Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.

[es] :: Elektronika :: paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.

[ Pregleda: 8253 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
195.222.39.*

ICQ: 11


+4 Profil

icon paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.03.01.2004. u 19:49 - pre 247 meseci
na netu sam nasao semu za ukljucivanje releja sa rezistorom.
malo sam je modifikovao tako da relej ukljucujem preko ic zraka daljinskog upravljaca.
umjesto rezistora stavio sam fotodiodu.
kad je sklop ukljucen relej radi ,a kad drzim dugme na daljinskom rejel se iskljuci ,ali titra frekvencijom ic zraka iz daljinskog.

problem je u tome sto moram drzati tipku ako hocu da trepti sijalica koja je u posebnom kolu.
kad pustim tipku ukljuci se relej i on iskljucuje sijalicu.
------------------------------------------------------


da li multivibrator daje na izlazu impulse ili konstantan napon?
mogu li umjesto sijalice na rejel staviti multivibrator tako da kad relej titra ukljuci multivibrator i da multivibrator tad daje na izlazu jednosmjerni napon na kojeg bi stavio drugi relej.
kad ponovo stisnem tipku impulsi isklucuju multivibrator i on vise ne daje na izlazu napon a time se iskljucuje drugi relej.

malo sam zapetljano objasnio situaciju i imam dva problema:
treptanje releja i problem sto moram drzati tipku ako hocu da iskljucim relej.

 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.rcub.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.03.01.2004. u 20:19 - pre 247 meseci
Koliko sam ja razumeo, problem mozes resiti stavljanjem jednog 555 timer-a u kolo da radi kao astabilni multivibrator, tj kad tebi dodje signal, 555 se ukljucuje i signal na izlazu mu traje neko izvesno vreme (koje podesavas), a zatim iskljucuje. Mozda ce ti trebati i D-FF, ali ove dve komponente, koliko vidim po onim silnim listama koje si slao, vec imas...
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.as54.bi.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.03.01.2004. u 22:56 - pre 247 meseci
evo seme sta sam za sada napravio.
dakle umjesto kalema releja stavim 555 koji se ukljucuje na signal koji ima frekvenciju daljinskog upravljaca.
taj signal ukljucuje astabil(555) koji daje na svom izlazu istosmjerni napon koji vezem na kalem drugog releja.
na taj nacin signalom iz daljinskog ukljucujem i iskljucujem relej.
da li je tako?

problem je sto je napon na izlazu 555 slab za pokretanje releja 12v.
mogu li postaviti pojacalo napona tako da signal iz 555 moze pokretati relej?

mozes li mi molim te dati semu jer ovako necu nista postici.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.rcub.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.03.01.2004. u 23:11 - pre 247 meseci
Ma nemam ti ja semu, da je imam ja bih je upload-ovao i ne bih pisao uopste. Trenutno nemam vremena za pravljenje sema, ali trazi na net-u, naci ces sigurno to sto tebe zanima. Pogledaj i http://www.elitesecurity.org/poruka/232361

Na net-u ima jedna standardna sema sa 555 timer-om za daljinski (pogledaj http://www.inet.hr/~brkrivec/Elektronika.htm , pa nadji IR daljinska sklopka), nadogradi je po svojim potrebama. Mislim da ovo treba da ti je dovoljno da se upustis u gradnju
 
Odgovor na temu

blaza
n/a

Član broj: 961
Poruke: 743
*.vdial.verat.net



+3 Profil

icon Re: paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.04.01.2004. u 05:02 - pre 247 meseci
Sema koju si dao je neupotrebljiva.
Ako zelis da napravis nesto upotrebljivo, potrazi neku semu sa integrisanim IC prijemnikom, recimo SFH5110, i sa obicnim T filp flopom koji upravlja tranzistorom koji okida rele. Svaki put kada posaljes signal, invertovaces stanje releja.
Na sta moras da obratis paznju:
Na frekvenicu "nosioca" tvog daljinskog upravljaca, odnosno: koja je frekvencija cetvrtki koje se modulisu korisnim signalom. Moras uzeti odgovarajuci SFH5110. (SFH5110-30 za 30kHz, SFH5110-36 za 36kHz itd...)
Potrazi .pdf za SFH5110, pa ce ti sve biti jasno.
Sta je SFH5110? To je jedan od mnogih integrisanih IC prijemnika, koji sadrzi sve sto vole mladi: IC senzor, VGA pojacalo, regulaciju VGA, ASK demodulator, itd.. Ima tri nozice Vcc, Vdd i izlaz koji daje demodulisan korisan signal (invertovan).
Bilo bi pametno pre T flip flopa staviti MSM koji bi maskirao eventualne kratke smetnje.
T flip flop mozes napraviti od D flip flopa, ako Q invertovano spojis na D ulaz, a kao upravljacki ulaz koristis CLK.
Ako zelis da koristis obican daljinski za TV, sklop bi morao da pretrpi minimalne izmene.
O_o
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.as54.bi.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.04.01.2004. u 12:21 - pre 247 meseci
osnovni problem je sto nemam djelova ,a ovdje ih nema kupiti.
zato moram vecinom praviti sklopove sa diskretnim elementima jer nemam odgovarajuce cipove.
mislim imam dosta cipova ali sta vrijedi kad se oni ne koriste u sklopovima koje zelim praviti.
na linku sam nasao dobru semu sa upustvom.
tamo pise da ako nemam tranzistor osjetljiv na svijetlost da mogu uzeti bilo koji tranzistor i osjeci mu vrh tako da moze ulaziti svijetlost.
za to nisam nikad cuo,pa cu probati.
na netu sam nasao dosta semi ali u vecine se koriste cipovi koje nemam .
pokusacu sa ovim semama sto imam da nesto sklopim.
hvala na linku!!!
 
Odgovor na temu

vujke
Ivan Vujić
Network administrator
Astra Telekom
Mladenovac

Član broj: 366
Poruke: 249
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.04.01.2004. u 14:38 - pre 247 meseci
Tranzistor zaista možeš da 'obradiš' i da od univerzalnog dobiješ foto, mada slabijih karakteristika ali može da odradi posao.
Postupak bi bio da uzmeš tranzistor u metalnom kućištu (TO-18,5), staviš ga u stegu ali ne steži previše i zatim turpijom za metal pažljivo skineš gornji deo kućišta.

To je to. Srećno sa eksperimentisanjem.
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.as54.bi.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.04.01.2004. u 20:05 - pre 247 meseci
probao sam i radi djelimicno.
problem je sa dometom.
kad sijalicu prislonim na rupu tranzistora relej se ukljuci ali cim odaljim 2cm relej se iskljuci.

gdje da nadjem semu monostabilnog multivibratora, tako kad na njegov ulaz dodje signal (jedinica)multivibrator na izlazu daje istosmjerni napon odnosno stalno logicke jedinice.
ako ponovo dodje signal na ulaz multivibratora on prestaje davati napon na izlazu odnosno sad na izlazu daje uvijek logicku nulu sve do dolaska sljedeceg impulsa kad na izlazu opet imam stalno jedinice.
da li monostabilni multivibrator radi na taj nacin kao sto sam rekao?
znaci trebam semu tog multivibratora sa 2 tranzistora.
imam semu astabilnog multivibratora ali ne znam ga prepraviti u monostabilni.

mozda ovo sto zelim obavlja flip flop a ne multivibrator .
znaci da izlazu imam stalno logicke jedinice ili stalno nule i da ta dva stanja prebacivam sa jednim impulsom na ulazu.
gdje da nadjem semu?

 
Odgovor na temu

Dejan Matijevic
Saturn

Član broj: 9136
Poruke: 1127
*.net.hinet.hr



Profil

icon Re: paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.04.01.2004. u 20:48 - pre 247 meseci
Knjigu elektronike u ruke i nadji astabilni sklop, ima ga sa diskretnim elementima a i sa integrircima. On ti daje upravo ono što ti treba. Naravno, najbitnije je od svega napraviti dobar ulazni sklop, prijem signala, obradu tog istog signala prije dovodjenja u astabil (mora biti odredjenog naponskog oblika, a u taj oblik se dovodi RC elementima). Nemam puno vremena za to, nadam se da ti je ovo od koristi.
***Shark***
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: paljene svijetla daljinskim(druga polovina sklopa)problem.

[ Pregleda: 8253 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.