Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

paralelan rad dizel agregata

[es] :: Elektronika :: paralelan rad dizel agregata

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20207 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dzo_maki
Andrija Maricic
ecocsa
Gvineja

Član broj: 245108
Poruke: 6
213.185.119.*



Profil

icon paralelan rad dizel agregata26.12.2009. u 11:03 - pre 174 meseci
zdravo svima,kao sto vidite glanc nov i pun problema.
Nalazim se u Ekvatorijalnoj Gvineji na radu(zamenio kolegu pre deset dana) i imam potrebu da uparim dve grupe po dva dizel agregata na jednu mrezu tj jedna grupa na jednu i druga grupa na drugu stranu gradilista.Da napomenem da su agregati istog proizvodjaca i ako ima neko ko zeli da mi pomogne ili objasni malo vise oko toga bio bih zahvalan a ja cu u toku dana pokupiti podatke sa uredjaja i neku sliku pa cu ih ubaciti ovde.hehe samo da vidim kako se to radi.
zahvaljujem
 
Odgovor na temu

zivanz

Član broj: 226536
Poruke: 16
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata26.12.2009. u 13:06 - pre 174 meseci
Zdravo Maki,

Dok ne nadjes dokumentaciju o agregatima,
pogledaj
Ima li sanse da potrosace grupises tako da svaku grupu napaja poseban agregat.

Ko je proizvodjac i koji je tip agregata.
Da vidimo da li je proizvodjac vec nesto predvideo
i preporucuje li neku automatiku za takav rad.
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
79.101.71.*



+8 Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata26.12.2009. u 13:09 - pre 174 meseci
Evo nesto malo
http://www.elitesecurity.org/t375265-0


Inace uredjaj se zove sinhronoskop(na naski) za spajanje generatora sa mrezom
Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

dzo_maki
Andrija Maricic
ecocsa
Gvineja

Član broj: 245108
Poruke: 6
213.185.119.*



Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata26.12.2009. u 15:06 - pre 174 meseci
Cao, evo podataka:Stamford AC Generators;type SDF600;AVR Smavc 6307;PF 0,8;volts 400;Pobuda 42V;KVA 756.3;RPM 1500;AMPS1080;takva dva komada
i Stamford FF-400;power 400 kva;napon 400v;brzina 1500;struja 720A;PF 0.8 HZ 50 dva komada
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata26.12.2009. u 16:07 - pre 174 meseci
Na temi koju ti je okacio JECHAM naci ces sve sto ti je potrebno,
pa cak i gde da kupis,
samo zagrebi malo dublje,

pozdrav
 
Odgovor na temu

dzo_maki
Andrija Maricic
ecocsa
Gvineja

Član broj: 245108
Poruke: 6
213.185.119.*



Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata27.12.2009. u 14:00 - pre 174 meseci
Sto rekli Spanci Amigo ja sam u dzungli u ekvatorijalnoj gvineji a ne u Beogradu tako da ovde osim banana i kineske robe nemas ni gace da kupis a kamoli sinhronizator za agregat
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.127



+334 Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata27.12.2009. u 19:24 - pre 174 meseci
E pa u dzungli postoji jedan jedini nacin.
Uzmes dvije sijalice, vezes ih redno, a jednu sijalicu premostis prekidacem.
Upalis oba agregata i izmedju istoimenih faza vezes te sijalice.
Sada vozis jedan agregat da sijalice sto manje svijetle sve dok se ne pogase.
Upalis prekidac ( sada je samo jedna sijalica aktivna) i probas da podesis minimum sjaja i sto manje bljeskanja.
Upustis drugi agregat i eto.
Ako imas srece proci ce.
 
Odgovor na temu

dzo_maki
Andrija Maricic
ecocsa
Gvineja

Član broj: 245108
Poruke: 6
213.185.119.*



Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata27.12.2009. u 20:00 - pre 174 meseci
E to je pravi odgovor koji je relaativno lako sprovesti pomocu stapa i kanapa jer ja drugi alat osim nekog kineskog unimera koji meri sta on hoce i klesta i dva safcigera mogu da uradim.Inace svi neki majstori koji se nalaze po raznim kampovima tvrde da to nije moguce a ja znam da jeste samo sto nikad nisam tako nesto radio.Nisam siguran kada cu to poceti da odradjujem ali cu obavestiti sve ucesnike ovog poduhvata. Sada mi recite kako je najlakse da odredim istoimenu fazu ili samo po jacini svetlosti i treptaju sijalica.Nemam pravo slanja PP tako da kazem da sam na kampu 3
 
Odgovor na temu

smega

Član broj: 117469
Poruke: 9
109.93.12.*



Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata28.12.2009. u 08:01 - pre 174 meseci
Sa sijalicama mozes kao sto je Veselinovic opisao mozes da odradis posao.Na nekim agregatima Koncar-a postojao je ovakav nacin rucne sinhronizacije dvaju agregata i naziva se sinhronizacija tamnim spojem i vise puta sam ga koristio.
Sto se tice istoimenosti faza,kod agregata su na izvodima najcesce sa desnim smerom ufazovani,znaci L1,L2 i L3 a posto ti koristis agregate istog proizvodjaca siguran sam da je redosled faza kod svakog isti.
Obrati paznju da nakon izvrsene sinhronizacije i prikljucivanja potrosaca na sinhronizovane agregate izjednacis struje oba agregata prema potrosacima(povecas obrtaj onom koji daje manje struje ili kontra).
Obrati paznju i na elemente zastite agregata kao sto su odgovarajuci bimetal i osigurac jer kvarom jednog od agregata u toku rada ono postaje potrosac drugom agregatu tj. elektromotor.
Sretno i javi sta si uradio.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
adsl-210-201.teol.net.



+334 Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata28.12.2009. u 16:05 - pre 174 meseci
Prvo,
da odredis istoimene faze ako agregati nisu isti ovako stapom i kanapom je malko teze, ali probaj sa tri kompleta sijalica. Ako si pogodio faze sva tri kompleta isto titraju.
Sto se tice pokretanja, hmmm.
Pada mi na pamet fol kod pokretanja mini hidroelektrane.
Ona se pokrece tako da se generator upusti kao motor ( zatvorena voda ) a onda se otvara ventil.
Ovo je samo tema za razmisljanje, i molim te, nemoj probavati dok ne cujemo jos neki komentar.
Mozda mozes da upustis drugi generator kao motor, koga ce da vozi prvi agregat.
Onda ides na paljenje ( pustanje struje na bos pumpu).
Ali, jos jednom, cekaj sa ovim dok se ne javi jos neko.
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata28.12.2009. u 16:42 - pre 174 meseci





nisam bas siguran da ce sve to ici bas tako jednostavno sa dve sijalice, stapom, kanapom, kineskim unimerom, klestima i sa dva srafcigera...

756kVA + 400 kVA = ?????????

kako ce drugi agregat da prati nametnutu fazu nakon nekog vremena kad broj obrtaja nije uskladjen
(drugi ne prati broj obrtaja prvog-bosch pumpe rade potpuno nezavisno)???
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata28.12.2009. u 16:51 - pre 174 meseci
slazem se sa odgovorima veselinovic i smega a evo i shemice i za svaki slucaj 4 sijalice pa kad se sve pogase pogledaj u nebo i zvekni (ukljuci) skloku
Dizel agregati drze stalan br. obrt. tj frekvencu a pobudom se automatski odrzava napon
ali kako napraviti spojno polje rema mojoj ideji sklopkom ali su snage ogromne
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata28.12.2009. u 17:14 - pre 174 meseci
Citat:
vladobk: slazem se sa odgovorima veselinovic i smega a evo i shemice i za svaki slucaj 4 sijalice pa kad se sve pogase pogledaj u nebo i zvekni (ukljuci) skloku
Dizel agregati drze stalan br. obrt. tj frekvencu a pobudom se automatski odrzava napon
ali kako napraviti spojno polje rema mojoj ideji sklopkom ali su snage ogromne


Ma i ja se slazem, samo pitam:
Na koji nacin drugi agregat prati broj obrtaja prvog ako imamo u vidu da obrtaje regulise bosch pumpa,
a frekvencija agregata uvek dise bar 0.1Hz sa promenama opterecenja ?

Bez povezane druge pumpe sa pracenjem frekvencije prvog agregata, bojim se da ce se
posle veoma kratkog vremena jedan pretvoriti u potrosac drugom, obzirom da im faze beze za odredjeni ugao
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
adsl-210-201.teol.net.



+334 Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata28.12.2009. u 17:17 - pre 174 meseci
Pa vidi Radarac,
ja licno mislim da bi bilo gore da su iste snage, a da bi bilo najbolje kada bi snaga jednog bilo mnogo veca od snage drugog.
Dva, ili vise , spregnutih generatora se sama regulise jednostavno.
U principu veci generator diktira tempo slabijem, teoretski slucaj, pri velikoj razlici snaga, mali mozes da ugasis skroz, generator ce se vrtiti kao motor sinhronom brzinom ( naravno ukoliko postoji pobuda), a ako mali pokusa da da gas i da se vrti brze morace da zavrti veliki koji ce se opirati tome.
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata28.12.2009. u 17:24 - pre 174 meseci
@vladobk, @veselinovic,

hajdemo sa jos malo teoretisanja:

dzo maki treba da pogura celu stranu gradilista sa ta dva agregata(756+400),
sistem je ukljucen u rad, potrosaci primaju snagu sa oba agregata,vreme neumitno tece, drugi pocinje da se vrti sporije, opterecuje prvi,daje manju snagu na potrosace,potrosaci rade sve teze, ..., sta dalje ?
 
Odgovor na temu

smega

Član broj: 117469
Poruke: 9
109.93.12.*



Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata28.12.2009. u 20:17 - pre 174 meseci
Covek je napisao da ima dva agregata od 756KVA i dva od 400KVA.
Treba da upari agregate istih snaga jer u paru sa razlicitim snagama agregata mozes da dobijes duplu snagu najslabijeg agregata.Zato nema svrhe uparivati 756 KVA i 400KVA jer iz tog para se moze izvuci maksimalno 800KVA(nakon toga 400-ka postaje potrosac 756-ici).
Ako upari 400+400=800KVA a 2x756=1512KVA.
Vladobk je odlicno nacrtao semu samo pazi nacrtan je samo kontaktor paralelisanja koji treba ukljuciti kad se sijalice ugase i tek POSLE treba ukljuciti kontaktor ka potrosacima(nije nacrtan).Onda pomocu obrtaja jednog od agregata izjednaciti struje generatora(kao sto radarac66 rece ponistiti razliku obrtaja od 0.1HZ).U toku rada potrebno je proveravati razlike struje generatora i po potrebi korigovati obrtajem(objasnio sam u prethodnom svom postu),jer razlika u obrtaju dvaju vec sinhronizovanih generatora dodvodi do razlike struja.
Neki generatori imaju potenciometar za rucno regulisanje izlaznog napona.Proveri i po potrebi podesi napone generatora da budu istovetni u praznom hodu.proveri dali na regulatoru pobude(verovatno elektronski) ima trimer potenciometar sa oznakom DROOP.Ako ga ima proveri da budu istovetno podeseni i to za P.F. 0.8 tereta na3% a za
P.F. 0 na 5%, jer od karakteristike (ostrina regulacije) regulatora pobude zavisi deljenje terecenja agregata jalove energije(KVAr) a od karakteristike regulator obrtaja dizel motora deljenje aktivne energije(KVA).
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata28.12.2009. u 22:39 - pre 174 meseci
Divno, bas ono sto sam zeleo,
diskusija se rasplamsala a sve u cilju nauke. Pa kako bi inace naucili nesto novo?

Elem, Veselinovic kaze da bi bilo gore da su iste snage a smega da moraju biti iste snage, jer u suprotnom, kada potrosaci povuku vise od 2X Pslabijeg agregata, onda slabiji postaje potrosac jacem;

Znaci , smega, da kada dzo_maki izvrsi uparivanje trebalo bi da uperuje agregate iste snage i imace na jednoj strani 800kVA a na drugoj 1512kVA.
Dakle ne postoji mogucnost da zadrzi istu snagu na obe polovine gradilista.?(ovo je i pitanje a i zakljucak)

I kao trece, i najbitnije(po meni) je : Kako uciniti da frekvencija oba agregata bude ista nakon nekog vremena, obzirom da se ne moze idealno podesiti broj obrtaja pomocu bosch pumpe sa rucnom regulacijom?Kako prepoznati kada se desi do povecanja napona izmedju iste faze prvog i drugog agregata da li drugi zuri ili kasni za prvim?

Secam se kroz maglu da je na ruskim agregatima postojao taj cudesni sinhronoskop i da je drugi agregat nakon pustanja u paralelni rad regulisao svoj gas automatski na bos pumpi i tako pratio frekvenciju vodeceg i da su oba agregata bili identicni po snazi(40kVA)-jako mi je zao sto je ovo odavno van upotrebe pa nisam u mogucnosti da nadjem odgovarajucu literaturu, ne bi bilo lose ako neko ima da je okaci ovde da saznamo za sva vremena kako je to nekada radilo.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
109.106.251.*



+28 Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata28.12.2009. u 23:08 - pre 174 meseci
Jes da nije na srpskom, ali na strani 24 pocinje kratka prica o sinhronizaciji generatora.

www.fpp.edu/files/news/20090508_cyL60a/bolanca_damir.pdf
 
Odgovor na temu

zivanz

Član broj: 226536
Poruke: 16
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata29.12.2009. u 00:25 - pre 174 meseci

Slazem se sa ovim sto je do sada napisano.

Sto se redosleda upustanja tice, MISLIM da bi trebao da bude sledeci:
1.
1.1 Startuj Dizel1 i Dizel2 i sacekati da se zagreju.
1.2 Podesiti napon Generatora1 na npr Vg1=385V i f=51Hz
1.3 Podesiti napon Generatora2 na Vg2=Vg1=385V

1.4 Sinhronizovati Agregat2 sa Agregat1, pomocu sijalica, kao sto je VEC OBJASNJENO
i spojiti Agregat2 sa Agregat1.

1.5 Posmatrati struju Agregata2 i sporim pomeranjem Regulacije napona Agregata2, podesiti da Struja bude, sto manja.
Ako moze Ig2=Ig1=0 (A). Potrosaci jos nisu ukljuceni.
1.6 Sada postepeno ukljucuj potrosace, i posmatraj da li agregati dele struju po pola, posto su jednakih snaga.
Ako struje nisu jednake, podesavaj dugmetom napon na Aregatu2 dok se struje ne izjednace.
Znaci da bude Ir1=Ir2, Is1=Is2 It1=It2.

Pusti ovo da radi neko vreme (10min), a onda povecavaj opterecenje dok struje ne dodju do oko 90% od I nom.
Pusti i ovo da radi neko vreme.
2.
2.1 Smanji opterecenje Agr1+Agr2 na oko 100kVA.
2.2 Startuj Dizel3 i Dizel4 i sacekati da se zagreju.
2.3 Podesiti napon Generatora3 da je jednak naponu vec upustene i opterecene grupe Agregat1+Agregat2.

2.4 Sinhronizovati Agregat3 pomocu sijalica, sa vec upustenom grupom, kao sto je VEC OBJASNJENO,
I spojiti Agregat3 sa vec upustenim Agregat1+Agregat2.

2.5 Povecavaj POLAKO napon na Agregatu3 da bi i on poceo da ucestvuje u raspodeli struje, srazmerno njegovoj snazi.

Pusti ovo da radi neko vreme.

3.
3.1 Podesiti napon Generatora4 da je jednak naponu vec upustene i opterecene grupe Agregat1+Agregat2+Agregat3

2.4 Sinhronizovati Agregat4 pomocu sijalica, kao sto je VEC OBJASNJENO,
I spojiti Agregat4 sa vec upustenom grupom Agregat1+Agregat2+Agregat3.

2.5 Povecavaj POLAKO napon na Agregatu4 da bi i on poceo da ucestvuje u raspodeli struje.
Podesi tako da Ir4=Ir3, Is4=Is3, It4=It3

Pusti ovo da radi neko vreme.

2.6 Jos jednom koriguj struje Agregata4=Agregat3,
ali ih podesi na vrednost da svaki agregat u raspodeli ukupne struje potrosaca
ucestvuje srazmerno njihovim nominalnim strujama.

Pusti ovo da radi neko vreme.

Onda pocni postepeno da povecavas opterecenje, i kontrolisi da li je
Iagr2=Iagr1,
Iagr4=Iagr3,

i da li se ove struje medjusobno odnose kao sto se odnose Inagr2=Inagr1 prema Inagr4=Inagr3.


Maki, sacekaj dok neko jos nesto ne doda ili ne ispravi sto sam slozio gore imajuci u vidu sta je po mom misljenju do sada dobro napisano.












 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
adsl-200-230.teol.net.



+334 Profil

icon Re: paralelan rad dizel agregata29.12.2009. u 09:33 - pre 174 meseci
Citat:
smega: Covek je napisao da ima dva agregata od 756KVA i dva od 400KVA.
Treba da upari agregate istih snaga jer u paru sa razlicitim snagama agregata mozes da dobijes duplu snagu najslabijeg agregata.Zato nema svrhe uparivati 756 KVA i 400KVA jer iz tog para se moze izvuci maksimalno 800KVA(nakon toga 400-ka postaje potrosac 756-ici).
Ako upari 400+400=800KVA a 2x756=1512KVA.

Eh,
ako zanemarimo pogonsku masinu ( generator nema pojma sta ga vrti, voda, para, dizel...), i ako pretpostavimo da je ovo tacno, elektroprivreda srbije treba da ostavi samo TE Tesla i HE Djerdap, posto su slicne snage. Ostali samo mogu da zeznu stvar, a posebno minihidro elektrana od recimo 20 KVA ( radio na automatici jedne takve) jer ce ukupno EPS imati ukupno 40 KVA u svojim dalekovodima?
Nesto ne stima.

Ja jos uvijek tvrdim, da kad se upuste, jaci agregat diriguje slabijim - cim su razlike snaga vece tim ga manji bolje slusa.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: paralelan rad dizel agregata

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20207 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.