CMD prozoru možete uočiti kopiranje datoteka. ( slika 24a ). Nemojte ništa dirati i sačekajte dok se kopiranje ne završi. ( kopiranje može potrajati od 15 minuta do 30 minuta, što ovisi o brzini flash memorije koju posjedujete )

SLIKA 24



SLIKA 24a

 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije09.01.2010. u 20:25 - pre 172 meseci
KORAK 25.

Nakon kopiranja svih potrebnih datoteka sa CD-a na USB stik, otvara Vam se novi prozor na kojem je potrebno kliknuti na gumb Yes da bi potvrdili završetak svih priprema za prenošenje potrebnih datoteka na USB stick. Ovdje obratite na prvi red teksta koji piše u prozoru. Ako je "Succes" tada ste radnju uspješno obavili ( slika 25 )

SLIKA 25



KORAK 26.

Nakon klika na gumb Yes na slici 25, vraćate se u CMD prozor na kojem na kraju završne radnje trebate pritisnuti neku tipku na tipkovnici ( Press any key to continue… ). Ja obično u ovakvim situacijama pritisnem razmaknicu ( SPace ) Cmd prozor se zatvara i radnja je završena. ( slika 26 )

SLIKA 26



Ako bacite pogled na vaš USB stick tada na njemu trebate imati nešto slično kao na slici 26a

SLIKA 26a



Ovim smo završili pripremu USB sticka ( Flash memory ) za instalaciju Windows XP sa USB memorijskog štapića

NAPOMENA: Ne zaboravite izvaditi instalacioni CD iz računala ;-)
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije09.01.2010. u 20:26 - pre 172 meseci
Poglavlje B. Instalacija WinXP sa USB-a na laptop ( nootebook ) ili računalo

Na samom početku izvinjenje zbog loših screen shotova. Fotoaparat mi je bio u problemima ;-)

Za uspješnu instalaciju Windows XP sa USB STICKA potrebno je instalaciju vršiti na računalu ( PC, Laptop-Nootebook ) koji ima mogućnost BOOTANJA sa USB-a.

Nakon završene pripreme USB sticka i kopiranje svih potrebnih datoteka na USB sa Instalacionog CD-a instalaciju Windows XP SP? Idemo pripremiti računalo ( PC, Laptop, Nootebook ) na koji ćemo instalirati Windows XP.

Za početak potrebno je ući u BIOS računala da bi postavili USB za FIRST BOOT uređaj.

Na desktop računalu ( PC ) potrebno je prilikom podizanja sistema ( nakon što ga uključite ) pritisnuti tipku na tipkovnici, DEL ( Delete ) za ulazak u Bios

Na Laptopu ( Nootebooku ) potrebno je nakon uključenja i pojavljivanja prvog screena pritisnuti tipku F2 na tipkovnici ( ili već kako navodi proizvođač što ovisi o vrsti laptopa, ali to uglavnom možete vidjeti na prvom screenu ili u Manual uputama za Laptop. )

Nakon ulaska u BIOs idemo potražiti zonu u kojoj se namješta ( podešava ) uređaj sa kojeg će se BOOTATI računalo. ( First Boot )

Dakle ušli smo u BIOS i pronađite zonu sličnu kao na slici 1.

SLIKA 1



Nakon ulaska u ovu zonu gdje možete birati koji uređaj će se prvi bootati postavite da vam se boota sa USB-HDD ( First Boot )

SLIKA 2




Izađite iz BIOS-a snimite promjene "Save to Cmos and Exit (Y/N)? Y" i isključite računalo.

U USB utor na računalu priključite Vaš USB STICK koji ste prethodno pripremili za instalaciju Windows XP-a ( po ovom tutorialu )

Pokrenite računalo i sačekajte da Vam se sistem Boota sa USB STICKA ( Flash memory ) a time i pokrene instalacija windows XP-a

Ukoliko ste sve napravili kako treba i pristupili podizanju instalacije sa USB sticka na nekom starijem računalu a instalacije se ne pokreće, postoji mogućnost da Vam ploča ne podržava "BOOT from USB stick" ili niste odabrali pravu opciju bootanja. ( Obratite pažnju na više opcija USB-FDD, USB-ZIP, USB-CDROM, USB-HDD....)

Ako ste pokrenuli instalaciju sa USB sticka na nekom novijem laptopu ( nootebooku ) sve daljnje korake za instalaciju Windows XP-a možete pogledati klikom na link Instalacija Windows XP u slikama s napomenom da smo u ovom tutorialu izradili automatsku instalaciju kod koje nećete morati upisivati neke određene parametre ( name, workgroup, cd key ... )
Pazite na Laptopu na SATA HDD. ( ako ne znate što je to pogledajte link Što je SATA AHCI )

Dakle pokrenuli smo instalaciju sa USB sticka i pri prvom screenu same instalacije pojavljuje nam se prozor poput ovoga na slici 3. ( ako se sistem boota sa USB-a ).
Potrebno je selektirati strelicom na tipkovnici opciju 1 ( Begin TXT mode Setup Windows XP, ..... ). Ova opcija služi za prebacivanje osnovnih datoteka na HDD dok opcija 2 služi za samu instalaciju Windowsa.

Sorry što nisam slikao pravi screen gdje je selektirana opcija 1. Zaboravio sam ;-)

SLIKA 3



nakon pritiska na tipku enter pokreće se Setup Windowsa ( slika 4 )

SLIKA 4



Naravno dalje se nastavlja instalacija Windowsa a slikoviti prikaz možeze vidjeti ovdje Kako instalirati Windows XP u slikama

Nakon prvog restarta pojavio se ovaj prozor na kojem treba odabrati opciju 2 a ujedno i opciju 3. ( Continue With GUI MOde Setup.... ) Što znači da će se Setup instalacije nastaviti sa HDD ( Hard diska )



nakon odabira opcije 2 i pritiska na tipku enter pokreće se instalacija Windows XP-a.



Ovdje moram istaknuti jedan nedostatak. Kada je Setup instalacije krenuo u određenom koraku me tražio CD KEY ??? ( cd key sam upisao prilikom konfiguracije pa mi nije jasno zašto me je tražio ponovno ). Je li ovo BUG ili ŠTO nemam pojma. ?
No nema veze upisao sam CD key i instalacija je nastavila dalje.
Moram priznati, neke parametre koje sam odredio tokom postavljanja istih je program prihvatio i nisam ih morao ponovno upisivati ???

Nakon završetka instalacije U BIOS-u sam vratio First Boot Device moj HDD i startao ponovno desktop računalo.
Naravno kao što sam i očekivao morao sam sve Regional Language Settings ponovno podesiti za Croatian kroz Control Panel.

Ni to nije bio problem osim jednog restarta za postavljanje Tipkovnice na Croatian. I to je prošlo bezbolno.

I na kraju što reći, Instalacija Windows XP-a sa USB sticka je uspješno obavljena što je i bio cilj. Nadam se da ćete se snaći


[Ovu poruku je menjao Ivek33 dana 09.01.2010. u 21:38 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Flash411 dana 20.03.2010. u 12:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: TUTORIAL - Kako instalirati Windows XP sa USB memorije

[ Pregleda: 14129 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.