Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)

[es] :: Linux :: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)
(TOP topic, by Srđan Pavlović)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 88445 | Odgovora: 358 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)21.05.2010. u 19:28 - pre 169 meseci
Ploča je Abit BX133-Raid (ili tako nekako) sa integrisanim HPT370 kontrolerom. Pogledaću ovo što si predložio, na prvi pogled liči pa ću noćas da probam.

Znam ja da nema mreže, kada sam probao net instalaciju, nešto nije išlo pa sam skinuo Core i onda sve uzima sa diska. Lilo sam izabrao kod instalacije pa ne bi ni trebalo da ga instaliram pošto postoji. Samo da ga startujem da se uvali u boot. ;)

Dobra praksa .. nekada sam probao samo sa jednom particijom plus swap. Posle su mi rekli da je dobro da postoje / i /home a ovaj sada kaže da bi bilo dobro da napravim i /boot. Mislim, no problemo da napravim 7-8 particija ali neka bar kaže da se mora. Probao sam nekoliko puta da preskočim a pošto je hard ionako za igranje, ništa mi nije smetalo da napravi kako hoće. Da bar provalim šta i kako radi pa ako nekad rešim da ga instaliram na hard gde ne sme da se briše ... da me ne iznenadi. :)
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)21.05.2010. u 19:54 - pre 169 meseci
Citat:
Mislim, no problemo da napravim 7-8 particija ali neka bar kaže da se mora.


Pa ne mora, u tome je fazon - zato to i ne kaze :)

Kao sto je recimo u Windows-u dobra praksa napraviti korisnicki nalog
pa odatle ici na net, a ne sa administratorskim nalogom (iako je moguce i tako).
Znaci postoje dobri razlozi zasto installer to predlaze, ali nekome je to potrebno, nekome ne :)

Ja licno ne odvajam nikad posebnu particiju za boot. Za instalaciju Linux-a
ti je dovoljna JEDNA particija, i to "/". Cak ne moras ni swap da pravis
(ako smatras da imas dovoljno RAM-a za svoje potrebe).

Ja uvek samo napravim swap, root i /home particiju, i to
home drzim fizicki na drugom HDD-u.
 
Odgovor na temu

Dule Aurora
Dusan Stosic
Bela Crkva

Član broj: 255607
Poruke: 13
*.ADSL.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)25.05.2010. u 15:37 - pre 169 meseci
Eeeh i ja imam problem,ako moze neko malo da mi pomogne.

Imao sam instaliran windows xp na kompu,zatim sam obrisao windows xp i instalirao centos 5.4.Posle sam obrisao centos ali sada kad ubacim instalacioni disk od windows xp on mi izbaci ono : press any key to boot from cd i ja kliknem eneter i onda izbaci ono Setup is inspecting your Hardware configuration i onda se restartuje.Probao sam i druge instalacione diskove ali nece.Sada sam probao i instalirao ubuntu,i normalno ga je instalirao,sve linuxe instalira normalno ali jedino nece windows.Moze li neko da mi pomogne?Unapred hvala
 
Odgovor na temu

scenarist

Član broj: 169249
Poruke: 441
*.com
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)25.05.2010. u 18:35 - pre 169 meseci
>probaj resetovati postavke u BIOSU

 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)25.05.2010. u 19:08 - pre 169 meseci
http://www.raymond.cc/blog/arc...oot-record-to-your-windows-os/
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)17.07.2010. u 02:16 - pre 167 meseci
Korisne strane Grub2

http://ubuntu-user.com/Magazine/Archive/2010/5/Jump-Start
 
Odgovor na temu

scenarist

Član broj: 169249
Poruke: 441
79.142.3.*



+2 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 17:00 - pre 167 meseci
Reinstalacija gruba preko LiveCD

1.Ucitaj LiveCD od Ubuntua
2.otvori terminal i kucaj
Code:
sudo fdisk -l
ili
Code:
sudo blkid

3.mountaj particiju na kojoj ti je ubuntu instaliran
Code:
sudo mount /dev/sdXY /mnt

4.reinstaliraj grub
Code:
sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sdX

5.restartuj racunar
6.podigni ubuntu i kucaj
Code:
sudo update-grub


Nakon toga trebalo bi sve da radi.

Ovo je bio odgovor na temu postavljenu od strane korisnika "net021"

"Pokusao sam da skontam iz gomile postova kako povratiti grub - mbr .. ali nisam uspeo da resim problem.
Postojao je na laptopu mint koji je iz cista mira pukao i pokusao sam da ga preinstaliram. Nemogu ni jedan cd da pokrenem i da to resim. Dok ubuntu kad pocnem da dizem izbaci mi boot loader prozor sa porukom /casper/vmlinuz

Sta tacno uraditi i kojim postupkom.... jer ovo stvarno zivcira i ima da razbijem laptop....
"




 
Odgovor na temu

net021
www.skola.stifla.org
Sremska Mitrovica

Član broj: 137262
Poruke: 67
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.predragkovacic.com


Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 17:33 - pre 167 meseci
problem je u tome sto live cd ne moze da se pokrene. Kad kliknem izbaci mi prozor boot loader sa porukom /casper/vmlinuz .. i tu je kraj ne moze nista dalje da se uradi...
 
Odgovor na temu

net021
www.skola.stifla.org
Sremska Mitrovica

Član broj: 137262
Poruke: 67
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.predragkovacic.com


Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 17:37 - pre 167 meseci
na hdd nemam instal ubuntu nego Mint.. a preko ubuntu live cd sam pokusao da podignem. A dok mint cd kad ubacim ne detektuje mi da je butabilan ego izbaci eror i napise grub rescue >
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 17:42 - pre 167 meseci
Da li si siguran (za pocetak) da dizes sistem sa Live CD-a?

Mozda ga on na kraju ipak pokusa podici sa tvog HDD-a gde je nesto izbrljano.

Jesi podesio u BIOS-u da prvi "boot device" bude CD/DVD drajv?
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 17:59 - pre 167 meseci
Ako nece uopste da ti se podigne Linux u live modu (Ubuntu ili Mint),
onda je nesto do hardvera, ili neispravan hardver, ili hardver na kome
ta distribucija ne moze da radi u Live modu, desava se ponekad. Pokusaj
mozda sa nekom drugom Live distribucijom, recimo System Rescue CD.

Jos jedno pitanje: Koja ti je masina (koliko ram-a, koga graficka...), i koji Ubuntu i Mint koristis (koju verziju)?

Starije verzije distribucija su koristile GRUB1, novije koriste sada GRUB2 po default-u.
Mozda se nesto pobrljalo na toj relaciji, jer nekada update sa jednog na drugi ne ide bas "glatko" :)

 
Odgovor na temu

net021
www.skola.stifla.org
Sremska Mitrovica

Član broj: 137262
Poruke: 67
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.predragkovacic.com


Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 18:37 - pre 167 meseci
ACER ASPIRE 1300
Procesor Mobile AMD Athlon 2200+ 256MB SDRAM

mint zadnja verzija.
Namesteno je da dize sa CD-a , a stim da Mint nema live CD. Live cd mi je od ubunta al on nece da se digne tj ocita ga i pri dizanju live ili same instal izbaci vec pomeutu gresku.
Probao sam gomilu distroa da ubacim i svuda je ista prica - ako nije live cd onda ga ne prepoznaje kao butabilana a ako je live izbacuje gresku.

 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 19:16 - pre 167 meseci
Cekaj, kako si uopste instalirao Linux na taj laptop

Inace, mislim da 256 mb RAM-a nije dovoljno za podizanje
ovih poslednjih distro-a u Live modu, treba 512 cini mi se, ili bar 384.

Pokusaj sa System Rescue CD-om da popravis grub, skini ga
sa net-a (free je) pa probaj dici sistem sa njega. On je zapravo i
namenjen za te poslove popravke i slicno.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 20:16 - pre 167 meseci
Mislim da će da se podigne mada je premalo pa i kada bude instaliran, imaće problema. Ako uopšte to dozvoli. Meni deluje da diskovi ne valjaju jer bi morao da startuje bilo koji live ili bar da prijavi da mu se ne sviđa hardver.
Citat:
net021: Namesteno je da dize sa CD-a , a stim da Mint nema live CD. Live cd mi je od ubunta al on nece da se digne tj ocita ga i pri dizanju live ili same instal izbaci vec pomeutu gresku.
Kako misliš Mint nema live CD?
 
Odgovor na temu

net021
www.skola.stifla.org
Sremska Mitrovica

Član broj: 137262
Poruke: 67
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.predragkovacic.com


Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 20:24 - pre 167 meseci
bez ikakvih problema je instal linux. Na njemu je pre svega toga bio licenciran win xp home koji mozete zamisliti kako radi. Svaki linux mnogo mnogo bolje. Pyppy sam pokusao nekoliko puta da instal i nikako nisam uspeo dok kao live radi besprekorno i bolje od svih ostalih. Svi cd.ovi valjaju. Mada mi je cak i to palo na pamet ali ubunta imam preko 20cd-ova (9,04 - i 8,10) i ubuntu i kubuntu i jedan xubuntu.
Sto se tice minta direktno je isao instal bez ikakve varijante da se ponudi live cd.
Evo sad cu da probam ovaj da instal pa javljam sta sam uradio.
Da cak sam i XP pokusao da stavim ali pokrene ga i stoji na pocetku ocitavanja i nista ne radi dalje.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 20:30 - pre 167 meseci
Citat:
Mislim da će da se podigne mada je premalo pa i kada bude instaliran


Upravo obrnuto. Live sistemu treba vise memorije, a kada se
vec instalira onda nije neki problem malo ram-a :)

Za sisteme sa malo ram-a (256 i manje) moze da se instalira preko onog
Alternate ISO-a koji ne podize X-e uopste, ili neki laksi distro koji podigne i X-e
u live modu (gnome, kde, xfce...), ali ne trazi 512 mb-rama za Live mod.

 
Odgovor na temu

net021
www.skola.stifla.org
Sremska Mitrovica

Član broj: 137262
Poruke: 67
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.predragkovacic.com


Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 20:36 - pre 167 meseci
evo upravo sam pokusao da ga instal ovaj system res. i pokrene disk i vrti ali neide dalje. Izbaci natpis ...... http://www.predragkovacic.com/lpt.jpg

Sad mi pada na pamet da mozda cd nije ispravan.... ali radio je do pre par sati... dok se ovo nije pokarabasilo
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 20:47 - pre 167 meseci
System Rescue CD i ne treba da instaliras, vec samo da
podignes sistem sa njega pa da se vidi sta je sa vec instaliranim sistemom.

Ako ne moze da se podigne ni SR-cd, ne znam kako bih ti pomogao, mozda se javi neko pametniji :)


 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 20:54 - pre 167 meseci
Ja bih najpre rekao da ti se skembala optika :(
make love - !war
 
Odgovor na temu

net021
www.skola.stifla.org
Sremska Mitrovica

Član broj: 137262
Poruke: 67
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.predragkovacic.com


Profil

icon Re: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)19.07.2010. u 21:02 - pre 167 meseci
jel postoji mogucnost da se instal sa mreze? posto ima da se podesi za botovanje sa cd-a i mreze... usb nema... mada mozda moze da se doda USB za podizanje sistema sa njega?
Laptop je nakacen na mrezu - tplink ruter na kojem su jos dva kompa - jedan sedmica, drugi xp .... pa mozda nekako sa jednog od njih da se instal...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Problemi oko Boot-Loader-a (single, dual, multi boot - GRUB, LILO...)
(TOP topic, by Srđan Pavlović)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 88445 | Odgovora: 358 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.